Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 

FACULTATEA DE MEDICINA. Da sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
411 replies to this topic

#37
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,492
  • Înscris: 24.12.2005

 danpopescu m, on Apr 20 2007, 21:41, said:

avand in vedere cele spuse, ce il sfatuiti pe tanarul care a intrebat, sa urmeze?
Îl sfătuiesc să țină cont de ce i-au mai spus și ceilalți și să nu se avântureze doar pentru că îi place anatomia sau eu mai știu ce. Că nu numai la medicină, dar și la celalalte facultăți materiile pe care le faci pe parcurs diferă destul de mult de ceea ce este la admitere. Mie, un asistent de anatomie  :D, mi-a spus că ceea ce înveți pentru admitere este o cheie pe care o folosești doar ca să intri unde vrei, după aceea o arunci. În final, deși sună cam pompos îți alegi viitorul profesional.

#38
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 asul, on Apr 20 2007, 18:57, said:

Nu vreau să fiu rău, dar tu ai treabă în vreun fel cu domeniul de vorbești așa? După cum a zis și Bravegirl: după 6 ani de facultate, ești un simplu șomer, dacă nu iei rezidențiatul. Iar în cazul "fericit" în care îl iei, mai ai de stat în sistem între 3 și 7 ani în funcție de specialitatea aleasă. După care, se cam reia povestea. Pentru cei care nu știu: 90% din sistemul medical românesc este de stat, așa că ideea de reglare a pieței muncii prin cerere-ofertă = 0. Și în domeniul privat lucrează tot cam cei care sunt și în cel  de stat.
Pe scurt, ca să se înțeleagă: problemele majore nu sunt neapărat salariul, înjosirile suportate, ci faptul că ai o șansă de maxim 5% să ai un viitor în domeniul în care te-ai pregătit. Credeți că medicii de care auziți că pleacă pe capete în afară sunt cei care au un post? Prea puțini..Majoritatea lor este reprezentată de cei tineri care abia au așteptat șansa asta. Eu am terminat anul ăsta. Să nu îți spun câți colegi (mai mari sau de o seamă cu mine) au renunțat sau vor să renunțe la medicină și câți au plecat sau vor pleca din țară..
Așa că fiecare face cum crede, dar măcar vorbiți din interior, pentru că aici asta se aștepta: un sfat de la cei care cunosc situația.

Recunosc nu pot sa zic ca am legatura directa cu domeniul medical insa din experienta traita pana acum raman la parerea ca sub nici o forma nu trebuie sa-ti alegi facultatea in functie de chestiunile pe care le mentionati voi aici, e absurd sa faci asta.
Daca nu esti in stare sa-ti iei rezidentiatul atunci meriti sa fii somer si sa ramai asa in continure, cred ca  toti sunt de acrod nu?
Sunt de acord ca in Bucuresti probabil cererea e mai mare deact oferta si mafia din spitale e mult mai mare decat in alte orase, cu toate astea, procentul acela de 5% mi se pare exagerat. Eu sunt din provincie si in Romania sunt o groaza de orase care nu au medici din diverse specializari. De exemplu la mine in oras momentan NU exista medic dermatolog,radiolog (au iesit la pensie), asta in conditiile in care orasul are 50.000 de locuitori.
Repet, paote aveti dreptate 100% in ce spuneti, ideea e ca nu trebuie sa-ti alegi faculattea la care dai in functie de treburi de genul asta.Daca siminti ca-ti place medicina acolo trebuie sa dai, nu mai iei altceva in considerare.

#39
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,492
  • Înscris: 24.12.2005

 Ivanna, on Apr 20 2007, 22:22, said:

Recunosc nu pot sa zic ca am legatura directa cu domeniul medical insa din experienta traita pana acum raman la parerea ca sub nici o forma nu trebuie sa-ti alegi facultatea in functie de chestiunile pe care le mentionati voi aici, e absurd sa faci asta.
Daca nu esti in stare sa-ti iei rezidentiatul atunci meriti sa fii somer si sa ramai asa in continure, cred ca  toti sunt de acrod nu?
Sunt de acord ca in Bucuresti probabil cererea e mai mare deact oferta si mafia din spitale e mult mai mare decat in alte orase, cu toate astea, procentul acela de 5% mi se pare exagerat. Eu sunt din provincie si in Romania sunt o groaza de orase care nu au medici din diverse specializari. De exemplu la mine in oras momentan NU exista medic dermatolog,radiolog (au iesit la pensie), asta in conditiile in care orasul are 50.000 de locuitori.
Repet, paote aveti dreptate 100% in ce spuneti, ideea e ca nu trebuie sa-ti alegi faculattea la care dai in functie de treburi de genul asta.Daca siminti ca-ti place medicina acolo trebuie sa dai, nu mai iei altceva in considerare.
Într-o lume ideală ai dreptate. Mulți oameni din afara "sistemului" (ce nu-mi place cuvântul ăsta) și cei din anii de început susțin ideea asta. Dar ținând cont de lumea în care trăim, în care toți muncesc pentru o viață mai bună, mi se pare un pic ipocrit să ținem lecții de morală. Ia stai și tu pe banii alor tăi și în casă cu ei până la 30 de ani în timp ce colegii de liceu sunt deja la casa lor și o să vezi cum se stinge pasiunea. Dar se vede că nu ai legătură cu ce se întâmplă cu adevărat (nu o zic ca să te jignesc). Să știi că mulți dintre colegi din cauza asta au dat la medicină: pentru că asta și-au dorit. Dar cum trăim într-o lume în care mai trebuie să cheltui bani, multora le-a cam trecut dăruirea.
Cât despre rezidențiat, nu e chiar așa de ușor de dat cu părerea. Acolo, că tot vorbești de pasiune, îți alegi specialitatea și dacă nu prinzi nu înseamnă că nu ești bun de nimic. De fapt, ca tot ce ține de medicină, e greu de explicat. Oamenii separă partea ideală a meseriei de cea practică și de aici apar o grămadă de conflicte.
Mult succes celor ce vor da la Medicină!

#40
danpopescu m

danpopescu m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 01.03.2007

 asul, on Apr 20 2007, 22:53, said:

Într-o lume ideală ai dreptate. Mulți oameni din afara "sistemului" (ce nu-mi place cuvântul ăsta) și cei din anii de început susțin ideea asta. Dar ținând cont de lumea în care trăim, în care toți muncesc pentru o viață mai bună, mi se pare un pic ipocrit să ținem lecții de morală. Ia stai și tu pe banii alor tăi și în casă cu ei până la 30 de ani în timp ce colegii de liceu sunt deja la casa lor și o să vezi cum se stinge pasiunea. Dar se vede că nu ai legătură cu ce se întâmplă cu adevărat (nu o zic ca să te jignesc). Să știi că mulți dintre colegi din cauza asta au dat la medicină: pentru că asta și-au dorit. Dar cum trăim într-o lume în care mai trebuie să cheltui bani, multora le-a cam trecut dăruirea.
Cât despre rezidențiat, nu e chiar așa de ușor de dat cu părerea. Acolo, că tot vorbești de pasiune, îți alegi specialitatea și dacă nu prinzi nu înseamnă că nu ești bun de nimic. De fapt, ca tot ce ține de medicină, e greu de explicat. Oamenii separă partea ideală a meseriei de cea practică și de aici apar o grămadă de conflicte.
Mult succes celor ce vor da la Medicină!
de acord cu cele spuse. totul este adevarat.  depinde cat de mult poti sa  ''sacrifici'' pt a  urma drumul pe care il doresti, si cat de mult poti sa ''jalonezi '' prin ''treaba ''asta, adica ''mediu inconjurator'' ;)

#41
badea_ghio

badea_ghio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 01.12.2005

 asul, on Apr 20 2007, 22:53, said:

Mult succes celor ce vor da la Medicină!

Multumesc! Azi, aici la Craiova a fost simularea pentru examenul din vara. rezultatele dupa o ora jumatate, Foate incurajatoare! adica am incredere in mine ca pana in iulie o sa ma descurc mult mai bine. cu nota pe care am luat-o la simulare, dupa calculele mele, intram anul asta la medicina generala.

e bine ca pe thread'ul asta mai sunt si useri care incurajeaza nehotaratii sa dea la medicina.
am si eu o intrebare: concursul de admitere se da in aceeasi zi la toate facultatile de medicina din tara?
am cautat datele de sustinere a exam-ului pe google si nu am gasit nimic

#42
delsim

delsim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 17.03.2006
Nu da la medicina!O sa regreti amarnic!

#43
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007

 delsim, on Apr 21 2007, 19:58, said:

Nu da la medicina!O sa regreti amarnic!
Cand faci o afirmatie asa de categorica, este imperativ sa o sustii cu argumente!
Sau profiti de zicala "vorbeste si nea Ion, ca si el e om" ?  :D

#44
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006

 delsim, on Apr 21 2007, 19:58, said:

Nu da la medicina!O sa regreti amarnic!
de ce sa regrete?.Daca are inclinatii spre asa ceva si are si resurse fizice(nopti intregi de toceala) poate sa dea linistita.Sa regreti nu poti cand stii ca vei face ceva ce ajuta pe altii.

Edited by aiptek, 21 April 2007 - 19:47.


#45
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 aiptek, on Apr 21 2007, 20:46, said:

de ce sa regrete?.Daca are inclinatii spre asa ceva si are si resurse fizice(nopti intregi de toceala) si financiare suficiente poate sa dea linistita.Sa regreti nu poti cand stii ca vei face ceva ce ajuta pe altii.
cu completarile de rigoare e chiar adevarat  :rolleyes:

#46
bonny83

bonny83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 30.01.2006

 badea_ghio, on Apr 21 2007, 19:55, said:

Multumesc! Azi, aici la Craiova a fost simularea pentru examenul din vara.....
Logodnica este in Craiova ... daca o pun sa-ti scrie toate minunatiile pe care le-a vazut ... cred ca-ti shimbi parerea....
Cum ... plozii doctorilor iau numai 10 la examene ... si mai vin si cu prietenele lor ... si nu se poate sa ia mai putin...
Si tu stai si te chinui sa inveti cate o saptamana pentru un examen si abia iti dau un noua acolo ... in conditiile in care
plozii doctorilor vin doar si spun ... sunt cutarescu ... tata e ....  -_-
Cum bursele se dau de pe la 9,60 in sus .... normal .... 3/4 din ele fiind luate de aceeasi plozi ...

#47
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 Bravegirl, on Apr 19 2007, 15:30, said:

Nu i se ofera nici un post....si nici nu are bani sa-si deschida cabinet.


ce oferit, mey? posurile se ocupa prin "concurs" :lol:

care suna cam asa: proba teoretica - toti la un loc; proba practica - fiecare cu cazul lui, sta apoi 20 de minute inchis intr-o camaruta sa-si pregateasca expunerea, dupa care prezinta cazul in fata comisiei. toate astea de unul singur.

contestatie la proba teoretica fireste ca poti face doar daca ti se pare ca ai luat tu prea putin, nu celalalt prea mult. lucrarea fireste ca nu i-o vezi, a putut scrie tatal nostru acolo.

nu-l vezi pe celalalt cand si cum examineaza bolnavul, nu-l auzi cum prezinta cazul, il mai intalnesti doar la sfarsit, cand ti se spune ca da, ai avut cea mai mare nota la proba teoretica (fireste, nu cu mult mai mare decat a contracandidatului, ca se pot isca probleme), dar la proba practica ai prezentat bine, insa colegul a prezentat si mai bine, deci postul ii va apartine.

si gustul amar lasat de faptul c-ai facut figuratie persista ceva timp.


 Ivanna, on Apr 20 2007, 22:22, said:

Daca nu esti in stare sa-ti iei rezidentiatul atunci meriti sa fii somer si sa ramai asa in continure, cred ca toti sunt de acrod nu?


  ai vreo vaga idee in ce consta examenul de rezidentiat? cand se promite (in mod legal) bibliografia, si cand se publica de fapt? (si nu traiti cu ideea ca medicina e aceeasi in orice carte, habar n-aveti ce inseamna grilele in medicina, cu intrebari legate de procente care difera de la autor la autor, cu informatia prezentata intr-un fel in text si exact invers in grafic, de nu mai stii pe care s-o iei in considerare, si alte rahaturi de genul asta). stii ca cel putin intr-un an (nu m-am interesat amanuntit) o parte din bibliografie a fost in limba engleza, ceea ce nu este permis?

  si nu, nu vorbeste frustrarea din mine, am luat rezidentiatul din prima. eh, din prima si-un pic, am fost generatia "de aur" cu primul rezidentiat anulat pe motive de frauda. aaa, pardon, de frauda prea evidenta - contrazicea flagrant curba lui gauss :lol: frauda normala merge-n continuare.

aaa, tanarul cu anatomia - bafta! :)

cei care spuneti ca medicina se poate face doar cu pasiune - nu-i chiar asa. nu se poate face fara pasiune, asta-i drept (aia care fac facultatea pe banii taticului si nu fac diferenta intre gripa si hepatita nu se pune :P )

Edited by mianna, 22 April 2007 - 02:53.


#48
Apus

Apus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.04.2007
multumesc mult de sfaturi ajutor si incurajari!
voi stabili o intalnire cu un domn profesor... si am inceput sa fac rost de carti!
Toate cele bune!

#49
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
e frumos la medicina ... pacat ca tre` sa mergi la facultate :P.
si eu evidednt stdednt de medicina. daca iti place anatomia din liceu..... e frectie la picior de lemn... in facultate e cu totul altceva.  daca crezi ca poti sa te chinui sa inveti ca un descreierat chestii ,care orice medic o sa-ti spuna ca le inveti degeaba, in cantitati industriale structurate in volume ded ste ded pagini... welcome. partea frumoasa e cu mersu` prin spital vorbit cu bolnavii invatat practic una alta(doar in timpul liber si pe cheltuiala ta si cu bunavointa medicilor).
eu sincer stiam in ce ma bag ... nu sper sa ma imbogatesc dupa ce termin facultatea dar locuri de munca se gasesc...  cine zice ca nu e asa e cam ipocrit ... intr-adevar nu prinzi neaprat un loc in bucuresti sau cluj sau tgms sau mai stiu eu in cee centru univeristar. dar de lucru este ... totul e sa vrei

in rest pot sa-ti spun ca in anul I , la mures unde sunt eu, cel putin 20 de oameni au renuntat la facultate ... deja, 30% nu au promovat nici un examen in sesiune 30% au promovat toate examenele in sesiune.
de intrat se intra ushor... dar de ex in anu` 4 sunt 70 de oameni din 240 cati au fost in anu` I.

parerea mea ca trebuie sa-ti placa... si sa o faci cu f multa placere... in spital am cunoscut medici super indragostiti de meserie... dar sunt si multi carora nu le place.

anyway enjoy.

btw: examenele la meedicina le incepi de la sf lui aprilie si o tii pana la sf lui iunie(sem II) :)) multe partiale ,pe care trebuie sa le iei ca sa poti intra la examenul final. asta in anul I.
good luck.

PS: eu am intrat la faculta fara a lua ore in particular , daca esti f destept daca dai admitere din chimie... o sa-ti foloseasca.
biologia din liceu poti sa o uiti dupa admitere ca nu-ti foloseste la nimic.

#50
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,492
  • Înscris: 24.12.2005

 negotzel00, on Apr 22 2007, 23:38, said:

btw: examenele la meedicina le incepi de la sf lui aprilie si o tii pana la sf lui iunie(sem II) :)) multe partiale ,pe care trebuie sa le iei ca sa poti intra la examenul final. asta in anul I.
good luck.

La București am avut sesiune 2 ani la rând care s-a terminat ~ 18-20 iulie. Acum nu mai știu cum e (asta se întâmpla în anii de preclinic).

#51
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 negotzel00, on Apr 22 2007, 23:38, said:

btw: examenele la meedicina le incepi de la sf lui aprilie si o tii pana la sf lui iunie(sem II) :)) multe partiale ,pe care trebuie sa le iei ca sa poti intra la examenul final. asta in anul I.
good luck.
ce zici colegu'?
eu am terminat cu TOATE examenele de pe sem 1 inainte de Paste..deci la inceputul lui Aprilie. Mai da-o dracu' de treaba, ca o iau razna pe cimpii . Cit despre cind se termina ( ca de inceput nu se poate preciza niciodata sigur, unii te freaca in fiecare saptamina), data de 24 iulie iti spune ceva? mie da: ZA END  :rolleyes:

#52
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
da` stai asa putin ... voi ce examene dati mai de sem pana in aprilie? restante ca sa nu le dati in toamna? ca eu nu inteleg...
si ca tot veni vorba de unii te freaca in fiecare sapt.... la anato din prosti tampiti handicapati nu ne scoate unul dintre asistentii care preda la grupa mea. celalalt ne da lucrare ca la liceu ora dee ora din ce i se cashuneaza lui mintea... si dupaia se pune pe facut misto de ce prostii scrii. fereasca sfantu`! la balamuc ajungem  :D

on topic: merita sa vii la medicina ...e frumos... o sa-ti placa!

#53
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Nu sunt cam lungi sesiunile voastre? La Timisoara sesiunea de iarna tine 3 saptamani (in februarie), iar cea de vara 4 (aprox. 15 iunie-15 iulie), la toti anii. Uneori mai avem si 1 saptamana de presesiune.

#54
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 antigen, on Apr 23 2007, 15:31, said:

Nu sunt cam lungi sesiunile voastre? La Timisoara sesiunea de iarna tine 3 saptamani (in februarie), iar cea de vara 4 (aprox. 15 iunie-15 iulie), la toti anii. Uneori mai avem si 1 saptamana de presesiune.
pai tocmai asta-i treaba...la noi aia din iarna tine 2 sapt si am avut 2 examene, restul tot pe linga, toate partialele; in presesiune practicele doar. Iar sesiunea de vara e in mod normal o luna, pina cind nu stiu in mod oficial, cert e ca eu am deocamdata un examen stabilit pe 24 iulie, iar primul pe care-l am e pe 27 iunie daca nu ma insel. Nu stiu de ce e asa, dar e foarte aiurea....
Oricum e stupid, cel putin la anul 2 ai in sesiune in iarna anato si virusi, si dupa ele, partial la histo, la fizio, pedagogia ( cine a facut), partial la micro, info-med( p-asta am avut-o in presesiune daca imi aduc bine aminte). Si anul asta a fost si foarte aiurea ca pt partialul ala la fizio au fost nspe mii de conditii, si daca reuseai sa treci de ele, veneau grilele intr-o saptamina, apoi in urmatoarea oralul, si apoi practicul, daca le luai pe primele 2...deci ne-am tot lalait 3 sapt numai cu fiziologia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate