Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cultul Penticostal

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
12070 replies to this topic

#1
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 25.06.2005
Ce spune un site ortodox despre acest cult puteti vedea AICI

Am sa subliniez acest citat din articolul de la link-ul de mai sus:

"Acest cult isi are originea in America la inceputul secolului al XX-lea."

Oare? Poate...dar stie cineva cu siguranta? Daca intrebi un membru al acestui cult poate iti va spune altceva. Pe cine sa crezi?
Sunt generatii de penticostali existente in Romania inainte de presupusa lor aparitie in America. Faptul e atestat, pentru ca au urmasi care traiesc acum. Ciudat, nu? Sa fi aparut in Romania inainte sa apara in America? Sau poate nu a aparut la inceputul secolului XX ci mai devreme. Am sa ma documentez si pe niste site-uri straine, din America.

Pana atunci, ma poate ajuta cineva sa aflu si eu adevarul despre acest cult? Pentru ca asa, din auzite, nu iese nimic...  :confuzzled:

#2
joohnny

joohnny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 17.02.2007

 M_r, on Apr 12 2007, 22:53, said:

Ce spune un site ortodox despre acest cult puteti vedea AICI

Am sa subliniez acest citat din articolul de la link-ul de mai sus:

"Acest cult isi are originea in America la inceputul secolului al XX-lea."

Oare? Poate...dar stie cineva cu siguranta? Daca intrebi un membru al acestui cult poate iti va spune altceva. Pe cine sa crezi?
Sunt generatii de penticostali existente in Romania inainte de presupusa lor aparitie in America. Faptul e atestat, pentru ca au urmasi care traiesc acum. Ciudat, nu? Sa fi aparut in Romania inainte sa apara in America? Sau poate nu a aparut la inceputul secolului XX ci mai devreme. Am sa ma documentez si pe niste site-uri straine, din America.

Pana atunci, ma poate ajuta cineva sa aflu si eu adevarul despre acest cult? Pentru ca asa, din auzite, nu iese nimic...  :confuzzled:

Acel site ortodox mai mult dezinformeaza despre celelalte culte !! Nu va luati dupa site-urile ortodoxe. Pentru ca ortodocsii se considera ca fiind singurii care au lumina, se considera singura religie adevarata. Cultele protestante au avut mult de furca in trecut cu preotii zelosi ortodocsi. Preotii instigau la ura si plateau batausi ca sa le distruga bisericile si sa-i "invete calea cea dreapta" (cu ciomagul). Nu zic ca toti sunt asa. Sunt destui preoti care stiu tot adevarul cu privire la Biblie dar il pastreaza doar pentru ei.
Cultul penticostal este cel mai numeros cult dintre protestanti. Sunt in jur de 100 de milioane pe mapamond, din cate stiu. Este o religie semnificativa. Cu ce nu pot fi de acord in ceea ce ii priveste: vorbirea in limbi. Ei considera ca daca vorbesc intr-o limba necunoscuta, pe care nici ei nu o stiu, cred ca este o limba ingereasca. Ei se bazeaza mult pe pasajul despre Cincizecime cand apostolii au primit darul Duhului Sfant. Acest dar insa s-a manifestat prin vorbirea in limbi straine cunoscute. Scrie clar dar ei nu inteleg. Cu toate astea acest cult este foarte raspandit.


 ynzahaos, on Apr 15 2007, 07:39, said:

Penticostalii, nu vreau sa jignesc penticostalii de pe forum, dar sunt niste oameni de ***, am lucrat cu oameni pocaiti de religie penticostala, numai tepari si hoti, nu platesc la timp unii nuti mai dau banii niciodata si tot asa povestea continua, am o gramada de prieteni care siau luat tepe de la penticostali, aici in chicago e plin de penticostali romani si toti is niste tepari, ei zic ca sunt buni doar ei intre ei dar am trait am stat in chirie si cu un roman penticostal si era si ala pocait, si a furat de la asta la cine stau eu in chirie, seful casei ia cumparat un laptop in credit, si penticostalul trebuia sal plateasca in payment la asta la cine stau in chirie, si a luat laptopul si sia schimbat chiria, acum nul mai gaseste nimeni unde e, a fugit si ia dat teapa la om. cunosc o gramada de cazuri si majoritatea sunt in special penticostali.

Ai vazut padure fara uscaciuni? Eu nu am vazut. Fiecare biserica, fiecare cult are si uscaciuni. Daca tu ai intalnit cativa penticostali care te-au inselat asta nu inseamna ca toti te vor insela. Sunt oameni evlaviosi si cu frica de Dumnezeu in orice religie, in orice cult. Inclusiv la ortodocsi, inclusiv la penticolstali. Am intalnit multi oameni cu frica de Dumnezeu si credinciosi care nu cauta sa insele pe nimeni. Parerea mea este ca nu trebuie jigniti toti doar pentru ca tu ai intalnit numai "pleava". Pleava si uscaciuni gasesti in orice biserica ;)

Edited by Megara, 22 April 2007 - 19:58.
/quote


#3
doryeen

doryeen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.02.2007
Cultul Penticostal a aparut in Statele Unite cam la inceputul anilor 1900, unde un grup de rugaciune de confesiune baptista, au fost umpluti cu Duhul Sfant in maniera apostoleasca conform Cartii Faptele Apostolilor cap 2, unde in statul care locuiau au inceput sa vindece oameni prin punerea mainilor si sa vorbeasca in limbi prin rugaciuni. Atunci a fost o mare zarva cand s-a intamplat asta, multi au ramas socati de cele intamplate si au aparut in diverse ziare, vorbeau in public si vindecau, a fost la vremea aceea un eveniment foarte. In Romania, tot cam prin vremea aceea, au ajuns si in Romania, prima biserica a fost in judetul Arad, satul Paulis; in Romania, aceasta miscare s-a produs de la sat la oras. Penticostalii is un fel de baptisti, dar cu alte percepte fata de Duhul Sfant. Altceva ce ati mai vrea sa va mai zic, poate stiti mai multe ca mine?:P

#4
doryeen

doryeen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.02.2007
Ce sa va mai zic, in Coreea de Sud exista biserici de Penticostali cu milioane de membri, is foarte numerosi:)!

#5
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 25.06.2005
Mda, ma bucur ca joohnny a lamurit treaba cu ynzahaos.

ynzahaos daca nu vroiai sa jignesti penticostalii de pe forum nu spuneai ca sunt niste oameni de ***, ci spuneai ca doar unii, sau ca ai intalnit si oameni din acest cult care is de ***.

Edited by Megara, 22 April 2007 - 19:49.
fara jigniri... am editat postul lui ynzahaos


#6
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Doctrina lor este rusionoasa: liber arbitru, omul inaintea lui Dumnezeu.

#7
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

 joohnny, on Apr 15 2007, 12:13, said:

Acel site ortodox mai mult dezinformeaza despre celelalte culte !! Nu va luati dupa site-urile ortodoxe. Pentru ca ortodocsii se considera ca fiind singurii care au lumina, se considera singura religie adevarata. Cultele protestante au avut mult de furca in trecut cu preotii zelosi ortodocsi. Preotii instigau la ura si plateau batausi ca sa le distruga bisericile si sa-i "invete calea cea dreapta" (cu ciomagul). Nu zic ca toti sunt asa. Sunt destui preoti care stiu tot adevarul cu privire la Biblie dar il pastreaza doar pentru ei.
Cultul penticostal este cel mai numeros cult dintre protestanti. Sunt in jur de 100 de milioane pe mapamond, din cate stiu. Este o religie semnificativa. Cu ce nu pot fi de acord in ceea ce ii priveste: vorbirea in limbi. Ei considera ca daca vorbesc intr-o limba necunoscuta, pe care nici ei nu o stiu, cred ca este o limba ingereasca. Ei se bazeaza mult pe pasajul despre Cincizecime cand apostolii au primit darul Duhului Sfant. Acest dar insa s-a manifestat prin vorbirea in limbi straine cunoscute. Scrie clar dar ei nu inteleg. Cu toate astea acest cult este foarte raspandit.
Ai vazut padure fara uscaciuni? Eu nu am vazut. Fiecare biserica, fiecare cult are si uscaciuni. Daca tu ai intalnit cativa penticostali care te-au inselat asta nu inseamna ca toti te vor insela. Sunt oameni evlaviosi si cu frica de Dumnezeu in orice religie, in orice cult. Inclusiv la ortodocsi, inclusiv la penticolstali. Am intalnit multi oameni cu frica de Dumnezeu si credinciosi care nu cauta sa insele pe nimeni. Parerea mea este ca nu trebuie jigniti toti doar pentru ca tu ai intalnit numai "pleava". Pleava si uscaciuni gasesti in orice biserica ;)
Joohnny, ortodocsii dezinformeaza orice e impotriva doctrinei lor (nu conteaza ca au acelasi Dumnezeu, sau rudenii)
Nu au iesit inca din epoca "Securitatii" si al "comunismului"
dar inca mai exista oameni carora le place sa fie mintiti :D

#8
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

 M_r, on Apr 12 2007, 22:53, said:

Sunt generatii de penticostali existente in Romania inainte de presupusa lor aparitie in America. Faptul e atestat, pentru ca au urmasi care traiesc acum. Ciudat, nu?

Si tu consideri asta metoda de atestare? Adica daca vine unul si zice stramosii mei au inventat roata si acest lucru e atestat prin faptul ca eu sunt descendentul lor va avea drepturi de autor asupra rotilor? Ptr. ca asta se intelege din ce scrii tu.

#9
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006
CULTUL PENTICOSTAL - BISERICA LUI DUMNEZEU APOSTOLICA

Penticostalismul este o continuare a miscarii de "redesteptare" a credintei, care a avut loc in secolul trecut. Pe la 1900, predicatorul american Charles F. Parham a inceput sa sustina ca asupra celor credinciosi coboara Duhul Sfant, acestia capatand darul vorbirii in limbi neinvatate (glosolalia). Conform Bibliei, acest dar a fost primit de apostoli in ziua cincizecimii (ziua coborarii Duhului Sfant, Rusaliile). Intrucat a cincizecea zi se traduce in limba greaca prin "penticosta", adeptii noii miscari religioase au adoptat denumirea de penticostali.

Din S.U.A. miscarea penticostala s-a raspandit si in Europa, mai ales in Germania si Norvegia. Numarul credinciosilor a crescut relativ repede, de la circa 1.000 in 1906 la peste 350.000 in 1936.

Prima comunitate penticostala din Romania a aparut in localitatea Paulis, judetul Arad, in anul 1922. In pofida unor persecutii la care a fost supusa inainte si mai ales in timpul celui de al doilea razboi mondial, credinta penticostala s-a extins treptat in mai multe regiuni ale tarii, in special in nordul Moldovei, in Banat si Crisana.

Asociatia credinciosilor penticostali s-a constituit in anul 1924. Si acest cult, ca si celelalte culte evanghelice, a avut de suferit, mai ales in timpul celui de al doilea razboi mondial, cand multi pastori au fost trimisi in inchisoare sau lagare. Dupa 1944, Cultul Penticostal functioneaza in legalitate. In anul 1950, Biserica Penticostala a fost recunoscuta legal.

Conform credintei penticostale, la baza vietii spirituale a fiecarui credincios trebuie sa stea convertirea personala, dupa care, apoi, se administreaza botezul prin cufundare in apa, in numele Tatalui, Fiului si Duhului Sfant. Ceea ce constituie specificul acestui cult este propovaduirea si exercitarea botezului cu Duhul Sfant, marturisirea experientei darurilor Duhului Sfant, care pot sa-si faca simtita prezenta in cadrul serviciilor divine, precum si obtinerea vindecarilor divine prin rugaciune.

Organizarea cultului are la baza sistemul centralizat, respectandu-se autonomia bisericeasca locala. Cultul are o conducere colectiva centrala, reprezentata de Consiliul bisericesc format din 21 membri si de Comitetul executiv format din 7 membri, in frunte cu un presedinte. Aceste organe sunt alese in cadrul Adunarii generale elective, forul cel mai inalt de conducere a cultului, care se intruneste o data la 4 ani.

Bisericile locale au ca intermediar intre ele si conducerea centrala sase comunitati regionale : Arad, Brasov, Bucuresti, Cluj, Oradea si Suceava.

Pregatirea pastorilor se face la nivel universitar, in cadrul Institutului Teologic Penticostal, care functioneaza in Bucuresti. De asemenea, cultul dispune de trei seminarii teologice liceale si de doua scoli postliceale.

Potrivit recensamantului din 2002, Cultul Penticostal numara circa 330.486 credinciosi. In cadrul cultului sunt 1.343 biserici si 7879 filii, deservite de 354 pastori.

In fruntea unei biserici se afla un pastor sau mai multi, in functie de numarul membrilor si un comitet ales de fiecare Biserica. Alti slujitori mai sunt: prezbiterii si diaconii, subordonati pastorului.

Biserica Penticostala are ca organ de presa oficial "Cuvantul Adevarului". De asemenea, editeaza carti cu continut religios, carti pentru exercitarea cultului, carti pentru instruirea slujitorilor in seminarii si in Institutul Teologic Penticostal.

Cultul intretine legaturi cu Bisericile Penticostale din Europa, in cadrul Conferintelor Penticostale Europene, facand parte si din Comitetul acestor Conferinte, in calitate de membru, in care isi are reprezentanti, precum si cu Asociatia Teologica Penticostala Europeana. Pe plan mondial, participa la Conferintele Penticostale Mondiale. Relatii speciale intretine cu organizatia Penticostala Mondiala "Church of God", cu sediul la Cleveland (Tennessee) - S.U.A., datorita mai multor asemanari doctrinare si organizatorice.

Sursa: culte.ro - Ministerul Culturii si Cultelor - Secretariatul de Stat pentru Culte

#10
Change

Change

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.04.2007
Salut.. ma gandeam.. la tot ce am vazut scris.. Crezi ca are vreo importanta de unde provine cultul penticostal? sau.. crezi ca are vreo importanta ca exista cultul penticostal? Eu una, sincer.. i don't give a shit.(poate e putin prea dura vorba, desi nu cred). Eu sunt penticostala.. si, nu sunt penticostala pentru ca penticostalii au vreun merit.. sau ca am eu vreun merit.. ci pt ca Dumnezeu m-a lasat intr-o familie de penticostali. Si raman in acest cult, doar pentru ca e nevoie sa ma botez pentru a fii mantuita intradevar. Daca nu ar fii necesar botezul in schimbarea vietii mele, crede-ma ca nu aveam nimic de-a-face cu penticostalii, desi am o multime de prieteni foarte de treaba din acest cult.. si-s chiar prieteni. Apropo.. asa-i.. orice padure are uscaturi.. da uscaturile trebe ori taiate, ori arse, zic eu.. asta in caz ca nu pot fii "readuse la viata"..  Anyway.. eu zic ca nu-i important ce-s penticostalii si de unde vin ei, LASA-L PE ISUS SA-TI SCHIMBE VIATA... si vei intelege mult mai multe decat ai crezut vreoata. Daca vrei sa mai vorbim, eu is dispusa.. anytime.. la orice ora din zi si din noapte:P (aaa .. si cu tipul care zicea ca penticostalii is de ***

Edited by Megara, 22 April 2007 - 20:00.
fara jigniri...


#11
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 25.06.2005

 Materium, on Apr 16 2007, 12:23, said:

Si tu consideri asta metoda de atestare? Adica daca vine unul si zice stramosii mei au inventat roata si acest lucru e atestat prin faptul ca eu sunt descendentul lor va avea drepturi de autor asupra rotilor? Ptr. ca asta se intelege din ce scrii tu.
Am zis eu asta?  :nonobad:  Se pare ca tu rastalmacesti in cuvinte gresite ce am spus eu acolo. Nu se considera ei inventatorii rotii, ci considera ca atestarile cum ca inceputurile acestui cult sunt la inceputul secolului XX sunt gresite.  <_<

 zexelica, on Apr 15 2007, 22:35, said:

Doctrina lor este rusionoasa: liber arbitru, omul inaintea lui Dumnezeu.

Te inseli amarnic, e chiar invers. Imi place cum multi vorbesc in nestiinta de cauza si fara exemple concrete.

 Materium, on Apr 16 2007, 12:23, said:

Ptr. ca asta se intelege din ce scrii tu.

Pt ca asta ai inteles tu din ce am spus eu. Nu vorbi si despre ceilalti useri care totusi au citit, si nu au explicat gresit ce am spus eu.

 zexelica, on Apr 15 2007, 22:35, said:

Doctrina lor este rusionoasa: liber arbitru, omul inaintea lui Dumnezeu.

Te inseli amarnic, e chiar invers. Imi place cum multi vorbesc in nestiinta de cauza si fara exemple concrete. Omul e inaintea lui Dumnezeu la altii, care se inchina la preot sau episcop, strict, uitand de Dumnezeu. "Să nu-ți faci chip cioplit, nici vreo înfățișare a lucrurilor cari sînt sus în ceruri, sau jos pe pămînt, sau în apele mai de jos de cît pămîntul." e o porunca, si totusi, atatea icoane pt ce sunt? Atatea chipuri cioplite? Prin urmare se incalca aceasta porunca in mod direct in majoritatea bisericilor. Dumnezeu e in inima ta si a mea si a tuturor, de ce trebuie neaparat ca El sa aiba o anumita infatisare. De ce e mereu alb, cu barba? De ce e barbat? Nu poate fi o femeie neagra? Sau un barbat galben? Sau sa fie asemeni pieilor rosii?

 Materium, on Apr 16 2007, 12:23, said:

Ptr. ca asta se intelege din ce scrii tu.

Pt ca asta ai inteles tu din ce am spus eu. Nu vorbi si despre ceilalti useri care totusi au citit, si nu au explicat gresit ce am spus eu.




PS: Am vrut sa editez mesajul de mai sus, insa se pare ca nu merge. Asta e, de aia am postat de 2-3 ori. Sorry. Rog un moderator sa le puna intr-un post pe toate. Mersi

Edited by Megara, 23 April 2007 - 00:21.
done


#12
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006
Niste filmulete edificatoare:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/w5Xd5zY2yUs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ObiYN1hzfJ0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bkf7DpnnNck?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 M_r, on Apr 22 2007, 20:32, said:

Te inseli amarnic, e chiar invers. Imi place cum multi vorbesc in nestiinta de cauza si fara exemple concrete. Omul e inaintea lui Dumnezeu la altii, care se inchina la preot sau episcop, strict, uitand de Dumnezeu. "Să nu-ți faci chip cioplit, nici vreo înfățișare a lucrurilor cari sînt sus în ceruri, sau jos pe pămînt, sau în apele mai de jos de cît pămîntul." e o porunca, si totusi, atatea icoane pt ce sunt? Atatea chipuri cioplite? Prin urmare se incalca aceasta porunca in mod direct in majoritatea bisericilor. Dumnezeu e in inima ta si a mea si a tuturor, de ce trebuie neaparat ca El sa aiba o anumita infatisare. De ce e mereu alb, cu barba? De ce e barbat? Nu poate fi o femeie neagra? Sau un barbat galben? Sau sa fie asemeni pieilor rosii?
Da, este o doctrina rusinoasa:
afirmati ca
  • aveti liber arbitru, puteti alege pe Dumnezeu
  • salvarea se poate pierde
  • raptura este inainte de marile strimtorari
Este rusinos.

#14
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 25.06.2005

 zexelica, on Apr 25 2007, 13:42, said:

Da, este o doctrina rusinoasa:
afirmati ca
  • aveti liber arbitru, puteti alege pe Dumnezeu
  • salvarea se poate pierde
  • raptura este inainte de marile strimtorari
Este rusinos.

Eu nu sunt penticostal, insa cunosc destui. De acum daca spui ceva, argumenteaza... <_<

1. Ce e rau in a avea liber arbitru?
2. Cum se poate pierde salvarea?
3. ??? Ce raptura? Ce mari stramtorari?

Rusinos? Ce este rusinos pt tine? Sa fii mai aproape de Dumnezeu se pare. Of of... Doctrina rusinoasa zici? Si atunci Ortodoxismul ce e? Nu e tot o doctrina rusinoasa? Gandeste-te numai ca toti pacatuiesc pentru ca si-au facut chip cioplit si alte asemanari (icoane). De ce e neaparat nevoie sa vezi o persoana (apostoli, fecioare, Isus in icoane) pentru a putea crede ca ea e sfanta? Cei care au facut icoanele sunt niste pictori cu talent, plictisiti si fara inspiratie. La ce folos o icoana? Te duce mai aproape de Dumnezeu? NU. Ca poti sa te rogi in fiecare seara si ziua sa furi si sa omori. Te ajuta la ceva ca mergi duminica la biserica si te inchini la "chipuri cioplite"? Iar NU. Incalci cele 10 porunci si apoi te duci si te spovedesti; crezi ca ti s-au iertat pacatele, te poti duce sa faci altele? NU.
Ortodox fiind, ai destule obligatii. Totusi pe ei ii invatza de mici sa fie mai buni. Mai sunt si "uscaciuni", nu zic nu, dar majoritatea sunt mai buni, mai curati decat ceilalti de aceeasi varsta cu ei. De ce? Pentru ca nu injura, nu beau, nu fumeaza (nu zic ca toti, dar majoritatea), se roaga pentru ei si pentru altii (nu sunt egoisti din punctul de vedere al rugii), il canta pe Dumnezeu, etc.
Ortodocsii ce fac? Eu, de ex., sunt ortodox, dar nu m-am spovedit niciodata si la cate pacate am facut trebuia sa ma calce trenu de multa vreme, recunosc. Totusi, nu ma duc la biserica. Cred in Dumnezeu, ma rog din cand in cand pentru mine, familia mea si prietenii mei... Injur, mai beau si io cate-o bere din cand in cand. Asta sunt eu. Eram si mai rau, dar cineva m-a schimbat in bine. Si consider ca pot si mai bine.  ^_^  Tu cum esti? (e retorica, pentru ca nu ma intereseaza neaparat) Cunosc multi ortodocsi/catolici care toata saptamana injura, beau, fac lucruri rele, iar duminica se imbraca frumos si merg la biserica, crezand ca totul le e iertat. Ce simplu, nu?

Rusinos?
Rusinos e sa afirmi niste lucruri fara argumente concrete.
Rusinos e sa nu crezi ca poti fi un om mai bun.
Rusinos e sa faci tot ce vrei, cand vrei, sa te duci apoi sa te spovedesti si sa te crezi iertat.
Rusinos e sa injuri.
Rusinos e sa copiezi la un examne si sa nu admiti ca asta e furt si ca ai incalcat una din cele 10 porunci.
Rusinos e sa nu crezi in existenta Lui Dumnezeu.
Rusinos e sa ii judeci pe altii fara sa te uiti la tine.
Rusinos e sa judeci o intreaga masa de oameni (de aceeasi religie, de acelasi fel) datorita greselilor unui singur membru.
Rusinos e sa crezi tot ce auzi, fara sa te interesezi macar daca e adevarat.
Pot continua, sa stii. Sunt multe lucruri rusinoase pe care le facem zilnic.

Nush ce te pune pe tine in masura sa judeci o doctrina. Nu am zis ca e doctrina perfecta, pentru ca nu e nicidecum. Si eu am cateva lucruri nelamurite in privintza ei si sunt si impotriva unor acceptii de-ale lor. Dar totusi nu ii consider pe toti niste ***** sau mai stiu eu cum. Nu le judec doctrina ca fiind rusinoasa sau mai stiu eu cum, si chiar daca as face-o ar trebui sa am niste argumente concrete. Tu ai?

_________________________________________

 Ramunc, on Apr 23 2007, 22:38, said:

Niste filmulete edificatoare:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/w5Xd5zY2yUs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ObiYN1hzfJ0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bkf7DpnnNck?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Unu la mana, alea sunt in chineza, spaniola, sau mai stiu io ce limba. Doi, unde scrie ca aia sunt penticostali? Ce fac ei acolo? Botez? Botezul nu se face nicidecum asa. 3. Inca niste "filmulete edificatoare" nefondate. Da-mi filmuletze in limba romana...scumpa de ea. :P

Edited by M_r, 28 April 2007 - 00:53.


#15
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 M_r, on Apr 28 2007, 01:45, said:

Eu nu sunt penticostal, insa cunosc destui. De acum daca spui ceva, argumenteaza... <_<

1. Ce e rau in a avea liber arbitru?
2. Cum se poate pierde salvarea?
3. ??? Ce raptura? Ce mari stramtorari?

Rusinos? Ce este rusinos pt tine? Sa fii mai aproape de Dumnezeu se pare. Of of... Doctrina rusinoasa zici? Si atunci Ortodoxismul ce e? Nu e tot o doctrina rusinoasa? Gandeste-te numai ca toti pacatuiesc pentru ca si-au facut chip cioplit si alte asemanari (icoane). De ce e neaparat nevoie sa vezi o persoana (apostoli, fecioare, Isus in icoane) pentru a putea crede ca ea e sfanta? Cei care au facut icoanele sunt niste pictori cu talent, plictisiti si fara inspiratie. La ce folos o icoana? Te duce mai aproape de Dumnezeu? NU. Ca poti sa te rogi in fiecare seara si ziua sa furi si sa omori. Te ajuta la ceva ca mergi duminica la biserica si te inchini la "chipuri cioplite"? Iar NU. Incalci cele 10 porunci si apoi te duci si te spovedesti; crezi ca ti s-au iertat pacatele, te poti duce sa faci altele? NU.
Ortodox fiind, ai destule obligatii. Totusi pe ei ii invatza de mici sa fie mai buni. Mai sunt si "uscaciuni", nu zic nu, dar majoritatea sunt mai buni, mai curati decat ceilalti de aceeasi varsta cu ei. De ce? Pentru ca nu injura, nu beau, nu fumeaza (nu zic ca toti, dar majoritatea), se roaga pentru ei si pentru altii (nu sunt egoisti din punctul de vedere al rugii), il canta pe Dumnezeu, etc.
Ortodocsii ce fac? Eu, de ex., sunt ortodox, dar nu m-am spovedit niciodata si la cate pacate am facut trebuia sa ma calce trenu de multa vreme, recunosc. Totusi, nu ma duc la biserica. Cred in Dumnezeu, ma rog din cand in cand pentru mine, familia mea si prietenii mei... Injur, mai beau si io cate-o bere din cand in cand. Asta sunt eu. Eram si mai rau, dar cineva m-a schimbat in bine. Si consider ca pot si mai bine.  ^_^  Tu cum esti? (e retorica, pentru ca nu ma intereseaza neaparat) Cunosc multi ortodocsi/catolici care toata saptamana injura, beau, fac lucruri rele, iar duminica se imbraca frumos si merg la biserica, crezand ca totul le e iertat. Ce simplu, nu?

Rusinos?
Rusinos e sa afirmi niste lucruri fara argumente concrete.
Rusinos e sa nu crezi ca poti fi un om mai bun.
Rusinos e sa faci tot ce vrei, cand vrei, sa te duci apoi sa te spovedesti si sa te crezi iertat.
Rusinos e sa injuri.
Rusinos e sa copiezi la un examne si sa nu admiti ca asta e furt si ca ai incalcat una din cele 10 porunci.
Rusinos e sa nu crezi in existenta Lui Dumnezeu.
Rusinos e sa ii judeci pe altii fara sa te uiti la tine.
Rusinos e sa judeci o intreaga masa de oameni (de aceeasi religie, de acelasi fel) datorita greselilor unui singur membru.
Rusinos e sa crezi tot ce auzi, fara sa te interesezi macar daca e adevarat.
Pot continua, sa stii. Sunt multe lucruri rusinoase pe care le facem zilnic.

Nush ce te pune pe tine in masura sa judeci o doctrina. Nu am zis ca e doctrina perfecta, pentru ca nu e nicidecum. Si eu am cateva lucruri nelamurite in privintza ei si sunt si impotriva unor acceptii de-ale lor. Dar totusi nu ii consider pe toti niste ***** sau mai stiu eu cum. Nu le judec doctrina ca fiind rusinoasa sau mai stiu eu cum, si chiar daca as face-o ar trebui sa am niste argumente concrete. Tu ai?

_________________________________________
Unu la mana, alea sunt in chineza, spaniola, sau mai stiu io ce limba. Doi, unde scrie ca aia sunt penticostali? Ce fac ei acolo? Botez? Botezul nu se face nicidecum asa. 3. Inca niste "filmulete edificatoare" nefondate. Da-mi filmuletze in limba romana...scumpa de ea. :P
Vad ca esti filozof. Chiar daca iti dau versurile care spun ce am afirmat eu mai sus, nu le vei citi. O sa la postez, oricum.
Daca afirmi ca doctrina aceea nu este perfecta, atunci este demonica. Conforma Bibliei.
Iar cu rusinea, daca ai fi citit Biblia si nu dictionarele, ai fi gasit ca are de-a face cu pacatul. Iar eu nu am spus niciodata ca sunt mai bun ca altcineva. Asta numai filozofii fac.

#16
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
oricum ar fi, oamenii nu sunt la fel in perioade de timp diferite si in locuri diferite
in america sunt mai tacuti, in romania foamea ii face mai vioi, etc
dar daca Dumnezeu e slavit, atunci sa fie slavit.
decat ortodocsii, mai bine penticostalii
decat romtel mai bine romanian data s
acolo unde sunt 2 sau 3 stransi in numele Meu acolo voi fi si EU cu ei. (chiar daca sunt orto, penti, bapti, etc)

ps.1 = nu ma lasa pe scaunul judecatorilor

parerea mea

Edited by ***MIHAI***, 04 May 2007 - 01:59.


#17
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 25.06.2005

 zexelica, on Apr 29 2007, 15:17, said:

Vad ca esti filozof. Chiar daca iti dau versurile care spun ce am afirmat eu mai sus, nu le vei citi. O sa la postez, oricum.
Daca afirmi ca doctrina aceea nu este perfecta, atunci este demonica. Conforma Bibliei.
Iar cu rusinea, daca ai fi citit Biblia si nu dictionarele, ai fi gasit ca are de-a face cu pacatul. Iar eu nu am spus niciodata ca sunt mai bun ca altcineva. Asta numai filozofii fac.

Io ti-am pus 3 intrebari simple mai sus...si vad ca eviti sa imi raspunzi:

Quote

1. Ce e rau in a avea liber arbitru?
2. Cum se poate pierde salvarea?
3. ??? Ce raptura? Ce mari stramtorari?

Lol, filozof? Pt ca imi place sa aflu un adevar cu dovezi, nu din auzite? Ce versuri? Mai nou biblia e scrisa in versuri? Nu stiam ca e carte de poezii. Zici ca ai citit biblia...parca erau versete. De unde stii ca nu le voi citi? Posteaza-le te rog.

 zexelica, on Apr 29 2007, 15:17, said:

Daca afirmi ca doctrina aceea nu este perfecta, atunci este demonica. Conforma Bibliei.

Care doctrina este perfecta? (retorica) Tu ce doctrina urmezi?

 zexelica, on Apr 29 2007, 15:17, said:

Iar cu rusinea, daca ai fi citit Biblia si nu dictionarele, ai fi gasit ca are de-a face cu pacatul.

Eu te intrebam de ce penticostalii urmeaza o doctrina rusinoasa? De ce e acea doctrina rusinoasa? Ca asa am si eu pe cineva sa imi confirme ca rusinea are de-a face cu pacatul.

 zexelica, on Apr 29 2007, 15:17, said:

Vad ca esti filozof.
...
Iar eu nu am spus niciodata ca sunt mai bun ca altcineva. Asta numai filozofii fac.
Serios? Eu sunt filozof si eu am spus ca sunt mai bun ca altcineva? Unde? Show me!
Aici:
"Injur, mai beau si io cate-o bere din cand in cand. Asta sunt eu. Eram si mai rau, dar cineva m-a schimbat in bine. Si consider ca pot si mai bine." ???

Iar rastalmacesti in cuvinte gresite ce spun eu. Am zis ca pot fi o persoana mai buna decat cine am fost inainte. Nu mai bun fatza de altii. Se pare ca e bine sa fii filozof, macar intelegi ce vrei tu insuti sa spui. Si sa stii ca nu am citit mare lucru la viata mea. Daca am citit vreo 30 de romane e bine. Dictionare?  :lol: Le mananc pe paine...lol

Sper sa nu fie asa greu sa imi raspunzi si de data asta la ce te-am intrebat. Ca vad ca pana acum ai evitat raspunsuri directe. Nu intreb cu rautate, nu neaparat... :P

Edited by M_r, 04 May 2007 - 15:28.


#18
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 M_r, on May 4 2007, 16:20, said:

Io ti-am pus 3 intrebari simple mai sus...si vad ca eviti sa imi raspunzi:

Care doctrina este perfecta? (retorica) Tu ce doctrina urmezi?
Eu te intrebam de ce penticostalii urmeaza o doctrina rusinoasa? De ce e acea doctrina rusinoasa? Ca asa am si eu pe cineva sa imi confirme ca rusinea are de-a face cu pacatul.
Serios? Eu sunt filozof si eu am spus ca sunt mai bun ca altcineva? Unde? Show me!
1. Este rau sa afirmi ca acum avem liber arbitru pt ca este nebiblic. Nu poti alege pe Dumnezeu.
2. Salvarea nu se poate pierde. Plata nu se retrage.
3. Raptura este descrisa in 1Tes. 4 si 1 Cor 15

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate