Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Cultul Penticostal

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
12070 replies to this topic

#55
Gabriela_c

Gabriela_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 20.06.2007

View PostLipseste-ma, on Jun 27 2007, 10:34, said:

Zaharia 8:16
Iată ce trebuie să faceți: Fiecare să spună aproapelui său adevărul; judecați în porțile voastre după adevăr și în vederea păcii;

Iacov 2:19 Tu crezi că Dumnezeu este unul, și bine faci; dar și dracii cred... și se înfioară!
Tot in biblie scrie :"Credinta este o incredere neclintita in lucrurile care nu se vad".
Deci am putea spune,legat de draci,ca ei stiu pentru ca l-au vazut.Si eu pot spune:cred ca mama mea e frumoasa si buna,pentru ca o vad aproape in fiecare zi si am crescut langa ea.Dar asta nu e credinta.Mai cred si ca Dunarea trece prin orasul tulcea pentru ca am vazut-o de atatea ori.Dar tot nu asta e credinta.Credinta e cand spun:cred ca voi avea o rasplata frumoasa daca-mi traiesc viata dupa voia unei Persoane care stiu ca ma iubeste si-mi doreste tot binele din lume,si spun asta cu toata siguranta.

#56
ionass

ionass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 06.02.2007

View PostGabriela_c, on Jul 4 2007, 15:45, said:

Tot in biblie scrie :"Credinta este o incredere neclintita in lucrurile care nu se vad".
Deci am putea spune,legat de draci,ca ei stiu pentru ca l-au vazut.Si eu pot spune:cred ca mama mea e frumoasa si buna,pentru ca o vad aproape in fiecare zi si am crescut langa ea.Dar asta nu e credinta.Mai cred si ca Dunarea trece prin orasul tulcea pentru ca am vazut-o de atatea ori.Dar tot nu asta e credinta.Credinta e cand spun:cred ca voi avea o rasplata frumoasa daca-mi traiesc viata dupa voia unei Persoane care stiu ca ma iubeste si-mi doreste tot binele din lume,si spun asta cu toata siguranta.




te contrazic...ce spui tu  este speranta.Credinta care o cere biblia este convingere deplina,din toata inima ,fara indoieli.

Dar credinta mai inseamna si fapte, iar eu cred ca este singurul lucru care conteaza. sa respecti ce scrie in biblie,pt ca a fost scrisa de Dumnezeu.

o intrebare:

Ar avea voie un pocait (sau orice credincios)  sa mearga vara la mare?

#57
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View Postionass, on Jul 4 2007, 22:55, said:

sa respecti ce scrie in biblie,pt ca a fost scrisa de Dumnezeu.

:lol: zau? si pe ce a scris-o? pe caiet dictando? pe coli A4? cu pixul sau cu stiloul? sau cu creionul poate? in ce limba a scris-o? a dat lucrarea la tradus? cat a platit pe pagina? sau n-a platit? pai de ce n-a platit? :rolleyes:
cum a multiplicat-o? a avut un xerox montat undeva?

#58
flaviux

flaviux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 19.05.2007

View Postionass, on Jul 4 2007, 22:55, said:

te contrazic...ce spui tu  este speranta.Credinta care o cere biblia este convingere deplina,din toata inima ,fara indoieli.

Dar credinta mai inseamna si fapte, iar eu cred ca este singurul lucru care conteaza. sa respecti ce scrie in biblie,pt ca a fost scrisa de Dumnezeu.

o intrebare:

Ar avea voie un pocait (sau orice credincios)  sa mearga vara la mare?
Pai da, faptele conteza, dar credinta nu = cu fapte (ex biblie: "Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta, si asta nu vine de la voi ci este darul lui Dumnezeu. Nu prin fapte ca sa nu se laude nimeni")
Multi isi fac impresia ca daca esti pocait(sau crestin) esti privat de toate bucuriile vietii.  in Biblie scrie : "Bucurate tinere de tineretea ta'', bineinteles fara a pacatui. Si da, crestinii pot merge la mare ;)
edit: mai capitane, nu incerca sa ataci biblia in fel si chip ca nu iti tine! Daca vrei asa ceva este la generalitati destule topicuri pentru asta! Si Biblia nu a fost scrisa de Dumnezeu personal, dar, dupa cum zice si in Biblie, de oameni sub inspiratia lui Dumnezeu.

Edited by flaviux, 04 July 2007 - 22:28.


#59
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 25.06.2005
Mda, dar daca e sa luam mot-a-mot ce a spus ionass, adica: "sa respecti ce scrie in biblie, pt ca a fost scrisa de Dumnezeu", reiese ca Dumnezeu ar fi scris biblia. Inteleg ironia capitanului, probabil si eu as fi pus aceleasi intrebari  :P

Dar, la fel cum ionass nu s-a gandit (probabil) la asta cand a scris, sau nu a vrut sa se refereasca la faptul ca Dumnezeu ar fi scris biblia, la fel fiecare intelege biblia sau un citat din ea, in alt fel.

Pana la urma dracii ce sunt? Ingeri decazuti. Stie toata lumea sper cum au decazut ei sau macar de ce...  ^_^ Acum, daca dracii sunt ingeri decazuti, asta inseamna ca ei au fost candva in Rai. Totusi Dumnezeu a creat intai cerul si apoi pamantul. Nu a creat iadul. Prin urmare, ingerii care au vrut sa ii ia locul lui Dumnezeu in ceruri sunt dracii de acum, Lucifer si ai lui, Satana, Belzebut, Dracu' etc. Prin urmare oamenii rai, cei care pacatuiesc mult si cu voia, se duc in iad, iar cei curati in Rai. Sa revenim la draci... au fost ingeri, deci l-au vazut pe Cel ce i-a creat, pe Dumnezeu.
Sunt si unele chestii logice in biblie...si asta mi se pare logica. De aia am zis ca dracii stiu ca Dumnezeu exista, pentru ca odata au fost in Rai. Pe cand noi oamenii, credem in Dumnezeu, dar nu l-am vazut niciodata. Aia e credinta, sa crezi in ceva ce nu e palpabil, vizibil. Sa crezi ca El exista, sa crezi ca te ajuta si vegheaza asupra ta, sa crezi ca vei fi mantuit. Credinta nu inseamna sa crezi ca vei castiga la loto sau sa crezi ca o anume persoana te place. Cel putin din punctul meu de vedere...
Cum cita si Gabriela_c din biblie: "Credinta este o incredere neclintita in lucrurile care nu se vad."

@ionass:

Quote

Ar avea voie un pocait (sau orice credincios) sa mearga vara la mare?
De ce nu? Interzice biblia asa ceva? Ma indoiesc... Acum nu o sa te duci la mare sa faci nudism (desi nici asta nu mi se pare un pacat...ca pana la urma e ceva natural, adica noh, daca intelegeti la ce ma refer...sau macar cu cate o frunza  :lol: ) Oricum biblia ce interzice, interzice uneori indirect, asa ca cine stie, poate acolo undeva scrie ca nu ai voie sa te duci la mare sa te distrezi traindu-ti viata... Ma indoiesc ca este sugerata undeva in biblie treaba asta...  :rolleyes:

Edited by M_r, 05 July 2007 - 14:16.


#60
Gabriela_c

Gabriela_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 20.06.2007

View Postionass, on Jul 4 2007, 22:55, said:

te contrazic...ce spui tu  este speranta.Credinta care o cere biblia este convingere deplina,din toata inima ,fara indoieli.

Dar credinta mai inseamna si fapte, iar eu cred ca este singurul lucru care conteaza. sa respecti ce scrie in biblie,pt ca a fost scrisa de Dumnezeu.

   Speranta e atunci cand deja nu mai cred,dar totusi mi-ar placea ca unele lucruri sa fie altfel,si deci inca sper dar fara nici o siguranta.Credinta e o traire sigura,o "incredere neclintita" care nu mi-as schimba-o in nici o imprejurare.O siguranta legat de ceva ce n-am vazut niciodata dar stiu sigur ca asa este.
   "Credinta fara fapte e moarta"asa spune in biblie.Dar in acelasi timp nu poti spune ca trebuie neaparat sa faci fapte bune ca sa fii mantuit.Gandeste-te la talharul de pe cruce.Ce fapte a mai putut face el acolo?Si totusi a fost mantuit pentru ca a crezut in ultimul moment,si i-a parut rau de viata lui.S-a cait in inima lui,si a fost iertat.N-a mai contat ca n-a apucat sa faca nici o fapta buna.
   Si biblia n-a fost scrisa de Dumnezeu ci de oameni inspirati de Dumnezeu.

#61
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View PostGabriela_c, on Jul 5 2007, 18:18, said:

Si biblia n-a fost scrisa de Dumnezeu ci de oameni inspirati de Dumnezeu.

aaaa, da? pai si in cazul acesta, de ce in biblie nu se face nici o referire la europeni si nici la continentul american? sa fi uitat Dumnezeu de ele? sau zeii biblici n-aveau nici o treaba cu Divinitatea? :rolleyes:

#62
flaviux

flaviux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 19.05.2007

View PostCapitanuPICARD, on Jul 5 2007, 23:47, said:

aaaa, da? pai si in cazul acesta, de ce in biblie nu se face nici o referire la europeni si nici la continentul american? sa fi uitat Dumnezeu de ele? sau zeii biblici n-aveau nici o treaba cu Divinitatea? :rolleyes:
Nici o referire la europeni? Grecii ce sunt? Romanii? Ha?
ti-am mai spus o data intr-un mesaj ca Biblia spune ca exista un unic Dumnezeu!
Si in plus ce rost avea ca Dumnezeu sa le spuna celor de atunci despre America? Ce, Biblia i scrisa pentru geografi si istorici? Nu! Biblia a fost scrisa ca fiind un indrumar, lege, ajutand crestinii pentru intarire spirituala si pentru a afla voia lui Dumnezeu. Gandeste-te si tu. Ce folos era daca Dumnezeu scria in Biblie despre America? cu ce m-ar fi ajutat pe mine si pe ceilalti spiritual? Biblia nu are rol de document istoric ci de ajutor spiritual.

#63
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
flaviux, tu te faci ca nu intelegi sau chiar nu intelegi? :)
in biblie nu se face nici o referire la vreun popor cu care compilatorii biblici nu intrasera in contact!!!
cum dracului sa nu scrie de romani cand legiunile misunau peste tot?
dar vezi tu, stii ce e culmea? romanii nu au scris nimic in nici un document despre existenta lui Iisus, desi, la cat de buni cronicari erau, nu le-ar fi scapat acele minuni. :P

ai vazut tu in biblie ceva de rusi? de germani? de francezi? de scandinavi?
cum sa spui ca biblia e inspirata de Dumnezeu cand are atatea lipsuri, contradictii, fapte imorale, violente si retrograde? adica Dumnezeu inspira pe oameni la violente si la imoralitati? oare o fi vreo blasfemie mai mare ca asta?
cam cate perechi de ochi ar trebui sa aiba cineva intoxicat mistic pentru a observa ca biblia este o insailare de povesti fara logica, fara ordine cronologica, fara o confirmare geografica a locurilor mentionate, avand insa in schimb, din belsug, crime, inselaciuni, violente, fapte imorale etc.? cum sa spui ca toate acestea au fost inspirate de Dumnezeu?

repet, o fi vreo blasfemie mai are ca asta?!?!?!?!

#64
flaviux

flaviux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 19.05.2007
Da-mi exemplu din Biblie in care Dumnezeu a actionat gresit(direct sau indirect)!

#65
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostCapitanuPICARD, on Jul 6 2007, 00:19, said:

ai vazut tu in biblie ceva de rusi? de germani? de francezi? de scandinavi?
nu stiam ca la acea data rusii, francezii sau vreunul din popoarele scandinave erau formati deja. Sau poate tu cunosti o istorie pe care nu o stie nimeni  :rolleyes:
Doar pentru teritoriul cuprins intre Vistula si Nipru, poti sa vorbesti pe la sfarsitul mileniului I de triburile indo-europene ale slavilor, dar nu de rusi. De aici au inceput expansiunea spre vest in sec 5-6. In rest, istoria antica si medievala timpurie a Rusiei e dominata de triburi de pastori nomazi patrunse prin poarta dinspre Muntii Urali si Marea Caspica din Asia in stepele nord-pontice.
Teritoriul Frantei a fost populat in Antic de triburi celtice (gali). Pe la jumatatea sec I i.Cr. teritoriul a fost cucerit de romani. Francii, popor germanic stabilit in sec 5 in Gallia, se contopesc cu galo-romanii si dau nastere in secolele urmatoare poporului francez.
Pentru teritoriul scandinav poti sa vorbesti in Antic de triburi germanice (in Suedia). Vikingii apar in Norvegia in sec. 8-11 iar in Finlanda, primele triburi fino-ugrice apar in sec 8-9.

Daca citesti cu atentie, ai sa vezi ca se vorbeste si de romani si de greci, se vorbeste de limba latina si de limba greaca.

Luca 23:38. Și deasupra Lui era scris cu litere grecești, latinești și evreiești: Acesta este regele iudeilor.

Cauta cu atentie si ai sa vezi ca sunt amintiti si persii, si arabii. In faptele apostolilor se vorbeste si de traci.

Edited by Megara, 06 July 2007 - 06:15.


#66
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
aha. am inteles. cum le stii tu Megara pe toate, ca un om mare. :P
multumesc pentru "lectia de istorie". am uitat ca esti la panda sa-mi "punctezi" fiecare greseala. ;)
asa e, nu erau francezi ci franci. erau saxoni. slavi. etc.

cum spuneam, iti multumesc pentru lectia de istorie dar tot nu mi-ai spus nici de ce acea scriere "inspirata de Dumnezeu" :lol: nu spune nimic despre aceste popoare. nici de continentul american. daca stau sa ma gandesc bine si intreb si de Australia, Polul Nord si Polul Sud deja ii injur pe aia care au scris biblia. si-i pacat ca au murit de multa vreme.
dar oare sa declari sacra o carte care abunda in crime, incest, inselaciuni, violente, imoralitati, o fi sau n-o fi pacat?

#67
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostCapitanuPICARD, on Jul 6 2007, 07:55, said:

aha. am inteles. cum le stii tu Megara pe toate, ca un om mare. :P
multumesc pentru "lectia de istorie". am uitat ca esti la panda sa-mi "punctezi" fiecare greseala. ;)
asa e, nu erau francezi ci franci. erau saxoni. slavi. etc.

cum spuneam, iti multumesc pentru lectia de istorie dar tot nu mi-ai spus nici de ce acea scriere "inspirata de Dumnezeu" :lol: nu spune nimic despre aceste popoare. nici de continentul american. daca stau sa ma gandesc bine si intreb si de Australia, Polul Nord si Polul Sud deja ii injur pe aia care au scris biblia. si-i pacat ca au murit de multa vreme.
dar oare sa declari sacra o carte care abunda in crime, incest, inselaciuni, violente, imoralitati, o fi sau n-o fi pacat?
de saxoni poti sa vorbesti incepand cu sec 3 :P
Si crede-ma ca nu stau sa-ti vanez greselile. Daca era asa te urmaream si pe alte arii. Dar pe aceasta arie este prea putin probabil sa nu vad ceea ce zici.

Nu eu am facut afirmatia deci nu eu trebuie sa o justific, mai ales ca nu sunt de acord cu acea afirmatie.

#68
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 25.06.2005
@off     Eu sunt in continuare de parere ca au fost scoase pasaje din biblie. Prea multe chestii se termina brusc, apar multe nume doar cate o data, nume care poate ar fi importante. Ceva a fost scos de acolo, credeti-ma ca avea cine sa le scoata. Tiparul a fost inventat in jurul anului 1500, dar biblia a fost scrisa cu mult inainte, pe...pergamente probabil. Se puteau pierde bucati, se puteau "pierde" voit...  <_< Chiar si dupa inventarea tiparului, cati oameni credeti ca aveau acces la "proaspetele carti"? Nu prea multi, si in general oameni cu influenta...intotdeauna ei sunt deasupra si au de principiu controlul asupra informatiei. Poate unui papa nu i-a convenit ceva din biblie...a scos; nimeni nu stia biblia pe de rost ca sa comenteze ceva, de fapt oricum probabil nu i-ar fi comentat nimeni papei. Am dat un exemplu, putea fi in loc de papa si un rege, cardinal, imparat, whatever...

@on     Acum...ca sa revin ontopic, tin sa il intreb pe ionass de ce a pus aceasta intrebare: "Ar avea voie un pocait (sau orice credincios) sa mearga vara la mare?". Sau mai bine, ionass, tu ce raspuns dai la aceasta intrebare? Are voie? Daca nu, unde ii este interzis in biblie?
Am sa il citez pe flaviux: << in Biblie scrie : "Bucurate tinere de tineretea ta'', bineinteles fara a pacatui. Si da, crestinii pot merge la mare. >> Si eu sunt de aceeasi parere, ca ei pot merge la mare, la fel de bine cum pot merge la munte...

Edited by M_r, 06 July 2007 - 09:23.


#69
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View PostMegara, on Jul 6 2007, 08:12, said:

de saxoni poti sa vorbesti incepand cu sec 3 :P
Si crede-ma ca nu stau sa-ti vanez greselile. Daca era asa te urmaream si pe alte arii. Dar pe aceasta arie este prea putin probabil sa nu vad ceea ce zici.

Nu eu am facut afirmatia deci nu eu trebuie sa o justific, mai ales ca nu sunt de acord cu acea afirmatie.

:)
ai uitat, desigur, sa imi spui parerea ta cu privire la a considera sfanta / sacra o carte presarata cu crime, inselaciuni, perversiuni sexuale, violente etc.
si, de asemnea, ai uitat sa-mi spui parerea ta referitoare la "inspiratia divina" care a "uitat" de celelalte continente. ;)

#70
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostCapitanuPICARD, on Jul 6 2007, 13:34, said:

:)
ai uitat, desigur, sa imi spui parerea ta cu privire la a considera sfanta / sacra o carte presarata cu crime, inselaciuni, perversiuni sexuale, violente etc.
si, de asemnea, ai uitat sa-mi spui parerea ta referitoare la "inspiratia divina" care a "uitat" de celelalte continente. ;)
capitate imbatranesti... vad ca ai nevoie de ochelari :D

View PostMegara, on Jul 6 2007, 08:12, said:

Nu eu am facut afirmatia deci nu eu trebuie sa o justific, mai ales ca nu sunt de acord cu acea afirmatie.

Da spune-mi tu, ce intelegi prin stant sau sacru?

Edited by Megara, 06 July 2007 - 12:43.


#71
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 25.06.2005
se cam deviaza de la topic din cate observ... :rolleyes:  :huh:

#72
Gabriela_c

Gabriela_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 20.06.2007
Avand in vedere ca eu am facut afirmatia "Biblia e insuflata de Dumnezeu"cred ca e cazul sa si justific pentru ca nu te-a prea lamurit nimeni.Pentru asta n-am sa folosesc decat tot un citat din biblie care sper sa te multumeasca:"Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos ca să învețe, să mustre, să îndrepte, să dea înțelepciune în neprihănire..."Ai fi putut sa cauti asta si tu pe net sau in biblie.Ma bucur ca macar esti curios.Si despre faptele negative prezentate in biblie nu pot sa zic decat ca ele sunt un exemplu pentru a ne indrepta,pentru ca in majoritatea cazurilor si-au primit o rasplata pe masura.Vorbind despre poporul evreu stim ca de fiecare data cand pacatuia era dus in robie.Probabil stii si intamplarea cu Anania si Safira e tot un exemplu de rasplata pentru greseli.Eu am o parere ceva mai buna despre biblie decat tine,din cate vad.Se pare ca totusi nu ai citit-o cu suficienta atentie,dak totusi ai citit-o!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate