Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

ajutor
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cultul Penticostal

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
12070 replies to this topic

#10153
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,601
  • Înscris: 06.03.2021

 dark, on 30 ianuarie 2023 - 07:57, said:

El, dacă există, dar nu a existat niciodată, fiind un mit

Aici darkule nu sunt de acord cu tine, Isus cel istoric a existat cu adevărat, asta este concluzia celor mai mari istorici și specialiști ai NT, Ehrman included!

Cei care susțin contrariul, nu au argumente serioase și suficiente, doar speculații și wishful thinking...

Nu știu cum de tu tot mai crezi gogomănia asta cu inexistența lui Isus cel istoric... :habarnam:

Edited by heartu, 30 January 2023 - 10:25.


#10154
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

 heartu, on 30 ianuarie 2023 - 10:19, said:

Aici darkule nu sunt de acord cu tine, Isus cel istoric a existat cu adevărat, asta este concluzia celor mai mari istorici și specialiști ai NT

Eu merg pe mâna rabinilor, care spun că Isus cel istoric a fost fundamental diferit de Isus din NT. Cu ce te ajută un Isus care nu a făcut niciun miracol și care nu a fost nimic din ceea ce se scrie despre El în evanghelii, decât doar câteva elemente? :huh:
Cu siguranță că un Isus, a existat, fratele lui Iacov cel drept, Episcopul din Ierusalim, dar ceea ce scrie în evanghelii sunt fabulații, în mare parte, deci, putem conchide: Isus este un mit. Adică Isus cel din evanghelii.

Edited by dark, 30 January 2023 - 10:44.


#10155
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,601
  • Înscris: 06.03.2021
Eu cred că ar trebui să meditezi puțin la aspectul ăsta! Nu e chiar așa cum crezi tu...

Studiază-i pe ebioniți și o să vezi că se leagă lucrurile, și ce-i mai important, se leagă cu VT! :yes:

#10156
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Permiteti-mi sa intervin in discutia voastra plictisitoare cu o nelamurire ontopic.

Am o cunostinta ce il urmareste pe acest pastor penticostal, si sunt curios ce parere au cei din interiorul bisericii, despre care parte e cel mai probabil sa fie corecta in acest caz http://astradrom-fil...e-pastorul.html
Pastorul sau liderii penticostali?

#10157
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
Noi nu suntem creștini, dar ce putem să-ți spunem este că Puștan a fost un pastor al denominației religioase: ”Biserica lui Dumnezeu apostolică, cultul Penticostal”, dar acum nu mai este lider în cadrul acestui cult, fiindcă a fost excomunicat:

https://www.stiricre...ladimir-pustan/

#10158
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Offf, deci Cultul Crestin Penticostal nu e e principala biserica penticostala? E o alta secta, cum si-a facut si Pustan ulterior Biserica Crestin Liberala?

#10159
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

 Mizu, on 30 ianuarie 2023 - 11:30, said:

Offf, deci Cultul Crestin Penticostal nu e e principala biserica penticostala? E o alta secta, cum si-a facut si Pustan ulterior Biserica Crestin Liberala?

Ba da.
Însă unii lideri au fost excomunicați, pe motive de curvie, și astfel și-au creat centre creștine independente, conduse de ei. Exemplu: Puștan (”Cireșarii” - Beiuș, BH), Ianovici (”Renovatio”, B.)

 Mizu, on 30 ianuarie 2023 - 11:08, said:

Am o cunostinta ce il urmareste pe acest pastor penticostal

Când Puștan era pastor în cultul Penticostal, a fost invitat de acest homosexual, preot ortodox:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/j4LQYL8_Jz8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acesta este Ianovici, Florin, un tip în genul lui ”Jim Jones”:

[ https://scontent.ftce2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/39124581_2369599296599970_3649608258882109440_n.jpg?_nc_cat=107&ccb=1-7&_nc_sid=8631f5&_nc_ohc=oskB0OWt8dQAX99iRrU&_nc_ht=scontent.ftce2-1.fna&oh=00_AfCHCk--KZBz9WdxnTwagP-kPJjCWNGog4cVyam0pJIBhg&oe=63FF061F - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://s.hdnux.com/photos/76/75/27/16504265/8/2100x0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10160
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,601
  • Înscris: 06.03.2021
Ce șarlatani! Eu mă minunez, da' pe oamenii ăia o să-i scoată vreodată cineva din capcana aia în care sunt băgați?! :habarnam:

Edited by heartu, 30 January 2023 - 12:01.


#10161
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Eu necunoscand comunitatea nu stiu in cine sa am mai mare incredere, in lideri sau in pastorul care se declara atacat. De asta v-am intrebat pe voi, ca e posibil si sa fie putred capul, desi nu imi pare varianta cea mai plauzibila.

Quote

Când Puștan era pastor în cultul Penticostal, a fost invitat de acest homosexual, preot ortodox
ai idee cum il cheama?

Edited by Mizu, 30 January 2023 - 14:33.


#10162
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

 Mizu, on 30 ianuarie 2023 - 14:32, said:


ai idee cum il cheama?

Da, desigur, a fost de notorietate, preot Pomohaci.

​Fostul preot Cristian Pomohaci - caterisit în 2017 după scandalul în care a fost acuzat de racolare de minori în scopuri sexuale - continuă să oficieze slujbe în garajul casei sale din localitatea Moșuni (Moșuni) și, mai mult, a cumpărat un local pe care l-a transformat în biserică, spune Arhiepiscopia Ortodoxă a Alba Iuliei. Aceasta îi avertizează pe credincioși să nu meargă la slujbele sale, care "le pot aduce multă suferință și necaz în viață, pe plan spiritual și fizic".

https://www.hotnews....copiei-alba.htm

La fel și foștii pastori penticostali, Puștan și Ianovici, excomunicați pentru curvie în văzul lumii, cu secretarele, și-au deschis biserici particulare. Într-o predică, Florin Ianovici zicea enoriașilor că, atunci când a fost exclus din cultul Penticostal, îl bătea gândul să se reîntoarcă în magistratură, el fiind procuror (ca formație intelectuală). Dar... tot mai bine se câștigă dacă o pui de o sectă!Posted Image
Așa că și-a deschis ”Renovatio”, biserică independentă.

#10163
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
La pagina 272 din cartea lui Christopher Hitchens, autorul acestei cărți, ”Dumnezeu nu atât de Mare”, povestește cum soția sa a pierdut niște bani, destul de mulți, într-un taxi. Ei bine, șoferul acelui taxi, musulman, s-a dat peste cap să o identifice și să aducă banii. Soțul, Christopher, s-a oferit să-l recompenseze cu o parte din banii aduși și care fuseseră pierduți de nevastă-sa, însă șoferul a replicat dur, că a fost datoria lui de bun musulman!
Ei, vedeți, păi de ce vă mai duceți ca misionari în Turcia? Ce vreți să schimbați la o țară care a reușit să intre în NATO și care este parteneră cu marile puteri, exponente ale civilizației? De ce ar fi mai bine pentru turci să devină penticostali?Posted Image  Ca să fie ca Ianovici și ca Puștan! Vai, vai...Posted Image

Christopher Hitchens
”God Is Not Great”

[ https://static01.nyt.com/images/2011/12/17/world/16hitchens-image2/16hitchens-image2-jumbo.jpg?quality=75&auto=webp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10164
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,601
  • Înscris: 06.03.2021

 dark, on 30 ianuarie 2023 - 15:07, said:

însă șoferul a replicat dur, că a fost datoria lui de bun musulman!
Ei, vedeți, păi de ce vă mai duceți ca misionari în Turcia? Ce vreți să schimbați la o țară care a reușit să intre în NATO și care este parteneră cu marile puteri, exponente ale civilizației? De ce ar fi mai bine pentru turci să devină penticostali?

Am văzut pe FB o mulțime de clipuri cum se comportă turcii cu animalele străzii, maidanezi, pisici vagaboande etc... n-o să vă vină să credeți, dar turcii le hrănesc și le adăpostesc cum pot, cred că nu există magazin sau măcelărie unde să nu fie apă pentru câini și pisci și unde să nu fie bine primite... turcii ne dau clasă la capitolul omenie, la toți, inclusiv martori, penticostali etc, nu mai vorbesc de ortodocși...

#10165
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 27 ianuarie 2023 - 17:40, said:

Ba NU! Nu ai voie tu să divulgi tuturor din ce biserică face parte un user. Este o chestiune a lui, privată. NU ai dreptul s-o faci tu publică!
În al doilea rând, mai și minți cu nerușinare.

Deci ai probleme și cu GDPR-ul și cu minciunile gogonate.
Eu te-aș sfătui să încetezi.

Altfel ai imediat report.
Iar moderatorului îi voi spune în mod explicit că dacă nu ia măsuri, îi solicit să îmi închidă contul.

Dar ce crezi că-i forumul acesta, Gestapo? :huh:
Caută cu google, sunt site-uri în care acești misionari se prezintă, cu poză, nume de familie, țara în care activează, religia de care aparțin, biserica care i-a trimis, și, bineînțeles, cer donații, ca să-și poată prelungi concediul!Posted Image

#10166
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006

 heartu, on 30 ianuarie 2023 - 16:41, said:

dar turcii le hrănesc și le adăpostesc cum pot
Am crezut ca-s pe topicul cu maidanezii, filmarile alea cu animale din Turcia sunt misto doar cand esti pe tiktok sau ii vizitezi ca turist, altfel e doar o chestiune de timp pana ajung sa iasa cu pustile pe strazi sa le curete, Istanbul are 150.000 de pisici si numarul lor continua sa creasca. Se baga bani la greu in sterilizare si numarul lor tot continua sa creasca. In filmari vedem doar pisicile frumoase, nu si pe alea ce mor de foame sau in alte circumstante.

Si nu vad ce legatura are cu religia asta, de fapt pentru musulmani cainele e un animal necurat pe care daca pun totusi mana sa-l mangaie putin se duc si se spala dupa.

#10167
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

 dark, on 30 ianuarie 2023 - 17:07, said:

Dar ce crezi că-i forumul acesta, Gestapo? Posted Image
Caută cu google, sunt site-uri în care acești misionari se prezintă, cu poză, nume de familie, țara în care activează, religia de care aparțin, biserica care i-a trimis, și, bineînțeles, cer donații, ca să-și poată prelungi concediul!Posted Image

Așa că scoate-ți gărgăunii din cap, nu a fost lezat nimeni, dimpotrivă, revino-ți deci, lasă supărările astea că nu sunt bune, amintește-ți că un penticostal la asta este chemat: Ioan 15:18.
Nu fă prostia să-ți ceri banarea contului, căci asta chiar ar fi o greșeală! Să știi că odată banat, nu ți-l mai poți recupera.

p.s.: supărăcios mai ești, Jake! un penticostal trebuie să lase de la el, nu să se supere așa ușor, din nimicuri și, cazul de față, când nu ai dreptate absolut deloc (eu pot prelua ceea ce este scris pe internet, public)

La asta să te gândești, Jake:

Caci, macar ca sunt slobod fata de toti, m-am facut robul tuturor, ca sa castig pe cei mai multi. (1Cor.9:19)

Imită acest model demn de urmat! doar ești penticostal!Posted Image

#10168
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
Escrocul escrocilor!

Cornel Urs

[ https://i.ytimg.com/vi/DZgomC36thE/maxresdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Misionar în Burundi
Cere bani tot timpul, ca să se distreze prin localuri, fix ca oamenii din lume, pe care-i blamează!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3t1kO0Kc-mw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cică îngerii îi dau bani ăstuia!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TgKn4NCnYbg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Și iată-l cum dansează prin localuri:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/o70abN-b_wM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10169
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
Vă dați seama... un gherțoi care saltă curvește și chirăie de mama focului, dansând ca un apucat, și fotografiind ”gureșele” care-i cântă cântece satanicești, nu poate avea autoritate asupra duhurilor necurate!

https://dexonline.ro...efinitie/gureČ™

#10170
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
De la minutul 10, escrocul acesta nenorocit, are pretenția că lungește piciorul unei fete:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qHi3xHmmijY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


De ce nu sunt deferiți justiției acești mizerabili?

Edited by dark, 31 January 2023 - 11:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate