Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Complex rezidential BRASOV – STUPINI

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Pe autobuze si in special la radio este promovat agasant Complexul BRASOV - STUPINI, asa ca am zis sa ma uit si eu...

Quote

Realitatea pietei imobiliare brasovene ne-a determinat sa gandim un proiect de dezvoltare imobiliara, care este pus in practica intr-o ordine logica de construire, respectind ideile definitorii ale ansamblului rezidential: disciplina urbanistica, infrastructura realizata integral, siguranta si confortul locatarilor din zona.

Investitorul acestui proiect este Bressan SRL persoana juritica romana cu capital privat care si-a propus construirea unui astfel de ansamblu rezidential care vine in intimpinarea cererilor de cumparare de case individuale, amplasamentul ales fiind in Municipiul Brasov, aducand astfel un plus de imagine orasului nostru.
Este pentru prima data cand printr-o finantare privata se demareaza construirea unui numar asa mare de case care se intind pe o suprafata totala de 60.000 mp, cu posibilitatea de extindere pe inca 15.000 – 30.000 mp. Locatia aleasa este la o distanta de 6 km de centrul orasului in directia Tg – Mures, in imediata vecinatate a cartierului Stupini. Accesul la ansamblul rezidential se realizeaza din soseaua nationala pe un drum privat.
Prin planul de urbanizm s-au creat 51 de loturi de casa a cate 750 mp, o zona pentru construirea unui complex multifunctional care include spatii comerciale, sala de fitness, gradinita, bar – cofetarie.
Casele proiectate sunt de 3 tipuri, diferenta intre ele facandu-se in functie de suprafata desfasurata, cea mai mica avand 130 mp, cea medie 180 mp, cea mare 230 mp. Ca si impartire interioara, la fiecare tip de casa regasim la parter, incaperi destinate activitatilor de zi, iar la etaj au fost proiectate dormitoarele, baile si debaralele.

CASA TIP 1: (130 mp):
Parter: sufragerie, bucatarie, camara, hol, debara, baie.
Etaj: 2 dormitoare, baie, debara, balcon.
Garaj pentru 1 masina.

CASA TIP 2: (180 mp):
Parter: sufragerie, bucatarie, camara, birou, baie, debara, hol.
Etaj: 3 dormitoare, 2 bai, debara, hol, 2 balcoane.
Garaj pentru 1 masina.

CASA TIP 3: (230 mp):
Parter: sufragerie, birou, bucatarie, camara, baie, debara, hol.
Etaj: 3 dormitoare, 2 bai, debara, dressing, hol, 2 balcoane,
Garaj pentru 2 maisini.

Pastrand traditia romaneasca casele sunt construite din caramida tip blocuri creamice izolate pe exterior cu polistiren de 5 cm grosime. Plansele peste parter sunt din beton, iar acoperisul este din material durabil, garantat cel putin 30 ani.
Toate materialele pentru finisajele interioare sunt importate din tarile Uniunii Europene.
Fiecare casa are un sistem de incalzire propriu, cazanele alese fiind din clasa A. De asemenea s-a gandit un sistem de alarma pentru fiecare casa in parte.
Investitorii vin in intampinarea clientilor, amenajand o expozitie cu materiale de finisare, dand posibilitatea fiecaruia dintre viitori proprietari sa-si aleaga aceste materiale in functie de gustul propriu.
Infrastructura este elementul cu o importanta la fel de mare ca si construirea de case, totul fiind construit de la zero. Din punct de vedere al investitorilor, realizarea retelelor de utilitati precum si construirea drumurilor de acces reprezinta o prioritate, construirea acestora realizandu-se in paralel cu ridicarea caselor, eliminand astfel orice disconfort care s-ar putea crea prin neralizarea lor.
Complexul multifunctional cuprinde un spatiu comercial, sediu administrativ, sala de fitness, gradinita, cofetarie , bar.
Regulamentul de urbanism elaborat si aprobat, nu permite construirea de anexe gospodaresti, sau alte constructi care ar da posibilitatea desfasurarii unei activitati incompatibile zonei de locuit.

Pretul de vanzare cuprinde: valoarea casei finisate, valoarea terenului, valoarea infrastructurii aferenta fiecarei parcele si au urmatoarele valori:
- pret: 900 Euro/mp suprafata construita
- valoare teren: 45 Euro/mp
(preturile sunt fara TVA).
Casele pot fi achizitionate si prin credit ipotecar, leasing imobiliar, sau din surse proprii.
Fiecare cumparator care a facut un studiu al pietei imobiliare brasovene si care apreciaza sa locuiasca intr-o zona curata, sigura si cu intreg confortul asigurat, va fi incantat sa fie proprietarul unei astfel de locuinte in complexul rezidential Bressan.
Termenul propus de investitor pentru darea in folosinta este pana la sfarsitul anului 2006.
Cei interesati sa achizitioneze o casa intr-un ansamblu rezidential in adevaratul sens al cuvantului, sunt invitati la sediul firmei Zoltim Tradinag Srl, pentru o prezentare completa a proiectului.

[ http://rezidential.haller.ro/images/topview/topView.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://rezidential.haller.ro/

E cineva din Brasov ? Ansamblul este promovat ca, casa de vacanta !
Chiar se preteaza sau este in Podisul Transilvaniei ?

Tipuri de case (la ei pe site nu merg linkurile)
http://rezidential.haller.ro/casa3.php
http://rezidential.haller.ro/casa2.php
http://rezidential.haller.ro/casa1.php

Pluginul 3D se ia de aici: http://www.cult3d.co...ad/download.php

Mie nu imi plac modelele de casa si e clar ca sunt in campie...

#2
adadoi

adadoi

    scorpie bãtrânã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 Courage, on Apr 2 2007, 16:51, said:

Pe autobuze si in special la radio este promovat agasant Complexul BRASOV - STUPINI, asa ca am zis sa ma uit si eu...

E cineva din Brasov ? Ansamblul este promovat ca, casa de vacanta !
Chiar se preteaza sau este in Podisul Transilvaniei ?

Mie nu imi plac modelele de casa si e clar ca sunt in campie...

sunt la vreo 7 km de Brasov, iesirea din oras spre Sighisoara. Nu le-am vazut decat de departe, dar nu-mi inspira incredere, in nici un caz ca si "case de vacanta". Daca vrei "view", sigur nu ala este locul unde o vei gasi, daca vrei sa fie aproape de Poiana, nici atat. In plus am inteles de la altii mai apropiati de zona ca exista probleme cu panza freatica (e prea sus si se inunda subsolurile cand ploua mai serios).

Edited by adadoi, 02 April 2007 - 16:14.


#3
mibvro

mibvro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.12.2006
"sunt la vreo 7 km de Brasov, iesirea din oras spre Sighisoara. ......"

Exista in Brasov in constructie un cartier rezidential interesant (www.greenvalley.ro). Eu cred ca este mult superior (din toate punctele de vedere) celui din Stupini.

#4
Bravegirl

Bravegirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 23.09.2003

 mibvro, on Apr 3 2007, 11:16, said:

"sunt la vreo 7 km de Brasov, iesirea din oras spre Sighisoara. ......"

Exista in Brasov in constructie un cartier rezidential interesant (www.greenvalley.ro). Eu cred ca este mult superior (din toate punctele de vedere) celui din Stupini.

Ceva preturi?

#5
mibvro

mibvro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.12.2006
Ceva preturi?
[/quote]

imi pare rau dar nu mai sunt chiar up to date. Iti pot spune ca anul trecut in aprilie terenul costa in jur de 100 euro mp (ai toate utilitatile incluse). Referitor la case ai avantajul de a putea sa personalizezi constructia si deasemenea ai posibilitatea de a alege firma constructoare. Exista o singura conditie: trebuie finalizata constructia pana cel tarziu in ianuarie 2008.

#6
pacapescarul

pacapescarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.12.2004
In Brasov se mai construieste ansamblul Avantgarden, in cartierul Bartolomeu - www.maurer-kasper.ro. Sunt blocuri de inaltime mica si mi se par preturi rezonabile (pentru ce ofera si in comparatie cu alte ansambluri).

#7
dantes87

dantes87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 11.02.2007
Pe zi ce trece imi doresc mai mult sa ies total din Bucuresti pentru ca simt ca ma sufoc la propriu... Conduceam deunazi prin Brasov si mi se pare ca eram in transa... Obisnuit cu traficul din BUcuresti in care te lupti pentru fiecare metru patrat de carosabil, pur si simplu am ramas impresionat de acest oras... Mereu a fost orasul meu preferat, sia cum cu atat mai mult dupa ce am descoperit si potentialul rutier..:P

Un localnic ma poate ajuta cu ce cartiere rezidentiale mai sunt prin Brasov? Cine le dezvolta? Sunt seriosi, neseriosi? Merita? etc...

Va astept cu drag...

Servus

#8
chip2

chip2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 13.09.2003
Si eu sunt in aceeasi situatie. Poate ne ajuta ceva brasoveni cu informatii.

#9
manea1517

manea1517

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 19.12.2005
Se construieste un ansamblu rez in cartierul Noua, aproape de Carefourr, se numeste Evocasa Brasov, daca vreti voi deschide un thread separat pt asta.

#10
bv2000

bv2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.02.2008

 dantes87, on Sep 27 2007, 13:00, said:

Pe zi ce trece imi doresc mai mult sa ies total din Bucuresti pentru ca simt ca ma sufoc la propriu... Conduceam deunazi prin Brasov si mi se pare ca eram in transa... Obisnuit cu traficul din BUcuresti in care te lupti pentru fiecare metru patrat de carosabil, pur si simplu am ramas impresionat de acest oras... Mereu a fost orasul meu preferat, sia cum cu atat mai mult dupa ce am descoperit si potentialul rutier..:P

Un localnic ma poate ajuta cu ce cartiere rezidentiale mai sunt prin Brasov? Cine le dezvolta? Sunt seriosi, neseriosi? Merita? etc...

Va astept cu drag...

Servus

 chip2, on Nov 19 2007, 11:51, said:

Si eu sunt in aceeasi situatie. Poate ne ajuta ceva brasoveni cu informatii.

Aici veti gasi mai multe proiecte din Brasov:  ;)

http://www.skyscrape...ad.php?t=543057

#11
estpoint

estpoint

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.06.2007
Cartierul Stupinii Noi din Brasov este finalizat de peste 1 an . Strazi asfaltate , iluminat public , gaze , curent , finisaje interioare si exterioare , gard din fier forjat , canalizare , apa curenta , centrala proprie , statie de epurare sunt elementele care va indeamna sa va regasiti locul visat .

Cineva spunea mai sus de faptul ca a trecut prin zona si cartierul nu a inspirat incredere .... stiti cum este in Romania , nici nu intram , nici nu batem la usa , dar ne dam cu parerea . Va invit aici pe toti cei care doriti sa faceti o vizita in cartierul Stupinii Noi si va garantez ca veti pleca acasa incantati ( am avut si cazuri cand au ramas :)   ) .

O prezentare foto si video , inclusiv interioare puteti gasi pe http://www.stupiniinoi.ro

Proiectul a fost gandit si realizat de un om cu reale calitati profesionale si morale care a pus suflet in fiecare lucrare realizata in acest complex . Este unul din putinii oameni de afaceri , investitori imobiliari , care cunoaste fiecare traseu de conducta , fiecare tip de material folosit . Calitatea materialelelor si a lucrarilor sunt relevante inca de la prima vizita .

Cartierul Stupinii Noi nu se vrea a fi un cartier ieftin , dar nici scump , preturile sunt medii , se asigura finantare diversa mergand pana la sustinerea finantarii de catre investitor .

Gasim aici trei tipuri de case , astfel incat fiecare dintre noi sa ne putem identifica spatiul dorit .

Edited by estpoint, 09 March 2011 - 08:12.


#12
gorilla

gorilla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 06.05.2012
nu stiu cum este in stupinii noi, dar am sa bat la usa si am sa arunc o privire...
dar greenvaley e cam... ferit de soare... atentie.

despre trafic: cunosc bine si brasovul si bucurestiul, daca ar fi sa fac o alegere, as alege infrastructura brasovului dar sa am soferi bucuresteni parteneri de trafic.

#13
socat

socat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.11.2006
Buna ziua

Mai detine cineva informatii legate de acest complex, mai sunt case la vanzare si ce probleme sunt in accea zona, ma refer la panza freatica sau altele....?
De doi ani nu se mai aude nimic despre acel complex, nici site-ul nu mai este accesibil, pe pagina de facebook n u s-a mai scris de doi ani...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate