Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

FACULTATEA DE MEDICINA. Da sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
411 replies to this topic

#1
Apus

Apus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.04.2007
Salut! Sa incep cu inceputul...
Am nevoie de un pic de ajutor de la voi. Vreau sa fiu sigur ca Fac. de Medicina este ceea ce vreau sa urmez...
si sper ca voi ma puteti ajuta cu o vorba buna, cu un sfat, etc...
Am 17 ani si sunt elev, intr-un colegiu national cu idei prefabricate, prejudecati prafuite si urmarite de igrasie, in care ipocrizia domneste la tot pasul, la un profil de matematica-informatica intensiv(pe scurt am 7 ore de info pe saptamana), pe care regret sincer ca l-am ales...
Problema este ca imi place anatomia foarte mult si am nevoie de niste sfaturi...
Familia mea in majoritate este formata din economisti... tata, inainte sa decedeze, acum 2 luni(in urma unui IMA - infarct miocardic acut, a suferit 2 interventii chirurgicale in care i s-au pus 2 stent-uri, sper ca nu gresesc, sub mana buna a d-lui Dr. Florescu, ingrijirea d-nei Dr. Gherghinescu si a intregii echipe de cardiologi a S.U.U.B ), m-a sfatuit sa urmez medicina.
Mama, diagnosticata cu tumora maligna pe cap de pancreas(pe care dl. Dr. Naumescu a refuzat sa il opereze, din cauza sanselor f mici de supravietuire, stenoza mitrala; in urma unei transfuzii de sange, facuta dupa nasterea mea (A 3 A CEZARIANA, asistata de Dl. Dr. Nanu de la Spitalul Caritas), un antigen australian ii ameninta ficatul, ma sfatuieste acelasi lucru. (Stiu ca nu era necesar sa povestesc... scuze);
Imi place f mult anatomia, as vrea sa ii fii putut ajuta pe parintii mei, mi-ar face placere sa stiu ca un om se simte mai bine datorita mie, nu as pleca din tara si mi-as dori sa pot purta si eu un halat alb... am nevoie de indrumarea voastra.
Cei de varsta mea care sunt pasionati de anatomie, fac pregatire... majoritatea din ei cu profesori universitari... problema este ca deocamdata nu imi permit. Mai pe scurt, imi puteti spune cu ce sa incep? este grea admiterea? este multa bataie pe locuri? cum este viata acolo?

Ce ma sfatuiti voi, cei pe care ii respect si pe urmele carora as vrea sa merg si eu, sa fac?

Va multumesc anticipat pentru intelegere, rabdare si ajutor! Toata stima si astept sfaturile voastre...

#2
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006
Nu face medicina.

Axeaza-te pe ceva din care o sa faci rapid bani. nu pierde 6 + multi ani ca sa te trezesti un somer de lux sau ca practici pe bani putini.

Edited by uledu, 16 April 2007 - 21:30.


#3
Apus

Apus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.04.2007

 uledu, on Apr 16 2007, 22:29, said:

Nu face medicina.

Axeaza-te pe ceva din care o sa faci rapid bani. nu pierde 6 + multi ani ca sa te trezesti un somer de lux sau ca practici pe bani putini.


daca as gandi asa, as fi renuntat de mult sa fac asta! iti multumesc pentru sfat, dar aici tine si de pasiune...
DA! stiu ca Romania nu este o tara in care iti poti permite sa faci ceva din pasiune...
DA! stiu ca salariul unui rezident nu este la nivelul la care ar trebui sa fie...
DA! stiu ca este extraordinar de greu...
ma crezi nebun?.... dar ma atrage groaznic...

Toti gandesc asa... bani bani bani! Tata asa a dus-o toata viata... a alergat pentru noi, pentru el, pentru familie... a strans bani din ce a putut s-a imbolnavit de diabet pe fond nervos, sangele i se coagula, a facut un IMA, 2, si a crapat... Dumnezeu sa-l odihneasca!
Romanii traiesc mereu in sentimentul asta de resemnare... eu nu vreau nici sa generalizez si nici sa traiesc asa ... resemnandu-ma.  Toti strang bani pentru ei si ajung intre 4 lemne!!!! Daca ar fii asa... sincer: In Romania este un lux si sa MORI!

mai astept sfaturile voastre...

Valorile materiale chiar au distrus toate VALORILE SPIRITUALE din omul de astazi, mai bine spus: romanul de astazi?

Edited by Apus, 16 April 2007 - 21:40.


#4
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007

 Apus, on Apr 16 2007, 22:38, said:

daca as gandi asa, as fi renuntat de mult sa fac asta! iti multumesc pentru sfat, dar aici tine si de pasiune...
DA! stiu ca Romania nu este o tara in care iti poti permite sa faci ceva din pasiune...
DA! stiu ca salariul unui rezident nu este la nivelul la care ar trebui sa fie...
DA! stiu ca este extraordinar de greu...
ma crezi nebun?.... dar ma atrage groaznic...

Toti gandesc asa... bani bani bani! Tata asa a dus-o toata viata... a alergat pentru noi, pentru el, pentru familie... a strans bani din ce a putut s-a imbolnavit de diabet pe fond nervos, sangele i se coagula, a facut un IMA, 2, si a crapat... Dumnezeu sa-l odihneasca!
Romanii traiesc mereu in sentimentul asta de resemnare... eu nu vreau nici sa generalizez si nici sa traiesc asa ... resemnandu-ma.  Toti strang bani pentru ei si ajung intre 4 lemne!!!! Daca ar fii asa... sincer: In Romania este un lux si sa MORI!

mai astept sfaturile voastre...

Valorile materiale chiar au distrus toate VALORILE SPIRITUALE din omul de astazi, mai bine spus: romanul de astazi?

si crezi ca in postura de medic rezident platit cu un salariu de cacat, si apoi si ca doctor, tot cu un salariu de mizerie(mai sunt si exceptii) nu exista riscul unui diabet pe fond de stress?
Trebuie sa ai in vedere faptul ca in mod normal vei necesita mult mai mult sprijinul familiei (pt 6ani+rezi). Dar ca sa nu o mai lungesc, vezi ca este topicul UMF Carol Davilla unde poti sa te mai documentezi. Eventual sa ai in vedere si stomato, aici iesi mai repede pe picioarele tale

#5
bonny83

bonny83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 30.01.2006
Logodnica este la medicina anul 5.
Nu da la medicina daca nu ai pile in domeniu.
Nu da la medicina decat daca ai parinti (prieteni) care sa te poata intretine pana ajungi pe picioarele tale.
Nu da la medicina decat daca ai memorie de elefant sa inveti toate nebuniile de acolo ...
Nu da la medicina daca te gandesti sa lucrezin strainatate ... diplomele nu sunt recunoscute in general.
Nu da la medicina decat daca ai bani sa-ti faci repede un cabinet particular cand termini.

Edited by bonny83, 16 April 2007 - 21:52.


#6
Apus

Apus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.04.2007

 bonny83, on Apr 16 2007, 22:51, said:

Logodnica este la medicina anul 5.
Nu da la medicina daca nu ai pile in domeniu.
Nu da la medicina decat daca ai parinti (prieteni) care sa te poata intretine pana ajungi pe picioarele tale.
Nu da la medicina decat daca ai memorie de elefant sa inveti toate nebuniile de acolo ...
Nu da la medicina daca te gandesti sa lucrezin strainatate ... diplomele nu sunt recunoscute in general.
Nu da la medicina decat daca ai bani sa-ti faci repede un cabinet particular cand termini.



of Doamne... va multumesc mult pentru sfaturi... dar nici nu am pile si nici bani.... si totusi ma atrage mult prea mult.
nu e nimeni care sa aiba o parere buna despre facultatea asta? chiar asa de blestemata e?

#7
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
uite-te aici si
aici
Si mai gandeste-te exact ce inseamna atractia asta...medicina nu inseamna doar o carte de anatomie de cls 11  ;)

Edited by GubyIQ, 16 April 2007 - 22:04.


#8
Lily Anne

Lily Anne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 18.04.2006
Nepoata mea a facut Medicina.Ca asa am vrut noi , familia.
Nu da la Medicina , iar de vrei si vrei , incearca stomato sau tehnica dentara sau balneokinetoterapie .

#9
Apus

Apus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.04.2007
nu ma atrage stomato... as vrea MG! chiar si cu riscul sa mananc biscuiti pe banca in parc, dar sa am satisfactia ca am facut ce mi-am propus... nu vreau bani... vreau ce imi place. Chiar nu se poate?

P.S: Multumesc enorm pentru sfaturi! O sa tin cont si de ele... mai astept ajutorul vostru!

@GubyIQ... ma crezi idiot? sunt un pusti, da stiu, ... si tu te-ai pisat in pat cand erai mic, si eu. Sunt constient ca este f greu! Verisoara mea este farmacista... ea a invatat tot o carte de clasa a 11 a? Da-o incolo de treaba...
Oricum mersi mult de ajutor si de link-uri! Toata stima si o seara cat se poate de placuta...

Edited by Apus, 16 April 2007 - 22:25.


#10
Lily Anne

Lily Anne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 18.04.2006
Ce inseamna tineretea... :D

Orice i-am zice, el tot o sa vrea sa incerce gura lupului . :lol:

Tinere , de ce nu vrei sa fii bun sa asculti sfaturile noatre?Crezi ca facultatea e numai anatomie?Crezi ca anatomia e placerea suprema?LA farmacie cu cartea de anatomie invatata ...n-as prea crede!Ia mergi maine si fa o plimbare in parc , uita-te la gandacei , scurma prin pamant , gandeste la placerea ce o ai cand faci asta.Si la faptul ca Dumnezeu ti-a dat timp !Cum vrei sa il irosesti?Dar cine stie, poate tu esti CEL CHEMAT !! :peacefingers:

P.S.: atractie pentru ceva despre care nu stii cu ce se mananca?POate e o himera ...

Edited by Lily Anne, 16 April 2007 - 22:59.


#11
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Da la Medicina! In cel mai rau caz dupa 1-2 ani iti dai seama ca nu e chiar ce iti doresti, si la 19-20 de ani nu e tarziu sa incepi o alta facultate. Daca te razgandesti mai tarziu (dupa terminarea facultatii) iti va fi mai greu, pentru ca dupa 6 ani de Medicina nu vei fi in stare de altceva. Ai putea sa asisti de pe-acum la niste cursuri.

Nu e atat de greu, mai ales daca te intereseaza, daca iti place ceea ce inveti, si nu e nevoie de pile sau de bani. Am destui colegi care lucreaza part-time si reusesc sa tina pasul cu scoala. Nu e nevoie de memorie de elefant, ci de logica. OK, poate la anatomie iti intrebuintezi mai mult memoria, pentru ca e pur descriptiva, dar anatomia se face 2 ani (poate pana dai tu admiterea se va reduce la 1 an). Examenele sunt foarte, foarte greu de picat.

Studiile iti vor fi recunoscute. In legatura cu meditatiile... nu stiu ce sa spun. Eu am facut, pentru ca in liceu nu s-a pus prea mare accent pe chimie si biologie (tot profil de info am terminat), dar nu cred ca sunt absolut necesare. Concurenta nu este foarte mare, deci nu e nevoie sa ai o lucrare perfecta. In primul rand trebuie sa faci rost de cartile de teste, pe care probabil le poti lua de la facultate.

In legatura cu salariile rezidentilor... nu am vazut niciun rezident murind de foame.

Cred ca e... trist sa iti traiesti viata implicat 8-12 ore/zi intr-o activitate fata de care nu ai niciun fel de atractie.

#12
Apus

Apus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.04.2007
antigen ms mult de tot. un sfat foarte bun. numai bine!

@Lily Anne: M-am citat: "Verisoara mea este farmacista... ea a invatat tot o carte de clasa a 11 a? Da-o incolo de treaba..." am incheiat citatul.... am zis eu ca a invatat o carte de clasa a 11 a? te rog frumos sa citesti bine, sa analizezi cu atentite si de-abia apoi sa ma iei la misto... ms mult de intelegere

#13
bonny83

bonny83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 30.01.2006
Si eu am facut facultatea de Educatie fizica si sport ca asa vroiam eu ... Imi placea sportul si imi place in continuare ... dar nu sunt as la nici un sport incat sa fac performanta. Pile in acest domeniu nu am (parintii sunt arhitecti). Am terminat facultatea si nu aveam ce sa fac. Acum lucrez la un magazin de calculatoare (cealalta pasiune) si sunt la o alta facultate la fara frecventa :(

#14
Lily Anne

Lily Anne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 18.04.2006

 Apus, on Apr 17 2007, 04:30, said:

@Lily Anne: M-am citat: "Verisoara mea este farmacista... ea a invatat tot o carte de clasa a 11 a? Da-o incolo de treaba..." am incheiat citatul.... am zis eu ca a invatat o carte de clasa a 11 a? te rog frumos sa citesti bine, sa analizezi cu atentite si de-abia apoi sa ma iei la misto... ms mult de intelegere
Vai, iarta-mi batranetea. Foloseste si tu quote, sa mai pricepem si noi , astia cu ochelari ceva.  :confuzzled:

#15
Eebee

Eebee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 17.04.2007
Eu sunt anul 1 la MG si pana acum mi s-a parut nemaipomenit de frumos. Si eu am visat sa fiu studenta la medicina desi toti imi spuneau sa nu dau acolo. Acum ca sunt si eu "doctor in devenire" sunt enorm de fericita, nu mi-am pierdut entuziasmul deloc si sper sa ajung sa practic medicina aici in tara.
Parerea mea este sa dai la medicina, este foarte frumos, n-ai cum sa te plictisesti. Chestia e ca iti cam trebuie bani pt. carti, sunt destul de scumpe. Daca vrei sa-ti cumperi si carti pentru tine, in afara de cele recomandate la facultate e nasol ca bani nu-s chiar tot timpu'.
Da la medicina, daca asa simti. Nu e chiar asa greu la fac., nu-ti face probleme. E mult de invatat, dar atata timp cat inveti anatomie, fiziologie, adica ce te pasioneaza totul o sa fie placut. Si eu am fost la mate-info, chiar am dat si la ASE si am intrat, si cu toate astea  m-am gandit ce nasol e sa stai o viata intreaga cu bilanturi, calcule, tabele enervante si interminabile sub nas. Si ce diferenta e intre a fi medic si economist...economist, atat de obscur, de limitat. Nu vorbesc despre partea materiala. Asta se cunoaste, nu o sa se scimbe prea curand.
In concluzie : Da la medicina !

#16
Apus

Apus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.04.2007
sarut mana ebee! ma bucur f mult ca mai sunt si oameni care isi urmeaza visele si fac ceva din pasiune!
o strangere de mana prieteneasca si tot respectul cuvenit! poate intr-o zi o sa ne intalnim pe acolo...


@Lily Anne: Imi cer scuze daca te-am ofensat in vreun fel... in primul rand topicu asta e deschis de un pusti ca sa afle si el cu ce se mananca ceea ce isi doreste sa faca. Sa ai o zi plina de soare si nu mai bea atata cafea... devii agitata si te iei aiurea de oamenii care cer niste ajutor... nu cred eu ca atat iti permite gandirea... Sarut mana!

Edited by Apus, 17 April 2007 - 13:28.


#17
snowdrop

snowdrop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.03.2007
eu vreau doar sa te felicit pentru ambitia pe care o ai. sfatul meu este sa incerci, nu ai nimic de pierdut. in cazul in care simti ca nu mai poti face fata te poti retrage, dar la ambitia pe care o ai mai indoiesc ca ai renunta. am prieteni la medicia, iar despre admitere iti pot spune ca nu este extrem de dificila dar nici floare la ureche. daca vrei intr-adevar pui mana si inveti si asta nu tine de banii pe care ii ai....carti despre medicina iti poti gasi si la biblioteci. vad ca esti pasionat de anatomie ceea ce probabil te va ajuta atunci cand te vei apuca de invatat, dar cred ca stii ca se da si chimie la admitere...la asta posibil sa fie putin mai dificil.
oricum ....bafta multa si sper sa ne scrii dupa ce intri la medicina!

#18
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
@Apus, in tine se citeste intr-adevar pasiunea, cu asa atitudine cu siguranta merita sa-ti urmezi visul. Normal ca multi se plang de cat de greu e la facultate sau dupa ce termini, pentru ca 80% dau la medicina/stomatologie doar pt bani,statut social si nu din pasiune. Cineva zicea foarte bine intr-un post trecut ca dupa 1,2 ani te poti razgandi, poti sa te reorientezi daca vezi ca nu-ti place. Celelalte facultati dureza doar 3 max 4 ani (politehnica)  deci nu-i tarziu sa te razgandesti nici in anul 3,4 chiar.

Cei care isi aleg facultatea gandindu-se la castigul de dupa te asigur ca n-o sa faca bani, cu siguranta nu pe termen lung. Ca sa faci bani cu adevarat trebuie sa faci ce-ti place, pentru ca in felul acesta munca pe care o prestezi e de calitate maxima si asta aduce bani. Celor care le sta capul doar la bani, fac o munca de proasta calitate, sunt stresati, se duc cu groaza la serviciu si ca urmare munca lor nu da roade. Normal ca in Romania exista o groaza de exceptii de la spusele mele si sunt destui cei care nu sunt dedicati muncii lor si totusi fac bani, insa acestia fac parte din categoria celor cu pile, relatii.

Sa nu-ti fie frica de cat de greu va fi la facultate pentru ca daca esti cat de cat serios nu intampini dificultati. Cu siguranta vor fi multi profesori care vor preda in bataie de joc, care habar n-au ce predau, care n-au urma de logica in cap, insa daca te vei stradui sa inveti pe cont proriu vei trece si peste aspectele astea. Vor fi multe carti/manuale scrise in bate de joc din care o sa ti se para ca nu intelegi nimic, insa din nou cu putina vointa vei trece si peste asta. N-ai ce face in Romania sistemul de invatatmant e la pamant si va merge din rau in mai rau.

SUCCES!!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate