Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

FACULTATEA DE MEDICINA. Da sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
411 replies to this topic

#397
Micka95

Micka95

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.07.2013

 lorelei20, on 17 iulie 2013 - 19:37, said:

salut. chimia se poate invata intr-un an (ce ai nevoie pt admitere). si eu eram pe 6 la chimie pana in a 11-a dar am pus burta pe carte in a 12-a si am compensat ce pierdusem din vedere.
biologia si chimia din liceu te ajuta sa intri. ce e dupa nu are nici in clin nici in maneca cu ce inveti tu acuma in liceu.

de ce vrei medicina? e o facultate lunga, in care trebuie sa fi sustinuta de parinti financiar, e obositoare si parca uneori nu se mai termina. care e motivatia care te poate duce pe tine prin aia 6 ani plus rezi?
Buna.
Iti multumesc ca mi-ai raspuns!
Nu stiu sigur care ar fi motivatia, pur si simplu asta imi place si asta vreau sa fac ..si ca sa ajung sa fac ceea ce imi place trebuie facute sacrificii .

#398
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007
Conform datelor furnizate de Comisia Europeana, medicina ofera cele mai bune sanse de angajare in tarile UE

http://www.evz.ro/de...cr-1056973.html

#399
michael-myers

michael-myers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 02.08.2013

 lorelei20, on 17 iulie 2013 - 19:37, said:

de ce vrei medicina? e o facultate lunga, in care trebuie sa fi sustinuta de parinti financiar, e obositoare si parca uneori nu se mai termina. care e motivatia care te poate duce pe tine prin aia 6 ani plus rezi?
Pai uite-te si tu la cati someri sunt in zilele astea..cati au terminat nu stiu cate cacaturi de facultati,altii fac chiar 2 in pararel si nu se aleg decat cu o diploma dupa ce termina..pentru ca pur si simplu nu se gasesc locuri de munca.Cunosc atatea cazuri,printre care si o tipa care a terminat literele si nu mai stiu ce rahat de facultate de marketing parca.Si degeaba!Sta pe tusa.Si-i fata desteapta,frumoasa.Tot medicina ramane singura care mai mult sau mai putin iti asigura un loc de munca..asa ca nu mai descuraja fata.

#400
goguta10

goguta10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.09.2013
Fiica mea a intrat anul asta la UMF Carol Davila,Medicina Generala la buget, sunt f. mandra de ea,mai nou a primit camin;Din clasa a X-a a sustinut ca vrea sa urmeze medicina,am incercat sa aducem la cunostinta ca-i o fac. grea dar ne-a spus ca asta isi doreste,drept urmare a intrat fara a-si face alte dosare si nici pregatire decat la chimie in clasa a XII-a.

#401
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 michael-myers, on 12 septembrie 2013 - 14:39, said:

o tipa care a terminat literele si nu mai stiu ce rahat de facultate de marketing parca.Si degeaba!Sta pe tusa.Si-i fata desteapta,frumoasa.Tot medicina ramane singura care mai mult sau mai putin iti asigura un loc de munca..asa ca nu mai descuraja fata.
Si nevasta unui prieten de-al meu, tot asa: a facut initial filologie (engleza - spaniola) apoi a inceput in paralel si stiinte economice (parca Tranzactii internationale) insa si-a gasit de lucru in cu totul alt domeniu: reprezentant medical.
Pana la urma a dat la medicina, acum trece in anul III daca retin bine. Are 29 de ani. Culmea e ca maica-sa e medic de familie, ma mir ca fata s-a invartit atat in jurul cozii....

 goguta10, on 13 septembrie 2013 - 11:38, said:

am incercat sa aducem la cunostinta ca-i o fac. grea..
Bravo ei!
E grea, insa ai o paine (mai bine zis un cozonac) de mancat de pe urma ei, mai ales in strainatate....

#402
goguta10

goguta10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.09.2013
E o persoana care te incarca cu multa siguranta, calm.Mentionez ca a urmat un liceu Matematica-informatica unde m-a facut sa fiu mandra de multe ori.Doresc tuturor elevilor, studentilor un an plin de satisfactii, iar parintilor multa putere de munca pt. a-i sustine.

 Micka95, on 17 iulie 2013 - 19:15, said:

Buna!
Am ajuns sa vad acest post deoarece ma intereseaza acelasi lucru !
Din cate am vazut cel ce a inceput acest subiect nu a mai intrat din 2008 pe acest forum asa ca nu exista sanse sa il contactez sa aflu ce a facut pana la urma , suntem in 2013 asa ca ar fi trebuit sa si termine facultatea pana acum.
Acum, sunt in aceeasi oala ca si el, am 17 ani si sunt la profilul mate-info iar in capul meu rasuna numai '' Vreau sa fiu doctor!'' . Nu stiu ce mi-a starnit aceasta pasiune dar asta vreau sa fiu chiar daca stiu ca este foooarte greu sa imi indeplinesc aceasta pasiune.
Din comentariile ce le-am vazut pana acum toata lumea este impotriva si probabil au dreptate , dar eu una asta vreau sa fiu si nu renunt.
Totusi as vrea sa stiu daca faptul ca sunt la profilul mate info ma va afecta cu ceva , deoarece am doar o singura ora de biologie pe saptamana si 2 de chimie ,dar tin sa mentionez ca la biologie am obtinut intotdeauna nota maxima in teste si teza dar la chimie sunt mediocra , am un profesor de pe timpul dinozaurilor care preda numai pentru el ( dar totusi macar cu bazele chimiei ma descurc cat de cat), chimia a fost intotdeauna punctul meu slab si materia care mi-a scazut media considerabil deoarece semestrul acesta am avut doar doua medii de 9 ( mate si romana) si restul 10 dar la chimie 6 , pur si simplu ma doboara chimia !
As dori totusi niste sfaturi , oare asta e doar un vis al unui copil de 17 ani? sau o dorinta pe moment? Eu una nu am altceva in cap in afara de medicina , asta este ceea ce imi place si ceea ce imi doresc.

Va multumesc ca v-ati pierdut timpul citind povestea mea !
Parca vad povestea ficei mele care a urmat cursurile tot a unui liceu cu profil Mate-info, dar din clasa a X-a ne-a spus ca doreste sa urmeze medicina,biologia a invatat-o singura iar chimia- pregatire din clasa a XII-a.Eu te incurajez sa-ti urmezi visul. Sunt f. mandra c-a intrat printre primii la buget -UMF Carol Davila medicina generala. Mult succes!

#403
ciupiapril

ciupiapril

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.02.2014
Buna!

Are cineva teste pt admiterea la medicina bucuresti Carol Davila?
M-ati ajuta foarte mult daca mi-ati trimite si mie. Posted Image Multumesc.

#404
DiaboliKa

DiaboliKa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 02.02.2011
.

Edited by DiaboliKa, 05 February 2014 - 14:05.


#405
SpidermanX

SpidermanX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 21.03.2009
Initial am vrut sa nu scriu nimic, insa nu ma pot abtine.
Vad ca unii dintre voi dau exemplul banilor. Doar banii conteaza? Atunci cand alegi aceasta specializare si ma refer aici la MG o faci pentru oportunitati si bani? Daca da, inseamna ca e grav si ca vei fi ca majoritatea medicilor care daca nu le bagi banuti in buzunar nu te baga-n seama.
Da, e o meserie grea in care toata viata trebuie sa inveti. Facultatea de asemenea este complicata, se studiaza mult si serios.

Edited by SpidermanX, 09 June 2014 - 23:57.


#406
mikebzis

mikebzis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.11.2014
As avea si eu o intrebare:pt o cariera de cercetare in neuro trebuie sa fac medicina generala sau alta facultate?

#407
Razvan0209

Razvan0209

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 23.06.2010
Nuu, nici gand, trebuie sa faci o facultate de la politehnica.

#408
IceCreamDoll

IceCreamDoll

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.08.2011
Buna. Sper ca mai este deschis topicul asta. Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi? Anul asta am picat admiterea la medicina generala, dar as vrea sa mai incerc si la anul, pentru ca am picat cu o nota destul de mare. Totusi m-am inscris la alta facultate. Ar trebui sa renunt la facultate si sa stau sa invat la biologie, sau as avea timp sa invat si pentru facultate? Stiti persoane care au intrat din a doua incercare la medicina? Multumesc anticipat!

#409
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Daca mergi aiurea-n tramvai vei consuma anul bugetat iar la medicina-l vei plati ! Stai si mai pune la punct ce crezi ca-i necesar iar la anu' intri cu brio. Altfel cand alergi dupa doi iepuri stii finalul.

#410
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014

 IceCreamDoll, on 26 iulie 2015 - 17:44, said:

Buna. Sper ca mai este deschis topicul asta. Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi? Anul asta am picat admiterea la medicina generala, dar as vrea sa mai incerc si la anul, pentru ca am picat cu o nota destul de mare. Totusi m-am inscris la alta facultate. Ar trebui sa renunt la facultate si sa stau sa invat la biologie, sau as avea timp sa invat si pentru facultate? Stiti persoane care au intrat din a doua incercare la medicina? Multumesc anticipat!

Unde ai dat admiterea?
Timp să te pregăteşti ai avea şi dacă ai studia la altă facultate, dar de ce să pierzi un an la buget? Vezi că la UMF Cluj e vreo 8000 RON taxa.

#411
shadowtheone

shadowtheone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 08.09.2008

 IceCreamDoll, on 26 iulie 2015 - 17:44, said:

Buna. Sper ca mai este deschis topicul asta. Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi? Anul asta am picat admiterea la medicina generala, dar as vrea sa mai incerc si la anul, pentru ca am picat cu o nota destul de mare. Totusi m-am inscris la alta facultate. Ar trebui sa renunt la facultate si sa stau sa invat la biologie, sau as avea timp sa invat si pentru facultate? Stiti persoane care au intrat din a doua incercare la medicina? Multumesc anticipat!

Cunosc multe persoane care au fost in situatia ta. Nu au intrat la medicina din prima si apoi fie au stat un an in care au invatat, fie au facut un an la alta facultate iar apoi au incercat din nou. Oricum, cei care au facut un an de facultate au ales sa-l faca la taxa, pentru a nu consuma anul la buget(la medicina taxa este de 3 ori mai mare ca la alta facultate, cel putin in Cluj).

Depinde de tine ce vrei sa faci. Daca chiar vrei medicina atunci vei sta un an si vei invata. Nu este un an pierdut, pentru ca te vei obisnui cu invatatul, vei 'invata sa inveti'. Un amic a stat un an, a intrat la medicina si acum are medie foarte mare(9.50+) pentru ca era deja obisnuit sa invete dupa un an de stat si invatat. Mie mi-a spus ca i-a prins foarte bine acel an de 'pauza'.
Alta prietena a facut un an de facultate intre timp, a incercat din nou si a picat. Apoi s-a lasat si de cealalalta facultate si a ramas fara nici una... Alte doua prietene au facut 1 an la chimie(la taxa) si apoi au intrat la medicina cu note mari.

Este foarte relativa treaba asta deoarece depinde de ce vrei tu cu adevarat. Este o decizie foarte grea pentru un proaspat absolvent de liceu sa isi decida viitorul, dar este o decizie pe care trebuie sa o faci. Eu personal nu as face niciodata medicina, pentru ca nu am o inclinatie pentru domeniu si nu consider ca meseria de doctor este ideala pentru Romania...dar asta este doar parerea mea.

Daca chiar vrei medicina, atunci eu personal iti recomand un an de stat acasa si invatat pe rupte.

Edited by shadowtheone, 26 July 2015 - 18:27.


#412
IceCreamDoll

IceCreamDoll

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.08.2011

 Abbiex, on 26 iulie 2015 - 18:20, said:

Unde ai dat admiterea?
Timp să te pregăteşti ai avea şi dacă ai studia la altă facultate, dar de ce să pierzi un an la buget? Vezi că la UMF Cluj e vreo 8000 RON taxa.

La Iasi. Oricum nu cred ca pot prinde un loc la buget la medicina, asa ca... :)

 shadowtheone, on 26 iulie 2015 - 18:27, said:

Cunosc multe persoane care au fost in situatia ta. Nu au intrat la medicina din prima si apoi fie au stat un an in care au invatat, fie au facut un an la alta facultate iar apoi au incercat din nou. Oricum, cei care au facut un an de facultate au ales sa-l faca la taxa, pentru a nu consuma anul la buget(la medicina taxa este de 3 ori mai mare ca la alta facultate, cel putin in Cluj).

Depinde de tine ce vrei sa faci. Daca chiar vrei medicina atunci vei sta un an si vei invata. Nu este un an pierdut, pentru ca te vei obisnui cu invatatul, vei 'invata sa inveti'. Un amic a stat un an, a intrat la medicina si acum are medie foarte mare(9.50+) pentru ca era deja obisnuit sa invete dupa un an de stat si invatat. Mie mi-a spus ca i-a prins foarte bine acel an de 'pauza'.
Alta prietena a facut un an de facultate intre timp, a incercat din nou si a picat. Apoi s-a lasat si de cealalalta facultate si a ramas fara nici una... Alte doua prietene au facut 1 an la chimie(la taxa) si apoi au intrat la medicina cu note mari.

Este foarte relativa treaba asta deoarece depinde de ce vrei tu cu adevarat. Este o decizie foarte grea pentru un proaspat absolvent de liceu sa isi decida viitorul, dar este o decizie pe care trebuie sa o faci. Eu personal nu as face niciodata medicina, pentru ca nu am o inclinatie pentru domeniu si nu consider ca meseria de doctor este ideala pentru Romania...dar asta este doar parerea mea.

Daca chiar vrei medicina, atunci eu personal iti recomand un an de stat acasa si invatat pe rupte.
Voi lua in considerare varianta de a sta acasa. :D

Edited by IceCreamDoll, 26 July 2015 - 20:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate