Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Cultul Penticostal

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
12072 replies to this topic

#10189
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,205
  • Înscris: 26.01.2007
Nu face tu o ciorbă acolo, lasă glumele proaste!
Nu-l poți pune tu pe pastorul Pustan alături de doctorul Lazăr Andrei :nonobad:

Iar locul pastorilor și al medicilor este în pușcărie doar în țări ateiste precum paradisul vostru, Coreea de Nord.

Nu ai tu habar cât muncește un pastor sau un doctor.
Tu știi doar cât muncește cineva care sapă șanțuri.
Tu știi doar cum se muncește în branșa ta. Ăsta e nivelul!

#10190
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 01 februarie 2023 - 13:54, said:

Nu-l poți pune tu pe pastorul Pustan alături de doctorul Lazăr Andrei Posted Image

Lazăr Andrei este arhitect. Dar ocupația asta nu-i atât de bănoasă, cât aceea de a fi guru de sectă.

[ https://yt3.googleusercontent.com/ytc/AL5GRJUo99twP1qwM_8py8vhc-hqA5H7BoQPQkrrSJT8sA=s900-c-k-c0x00ffffff-no-rj - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10191
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,205
  • Înscris: 26.01.2007
Să fie sănătos!
Google zice că-i doctor... Posted Image

Era vorba de muncă aici.
Un pastor sau un doctor care-si fac conștiincios treaba muncesc extraordinar de mult.

N-ai tu habar!
Despre asta era vorba.

Edited by Sfantul Jakob, 01 February 2023 - 15:55.


#10192
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 01 februarie 2023 - 15:54, said:

Să fie sănătos!
Google zice că-i doctor... Posted Image

Și eu zic că ai greșit persoana, de aia ți-am tot pus și poza profetului!
Există nea Mărin miliardaru`, există Mărin misionar în Nigeria etc..., dacă tu identifici cu google doar după numele lui .... atunci cum să nu faci erori? De aia sunt aici, ca să te ajut să îndrepți greșeala...:ermm:

#10193
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,205
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 01 februarie 2023 - 16:50, said:

Dacă tu identifici cu google doar după numele lui .... atunci cum să nu faci erori?
Sper că nu aștepți să cunosc orice idolaș de-al tău! Posted Image

#10194
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Tocmai de asta! Ți-am spus că vasul tău de lucru este arhitect, nu doctor. Dar acum nu mai lucrează că are grijă de sectă. Ies mai mulți bani așa. E misionar și el, ca alții. Dar numai în Timișoara, prin parcuri. Acolo caută adepți. Merge cu fluturașe din acelea, scoase la imprimanta cu jet de cerneală ....:lol:

[ https://i.ytimg.com/vi/-GraWcMQIJ4/hqdefault.jpg?sqp=-oaymwEcCNACELwBSFXyq4qpAw4IARUAAIhCGAFwAcABBg==&rs=AOn4CLBKddsh9kXpcbanP-gNjUtTbTDu-w - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ceau frate!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ry_0VKBgacM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai mult îmi place de băiatul cu strigoii! ...:ermm: E mult mai original!

[ https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQHnRrmt2bHjTzVqtDIxkWmIdwNLcvCqvwxEEgCJFkjagjkv9KlXVNsFLJHRkc-etxMEyk&usqp=CAU - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10195
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,205
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 01 februarie 2023 - 16:57, said:

E misionar și el, ca alții. Dar numai în Timișoara, prin parcuri. Acolo caută adepți. Merge cu fluturașe din acelea, scoase la imprimanta cu jet de cerneală ....Posted Image
Asta e o muncă mai grea decât îți închipui. Da, da!
Plus că omul NU primește bani de la buget.
Eu aș zice că e destul de cosher tipul... :habarnam:

#10196
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 01 februarie 2023 - 22:54, said:

Asta e o muncă mai grea decât îți închipui. Da, da!
Plus că omul NU primește bani de la buget.
Eu aș zice că e destul de cosher tipul... Posted Image

Eu făceam asta, fără să fiu plătit, și nu doar în parcuri, ci și în magazine, pe stradă și la ușa locatarului!
Tu îmi atragi mie atenția asupra unor chestiuni, despre care tu însuți nu ai habar ce înseamnă, fiindcă voi penticostalii nu evanghelizați, așa cum Martorii lui Iehova evanghelizează, în mod abuziv, adică cu tupeu, te duci la el, nu contează că citește ziarul sau doar admiră frunzișul copacilor, trebuie să-i propui un studiu biblic și să-i lași un pliant măcar! bine, ideal ar fi să-i oferi Turnul și Treziți-vă, una într-alta ca să dai mai multe și să treci pe raportul lunar!
Dar ce știi tu astea, băi pișpiricule în ale predicării/evanghelizării! Încerci să vinzi castraveți grădinarului!Posted Image
Tu nu știi ce înseamnă aia să înnebunești pe omul ăla, care a avut bunăvoința să discute cu tine și să accepte literatură, îl freci până exasperează!
N-am cerut niciodată donații, deși instrucțiunile erau să le propui, după ce lua revista/broșura/cartea...mi-era rușine. Bine, că îmi era rușine și să revin neștiind foarte clar ce anume m-ar face să justific vizita ulterioară. Se uită omul ciudat la tine, credea că scăpase... îți luase revistele, cartea, dăduse și ceva donații, apoi numai la tine nu se aștepta, că revii...Posted Image

Ca să revenim la oile noastre, fratele tău Lazăr Andrei nu evanghelizează precum Martorii, adică abuziv, ci doar dă niște pliante. Noi trebuia să oferim literatură variată și mai ales să revenim la persoanele interesate, propunându-le studiu. Asta era partea nasoală. Revizitarea...că nu puteai să-l scapi! :confused: Așa era deontologia profesională...Posted Image

#10197
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 02 februarie 2023 - 08:28, said:

Tu nu știi ce înseamnă aia să înnebunești pe omul ăla, care a avut bunăvoința să discute cu tine și să accepte literatură, îl freci până exasperează!
N-am cerut niciodată donații, deși instrucțiunile erau să le propui, după ce lua revista/broșura/cartea...mi-era rușine.
Eu am metoda lui isus in a propovadui evanghelia. Il fac curios.

Sa ceri bani pentru biserica  e chiar o rusine. Adica de ce sa ceri bani pentru niste lepre din varf ?
Vor sa faca evanghelizare atunci sa faca pe banii lor.

#10198
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Da, în marile orașe ale României, dacă observi cu un ochi atent, sunt ”privați” din ăștia, scăpați din vreun cult neoprotestant, care vor să-și deschidă centre creștine și au nevoie de adepți. Din rândul lor sunt: frații Mucea Ionesi, Lazăr Andrei, Vox clamatio.
Ei, alături de Martorii lui Iehova, atât de cunoscuți pentru evanghelizarea lor agresivă, încearcă și ei să strângă acoliți, spunându-le invariabil, ”noi nu suntem Martori ai lui Iehova”, crezând că în felul acesta, respectivul dintr-odată se va deschide discuției. Nu se întâmplă așa...:lol:
Aceștia păstrează doctrinele cultului din care au ieșit, cu unele modificări, după caz, spre exemplu, frații Mucea Ionesi, ca foști penticostali, acum propovăduiesc învățături caracteristice centrelor creștine carismatice independente, adică evanghelia prosperității.

#10199
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 02 februarie 2023 - 10:45, said:

Aceștia păstrează doctrinele cultului din care au ieșit, cu unele modificări, după caz, spre exemplu, frații Mucea Ionesi, ca foști penticostali, acum propovăduiesc învățături caracteristice centrelor creștine carismatice independente, adică evanghelia prosperității.
Cand am vazut prima oara imagini cu Keneth Copeland am inteles ca liderii penticostali sunt samanta sarpelui. Acesta de care spun chiar zici ca are ochi de sarpe, si orice alt lider ii imprumuta caracterul acestuia.

#10200
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Iată un exemplu de misionar penticostal care nu se rușinează și face public totul despre el și misiunea sa:

https://impreunainmi...niel-davidescu/


Despre Misionar

Ma numesc Daniel Davidescu si sunt din judetul Olt.
M-am intors la Hristos acum 10 ani si am fost implicat in diferite slujiri, atat in mai multe zone din Romania cat si in Republica Moldova si Ucraina. Acum 7 ani am primit de la Dumnezeu viziunea ca voi vesti Evanghelia la milioane de oameni.

Și iată ce ”competențe” are, misionarul acesta:

Activitatile mele in lucrarea Domnului:
  • Evanghelizari publice in Biserici;
  • Evanghelizari de la om la om pe strada;
  • Predicarea Evangheliei in Biserici;
  • Incurajare & consiliere spirituala pentru crestinii nascuti din nou si nu numai;
  • Editare Video pentru lucrarea Media;
  • Editare Audio pentru lucrarea Media;
  • Conceperea de editoriale si eseuri pentru sectiunea ”descriere” a videoclipurilor de pe canalul meu, ce sunt apoi preluate ca si articole de catre trusturi media laice sau crestine. (in scop evanghlistic)
  • Inregistrarea audio si post procesare a diverselor brosuri crestine, esee, si carti, in scopul redarii acestora pe YouTube, spre zidirea trupului Domnului, pentru lucrarea Media;
  • Filmarea a diverse predici, marturii, pentru lucrarea Media;
  
Asta este partea și mai interesantă:   

  
Cum te poti implica? (Tu, cel care citești!)
  • Sustinandu-ma in rugaciune pe mine si lucrarea ce o fac;
  • Consiliere si mentorare: Intrand in contact cu mine si cunoscand mai multe despre lucrarea pe care o fac, imi poti oferii sfaturi si strategii care sa ma ajute in dezvoltarea lucrarii;
  • Implicandu-te pe termen scurt sau lung ca voluntar, lucrand o perioada impreuna cu mine in proiectele in care sunt implicat, ajutandu-ma sa le dezvolt;
  • Promovad lucrarea mea in Biserica ta locala, pe Facebook sau prezentand-o altor credinciosi, in scopul ca acestia sa intre in parteneriat cu mine;
  • Prin cumpararea echipamentelor tehnice ce ar ajuta dezvoltarea lucrarii si impactarea mai multor oameni;
  • Prin suport financiar: O singura data, sau lunar.

[ https://impreunainmisiune.ro/wp-content/uploads/elementor/thumbs/WhatsApp-Image-2020-07-25-at-14.40.39-rotated-otwoq7qvifno2l4orhkrj54d5xm2qit4ctgjhrd6nm.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ăsta o fi copilul ”fratelui” Zoli, care lungea picioare și care zicea că dacă iese din slujba de vindecător, oricând poate găsi un job de tractorist? Zoli, despre care ne spunea colegul Daniel? Cred că este fiu-su! Eu așa zic! Prea seamănă!

Edited by dark, 02 February 2023 - 13:18.


#10201
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdark, on 02 februarie 2023 - 13:21, said:

  • Editare Video pentru lucrarea Media;
  • Editare Audio pentru lucrarea Media;

Cred că pe astea două le putea combina:
  • Editare Audio/Video pentru lucrarea Media;
-----------------------
Dar, ca să pară că sunt mai multe competențe...în dreptul acestui cunoscut misionar penticostal, fiul lui Zoli, vindecătorul lungitor de picioare...Posted Image

#10202
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,205
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 02 februarie 2023 - 10:45, said:

Încearcă și ei să strângă acoliți, spunându-le invariabil, ”noi nu suntem Martori ai lui Iehova”, crezând că în felul acesta, respectivul dintr-odată se va deschide discuției. Nu se întâmplă așa...
Ba tocmai așa se întâmplă!
Oamenii se convertesc când aud că nu ești de la Martorii lui Iehova. Tu cum crezi că au crescut penticostalii?

https://crestintotal...-penticostalii/

#10203
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 06.03.2021
Păi da, că la martori nu se dau ajutoare mocca... de asta merg toți la penticostali, că se dau ajutoare și pot să facă cam ce vor ei, la martori nu ține vrăjeala, ori îl slujești pe Iehova, ori nu! :nonobad:

#10204
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,205
  • Înscris: 26.01.2007

View Postheartu, on 02 februarie 2023 - 22:05, said:

la martori nu ține vrăjeala,

A. ori îl slujești pe Iehova,

B. ori nu!



B.
Varianta B :)

Se știe ce se întâmplă la martori: își bat ăia joc de tine! :yes:

#10205
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 06.03.2021

View PostSfantul Jakob, on 03 februarie 2023 - 11:00, said:

B.
Varianta B :)

Se știe ce se întâmplă la martori: își bat ăia joc de tine! :yes:

Nu în toate cazurile, și pot să spun cu mâna pe inimă că astfel de cazuri sunt rare... doar dacă congregația e condusă de niște parveniți sub acoperire și tu ești un tip sclipitor care poate să le facă probleme descoperindu-le mârșăviile, abia atunci se întâmplă astfel de cazuri!

Pe plan global nu, nu se întâmplă așa ceva... :nonobad:

Edited by heartu, 03 February 2023 - 13:33.


#10206
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
La Martorii lui Iehova se strâng credincioși în urma unor solide studii biblice, pe când la penticostali, mai ales în zonele sărace și la țară, cooptarea în cultul Penticostal - Biserica lui Dumnezeu apostolică, se face pe baza ajutoarelor care vin din Occident.Posted Image

View Postheartu, on 03 februarie 2023 - 13:30, said:

Nu în toate cazurile, și pot să spun cu mâna pe inimă că astfel de cazuri sunt rare...

Acuma... nici eu nu mai înțeleg! :ermm:
Ai tot spus că Prezbiterii cu care ai avut tu contact, erau răi, securiști etc, eu încercam să-ți explic că nu este chiar așa, sunt și Prezbiteri corecți, cum am fost și eu, tu te supărai, mă mai puneai și pe ignore... :confused:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate