Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

NOUL LEGAMANT - dintre oameni si Dumnezeu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5 replies to this topic

#1
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
Ce este LEGAMANTUL cel NOU ?
Care e ziua lui ?
Ce porunci trebuiesc respectate ?
Exista legamantul nou ?

Studiu Adventisti
Studiu Cina
carte
Alte

#2
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Post***MIHAI***, on Apr 5 2007, 00:39, said:

Ce este LEGAMANTUL cel NOU ?
Care e ziua lui ?
Ce porunci trebuiesc respectate ?
Exista legamantul nou ?

Studiu Adventisti
Studiu Cina
carte
Alte
Gasim definitia in Biblie aici

Ieremia 31:31-33

31,,Iată, vin zile, zice Domnul, cînd voi face cu casa lui Israel și cu casa lui Iuda un legămînt nou.

    32Nu ca legămîntul, pe care l-am încheiat cu părinții lor, în ziua cînd i-am apucat de mînă, să -i scot din țara Egiptului, legămînt, pe care l-au călcat, măcarcă aveam drepturi de soț asupra lor, zice Domnul.``

    33,,Ci iată legămîntul, pe care -l voi face cu casa lui Israel, după zilele acelea, zice Domnul: Voi pune Legea Mea înlăuntrul lor, o voi scrie în inima lor; și Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu.

Deci Legamintul nou este salvarea neconditionata.

#3
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002
doamne miluieste-ne pe noi.

Edited by zahei, 05 April 2007 - 14:41.


#4
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Post***MIHAI***, on Apr 5 2007, 00:39, said:

Care e ziua lui ?
Ce porunci trebuiesc respectate ?
Ziua Legamintului este privita din doua puncte de vedere: a platii efective, si atunci este 33AD cind a spus: "s-a terminat".

Din alt pdv este din ziua creatiei, pt ca si Abel, Avram, David, Moise au fost salvati.
Revelation 13:8  

8And all that dwell upon the earth shall worship him, whose names are not written in the book of life of the Lamb slain from the foundation of the world.

Iar faptul ca cei dinainte de cruce au fost salvati in acelasi fel ca si noi, cei de dupa momentul crucii, avem proba"
Fapte 15
10Acum dar, de ce ispitiți pe Dumnezeu, și puneți pe grumazul ucenicilor un jug, pe care nici părinții noștri, nici noi nu l-am putut purta?

    11Ci credem că noi, ca și ei, sîntem mîntuiți prin harul Domnului Isus.``

Fapte 4
  12În nimeni altul nu este mîntuire: căci nu este supt cer nici un alt Nume dat oamenilor, în care trebuie să fim mîntuiți.``

Daca ai versuri directe sa sugereze altceva, be my guest.

#5
Ruben121

Ruben121

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 22.02.2008
care sunt stapanirile la care se refera Romani 13?

#6
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostRuben121, on 8th March 2008, 23:37, said:

care sunt stapanirile la care se refera Romani 13?


5. De aceea, trebuie sa fiti supusi nu numai de frica pedepsei, ci si din indemnul cugetului.

6. Tot pentru aceasta sa platiti si birurile. Caci dregatorii sunt niste slujitori ai lui Dumnezeu, facand necurmat tocmai slujba aceasta.

7. Dati tuturor ce sunteti datori sa dati: cui datorati birul, dati-i birul; cui datorati vama, dati-i vama; cui datorati frica, dati-i frica; cui datorati cinstea, dati-i cinstea.

8. Sa nu datorati nimanui nimic, decat sa va iubiti unii pe altii: caci cine iubeste pe altii a implinit Legea.


Supus spune, supus se executa .

10. Dragostea nu face rau aproapelui: dragostea deci este implinirea Legii.

11. Si aceasta cu atat mai mult, cu cat stiti in ce imprejurari ne aflam: este ceasul sa va treziti in sfarsit din somn; caci acum mantuirea este mai aproape de noi decat atunci cand am crezut.

Daca nu -ti face rau.  Cei pusi de Dumnezeu nu-ti vor face rau deci fi supus.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate