Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Recodare avi sau mpeg cu AutoGK

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Courtesy of Mtz

Mai intai cititi aici.

Acest ghid presupune cunostinte minime legate de video si subtitrari.

Program folosit:
AutoGK
Site AutoGK Folositi ultimul beta, mai intai instalati ultima versiune "Full stable release" si apoi faceti update cu ultimul "Latest beta version".

Dezinstalati codecul XviD pe care il aveti, deoarece acest pachet include si ultimul XviD. Daca vreti sa folositi pentru codare codecul DivX, va trebui sa il aveti deja instalat si sa fie cel putin versiunea DivX 5.2.1. Sub aceste versiuni de codecuri nu se poate folosi programul.

Daca doriti sa puneti subtitrarea pe film, filmul va trebui recodat. AutoGK accepta ca "Input File" atat .mpeg 2 (DVD) cat si .avi, rezultatul fiind intotdeauna un fisier .avi.
Dupa instalarea porgramului, acesta se deschide si veti avea urmatoarea imagine:

Attached File  1._AutoGK_Main.jpg   103.85K   5545 downloads


In advanced settings bifati 'Use External Subtitles":

Attached File  2._Advanced_Settings.jpg   43.45K   3501 downloads


Pentru a putea folosi o subtitrare externa apasati CTRL+F8 de pe tastatura.

Attached File  3._Subtiles.jpg   164.46K   3721 downloads


Aveti si functia de preview pentru a vedea cum apare subtitrarea. Modul cum aceasta arata, font sau pozitie, nu pot fi modificate daca se folosesc subtitrari de tipul srt sau sub!

Daca doriti totusi setarile voastre pentru subtitrare (pozitie, font, background, etc) puteti folosi subtitrarea de tip SSA pe care o si recomand. Cateva setari pentru subtitrarea de tip SSA care se poate face cu Subtitle Workshop si care contine toate informatiile necesare inclusiv background pentru subtitrare. Dureaza 5 minute sa o obtii cu tot cu setari. Aceste setari se afla in Setari > Setari Salvare > SubStation Alpha.
In screenshot sunt setari pentru o subtitrare care sa arate bine. Recomand aceste setari pentru font : Arial Narrow, Bold, Marime 24, iar daca nu doriti "banda sub subtirare" bifati optiunea "Contur+Umbra". Nu va coborati mai jos de 14 pixeli pentru ca va va iesi subtitrarea din ecranul TV.

Attached File  ssa1.jpg   95.88K   542 downloads Attached File  ssa2.jpg   69.04K   385 downloads

Dupa ce se fac aceste setari se da Save As: SubStation Alpha.

Se incarca subtitrarea SSA in AutoGK dupa ce ati incarcat filmul si ati apasat Ctrl+F8.

Uitati niste materiale de testat ca sa nu va plangeti ca nu apare subtitrarea pe banda neagra sau cine stie ce setari aiurea sa aveti pentru SSA:
Cazul in care filmul are deja acele benzi negre sus si jos:
Attached File  ssa_subbed1.png   157.66K   402 downloads Attached File  blackbars_subbed_agk.zip   3.59MB   124 downloads Attached File  blackbars_no_subbed.zip   3.42MB   53 downloads

Cazul in care filmul NU are benzile negre sus si jos:
Attached File  ssa_subbed2.png   145.84K   260 downloads Attached File  no_blackbars.zip   3.19MB   61 downloads Attached File  no_blackbars_agk.zip   3.09MB   47 downloads

Alte optiuni se mai pot gasi daca se apasa Ctrl+F9, dar pe care nu le prezint deoarece nu sunt utile in acest caz. Mai sunt threaduri despre autogk pe aria ghiduri.

Spor la treaba!
Pentru probleme si sugestii legate de aceasta conversie folositi acest thread.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 21 January 2010 - 16:31.


#2
xeus

xeus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.02.2004
Salut Mtz, am urmat intocmai pasii tai si mi-a rezultat un fisier de 10 k pe care mi l-a facut intr-o sec sau alta data unul de 2 mega. Unde gresesc?

#3
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

Quote

Originally posted by xeus
Salut Mtz, am urmat intocmai pasii tai si mi-a rezultat un fisier de 10 k pe care mi l-a facut intr-o sec sau alta data unul de 2 mega. Unde gresesc?


Quote

Originally posted by Mtz
Pentru probleme si sugestii legate de aceasta conversie folositi acest thread.

enjoy,
Mtz

#4
MuMiA

MuMiA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 15.06.2003
sorry

#5
crisonesti

crisonesti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.01.2005
am incercat sa urmez ghidul postat pt a baga un sub. intr-un film .avi. cand am deschis VDB si am incarcat filmul mi-a dat urm msj:
Couldn't locate decompressor for format 'XVID' (unknown).
VirtualDub requires a Video for Windows (VFW) compatible codec to
decompress video. DirectShow codecs, such as those used by Windows Media
Player, are not suitable. Only 'Direct stream copy' is available for this
video.

pls spuneti-mi ce ar ttreb sa fac in cont?? am divx total pack instalat.

#6
xtreamlevel

xtreamlevel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.01.2005
Salut MTZ...am folosit ghidul tau si a mers...problema este ca...mi-a rezultat dintr-un film de 700MB un film divx cu subtitrare de 2.23Giga....e normal...sau cum asputea sa fac sa imi iasa filmul mai mic....Multumesc

#7
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
@crisonesti, se pare ca nu ai Xvid instalat.

@xtreamlevel, ai gresit la setari.

Acest thread se inchide din nou ca nu vreti sa tineti cont de ceea ce am zis eu la finalul ghidului. Postati acolo unde am zis.

enjoy,
Mtz

#8
nortton

nortton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 05.08.2005
Salut Mtz.Eu am apreciat mult acest ghid vechi care la-i descris tu aici ,si am lucrat mult cu acest ghid.Dar acuma problema este urmatoarea ca nu pot sa imi dau seama daca am gresit eu undeva .Cu toate ca este o greseala de-a mea ,dar nu pot sa imi dau seama unde.De aceia vreau sa ma ajuti putin.Am filmul Hitch care in format Divx si de marime 702Mb.Am extras partea audio mp3 care este de 108Mb,iar partea filmul fara sonor este de 589Mb .Iar acuma incepe problema.I-am pus subtitrarea,ajung la codare care o fac cu Xvid,dupa care in finalde codare imi iese  filmul no audio subbed de marimea 2,38Gb. Nu stiu dece imi iese asa?Te rog ajutama si pe mine.Mersi pentru intelegere.Te salut cu tot respectul.

#9
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Cred ca ai o problema cu codecurile.
Chiar daca folosesti ghidul vechi incearca dezinstalare de xvid, reinstalare de AutoGK, care vine si cu codecul xvid.
Dupa aceea incearca adaugarea subtitrarii chiar cu AutoGK pentru ca este mai simplu.

enjoy,
Mtz

#10
nortton

nortton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 05.08.2005
Salut Mtz .Am facut dezinstalarea la toate codecurile ieri seara,si am instalat Auto GK-ul care este aici la Softpedia.Am dezinstalat absolut tot ce este codecuri,chiar si Divx6 si tot ce este codecuri pentru file avi sau mpeg.Am incercat chiar si noul ghid ,stiu ca este mai usor ,dar aici problema este ca atunci cand trebuie sa pun subtitrarea externa,nu mi se deschide cu Ctrl+F8.Eu de aceia nu am folosit acest nou ghid de la inceput si am urmat ghidul vechi.Chiar si acuma cand mam uitat sa vad ce treaba mia facut Xvid-ul,am observat ca este aceiasi problema .Filmulno audio subbed mi-la facut de 2.41Gb.Sa fie din motive de la virtual dub mod?Caci am observat acuma caci la codare,imi arata doua codecuri de Xvid 1-yv12 si 2-xvid.Eu am ales obtiunea xvid cand iam facut codarea.Doar atita pot sa iti spun.Odata imi mergea nemai pomenit,fara probleme .Dar cred ca sa intimplat decand miam instalat Divx6 ala si le-a dat pe toate codecurile peste cap.Cu noul ghid cum fac sa il deschid caci am facut si acolo cum ai descris tu,prima data trebuie bifat la obtiunea aceia si dupa aceia fac Ctrl+F8,dar nici o sansa.Te salut Mtz

Edited by nortton, 11 December 2005 - 12:18.


#11
nortton

nortton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 05.08.2005
Am facut acuma cu divx pro 5.2.1 si mia facut filmul no audio subbed de marimea 663Mb,da dar lam facut la modul 1pass nu multipass,iar acuma tu ce zici este bine asa ?Si mai am o intrebarecare ma surprinde tare mult.Este normal ca Gspot sa imi comfirme ca el depisteaza 222 de codecuri,mie mise pare ceva iesit din comun.Iar in caz ca nu este bine nu stiu cum sa fac sa scap de aceste codecuri asa multe.

#12
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Foloseste ghidul nou. Cel cu AutoGK. In acel ghid nu ai nici un "audio subbed".
Si nu mai posta aici. E chiar atat de greu sa citesti ceea ce am scris mare si cu negru la finalul primului post ??? Asta e bataie de joc.

enjoy,
Mtz

#13
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005
Mtz,
stiu ca e cam tirziu raspunsul, avand in vedere ca topicul a fost lansat acum un an, dar nu pot sa ma abtin sa nu-ti multumesc.....
Daca-i sti de cind ma confrunt cu problema asta..... Adica, pe dvd-u' meu subtitrarea se vede groaznic de nasol in sensul ca fonturile sint mici, subtiri si albe astfel incit multe din replici nici nu le poti citi pentru ca nu sint lizibile, noroc ca mai stiu ceva-ceva engleza. Si sincer sa fiu ma "ardea" mai mult pentru fii-mea care nu poate sa stea sa traduca prea repede si cum ma "rupe" non-stop cu desenele ei animate,.... iti dai seama cam ce iese!!!!
Am incercat metoda ta sa pun subtitrarea permanent pe avi si sint foarte incintat de rezultat!! Bine, nu mi-a iesit din prima, avand in vedere ca sint un utilizator cu notiuni aproape de medie de pc, dar.....

Asa ca Mtz, inca odata, multumesc si sa fii sanatos si La Multi Ani! ca din munca ta mai dai si la altii!!!!

Mai am doua probleme, dar o stau mai stau sa mai studiez:
- cum fac cu diacriticele in notepad (am pus un topic).
- firmware pentru dvd philips dvp 630. Am citit ceva in fuga, cum ca se poate sa modifici aspectul subtitrarii cu un firmware, sau ceva de genul asta.

Sa traiesti! Toate bune!

#14
Floyd76

Floyd76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 13.01.2005
Am reusit si eu sa pun o subtitrare pe un film dar am folosit ghidul de aici redat de Dan3000  http://forum.softped...showtopic=83285
Mi s-a parut mai simplu de aplicat mai ales pentru incepatori si rezultatul a fost foarte bun. La terminare fisierul avea 1,3 Gb si l-am compresat la marimea normala folosind AutoGK. Chestia e ca dupa compresie s-a schimbat aspect ratio. E posibil sa nu fi foast atent la setarile din AutoGK inaintea ultimei operatiuni.

#15
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
De ce nu ai folosit AutoGK de la inceput?

enjoy,
Mtz

#16
Floyd76

Floyd76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 13.01.2005
Probabil ca daca as fi folosit AutoGK de la inceput pentru conversie n-as mai fi avut probleme cu marimea fisierului. Insa facand chestia asta pt prima data am lasat TMPGEnc sa lucreze pana la final exact ca in ghid.
Trebuie sa vad acum de unde modific aspect ratio din AutoGK...

#17
Floyd76

Floyd76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 13.01.2005
Am incercat si adaugarea subtitrarii cu AutoGK. Metoda e foarte simpla, nu stiu de ce mi s-a parut altfel inainte. Poate ca n-am citit cu atentie. Problema e ca subtitrarea apare desincronizata pe film desi cea externa, incarcata pe AutoGK, aparea in regula.
Am modificat si aspect ratio la fisierul de care vorbeam mai sus, cu mpeg modifier.

#18
dallass

dallass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 30.09.2004
Toate bune si frumoase la mine insa o mare problema este durata. Nu se poate miscora cumva ?

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate