Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Propranolol..

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Nu se mai gaseste propranolol si eu il iau pentru migrena si hipertensiune..alte medicamente ca enap,tertensiv...etc nu prea ma ajuta...ce pot sa fac? :deadtongue:

Edited by mianna, 16 April 2007 - 14:45.


#2
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 CPX, on Apr 16 2007, 15:40, said:

Nu se mai gaseste propranolol si eu il iau pentru migrena si hipertensiune..alte medicamente ca enap,tertensiv...etc nu prea ma ajuta...ce pot sa fac? :deadtongue:

in primul rand sa scrii titlul corect (degeaba te mai uiti, am editat eu "propanalol-ul" )

in al doilea rand, sa asculti ce-ti spune cardiologul. tratamentul hipertensiunii nu-i perfect standardizat, depinde de raspunsul pacientului, asa ca daca "nu prea te ajuta" poate ar trebui modificata doza. oricum nu-i un lucru pe care sa-l faci cu mana ta.

#3
adadoi

adadoi

    scorpie bãtrânã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Inca se mai gaseste, dar trebuie sa cauti mai mult. Am inteles ca-l vor scoate din terapie, dar exista alte medicamente din aceeasi clasa, vorbeste cu medicul de familie sau cu cadiologul. Enap-ul si Tertensif-ul nu sunt din aceeasi grupa, si pot fi luate impreuna cu alte medicamente vasodilatatoare.

Edited by adadoi, 16 April 2007 - 14:59.


#4
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Existã ºi alte beta-blocante pentru hipertensiune!

#5
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
nu lua medicamente fara sfatul medicului!

#6
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,901
  • Înscris: 31.03.2003
se mai gaseste cel de 10 mg, fabricat de BIO EEL.
dupa cate stiu eu, beta blocantele pot avea ca efect secundar probleme cu erectia. cum e ?
propranololul este din cate tin minte primul (sau printre primele) din clasa lui, de atunci au aparut molecule mai performante-e drept, si mai scumpe: metoprolol, nebivolol, betaxolol etc.

#7
Leir

Leir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 24.09.2007

 CPX, on Apr 16 2007, 15:40, said:

Nu se mai gaseste propranolol si eu il iau pentru migrena si hipertensiune..alte medicamente ca enap,tertensiv...etc nu prea ma ajuta...ce pot sa fac? :deadtongue:



betaloc zok

#8
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 10.02.2007

 CPX, on Apr 16 2007, 14:40, said:

Nu se mai gaseste propranolol si eu il iau pentru migrena si hipertensiune..alte medicamente ca enap,tertensiv...etc nu prea ma ajuta...ce pot sa fac? :deadtongue:
Nu te juca cu beta-blocantele. Citeste atent prospectul si pentru orice nelamurire intreaba medicul.
Eu era s-o patesc intrerupand tratamentul fara sa anunt medicul. Iau Betaloc ZOK de un an de zile, impreuna cu alte medicamente pt hipertensiune. Doza o mareste medicul, daca, si cand e cazul. Iti da reteta compensata.
Sanatate !

#9
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Se elibereaza propranololul fara prescriptie medicala?

#10
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006
Propanololul nu se ia pt hipertensiune ci doar in momentele alea cand iti ia inima la galop.

Un om sanatos nu are de ce sa ia propanolol intrucat inima isi regleaza ritmul singura, nu trebuie "ajutata" cu medicamente.

#11
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Citez:

Quote

Antihipertensiv prin diminuarea debitului cardiac, inhibarea secretiei de renina si prin actiune centrala.


#12
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 justasking, on Oct 8 2007, 11:10, said:

Propanololul nu se ia pt hipertensiune ci doar in momentele alea cand iti ia inima la galop.

Un om sanatos nu are de ce sa ia propanolol intrucat inima isi regleaza ritmul singura, nu trebuie "ajutata" cu medicamente.

Deci trebe prescriptie sau nu? Eu asta am intrebat, nu pentru ce se ia.

#13
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006
Da trebuie.

Am avut probleme acum ceva timp; sunt sanatos si nu am nici o problema cu inima, insa din diferite cauze ( fumat excesiv in acea perioada si alte cauze de natura mai degraba psihologice decat medicale) uneori imi batea inima mai repede decat in mod normal.
Un doctor de interne mi-a prescris propanolol , odata dimineata odata seara, perioada nedeterminata. M-am interesat cat am putut la diversi alti doctori despre acest medicament. Unii recomandau sa il iau asa cum mi-a prescris acel doctor, altii sa il iau doar la nevoie, iar altii vazand ca sunt sanatos mi-au zis sa nu il iau de la varsta asta intrucat inima trebuie lasata sa isi stabileasca singura ritmul.

@Lovedemon chiar daca acest medicament are si actiuni pt hipertensivi nu se ia pt asta; Un doctor nu ai prescrie unui hipertensiv doar propanolol, sau altfel spus nu este un medicament principal pt un hipertensiv

Ca sa continui povestea am luat o saptamana-doua cum mi-a prescris primul doctor, dar apoi am uitat de el (ocupat fiind cu munca si altele) ; dupa ceva timp mi-am adus aminte de el insa nu l-am mai cumparat; Acum, inima imi bate normal si ma simt normal; am jucat basket in sala ore intregi pana cand nu mai puteam sta in picioare de oboseala si nu am sesizat absolut nimic

Pentru mine acest medicament a avut mai mult efectul placebo ( nu spun ca e useless, insa un om sanatos nu are de ce sa il ia)

Edited by justasking, 08 October 2007 - 10:57.


#14
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Ivanna: n-ar trebui sa se elibereze fara prescriptie medicala, dar, slava-Domnului, se elibereaza.
Justasking: cum spui tu.

#15
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006
Hai sa iti mai spun ceva.

Am avut o perioada, in care inima imi batea destul de repede si uneori aveam si tensiune chiar 16, eram foarte speriat
Am fost binenteles la multi medici si in multe spitale si nimeni nu stia sa imi spuna ce se intampla cu mine. Un medic cardiolog dupa ce imi ia tensiunea imi spune ca s-ar putea sa am diabet ( eram gras) si imi prescrie medicamente pt hipertensivi.Binenteles ca le-am luat. Ce a urmat a fost un chin. Imi venea sa dorm toata ziua si nu aprope ca nu eram in stare sa fac nimic. Am fost si la Parhon, investigatii complete inclusiv tomograf, nici vorba de diabet sau alte boli.Cei de la Parhon s-au crucit cand au vazut ce mi-a prescris acel medic cardiolog. Cand am iesit de acolo singurul sfat a fost: slabeste! nu propanolol nu alt medicament - probleme pe care le aveam au fost mai mult pe sistem nervos

Ma rog fiecare face cum crede pana la urma, poate experienta mea ajuta la cineva.

#16
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Da' e propRanolol!!! Scuze, nu m-am putut abtine -_- .

#17
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Dupa cum s-a mai spus , Propranololul este un medicament iesit din uz , care nu se mai fabrica , in principal pentru ca exista deja medicamente mult mai eficace .


     Intra si el in sfanta lista a medicamentelor care "vai ce bune erau " si nu se mai gasesc . Din fericire acest medicament a fost inlocuit si in cartile de medicina .

Edited by cspot, 08 October 2007 - 22:10.


#18
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Credeam ca a murit acest topic si nu m-am mai uitat..se pare ca nu  :kisstogether: .
Eu iau propranolol pentru migrena si hipertensiune tensiunela sfatul medicului.In lipsa lui crizele devin mai dese.Cu ce s-a inlocuit care ajuta si la migrena?Din pacate nu mai am decat pentru putin timp.
Daca tot am redeschis discutia rog pe cineva care e neulog sa-mi dea un tratament pentru migrena/crize cu pierderi de vedere.Doctorii la care am fost eu au dat din umeri.Problema mea este in conexiune cu cea din topicul legat de respiratie.
Eventual o sa deschid un topic separat daca discutia nu continua aicea.
Multumesc pentru sfaturi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate