Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cum adaug subtitrare pe AVI ?

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#1
dekro

dekro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 14.08.2002
Salutare tuturor.

      Daca se poate sa-mi spuneti si mie,cum pot sa adaug o subtitrare pe un avi,dar sa ramina permanent. Nu vreau sa fac cine stie ce conversie,doar sa ramina AVI.
      Subtitrarea este sincronizata cu filmul.

            Va multumesc anticipat,
                        Dekro.

#2
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
>>--------> ((( :w00t: ))) <<< Hit the target!

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 10 May 2005 - 20:40.


#3
Aburici

Aburici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 16.02.2004
Mai este un program foarte simplu pentru ceea ce vrei tu care se numeste Avi Subtitle pe care il foloseam mai de mult sa fac SVCD :) (inainte sa gasesc acest forum si sfaturile lui MTZ   :yeah baby ).

P.S. Multumesc pentru sfaturi MTZ  :OK:

#4
mihaic99

mihaic99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.12.2003
am si eu o problema, Mtz, please help.
am urmat absolut toti pasii din tutorialul tau, pentru a pune subtitrare in film, dar la pasul acela cand bag ssa-ul in film (no audio ambele), reglez driverele de codare, blabla, 2 Pass - 1st Pass, apoi 2 Pass - 1st Pass Int. - job control - ok... incepe sa faca conversia, toate ok, dureaza destul de mult, dar la sfarsit nu imi iese fisierul. fisierul meu proiectat zice ca are 3380k. ce valoare trebuie sa scriu acolo la 2 pass - 1st pass int? ai zis ca valoarea calculata anterior (adica cea din explorer - de 615??) inmultit cu 1024? ma rog, asa am facut, iar in caseta aia am introdus 629760. sau trebuiau sa fie 629760000? nu am idee.
anyway, nu stiu de ce imi face fisierul extraordinar de mic - ce am gresit?
mersi anticipat!

p.s. excelent tutorialul ala - daca urmezi pasii nu are ce sa iti scape, dar uite ca mie mi-a scapat dar nu stiu ce! :)

#5
mihaic99

mihaic99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.12.2003
ah, inca o chestie, am uitat sa mentionez ca asta se intampla cand bag compersie cu ajutorul codecului xVid. acum incerc sa vad ce iese cu divx mpeg4 slow motion.

#6
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
629760 imi pare o valoare ok si ar trebui sa reusesti. La 1st pass nu trebuie sa treci nimic. Este practic un pas la care se face o analiza a filmului iar codarea propriu zisa e face in al doilea pas.
Nu stiu cum codezi tu divx mpeg4 slow motion in 2 pasi.

enjoy,
Mtz

#7
mihaic99

mihaic99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.12.2003
la mpeg4 slow nu am facut codare in 2 pasi pentru ca nu sunt optiunile astea. doar la xvid, dar ti-am zis, imi iese foarte mica marimea. in fine.. ai idee de ce?
la mpeg4 am schimbat doar bitrate-ul din 910 in 750, dar mi-a iesit decalat sunetul fata de imagine. sa pastrez totul exact asa cum e?
inca o chestie - la subtitle workshop - la intrare fps imi zice default 29.7, la iesire, la fel. am setat pe 25 ambele. cum e mai bine?

#8
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
In legatura cu XviD-ul: uninstall, reboot, reinstall ultima versiune pe care o gasesti pe SoftPedia.
Daca nu faci codare in2 pasi, nu ai cum sa controlezi marimea fisierului final iar asa cum este scris acolo, va rezulta aceeasi marime.
Daca ai bagat filmul mai intai, Subtitle Workshop ti-a citit fps-ul filmului. Daca la tine apare 29.97, inseamna ca ala e fps-ul. Nu umbla la fps. Nici la intrare nici la iesire daca procedezi cum am zis acolo.

enjoy,
Mtz

#9
mihaic99

mihaic99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.12.2003
ok. thanx. o sa incerc si chestia asta.

#10
Leaveyou

Leaveyou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 30.03.2004
Editat de Mtz:
Nu mai este valabil comentariul, deoarece intre timp s-a modificat ghidul. Sper ca acum sa reusesti.
/Edit.

#11
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Revin-o la ghid peste vreo 2 ore doarece muncesc acum la el ca sa il modific deoarece vreau sa adaug o optiune noua si sa elimin avisynth din el pentru ca este foarte pretentios la orice greseala. Vei folosi aceleasi fisiere pe care le ai si acum, asa ca nu sterge nimic.
Facusem deja ghidul dar printr-o mare greseala am apasat tasta F5 de pe tastatura in loc sa scriu F5 din tastatura. Asa ca am obtinut un refresh de toata frumusetea si s-a dus dreaq toata munca mea. :(

enjoy,
Mtz

#12
Leaveyou

Leaveyou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 30.03.2004
:(  Aștept ! 10x

#13
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Pai nu stiu ce mai astepti, pentru ca a fost gata dupa 2 ore, asa cum am promis!

enjoy,
Mtz

#14
Leaveyou

Leaveyou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 30.03.2004
Tot nu merge ! După cum vezi în atach. eu nu am la filtre TextSub 2.23. Am subtitler.vdf pe care-l iau din directorul unde este și VDM. Oare asta să fie problema ?

#15
Leaveyou

Leaveyou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 30.03.2004
Am găsit în atach. pe ghid filtrul TextSub.vdf l-am luat și când am vrut să-l încarc în VDM - filtre... vezi atach. !

Attached Files



#16
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Ai pus niste poze imense. NU mai pune poze la asemenea dimensuni. Nu le mai redenumi din bmp in jpeg ca nu rezolvi nimic. Salveaza-le ca jpg.
Ai instalat VobSub ??
Daca nu, instaleaza asa cum am scris in ghid si mai incearca o data. Intre timp am mai updatat ghidul care continea o eroare la setarea celui de-al doilea pas cu XviD.
Citeste cu atentie ce scrie acolo, pentru ca am facut si un test in timp ce scriam ghidul si la mine a functionat perfect.
Atachmentul il poti incarca in VirtualDubMod.

enjoy,
Mtz

Attached Files



#17
puiut

puiut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 11.04.2003
Am aceasi problema ,fisierul "Filmul Meu No Audio Subbed.avi este prea mic.
De fapt este doar un backgrounds negru pe care este pusa subtitrarea.
La un film de 700mb (576 fara sunet) are 4mb si ceva, la alt film de 200mb (166 fara sunet} are 1850 k.
am dezinstalat si reinstalat toate programele inclusiv codec si tot la fel.
Unde este cheia ?(greseala)

#18
puiut

puiut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 11.04.2003
Am dat save as dupa fiecara setare compresie 2 Pass - 1st Pass, (save as )apoi 2 Pass - 1st Pass Int. (save as) si apoi - job control - start.
A rezultat filmul cu subtitrare, insa titrarea este f.mica (marime litera) si nici nu este sincronizata. Am incercat si cu sub. si cu srt
Am urmat pasi din ghid exact.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate