Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cultul Penticostal

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
12072 replies to this topic

#9829
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,547
  • Înscris: 16.03.2004
Sfince, te văd duminica aceasta că ai ținut prelegeri ”Arta căsniciei”. Bah, tu ... chiar ai timp de pierdut? Cu atâta material JMT existent pe topicul favorit al tău, Discrepanțe, și te complaci în mediocritate? Vino cu ceva nou pentru biserică, să trezești conștiința celor care te ascultă ca pe sfântul lui Dumnezeu!Posted Image

#9830
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007
Tu ce prelegeri vei ține duminica viitoare, Darkule?
Aici la Biserica Softpedia, mă refer.

Nu crezi că ar trebui să organizăm și noi ceva frumos pentru enoriașii Sfintei Tagme?
Atunci ar veni și Dude și Ice și toți cei ce sunt departe acum.

Eu zic să avem un timp de rugăciune, să cântăm ceva și apoi unul dintre enoriașii mai experimentați să ne vorbească dintr-un verset biblic.
Ce părere ai?

#9831
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,547
  • Înscris: 16.03.2004
O părere bună, dar până atunci sunt hotărât să-ți urmăresc activitatea de predicare, care până acum mi-a plăcut și consider că poți mult mai mult, însă contează și tema aleasă. Unele subiecte sunt prea depășite ca să le mai reiei și tu. Lasă-i pe diletanți cu ele, tu ocupă-te de ceva care să te reprezinte, ceva mai profund, teme mai complicate, mai puțin abordate de predicatori!

p.s.: nu ar strica să mai introduci, așa, cum ai presăra sare în oala cu ciorbă, și ceva elemente ”jmt” din cele care ți-au plăcut, cum dealtfel ai și făcut în acea faimoasă predică ținută cu ocazia Paștelui 2022.Posted Image

#9832
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 16 mai 2022 - 18:15, said:

O părere bună
Dacă ai o părere bună hai să trecem și la fapte!
Pentru că doar harul și credința nu-s de ajuns.

Am putea să ne vedem la închinare sâmbăta, de fapt. Nu duminica.
Pentru că asta e Ziua Domnului adevărată, sabatul din Scripturi.

Sâmbătă de la 11:00-12:20.
Eu trimit un link Zoom aici pe topic și intră oricine vrea.

Bineînțeles că eu voi modera întâlnirea pentru că în mod incontestabil sunt șeful vostru și am si un Master of Arts în Global Leadership. Dacă vrei îl scanez și-l postez.
Tu și Paco veți avea scurte intervenții și vă veți ruga pentru cei care ne vor trimite motive de rugăciune.
Sora Grateful va posta două cântări gospel de pe youtube.
Iar Logic ne va ține un discurs de 17-20 de minute din Evrei 12:18-24.
Vom încheia părtășia cu glumă spusă în mod serios de un evoluționist devotat.
Și cu socializare desigur, la un virtual biscuite și o scobitoare din import.

Vei vedea cu ochii tăi cum vor accesa link-ul Zoom și Dude și Ice.
Chiar și Mario și Cardinalul vor fi prezenți. Chiar dacă nu în primul Sabat.
Și mulți alți colegi de forum cărora nu le dau numele acum.

Ce zici?

#9833
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,547
  • Înscris: 16.03.2004
Totul este plauzibil, însă Mario nu mai poate veni, deja este la Domnul, în Cer...:(. Dar, cu siguranță, că va fi o încântare și pentru el , să asiste din eter, la acea conferință multi-culturală.Posted Image

#9834
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 17 mai 2022 - 19:26, said:

Totul este plauzibil, însă Mario nu mai poate veni, deja este la Domnul, în Cer...
Ești cu capu'? Ce te-a apucat? Bate de trei ori în lemn!
De unde ai o asemenea informație? Ai inventat-o?

#9835
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,547
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 17 mai 2022 - 19:07, said:

Pentru că doar harul și credința nu-s de ajuns.

Da, mai trebuie și fapte! Asta și-au dat seama demult bisericile tradiționale, ortodoxă și catolică, fiindcă o bază trebuie să aibă credinciosul! De aceea, au introdus ”canoanele”.
Biserica Penticostală se recomandă o biserică ce izvorăște din Protestantism, acceptă mântuirea doar prin credință, însă... cere fapte, inclusiv acele stăruințe pentru botezul cu Duhul sfânt! Vei spune, rugăciunea nu e faptă. Ba da, din moment ce se organizează niște seri de stăruință, la care vin cei doritori. Sunt ”fapte”. Te duci acolo, pierzi ore în șir, pentru a primi botezul cu Duhul sfânt. Este o faptă pe care o faci, ca să obții ceva de la Isus.
Deci până la urmă... tot faptele...! Nici Biserica Penticostală nu este 100% harică, fiindcă ”harul” este un concept superfluu.

#9836
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 18 mai 2022 - 06:40, said:

Da, mai trebuie și fapte!
Asta și-au dat seama demult bisericile tradiționale, ortodoxă și catolică.
Nici Biserica Penticostală nu este 100% harică.
Așa este, slavă Domnului!

#9837
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,547
  • Înscris: 16.03.2004
Dacă Pavel ar trăi, nu și-ar găsi, în creștinătate, niciun cult religios în care să se regăsească 100%.

#9838
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007
Și ce-i cu asta?
Ar merge la unul în care se regăsește 80%.

Niciun creștin de pe fața pământului nu se regăsește 100% în vreun cult religios.
Asta e și ideea Bisericii. Și frumusețea ei.

#9839
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,547
  • Înscris: 16.03.2004
Eu cred că Pavel și-ar fi reconstituit propria lui religie. Ar fi preluat mișcarea carismatică ”power evangelism”, fiindcă este mișcarea religioasă în cea mai mare creștere, cu potențialul cel mai mare (dar și cea în care membrii ei nu citesc Biblia aproape deloc!) și ar fi... devenit un predicator carismatic de genul lui Bonnke. :unsure:

#9840
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,547
  • Înscris: 16.03.2004
Eu zic că apostolul Pavel va prelua o mișcare de sorginte penticostală dar mai extremă, ca evanghelia prosperității, vindecarea pentru toți creștinii, exorcizare, tot tacâmul (în epistolele lui lipsește exorcizarea!)
Cred că Pavel ar fi făcut un contract cu băieții ăștia să le preia ”mișcarea” religioasă, ca o afacere locală de succes pe care o cumpără un mare concern:


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qKFPUO5GVjg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La minutul 7: ”Dumnezeu o plătit pentru tot: adicții, boli, etc.”.

Cui a plătit, cât a plătit, de ce a plătit... ei bine, la întrebările acestea, doar apostolul Pavel, care va prelua mișcarea evangheliei prosperității, va ști ce să răspundă...:lol:

#9841
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 18 mai 2022 - 10:37, said:

Eu zic că apostolul Pavel va prelua o mișcare de sorginte penticostală
Fără îndoială.

Doar nu s-ar duce la iehoviști sau la jemetiști.
Pavel era creștin doar. Îl întâlnise pe Hristos.

#9842
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 18 mai 2022 - 10:37, said:

Eu zic că apostolul Pavel va prelua o mișcare de sorginte penticostală dar mai extremă, ca evanghelia prosperității, vindecarea pentru toți creștinii, exorcizare, tot tacâmul (în epistolele lui lipsește exorcizarea!)
Cred că Pavel ar fi făcut un contract cu băieții ăștia să le preia ”mișcarea” religioasă, ca o afacere locală de succes pe care o cumpără un mare concern:


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qKFPUO5GVjg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La minutul 7: ”Dumnezeu o plătit pentru tot: adicții, boli, etc.”.

Cui a plătit, cât a plătit, de ce a plătit... ei bine, la întrebările acestea, doar apostolul Pavel, care va prelua mișcarea evangheliei prosperității, va ști ce să răspundă...Posted Image
Trompetele penticostale ca sa prosteasca auditoriul ca a aparut un nou pastor, sunt in stare sa spuna orice.

#9843
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,547
  • Înscris: 16.03.2004
Eu nu înțeleg de ce penticostalo-carismaticii ăștia nu se duc în Ucraina, să mustre duhurile teritoriale de război. Sau ei sunt specializați numai pe duhuri de dureri de spate? :unsure:

#9844
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007
Dacă crezi acele bălării, nu înțeleg de ce nu te duci tu, Darkule! :habarnam:

#9845
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,547
  • Înscris: 16.03.2004
”Verii” tăi fac asta, nu tu. Scuze.Posted Image

#9846
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 19 mai 2022 - 07:57, said:

Eu nu înțeleg de ce penticostalo-carismaticii ăștia nu se duc în Ucraina, să mustre duhurile teritoriale de război.
Sau ei sunt specializați numai pe duhuri de dureri de spate? Posted Image
Aoleu, ce nasoale-s durerile de spate!

Darkule, poruncește-le lu' pretenii tăi Andrei și Filip să mustre aiurea și niște duhuri din spatele meu că-s nevoit să stau la orizontală de vreo două zile.
Aaaah!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate