Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Cultul Penticostal

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
12070 replies to this topic

#19
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 25.06.2005

View Postzexelica, on May 4 2007, 17:59, said:

1. Este rau sa afirmi ca acum avem liber arbitru pt ca este nebiblic. Nu poti alege pe Dumnezeu.
2. Salvarea nu se poate pierde. Plata nu se retrage.
3. Raptura este descrisa in 1Tes. 4 si 1 Cor 15
:confused:  :confuzzled: Jur ca nu inteleg nimik din ce ai zis. La punctul 3. am sa ma informez. La 2. nu inteleg ce vrei sa spui. La 1: Nu poti alege pe Dumnezeu? Adica cum? Adica l-ai ales deja? Sau de ce? Nu poti sa exemplifici pt ca se pare ca eu sunt mai greu de cap. Exista liber arbitru pentru ca omul e pus mereu sa aleaga intre bine si rau, nu?  :deadtongue:

#20
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostM_r, on May 4 2007, 18:30, said:

:confused:  :confuzzled: Jur ca nu inteleg nimik din ce ai zis. La punctul 3. am sa ma informez. La 2. nu inteleg ce vrei sa spui. La 1: Nu poti alege pe Dumnezeu? Adica cum? Adica l-ai ales deja? Sau de ce? Nu poti sa exemplifici pt ca se pare ca eu sunt mai greu de cap. Exista liber arbitru pentru ca omul e pus mereu sa aleaga intre bine si rau, nu?  :deadtongue:
Nici nu trebe sa intelegi ca oricum nici el nu intelege.... repeta intruna ceea ce a auzit de la altii  :rolleyes:

#21
beaucafea

beaucafea

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 03.04.2007

View Postzexelica, on May 4 2007, 17:59, said:

1. Este rau sa afirmi ca acum avem liber arbitru pt ca este nebiblic. Nu poti alege pe Dumnezeu.
2. Salvarea nu se poate pierde. Plata nu se retrage.
3. Raptura este descrisa in 1Tes. 4 si 1 Cor 15
Eu nu va inteleg pe astia care migrati de la un thread la altul si va luati de adeptii diferitelor religii. Daca vreti sa va informati n-aveti decat sa cititi tot ce va pofteste inimioara, dar cu ce v-au gresit VOUA persoanele care nu fac altceva decat sa-si urmeze convingerile religioase de trebuie sa le atacati?

#22
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postbeaucafea, on May 6 2007, 17:54, said:

Eu nu va inteleg pe astia care migrati de la un thread la altul si va luati de adeptii diferitelor religii. Daca vreti sa va informati n-aveti decat sa cititi tot ce va pofteste inimioara, dar cu ce v-au gresit VOUA persoanele care nu fac altceva decat sa-si urmeze convingerile religioase de trebuie sa le atacati?
De ce trebuie sa califici drept atac o simpla polemica? Mai ales cind exista baza biblica la mijloc.

#23
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostM_r, on May 4 2007, 18:30, said:

Exista liber arbitru pentru ca omul e pus mereu sa aleaga intre bine si rau, nu?  :deadtongue:
Este OBLIGAT sa aleaga binele, insa inainte de salvare nu poate.
Rom8
7Fiindcă umblarea după lucrurile firii pămîntești este vrăjmășie împotriva lui Dumnezeu, căci, ea nu se supune Legii lui Dumnezeu, și nici nu poate să se supună.

    8Deci, ceice sînt pămîntești, nu pot să placă lui Dumnezeu
Dar, seminariile ignora, ignora,.....

#24
beaucafea

beaucafea

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 03.04.2007

View Postzexelica, on May 6 2007, 23:31, said:

De ce trebuie sa califici drept atac o simpla polemica? Mai ales cind exista baza biblica la mijloc.
Exista baza biblica, dar fiecare o interpreteaza cum ii convine. Si poate unii nu sunt fani biblie, e dreptul fiecaruia. Iar acea "polemica" ii ofenseaza pe unii (pe mine inclusiv, dar in cazul meu e vorba niste comentarii la adresa catolicismului).

#25
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 25.06.2005
Asta e pana la urma fiecare religie/secta/whatever. O dogma. Fiecare intelege si interpreteaza biblia intr-un anumit fel, si astfel se constituie acea dogma. O dogma se bazeaza pe ziua a 7-a, alta pe cinzecime, etc. Toata biblia e importanta, dar de unde stii daca acceptia ta este cea corecta? Nu stii, asta e...fiecare urmeaza o dogma, care poate e gresita... sau poate nu. Dupa ce iti dai tu seama daca e gresita sau nu? Dupa felul in care intelegi TU (individul) biblia? Nu. Nu se rezuma la asta. Daca tu intelegi dintr-un verset ceva, iar eu altceva, asta nu inseamna neaparat ca tu ai dreptate fiindca ai mai multe postari pe Softpedia sau la sectiunea Culte si Religii. Dar nici nu inseamna ca eu am; poate nu avem niciunul dreptate. In cazul asta nu afirma niste chestii total aiurea fara sa le explici atunci cand le postezi. Spui niste polemici, fara argumente, si apoi tre sa stau 10 zile pana vii cu argumentele. De obicei cand spui ceva, e bine sa si argumentezi, nu? Eu tot ce am spus am argumentat, mai mult sau mai putin din puctul meu de vedere sau al unei persoane care e penticostala.

Zexelica, tot nu ai spus, u carei religii ii apartii? Hai ca is chiar curios.

Eu, btw, sunt crestin ortodox...

#26
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postbeaucafea, on May 7 2007, 00:56, said:

Exista baza biblica, dar fiecare o interpreteaza cum ii convine.
Tocmai asta este! Ca nu ai voie sa interpretezi cum vrei tu. Si la adevar se ajunge comparind Scriptura cu Scriptura, nu cum fac seminariile.

2Petre1
20Fiindcă mai întîi de toate, să știți că nicio proorocie din Scriptură nu se tîlcuiește singură.
21Căci nici o proorocie n'a fost adusă prin voia omului; ci oamenii au vorbit dela Dumnezeu, mînați de Duhul Sfînt.

#27
beaucafea

beaucafea

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 03.04.2007

View Postzexelica, on May 7 2007, 16:10, said:

Tocmai asta este! Ca nu ai voie sa interpretezi cum vrei tu.
Asta spuneam si eu. Ca fiecare interpreteaza cum vrea si e convins ca are dreptate, desi poate nu are. Asa ca baza ta biblica este irelevanta. In postul anterior incercam sa explic ca e preferabil ca fiecare sa stea in coltul lui si sa argumenteze acolo unde intr-adevar se pricepe si nu sa spuna spre exemplu ca penticostalii sunt oameni de r***t sau ca nu ar fi pe placul lui Dumnezeu. Nimeni de aici nu e Dumnezeu ca sa stie ce ii place Lui si ce nu.

Edited by beaucafea, 07 May 2007 - 15:50.


#28
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postbeaucafea, on May 7 2007, 16:49, said:

Asta spuneam si eu. Ca fiecare interpreteaza cum vrea si e convins ca are dreptate, desi poate nu are. Asa ca baza ta biblica este irelevanta. In postul anterior incercam sa explic ca e preferabil ca fiecare sa stea in coltul lui si sa argumenteze acolo unde intr-adevar se pricepe si nu sa spuna spre exemplu ca penticostalii sunt oameni de r***t sau ca nu ar fi pe placul lui Dumnezeu. Nimeni de aici nu e Dumnezeu ca sa stie ce ii place Lui si ce nu.
Nu ai voie sa judeci decit doctrina.

#29
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 25.06.2005

View Postzexelica, on May 9 2007, 18:16, said:

Nu ai voie sa judeci decit doctrina.
Unde scrie asta? :huh:

#30
flaviux

flaviux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 19.05.2007

View Postzexelica, on Apr 25 2007, 13:42, said:

Da, este o doctrina rusinoasa:
afirmati ca
  • aveti liber arbitru, puteti alege pe Dumnezeu
  • salvarea se poate pierde
  • raptura este inainte de marile strimtorari
Este rusinos.
In primul rand faza cu "liber arbitru" are o baza biblica. Nu eu am afirmat ci Biblia:
Dumnezeu, prin jertfa Lui Hristos ne-a dat posibilitatea tuturor oamenilor intre El si satana, intre Rai si Iad. Dumnezeu nu te obliga ci te roaga sa vi la el!
Astfel orice om care doreste poate sa-l aleaga pe Dumnezeu, bineinteles nu pur si simplu, aceasta trebuie sa reprezinte in viata ta o curba de 90 garde, este o hotarare si o alegere a ta de a-ti schimba viata!
In al doilea rand salvarea o primesti o data cand il primesti pe Hristos in viata ta! Cand alegi ca Dumnezeu sa fie stapanul tau ai biletul catre Rai. Dar cand nu mai duci o viata cu Dumnezeu normal ca o sa apartii diavolului. In lumea aceasta daca nu esti al lui Dumnezeu esti al diavolului. Sa nu crezi ca daca pacatuiesti iti perzi salvarea. Aceste pacate in viata unui crestin adevarat Sfanta Scriptura le numeste accidente, iar pentru ele exista o chestie numita Iertare. Totusi cum poti pierde salvarea? Cand un adevarat crestin cade in pacat si nu mai cere ajutor lui Dumnezeu si cand incepe sa se complaca in pacat automat a pierdut si salvarea oferita de Dumnezeu deoarece Dumnezeu nu poate locui intr-un om in care domneste pacatul!
in al treilea rand nam inteles ce ai vrut sa spui dar am sa caut in Biblie.

#31
flaviux

flaviux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 19.05.2007
Dumnezeu, prin jertfa Lui Hristos ne-a dat posibilitatea tuturor oamenilor sa aleaga intre El si satana, intre Rai si Iad. Dumnezeu nu te obliga ci te roaga sa vi la el!
O mica eroare de scriere

#32
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 25.06.2005
Si ce e rau in astea? Nimic. De parca un crestin nu are dreptul de a-l alege pe Dumnezeu sau nu isi poate pierde salvarea... <_< Nush ce ii cu zexelica de ii place sa critice pe toata lumea.
@flaviux tu ce parere ai despre "doctrina lui rusinoasa"? are baza biblica? are stalpi solizi?

Edited by Megara, 23 May 2007 - 13:58.
Regula nr. 3 - Nu se acceptă limbajul de mIRC (în speță scrierea cu sh, tz, k sau alte prescurtări neuzuale). Posturile scrise în acest mod vor fi șterse fără explicații ulterioare.


#33
flaviux

flaviux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 19.05.2007
Ce parere am?
Sincer nu stiu de ce tot arunca acuzari in stanga si in dreapta...
Dar, tipul asta  cred ca chiar citeste Biblia si ar vrea sa fie luminat numai ca daca nu ai pe cineva care sa iti mai expice una doua din Biblie interpretezi gresit
Zexelica, te anunt ca cultul Penticostal nu este o religie rusinoasa si ti-am demonstrat din biblie ca primele au o baza iar ultima chestie, aia cu rapirea( vezi ca ai scris gresit deaia nu o inteles nimeni ;) ) este doar o chestiune de interpretare , tu ai o parere, eu alta, altii alta sunt doar chestii de interpretare.
Sincer, Zexelica daca chiar ai citit Biblia cred ca ai observat Ca Hristos le-a spus ucenicilor ca nu e treaba lor cand se vor intampla toate chestiile astea(bineinteles ca nu scrie asa dar asta e ideea, nu mai stiu unde scrie in Biblie).
Nu spun acuma ca religia penticostala este unica buna si corecta. Total gresit! Deasta sa ajuns la atatea certuri si chestii deastea pentru ca toata lumea vine si zice numai  noi avem dreptate si chestii deastea.
Ma da chiar nu conteaza daca esti penticostal, baptist, catolic sau ortodox sau orice altceva. Conteaza sa-L Iubesti pe Hristos mai mult ca orice si sa crezi in EL si sa ai o relatie personala cu EL!
Bineinteles ca trebuie sa faci si fapte bune, dar ce zice in Biblie? -> ''Caci prin har a-ti fost mantuiti, prin credinta si asta nu vine de la voi ci este darul lui Dumnezeu! Nu prin fapte ca sa nu se laude nimeni!"
Deci daca il iubesti pe Hristos si vrei sa lasi totul pentru el Hristos va veni in viata ta( vorbesc la modul general) si va arunca toate gunoaiele. Si de acum incolo nu mai esti singur, ci impreuna cu Dumnezeu treci prin viata aceasta, avand un atuu in plus in fata pacatului, pe Duhul Sfant!
Iti spun ca nu are rost sa vi sa ataci aici religile ce nu-ti convin, nu vreau sa te cert ci doar sa te indemn sa studiezi mai mult si sa mai apelezi din cand in cand la cineva sa te ajute sa intelegi unele lucruri, sau si mai bine roaga-L chiar pe Dumnezeu sa te lumineze! Nu iti aduc jigniri, si mie mi-ar placea sa imi deschida Dumnezeu mintea sa pot intelege lucruri ce nu iteleg!

Edited by flaviux, 24 May 2007 - 13:57.


#34
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 25.06.2005

View Postflaviux, on May 24 2007, 14:55, said:

...chiar nu conteaza daca esti penticostal, baptist, catolic sau ortodox sau orice altceva. Conteaza sa-L Iubesti pe Hristos mai mult ca orice si sa crezi in EL si sa ai o relatie personala cu EL!

Nu mai trebuie nimic spus PRO sau CONTRA. Daca-l iubesti pe Dumnezeu nu conteaza cum faci asta, ce respecti mai cu strictete din biblie, etc. Conteaza ca Il iubesti pe EL. Si daca il iubesti si incerci sa-I fii mai aproape EL va veni in viata ta si te va ajuta sa alegi binele, sa pacatuiesti mai putin, sa iti iubesti semenii mai mult, chiar daca acestia ti-au facut un rau, sa ii ierti...
Eu nu am citit biblia dar sunt unele chestii care imi sunt cunoscute si am prieteni care au citit biblia de mai multe ori si ii stiu continutul.

Pana la urma asta e mai important...cum a spus si Flaviux mai sus... ^_^ Daca-l alegi pe Dumnezeu, indiferent prin intermediul carei religii, EL tot va veni in viata ta si o va face mai buna. Nu exista dubii!  :P

#35
mariAZ

mariAZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2007

View Postterenteee, on May 3 2007, 21:02, said:

bau bau.. eu sunt penticostal pentru ca m-am nascut intr-o familie penticostala, nu am nimic in comun cu crestinismul.. probabil ca voi muri penticostal deoarece nu am nici un motiv sa imi schimb religia.. e un subiect destul de comic. ma gandesc cu groaza ce viata d kkt as putea sa am daca renunt la religia asta... In primul rand toate neamurile, familia s-ar opune cu siguranta daca ar auzi ca vreau sa renunt la credinta asta.. Sa stiti ca atata timp cat esti de-al lor este totul ok, te ajuta foarte mult, in schimb in momentul in care incetezi sa mai mergi la biserica.. in fata lor nici nu mai existi :)  Adevarul este ca sunt oameni de treaba, ei chiar cred in ceea ce fac zi di zi. Mi-am facut o imagine si depre penticostali si depsre ortodocsi... sunt cu totii falsi , cu mici exceptii. Lumea e plina de ratati, cu atat mai multi cu cat se vad mai des unul cu altul. Sunt rece..


o singura intrebare...daca tu si familia ta ati fi de o alta religie si tu te-ai gandi sa o schimbi...crezi ca ei nu s-ar opune?  si eu sunt penticostala...am crescut in familie de penticostali desi am neamuri care au renuntat la religia asta nici o clipa nu ne-am gandit sa ii dam la o parte   "in fata lor nici nu mai existi :) " ba din contra...ne rugam pentru ei...cu toate ca sunt constienta ca nu religia te mantuieste, nicidecum...mantuirea e personala! simplul fapt pentru care prefer penticostali este ca ma ajuta sa fiu mai aproape de Dumnezeu...o sa dau mai multe argumente de ce am ales aceasta religie in urmatorul post ( sunt prea obosita acum...)

sorry ca m-am bagat ca musca-n lapte.... :P

#36
ionass

ionass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 06.02.2007
:photo: Eu nu am citit biblia dar sunt unele chestii care imi sunt cunoscute si am prieteni care au citit biblia de mai multe ori si ii stiu continutul.
Pana la urma asta e mai important...cum a spus si Flaviux mai sus... ^_^ Daca-l alegi pe Dumnezeu, indiferent prin intermediul carei religii, EL tot va veni in viata ta si o va face mai buna. Nu exista dubii!  :P
[/quote]




Stiai ca in America este o secta care cred ca pastorul lor este Isus Christos? si are 100 de mii de adepti? ......Oare acei oameni  nu sunt exact ca noi , fac bine altora, iarta gresitilor lor, acte de caritate..bla bla, la fel cred si ei in Dumnezeu.....eu nu prea cred ca  daca il alegi pe Dumnezeu ,indifirent prin ce religie El tot va veni la tine.Este o singura religie.Citeste  si pune-ti intrebari, nu lua decizii dupa bunul tau plac, sau cum sa iti fie tie mai bine, eu am luat pe rand fiecare religie  si martorii lui iehova , adventisti, penticostali, iar dintre toti  cei care au cea mai buna doctrina parerea mea ca sunt penticostalii (parerea mea personala)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate