Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Adsense in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
688 replies to this topic

#91
radetzy

radetzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 15.03.2006

View Postme_again, on May 20 2007, 15:59, said:

poti cu un singur utilizator la adsense sa pui reclamele pe mai multe siteuri , doar adaugand siteul al doilea la canale? si atat?
Da. Nu trebuie sa faci numic special. Doar sa pui codul reclamei pe al doilea site.

#92
Bocacio Junior

Bocacio Junior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 04.11.2005
daca mi-a fost emis pin`ul pe 3 mai si pana acum nu a ajuns, sa mai astept ?

#93
south

south

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 15.01.2006

View PostBocacio Junior, on May 25 2007, 09:31, said:

daca mi-a fost emis pin`ul pe 3 mai si pana acum nu a ajuns, sa mai astept ?
Daca ai stii cat am asteptat eu...  -_-

Edited by south, 25 May 2007 - 13:18.


#94
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006
Daca pe un site sunt 100-150 de vizitatori/zi  care dau click pe reclamele de la google. Cu aproximatie , cat se castiga ?

#95
radetzy

radetzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 15.03.2006

View Postruthless, on May 26 2007, 14:34, said:

Daca pe un site sunt 100-150 de vizitatori/zi  care dau click pe reclamele de la google. Cu aproximatie , cat se castiga ?
150 (vizitatori) x 5 (pageviews/vizitator) x 2% (CTR) x 0.05$ (media pe un click) = 0.75$ pe zi.

#96
Cata.

Cata.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 06.12.2004
LOOOL.... Se castiga lejer peste 5$, parerea mea!

#97
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
In functie de site, radetzy s-ar putea sa fie chiar optimist. Pe majoritatea site-urilor din RO, CPC e sub 5 centi. Plus ca advertiserii sunt asa de "multi" ca un CTR de 2% e obtinut daca chiar sti ce sa faci cu ad-urile.

#98
radetzy

radetzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 15.03.2006
Cata, desi depinde foarte mult de site (in exemplul luat de mine mai sus am luat o medie), nu prea cred ca se poate ajunge la 5$ pe zi din 100 - 150 de vizitatori, doar daca ai un site bun (chiar foarte bun) astfel sa ai intre 5 - 10 pageviews/vizitator, CTR de vreo 5% (se poate, eu am putut dar pe site in engleza, pt. un site in lb. romana nu stiu, poate nu din cauza advertiserilor, duca cum spunea si miromulus) iar media pe click sa fie vreo 10 centi (daca siteul este in lb. romana nu cred ca ai clickuri de 10 centi. Nici daca siteul este in engleza mai nou este destul de greu sa ai clickuri de 10 centi, deoarece in ultima vreme clickurile sunt tot mai ieftine (aici depinde si domeniul despre care este siteul), dar poate din 1 iunie pretul pe click va creste, deoarece google va bana MFA-urile).

Deci, Cata, eu zic ca este greu sa obtii 5$ pe zi, mai ales daca siteul este in lb. romana.

#99
Cata.

Cata.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 06.12.2004
Eu am inteles ca sunt 150 de clickuri pe reclame/zi , nu vizite!
Probabil era prea tarziu cand am citit postul :P

Site-ul meu e in romana si am si clickuri de 2 centi si de 50 de centi.
Dar si vizitele sunt de 20 de ori mai multe...

La 100 - 150 vizitatori pe zi , cu un site in romana nu castigi mare lucru...
Am un site de 50 vizite, rar castig 10 centi/zi.

#100
bellairplace

bellairplace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 03.08.2006

View Postradetzy, on May 20 2007, 17:17, said:

Da. Nu trebuie sa faci numic special. Doar sa pui codul reclamei pe al doilea site.

cum adica ? eu initial m-am inscris cu un site si un canal . intre timp am mai pus si pe alte site-uri adsense-ul . trebuie sa le bag si pe aceste site-uri ca sa mi le contorizeze?

#101
radetzy

radetzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 15.03.2006
Bellairplace: sa zicem ca ai 2 siteuri (siteul X si Y). Cand te-ai inscris la google adsense te-ai inscris cu siteul X si ti-ai generat un cod reclama cu un canal (ex: reclama1). Tu poti sa iti pui si pe siteul Y tot acel cod care il folosesti si pe siteul X (reclama1) sau daca vrei poti sa faci inca un cod reclama (ex: reclama2) si acel cod sa il pui pe siteul Y.
Nu conteaza daca folosesti doar un cod reclama (reclama1) sau folosesti mai multe (reclama1, reclama2) pe siteurile X si Y, google iti va contoriza castigurile oricum. Nu trebuie sa faci si alceva (sa inscrii si siteurile noi), trebuie doar sa inserezi codul de reclama si pe siteurile noi, iar google iti va contoriza castigurile si de pe al doilea site.

#102
radetzy

radetzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 15.03.2006
Ai grija sa nu modifici tu codul reclamei. Lasa-l asa cum este el generat de google.
//2007-05-27: site1, site2 acolo sa fie doar ce nume ai dat canalului, de ex: //2007-05-27: banner sus
Si acel cod generat il poti pune pe amandoua siteurile (nu are nimic daca codul este la fel pe ambele siteuri doarece reclamele le va afisa in functie de continutul de pe pagina unde se afla reclama). De exemplu daca primul site este despre masini, iar al doilea despre calculatoare, cu acelasi cod adsense iti va arata pe siteul cu masini reclame despre masini, iar pe siteul despre calculatoare iti va arata reclame cu calculatoare, chiar daca codul adsense este la fel pe ambele siteuri.

Sper ca am raspuns la ce ai vrut. Daca mai ai intrebari scrie aici.

Edit: vad ca postul tau a disparut (poate l-a sters vreun moderator pentru ca ai pus codul reclamei). Dar citeste ce am scris mai sus poate intelegi cum sta cu reclamele.

Edited by radetzy, 27 May 2007 - 20:23.


#103
bellairplace

bellairplace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 03.08.2006

View Postradetzy, on May 27 2007, 21:21, said:

Ai grija sa nu modifici tu codul reclamei. Lasa-l asa cum este el generat de google.
//2007-05-27: site1, site2 acolo sa fie doar ce nume ai dat canalului, de ex: //2007-05-27: banner sus
Si acel cod generat il poti pune pe amandoua siteurile ...

Deci inca nu imi e clar ..

am : //2007-05-27: site1, site2

si

google_ad_channel = "cod site1+cod site2"

aceste coduri imi genereaza continut de pe site-urile mele; respectiv site1 si site2.

atunci cum vine treaba ? sa zicem ca pe site 2 pun codul adsense generat mai sus, continand informatia propriilor mele situri? ce castig ?

sper sa nu te enervez mult :)

ps. ii rog pe admini sa nu mai stearga, deoarece altfel trebuie sa repetam mereu, si nicicand nu ne mai lamurim. mersi

#104
radetzy

radetzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 15.03.2006
...
//2007-05-27: aici este numele canalului (acesta a trebuit sa-l alegi cand ai facut reclama)
google_ad_channel = "8492499520"; (aici este un numar care il genereaza aleatoriu - nu trebuie sa modifici nimic)
...

Acesta este doar un (1) cod de reclama. Acest cod il poti pune pe ambele siteuri (nu trebuie sa schimbi nimic in codul reclamei) si astfel iti afiseaza reclame pe ambele siteuri si de asemenea iti contorizeaza banii de pe ambele siteuri. De castigat castigi ca iti contorizeaza clickurile ($) de pe ambele siteuri cu doar un cod de reclama adsense.

Nu stiu cum sa iti explic altfel.
Daca nu te descurci, poti sa nu mai faci canale pentru reclame; genereaza-ti reclamele fara sa introduci si canale.

#105
bellairplace

bellairplace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 03.08.2006
si atunci canalele ce rost mai au? ca google da explicatii ... de le intelegi doar daca nu esti obosit.

orcum , mersi mult.

#106
radetzy

radetzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 15.03.2006
De exemplu cum este aici pe forum: exista reclama sus (leaderboardul), pe la mijloc (ad unit) si jos (tot un leaderboard). Pentru fiecare reclama administratorii pot pune cate un canal la aceste reclame , astfel ei pot sa vada pe ce reclame se apasa mai mult.
Deci, canalele te ajuta sa vezi pe ce reclama se apasa mai mult si alte lucruri (clickuri, CTR, Ecpm si castigurile).

#107
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006

View PostCata., on May 27 2007, 12:03, said:

Eu am inteles ca sunt 150 de clickuri pe reclame/zi , nu vizite!
Probabil era prea tarziu cand am citit postul :P
Nu ai citit prea tarziu postul...exact asta am vrut sa spun  :P

#108
radetzy

radetzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 15.03.2006

View Postruthless, on May 28 2007, 12:12, said:

Nu ai citit prea tarziu postul...exact asta am vrut sa spun  :P
La inceput si eu am inteles intrebarea cum a inteles cata, dar am spus ca asa nu are nici un rost intrebarea ta.  :P
Atunci inmulteste 100 - 150 clickuri cu 3 - 5 - 10 centi (asta in functie de siteul tau).

:peacefingers:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate