Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Problema cos fum

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
gtcosmin

gtcosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.08.2006
Am atasat o schita pt a explica mai usor situatia, problema e ca planul initial nu a putut fi aplicat din cauza unor grinzi cu care se intersecta cosul pt gratar si acesta a fost unit cu cel pt semineu printr-un burlan de 10-15cm diametru, nu mai stiu sigur. Problema e bineinteles ca nu functioneaza corect cosul pt gratar, foarte putin fum iese prin cos restul(90%) iesind prin gaura gratarului. Aveti idee ce ar trebui facut sa functioneze normal cosul gratarului??? ar fi excelent daca puteti recomanda eventual o persoana sau firma care sa faca totul cum trebuie la un pret decent.

Attached Files

  • Attached File  cos.JPG   61.85K   730 downloads


#2
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postgtcosmin, on Apr 8 2007, 20:47, said:

Am atasat o schita pt a explica mai usor situatia, problema e ca planul initial nu a putut fi aplicat din cauza unor grinzi cu care se intersecta cosul pt gratar si acesta a fost unit cu cel pt semineu printr-un burlan de 10-15cm diametru, nu mai stiu sigur. Problema e bineinteles ca nu functioneaza corect cosul pt gratar, foarte putin fum iese prin cos restul(90%) iesind prin gaura gratarului. Aveti idee ce ar trebui facut sa functioneze normal cosul gratarului??? ar fi excelent daca puteti recomanda eventual o persoana sau firma care sa faca totul cum trebuie la un pret decent.
  

cel maisimplu scapi daca pui un ventilator. unul centrifugal ar fi excelent, dar merge si unul axial.
vezi ca trebuie unul cu paleti din metal.
firme nu stiu si te taxeaza mult, dar poti negocia cu ei sa platesti numai instalarea, ventilatorul si cablul sa ti le cumperi tu.
pentru instalare n-ar trebui sa platesti mai mult de 3-3,5 mil.

#3
gtcosmin

gtcosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.08.2006
Si unde as putea gasi astfel de ventilatoare?

#4
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postgtcosmin, on Apr 10 2007, 22:00, said:

Si unde as putea gasi astfel de ventilatoare?


nu stiu, dar cumperi un motor care se pune la evaporatoarele camerelor frigorifice si la combinele frigorifice gen coco cola.
ii faci un acoperis din tabla si pui motorul in el. totul se monteaza deasupra cosului.

#5
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Cosul tau trebuie inaltat cam cu o juma de metru cel putin. Ideea e ca trebuie sa fie mai inalt decit coama acoperisului, sau sa respecti un raport pe care, sa fiu sincer, nu mi-l amintesc acuma. Dar raportul ala exista, cred ca poti sa-l gasesti si cu google, incearca "fireplaces".
In orice caz, cosul tau de fum trebuie sa fie oarecum independent de curentii de aer care se formeaza pe deasupra acoperisului tau. Acum, din desen, reiese ca acest cos al tau se cam termina imediat ce iese din tigla, ceea ce e gresit. Suie-l mai sus, sa zicem un metru - de-abia atunci, daca nu merge, vorbesti de ventilator.
Burlanul de legatura nu-l face orizontal, ci oblic, macar la 45 grade. Si sa fie cel putin de aceeasi sectiune ca si cosul gratarului.
Si daca vrei sa le folosesti pe amindoua in acelasi timp, sectiunea comuna trebuie sa fie - ghici - mai mare... elementar, draga Watson

Si mai vorbiti de ventilator

Din desen reiese ca, practic, i-ai pus gratarului dop.

#6
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
eu stiu ca problema intoarcerii fumului prin gura de semineu sau de gratar, se datoreaza grosimii cosului. La tine diametr e prea mic. Standard un cos nu rebuie sa aiba un diametru mai mic de 25 cm pentru un utilizator ( la tine sunt 2 utilizatori, semineu si gratarul). Cosul trebuia dimensionat la un diametru mai mare de 25 cm. Cu cat e mai mare cu atat mai bine, dar de regula exista un optim.

#7
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007
n-o mai aburiti atata cu subdimensionarea cosului si alte prostii de genul asta.
un ventilator rezolva problema, indiferent de diametrul cosului sau daca afara bate vantul.
voi cum credeti ca se da fumul afara din bucatariile restaurantelor?
un ventilator si ai scapat de necaz, sfatul meu.

#8
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Sfatul tau e cam "pe dinafara", ca sa zic asa, iar cu abureala poti s-o lasi mai incet.
Omul n-are nici restaurant, nici bucatarie industriala - vrea doar sa-si faca un gratar din cind in cind.

In principiu, de la un gratar rezulta fum, care ghici pe paletele carui ventilator se depune? Pe ala din sfatul dumitale.
Si nu cred ca ii convine amicului sa se suie pe acoperis, sau sa intre in caminul gratarului ca sa demonteze ventilatorul si sa-l spele.
Sau crezi ca aia de la restaurante nu le spala?

Plus ca daca si-l pune in amonte, risca sa dea tot fumul de la gratar inapoi in casa, prin cosul de la semineu

Mai invata.

#9
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postjafo, on Apr 13 2007, 21:43, said:

Sfatul tau e cam "pe dinafara", ca sa zic asa, iar cu abureala poti s-o lasi mai incet.
Omul n-are nici restaurant, nici bucatarie industriala - vrea doar sa-si faca un gratar din cind in cind.

In principiu, de la un gratar rezulta fum, care ghici pe paletele carui ventilator se depune? Pe ala din sfatul dumitale.
Si nu cred ca ii convine amicului sa se suie pe acoperis, sau sa intre in caminul gratarului ca sa demonteze ventilatorul si sa-l spele.
Sau crezi ca aia de la restaurante nu le spala?

Plus ca daca si-l pune in amonte, risca sa dea tot fumul de la gratar inapoi in casa, prin cosul de la semineu

Mai invata.


daca n-ai da sfaturi intelepte, ar fi excelent, dar esti un gica contra care nu stie ce face acel ventilator si-si da cu parerea, asa ca-i sport national.
se depune fum si grasime pe pale, dar se spala. de obicei, se curata la 6-12 luni, asta la restaurante. si cum n-are restaurant sau bucatarie industriala, il curata mai rar.
in amonte, in aval, la pastele cailor. nea, ventilatorul ala da fumul afara, nu-l baga in semineu.
tu intelegi ce explicitez eu, au ba?

#10
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Of course, ai dreptate
Fiecare are dreptul lui sa faca pe desteptul.
Eu n-am de gind sa ma mai las antrenat in tot felul de dispute de "gratar".

Pina la urma, domnul Cosmin poate sa aleaga solutia care i se pare mai la indemina, indiferent ce cred eu, tu sau altul.

Despre ce face un ventilator, dumneata ai parerea dumitale, eu pe-a mea, enfin
Nu te mai obosi sa-mi "explicitezi"

Sa lasam alegatorii sa decida. Pune-ti Cosmine ventilator si sa ne spui si noua, in decurs de 6-12 luni, de cite ori ti s-a parut ca nu merge  -sau cum ti-ar placea sa-ti iasa fumul

#11
gtcosmin

gtcosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.08.2006
Multumesc pentru sugestii. O sa incerc inaltarea cosului, marirea diametrului burlanului si sa-l pun inclinatl. Gratarul si semineul nu o sa functioneze in acelasi timp, gratarul o sa-l folosesc mai des semineul probabil de 2-3ori pe an. Daca nici asa nu o sa mearga o sa pun chestia asta cu care cred ca sigur o sa rezolv problema http://www.aer-condi...products_id=171

#12
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postgtcosmin, on Apr 14 2007, 01:18, said:

Multumesc pentru sugestii. O sa incerc inaltarea cosului, marirea diametrului burlanului si sa-l pun inclinatl. Gratarul si semineul nu o sa functioneze in acelasi timp, gratarul o sa-l folosesc mai des semineul probabil de 2-3ori pe an. Daca nici asa nu o sa mearga o sa pun chestia asta cu care cred ca sigur o sa rezolv problema http://www.aer-condi...products_id=171


adica vei monta un ventilator centrifugal.  restul e can can.

#13
postdan

postdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 08.01.2004
Exista cumva un topic dedicat hornurilor/cosurilor de fum? Ca nu am gasit mare lucru si ma interesez ce horn sa cumpar ptr. casa in constructie. Azi mi s-a facut o oferta de horn Schiedel  de 20cm diam., 6m inaltime la 900euro si mi se pare cam mult.
Am auzit ca sunt unele care se autocurata cu ajutorul condensului din interior. Imi poate da cineva indicatii unde si cam ce sa caut?
Multumesc

#14
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Topic special dedicat hornurilor n-am vazut
Uite aici doua exemple - gasesti si citeva reguli despre cum sa construiesti un semineu / horn.

Autocuratirea cu ajutorul condensului nu mi se pare o idee de foarte mare incredere - bine ar fi sa nu ai condens, dupa parerea mea (in fine, cit mai putin).

Attached Files



#15
vasile_

vasile_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.12.2006

View Postpostdan, on May 9 2007, 12:03, said:

Exista cumva un topic dedicat hornurilor/cosurilor de fum? Ca nu am gasit mare lucru si ma interesez ce horn sa cumpar ptr. casa in constructie. Azi mi s-a facut o oferta de horn Schiedel  de 20cm diam., 6m inaltime la 900euro si mi se pare cam mult.
Am auzit ca sunt unele care se autocurata cu ajutorul condensului din interior. Imi poate da cineva indicatii unde si cam ce sa caut?
Multumesc

Am vazut si eu un horn Schiedel; arata intr-adevar bine, pare mai 'dotat', insa doar ptr. un semineu mic tip soba (6-8 kw, de care intetionez sa instalez) mi s-a parut si mie cam scump.

Eu am gasit un horn ceramic EFFE2 Termotecnica (italian) de 19cm diam., 6m inaltime, 26 / 26 cm dimensiuni exterioare, ~ 320 kg greutate totala, la ~ 500 Euro (inclusiv 'palaria', sigilantul si siliconul ptr. montaj). Intentionez sa-l montez in exterior, casa fiind tot in constructie.
Stie cineva sa-mi spuna daca intr-adevar e necesar ca partea de jos, pana la acoperis, sa fie izolata cu vata minerala si apoi tencuita (cum mi-a recomandat vanzatorul) sau e suficient daca e tencuita, la fel ca si polistirenul (de 5cm) folosit la izolatia zidului de caramaida? E vreo problema daca partea de deasupra acoperisului ramane netencuita?

Numai bine tuturor!

#16
stefan19

stefan19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 28.07.2004
Cosul de la effe2 nu are izolatie de vata ? are doar profilul acela cu doua camere, un strat de aer intre interior si exterior ?
Daca e asa atunci cosul de la schiedel pare mult mai bine construit. Caut si eu asa ceva,inca nu m-am decis, il voi monta la exterior, pe un pereteal casei, si sigur va fi tencuit; recomand sa fie tencuit, oricare ar fi producatorul .

Edited by stefan19, 18 May 2007 - 07:45.


#17
vasile_

vasile_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.12.2006

View Poststefan19, on May 18 2007, 08:44, said:

Cosul de la effe2 nu are izolatie de vata ? are doar profilul acela cu doua camere, un strat de aer intre interior si exterior ?
Daca e asa atunci cosul de la schiedel pare mult mai bine construit. Caut si eu asa ceva,inca nu m-am decis, il voi monta la exterior, pe un pereteal casei, si sigur va fi tencuit; recomand sa fie tencuit, oricare ar fi producatorul .

Da, e asa cum mentionezi tu: doar ceramic, fara izolatie interioara de vata. Mai multe detalii gasesti la adresa www.effe2.com.
Intr-adevar hornul Schiedel pare mai solid, mai profesional.
Cred insa ca trebuie avut in vedere si raportul calitate - pret - grad de utilizare, mai ales in cazul in care soba sau semineul sunt de capacitate mica, reprezentand doar o completare (ca sursa de caldura) ptr. centrala pe gaz (turbo) ce oricum va echipa casa.

#18
Briana

Briana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.04.2007
Am dat si eu intamplator de topicul asta si ma intereseaza si pe mine o chestie:

La casa in care stau cosul de la soba de teracota pe care o am in dormitor e mai jos decat culmea casei. Bine, soba de teracota e ca o alternativa la centrala pe gaz insa o mai folosesc din cand in cand si am o problema in sensul ca daca bate vantul afara nu pot face foc in soba ca mi-l intoarce inapoi pe tot. Uneori se intampla asta si cand abia adie un pic vantul. Culmea casei e foarte inalta si ar mai insemna sa ridic cosul la vreo 4 metri fata de dimensiunea lui actuala ceea ce e oarecum riscant (pentru ca stau pe varful unui deal fara nici o alta cladire in zona ce sa ma protejeze cat de cat in fata vantului) si daca ar fi sa fac asa nu am certitudinea ca ar rezolva in intregime problema (ma gandesc ca poate e si vreo defectiune de constructie ca mesteri pacalici gasesti peste tot) si m-ar costa banuiesc destul de mult. Am vazut intr-un magazin din Iasi o chestie ca o jumatate de sfera cu palete ce se pune pe cos si vantul invarte paletele alea si scoate fumul afara din cos. Vanzatorii de acolo spuneau ca aia e pentru a ajuta fumul sa iasa pe cos, dar nu au putut sa-mi spuna daca si opreste vantul sa nu intre in cos apoi in soba si in consecinta sa-mi scoata tot fumul in casa. Mentionez ca toata dracia aia era facuta din metal si era pe diferite dimennsiuni. Cea mai ieftina era in iarna trecuta 150 RON si de aia am zis ca astept intai sa vad daca aflu pe cineva care a mai folosit asa ceva sau stie cum functioneaza exact. Ca daca o cumpar si nu-mi foloseste nu prea am ce face cu ea...

Stie cineva daca asa ceva mi-ar rezolva problema??

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate