Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Cultul Penticostal

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
12070 replies to this topic

#9667
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
Nu sunt singurul care scrie acolo, mai aduce și colegul Kruger contribuții valoroase, lucru pentru care-i mulțumim! Posted Image

Oricum, eu zic că ambele topice, Discrepanțe și Debunked, merg bine, au vizitatori cu duiumul.

[ https://i.ibb.co/RvMCvr3/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iată, luat recent, observă ora și data, dreapta jos.

#9668
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
Există oare penticostali săraci? Da, majoritatea penticostalilor sunt săraci fiindcă acest tip de religie, care pune accent pe emoții și nu pe studiul biblic, nu cooptează în rândurile ei persoane intelectuale (care doresc dezbateri, nu să stea să vadă cum predicatorul dă din mâini, plânge, vociferează și alte chestii teatrale care prind numai la proști...)

View Postpenticostalul, on 11 februarie 2022 - 15:47, said:

Babornițo, tu încă ești la index! Posted Image
Și nu vei ieși de acolo decât atunci când amărâtul tău de topic,  pe care scrii singur, va trece de 10 amărâte de pagini Posted Image

Înțeleg.
Problema este că tu mă puseseși deja la ”index”, când eu încă nu creasem ultimul topic, ”Acts”....
Înseamnă că ideea ”eliberării” mele, legată de numărul de pagini (10) al topicului în discuție, ți-a venit ulterior, probabil chiar astăzi.

Ceea ce mie îmi demonstrează faptul că aceste decizii de boicot/reprimire, le iei la ”nervi”, fără a raționa prea mult.

#9669
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Topic bântuit, frate!
Niciun om normal nu umblă pe acolo.
Doar Logic și cu mine, două fantome înfrigurate Posted Image
.
.
.

Attached Files



#9670
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
Vezi că... dreapta sus, e poza ta. Acum tot forumul știe că ești vestitul predicator!
[ https://yoursmiles.org/msmile/fun/m0143.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9671
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpenticostalul, on 11 februarie 2022 - 15:47, said:


Și nu vei ieși de acolo decât atunci când amărâtul tău de topic,  pe care scrii singur, va trece de 10 amărâte de pagini Posted Image

Cele 8 pagini pe ”acts”, 22 pagini pe ”mânios”, 103 pagini pe ”discrepanțe”, pagini fără off-topic, concentrate, au fost totuși suficiente ca tu, frate drag, să treci cu sufletul (nu și scriptic) din biserica penticostală în biserica JMT. Aceste topice practic ți-au schimbat viața! Ele s-au dovedit a fi adevărate bombe, nu ca vedeniile și prorociile de la penticostali, care nu mai interesează pe nimeni și lumea s-a săturat de acele inepții ”profetice”...:)

#9672
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 12 februarie 2022 - 11:13, said:

Cele 8 pagini pe ”acts”
Puțin, foarte puțin.
Luptă să ajungi la zece!
Hai că poți!

#9673
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Este timpul postului și rugăciunii!
Hai, înscrieți-vă cu toții, fără niciun fel de discriminare: ortodocși, adventiști, iehoviști, eretici, atei, satanișți, jemetiști și tot felul de alte ciudățenii și naționalități conlocuitoare!

Deocamdată postim și ne rugăm.
Când va fi de protestat, vă țin la curent.
Postul va face bine și sănătății voastre pentru că precum se vede treaba v-ați cam îngrășat și sunteți plini de toxine.
Bine, nu advențiștii. Ăștia-s fit.

[ https://i.ibb.co/wS1vF2F/Post-s-i-ruga-cioune-pentru-familia-Furdui.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9674
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
Dar un post și rugăciune pentru ieftinirea gazului, pentru a nu începe război în Ucraina, și alte cauze cel puțin la fel de nobile, pe când?[ https://yoursmiles.org/msmile/negative/m09002.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9675
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017

View Postpenticostalul, on 14 februarie 2022 - 10:42, said:

Este timpul postului și rugăciunii!
Hai, înscrieți-vă cu toții, fără niciun fel de discriminare: ortodocși, adventiști, iehoviști, eretici, atei, satanișți, jemetiști și tot felul de alte ciudățenii și naționalități conlocuitoare!

Deocamdată postim și ne rugăm.
Când va fi de protestat, vă țin la curent.
Postul va face bine și sănătății voastre pentru că precum se vede treaba v-ați cam îngrășat și sunteți plini de toxine.
Bine, nu advențiștii. Ăștia-s fit.

[ https://i.ibb.co/wS1vF2F/Post-s-i-ruga-cioune-pentru-familia-Furdui.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Recunosc ca m-am ingrasat ca un porc in pandemie, si lucratul de acasa nu a ajutat.
Post e greu sa tin, am tendinta compulsiva sa rontai cate ceva.

Ce mai fac Furduii si alde Rotundu?

#9676
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Nu mai vorbesc cu tine pentru mi-ai dat report și mi-au fost administrate două puncte de penalizare Posted Image

[ https://i.ibb.co/hccQQLL/Captura-de-ecran-din-2022-02-14-la-16-13-07.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9677
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
Nu colegul „Leușteanul” te-a raportat, dragă penticostal.
I-am explicat și lui, același lucru: Forumul Softpedia se îngrijește ca legile statului să fie respectate, altfel, au cei din Administrație, de suferit. Asta este tot. De aceea, alți colegi, chiar au fost banați, destul de recent: Heart_of_Ice, Dude_2nd, Pacopaco1967.
Iată, și eu am primit mai demult o avertizare foarte dură, privitoare la ”datele personale”, care trebuie păstrate anonime, conform legii țării acesteia, în caz contrar, riscând să primesc full ban.

#9678
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017

View Postpenticostalul, on 14 februarie 2022 - 16:14, said:

Nu mai vorbesc cu tine pentru mi-ai dat report și mi-au fost administrate două puncte de penalizare Posted Image

[ https://i.ibb.co/hccQQLL/Captura-de-ecran-din-2022-02-14-la-16-13-07.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Penticostalule, nu ti-as da niciodata report.
Imi place sa dezbat cu tine, desi cateodata esti ciufut.
Tu si Dark sunteti erudiți și colegi vituali merituoși.

#9679
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Postleusteanul, on 14 februarie 2022 - 17:22, said:

Penticostalule, nu ti-as da niciodata report.
Imi place sa dezbat cu tine, desi cateodata esti ciufut.
Tu si Dark sunteti erudiți și colegi vituali merituoși.
Nu cred ca cineva l-a raportat, mai degraba moderatorul s-a saturat sa vada atacuri la persoana din partea lui.
Poate se potoleste. Mai rau ar fi fost daca citea un sef al lui si il facea de ocara in fata bisericii penticostale.
Eu zic ca a scapat ieftin. Posted Image

#9680
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPacolino7, on 14 februarie 2022 - 17:28, said:

Eu zic ca a scapat ieftin. Posted Image

Și eu zic același lucru! Posted Image
Era să nu mă mai aveți printre voi... :no:

[ https://i.ibb.co/5sjPnX9/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eh, acum, dacă te consolează cu ceva...Posted Image
Ce să-i faci, regulile sunt reguli, pentru toată lumea! Posted Image

#9681
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
Haideți că, mâine îmi vine cartea.

O istorie a Bibliei.
Povestea celei mai importante carti a lumii, John Barton

este cartea de care zicea Barbu, mi-au pus-o la colet.

are 568 pagini.

Descriere:

„John Barton… este inzestrat cu darul explicatiei limpezi si al analizei contextului cultural, iar cartea se citeste pe nerasuflate…“ — The Times

Mai mult decat importanta. Aceasta carte foarte bine scrisa si intemeiata trebuie citita de predicatori, de profesori si de toti cei care ii rezerva Bibliei un loc insemnat in religia lor.“ — ANTHONY PHILLIPS, Church Times

„Barton este o calauza foarte sigura pe sine. O carte serioasa pentru cititori seriosi. Aici vor gasi tot ce isi doresc si chiar mai mult, totul infatisat cu luciditate si bine explicat.“ — Literary Review

„Credinta ca Biblia este «cuvantul lui Dumnezeu pastrat neatins» predomina in multe Biserici crestine, insa Barton – printr-o opera senina si savanta – indrazneste sa puna sub semnul intrebarii aceasta pretentie.“ — RICHARD HOLLOWAY, The Spectator

„John Barton a scris o lucrare inteleapta si foarte rationala despre o carte care a insuflat atat intelepciune, cat si nebunie. Este o piatra de hotar in domeniu si va face mult bine.“ — DIARMAID MACCULLOCH

„Ce este Biblia? Cum a aparut? Cum a fost citita de evrei si de crestini? Cartea lui John Barton ne ofera raspunsurile, condensand munti de informatie intr-o lucrare foarte accesibila chiar si pentru cei care nu stiu nimic despre toate acestea.“ — BART D. EHRMAN

„Extraordinar de bine scris, ca un frumos jurnal de calatorie, volumul acesta arunca lumina asupra unei carti socotite de multi un capitol incheiat. Cu intuitie, sensibilitate si profunzime, Barton desfereca acest leviatan adormit al culturii, creand o capodopera. Daca ar fi eliberata din vesmantul ei stramt si lasata sa fie ea insasi, Biblia si-ar putea face iar auzit glasul rasunator intr-o epoca a scepticismului. Cartea lui Barton m-a convins ca acest lucru este cu putinta.“ — PETER STANFORD, The Sunday Times

„John Barton a scris o lucrare inteleapta si foarte rationala despre o carte care a insuflat atat intelepciune, cat si nebunie. Este o piatra de hotar in domeniu si va face mult bine.“ — DIARMAID MACCULLOCH

„Credinta ca Biblia este «cuvantul lui Dumnezeu pastrat neatins» predomina in multe Biserici crestine, insa Barton – printr-o opera senina si savanta – indrazneste sa puna sub semnul intrebarii aceasta pretentie.“ — RICHARD HOLLOWAY, The Spectator

„Barton este o calauza foarte sigura pe sine. O carte serioasa pentru cititori seriosi. Aici vor gasi tot ce isi doresc si chiar mai mult, totul infatisat cu luciditate si bine explicat.“ — Literary Review

„Mai mult decat importanta. Aceasta carte foarte bine scrisa si intemeiata trebuie citita de predicatori, de profesori si de toti cei care ii rezerva Bibliei un loc insemnat in religia lor.“ — ANTHONY PHILLIPS, Church Times

#9682
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
Această carte de 568 pagini... trebuie citită de toți predicatorii. WoooW !! cine zice asta? ANTHONY PHILLIPS, Church Times.
Oare de ce? Astăzi vine cartea și o să vă pun imagini cu cuprinsul, sunt tare curios, ce subiecte dezbate! Din moment ce și Bart Ehrman a scris o mică recenzie la această carte, trebuie să fie ceva de calitate! adică nu...cărți popești, nu-mi trebuie, nici predici penticostale, nici prorocii cu ... vedenii și limbi, nimic. Vreau doar literatură din biserica mea JMT și sper că această carte se va dovedi un ciocan pneumatic care va zdrobi mai ales mișcările penticostale, atât de periculoase!

#9683
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpenticostalul, on 11 februarie 2022 - 15:47, said:

Babornițo, tu încă ești la index! Posted Image

Așa ți-a spus pastorul tău, să nu mai vorbești cu mine, fiindcă ... te smintești?[ https://yoursmiles.org/msmile/wonder/m1812.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9684
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
Cartea a venit.

O istorie a Bibliei.
Povestea celei mai importante carti a lumii, John Barton

M-am uitat puțin prin ea, o voi studia cu atenție, după ce voi termina cartea lui Geza Vermes. John Barton nu pare un adept JMT, cum sunt eu, dar asta nu înseamnă că am dat banii degeaba. Voi citi cartea, cu aceeași atenție. Nu știam de ea, mi-a arătat-o colegul Barbu. Acum, pentru curioși, am pozat cuprinsul.

https://files.fm/u/yar4qey4s

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate