Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Hydra Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
328 replies to this topic

#307
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2007
La mai bine de un an si jumatate de cand am deschis forumul pe tema asta, m-am gandit sa postez cateva poze, acum ca ne apropiem de final.
Desi ansamblul trebuia sa fie gata, la cheie, undeva in mai, majoritatea locatarilor s-au mutat abia luna trecuta aici.

Personal, eu sint multumit de cum au decurs lucrurile, mai putin cu intarzierea de 4 luni. Pe parcursul contractului, turcul care construieste ne-a oferit posibilitatea sa achizitionam apartamentul semifinisat (peretii de rigips, caloriferele, centrala, instalatia de apa/electrica fiind incluse aici). Intr-un fel a fost bine, pentru ca spre deosebire de primul ansamblu (Jupiter) nici nu prea aveai de unde sa-ti alegi finisaje. Asa fiecare a avut ocazia sa dea frau liber creativitatii si sa-si personalizeze apartamentul.

Unii sint mai carcotasi si comenteaza mereu pe tema calitatii. Binenteles ca au existat si incidente (inundatii, fire rupte in perete, tevi de apa inversate etc) dar s-au remediat de catre RCC. Dar sa fim seriosi, pentru 60.000E (60mp utili si cu loc de parcare) nu poti sa te astepti la calitatea altor proiecte gen Rose Garden sau Residenz Chitila. Conform inginerului de santier care a fost sincer si foarte cooperant pe toata durata constructiei, acolo unde trebuia, s-au respectat normele. Si ce daca nu au pus decat un rand de vata intre peretii de rigips, cine a descoperit - a facut scandal si i s-a dublat stratul. Restul n-au decat sa-si desurubeze peretii daca vor sa li se reduca nivelul de zgomot cu 2-3 db dintr-o camera in alta!

Zona nu e nici buna da nici rea nu este. Este... la tzara. Blocurile sint la 2km de granita cu sectorul 2, legatura facandu-se cu autobuze mici sau cel mai indicat cu masina proprie avand in vedere ca cea mai apropiata strada asfaltata este la 100m de blocuri. Hydra-D-na Ghica in mod regulat, la diferite ore, cca. 10 minute. Magazine mai de doamne ajuta nu exista in zona. Exista promisiuni ca se va face un super market la vecinii de la Terra dar dupa cum merg lucrurile acolo, mai devreme de 2 ani nu prea cred. Fabrici gen Protan nu exista in zona, in schimb avem padurea la cateva sute de metrii, si asta isi face toti banii in ceea ce priveste calitatea aerului. Pentru cei cu copii, gradinite sint destule atat private cat si de stat. Scoli, mai putine. In ceea ce priveste divertismentul, tot orasul este baza. Maidanezi in zona... cat cuprinde si primaria nu ne scapa de ei in ciuda impozitelor exorbitante pe care le platim pe apartamente (dublu fata de un bloc vechi in Buc). Despre utilitati, gazele sint ok, curentul mai are probleme din cand in cand (la fel pica si in Buc) dar se remediaza repede, iar apa extrasa din putul de 200m e sub orice critica plina de calcar. Deja incep centralele sa pice. Speram sa ajunga cei de la Apa Nova si pe strada noastra cat de curand.

Daca e sau nu zona de viitor... nu stiu. Fatza de acum un an si jumatate cand ma intrebam, nu s-a schimbat nimic. Doar s-au mai asfaltat cateva strazi si a ineput lucrarea la o catedrala maricica (care include si un parculet) vis-a-vis de complex, la cativa metri distanta. In rest, fiecare petec de pamant disponibil incepe sa fie valorificat prin constructia de blocuri. Langa Hydra deja au aparut 2 blocuri gigant care ne cam umbresc pe una din laturi. Deja au aparut si primele apartamente la vanzare la niste preturi... damn!!!! 110k 3 camere (3 camere scoase din 2 camere de 55mp). Oricum... e un pic mai ieftin decat la vecinii de langa care cer 120k plus tva tot pe 2 camere. Singura diferenta ca cei de la Terra au caramida la exterior in loc de bca.

Attached Files

  • Attached File  H1.jpg   123.06K   236 downloads
  • Attached File  H2.jpg   169K   218 downloads
  • Attached File  H3.jpg   151.21K   196 downloads
  • Attached File  H4.jpg   158.3K   227 downloads
  • Attached File  H5.jpg   151.46K   214 downloads
  • Attached File  H6.jpg   144.22K   217 downloads


#308
ionelar

ionelar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 16.11.2007

View PostMeister, on Oct 30 2008, 23:03, said:

Unii sint mai carcotasi si comenteaza mereu pe tema calitatii. Binenteles ca au existat si incidente (inundatii, fire rupte in perete, tevi de apa inversate etc) dar s-au remediat de catre RCC. Dar sa fim seriosi, pentru 60.000E (60mp utili si cu loc de parcare) nu poti sa te astepti la calitatea altor proiecte gen Rose Garden sau Residenz Chitila.

Probabil ca la 60.000 pe 60 mp nu te astepti la calitate, dar cand cand dai mai mult de atat pe o garsoniera, nu 2 camere, sincer te astepti la mai multa calitate...
In rest, lucrurile o sa inceapa sa se linisteasca in curand, sper...cu bune, cu rele, per total sunt multumita....

#309
steliadis

steliadis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.03.2008

View Postbelluci, on Mar 2 2008, 10:05, said:

eu am fost pe 23 sau 24 feb la targ si mi-au zis ca abia peste 3-4 saptamani incep vanzarile la Artemis...

ATENTIE TVA5% inclusiv pentru avans - raspuns oficial MINISTERUL DE FINANTE
salutare, eu sunt din complexul rasarit de soare, presupun ca va preocupa discutiile legate de noua OUG privind TVA de 5% pentru constructii. Eu am facut o solicitare ofociala catre MEF in care am cerut sa ni se explice foarte clar cum se aplica aceasta ordonanta. Ideea este ca indiferent daca s-a achitat avans s-au nu, daca intrarea in proprietate se face dupa 15 decembrie se aplica un TVA de 5% - raspunsul celor de la MEF integral il aveti pe blogul meu http://steliadis.blogspot.com/

#310
cristi_80

cristi_80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.01.2008
Ca si probleme putem enumera intarzierea complexului cu circa 6 luni, taxe cerute ulterior semnarii contractului de vanzare cumparare si care nu erau stipulate in acesta ca fiind obligatia cumparatorului (de ex: taxa de racordare la gaz de circa 2000 RON) si cel mai important atitudinea angajatilor, total neprofesionista, incepand cu directorul general.
Totusi este un complex ok pentru cei care vor sa fie aproape de zona de nord. Sa speram totusi ca traficul auto nu se va inrautati si mai mult.

Aveam si un forum propriu gestionat de catre unii dintre proprietari dar vad ca de cateva zile nu mai este functional; probabil ca s-au scris prea multe lucruri negative si cei care il gestionau l-au inchis (mai mult sau mai putin motivati de catre dezvoltator). Am mai avut un astfel de incident asta vara cand discutiile legate de preluarea complexului erau in toi si cand au fost sterse toate subiectele de pe forum... de catre o mana invizibila, binenteles.

Singura problema mai grava pe care am avut-o cu apartamentul a fost ca dupa ce am terminat finisajele mi s-a spart o teava de apa calda in perete si a trebuit sa gauresc ca sa pot repara. La alti vecini am auzit ca s-au spart si in baie si a trebuit data jos faianta pentru a putea intervenii. Cert este ca s-au miscat repede cu reparatia tevii dar apoi pentru perete de 2 luni sun dupa ei sa vina sa repare si nici acum nu este gata.

Un alt aspect important mi se pare a fi calitatea vecinilor, care aici pot spune ca este ok; exceptand cateva specimene care desi nu si-au cumparat loc de parcare intra in complex si parcheaza pe locul altuia sau pe la colturile blocurilor pe locuri nemarcate...dar asta am pus-o pe seama spiritului balcanic :).....poate ne vom revenii in timp.

#311
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2007
Inchiderea forumului fara nici o explicatie este chiar "bulangeala" ca sa ma exprim si eu balcanic. Apropos de calitatea vecinilor, platiti-va oameni buni facturile la intretinere!!!!! Daca acum cand scorurile sint in limita bunului simt nu platim, atunci cand o sa includa si costul astronomic al pazei,... nici nu vreau sa ma gandesc. Din cauza unora care nu au platiti nimic, dar absolut nimic, de cand s-au mutat, cei cu gunoiul abia daca mai trec pe acolo. Nu de alta dar gunoaiele incep sa avanseze pe locul meu de parcare (primul loc de langa ghena fiind deja ocupat de ele) si nu e deloc bine. A ajuns administratia sa trimeata SMS-uri sa aduca aminte locatarilor ca tre sa mai si plateasca pentru intretinere nu doar sa faca mizerie si sa astepte sa curete cineva dupa ei. A ajuns administratorul sa rascoleasca prin gunoaie si sa faca curat acolo pentru ca ... nu sint fonduri....

#312
shaftalanu

shaftalanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.04.2007
Nu mai inteleg nimik...:( unde s`a dus frumusete de forum cu mii de comenturi ale locatarilor???
P cand unul nou?
Va vorbeste un blocatar care sta in complex de aprox 4 luni in Bl A.

#313
cristi_80

cristi_80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.01.2008
Salutare vecini si celor interesati de Hydra,

am vazut ca a aparut de curand un blog pentru cei din Hydra cu ajutorul caruia sa putem comunica. Am intrat de cateva ori sa citesc ce se intampla pe acolo dar nu mi-a placut ce vad.  Sunt niste oameni care scriu, majoritatea anonim sau cu diverse pseudonime si nici macar nu stim daca locuiesc / sunt proprietari sau mai stiu eu ce alte interese au in Hydra.
Am incercat sa postez niste mesaje dar imi da eroare mereu (cand am investigat mai departe meajul apare eroarea "Acces denied"), este posibil ca blogul sa fie restrictionat pentru anumite persoane.
Accea varianta de comunicare mi se pare total nepotrivita. In primul rand un blog nu este un forum (sau iarna nu-i ca vara dupa cum ar spune unii :) ) si nu cred ca trebuie sa scriu de ce pentru ca am vazut ca multi sunteti avizati in IT si apoi mi se pare ca se controleaza foarte mult continutul; administratorul sta si verifica continutul fiecarui mesaj, blocheaza useri, investigheaza cine si de unde scrie mesajele. Refuz sa cred ca la 20 ani de la revolutie avem probleme de exprimare libera a parerilor.
Ca si alternativa am propus folosirea platformei Softpedia, dar mesajul meu nu a trecut de filtrele dlui administrator...care nici macar nu stim cine este. Stim doar ca cineva ne-a introdus in cutia de scrisori o informarea tiparita pe o foaie ca s-a deschis noul blog pentru Hydra.
Pentru cei care mai intrati aici sau sunteti abonati la acest thread (ceea ce mi se pare o idee foarte buna si o voi face si eu pentru a fi informat imediat ce scrie cineva aici) va propun o discutie pe tema interfetei de comunicare in viitor. Softpedia mi s-a parut cel  mai ok pentru ca are un grad ridicat de impartialitate si ne putem baza pe disponibilitate, adica nu-l  mai poate inchide cineva doar ca asa vrea el. Daca aveti si alte propuneri haideti sa discutam aici si dupa ce avem o solutie acceptata sa informam vecinii prin aceeasi metoda folosita de catre cei cu blogul, care a fost destul de eficienta.

Sa avem o viata cat mai frumoasa si linistita in Hydra!

#314
danut76

danut76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.08.2005
Asa este, blogul acela este "aranjat". Sunt numai vreo 10-15 utilizatori care dau cu pietre in presedintele si conducerea asociatiei de proprietari. Am incercat sa introduc si eu un mesaj (civilizat) si nu mi-a intrat.

Eu am de vanzare un apartament 2 camere in Hydra. Il vand la pretul cu care l-am cumparat de la dezvoltator, nici un ban in plus. Tel. 0744-382758

#315
cristi_80

cristi_80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.01.2008

View Postdanut76, on Jan 10 2009, 16:59, said:

Asa este, blogul acela este "aranjat". Sunt numai vreo 10-15 utilizatori care dau cu pietre in presedintele si conducerea asociatiei de proprietari. Am incercat sa introduc si eu un mesaj (civilizat) si nu mi-a intrat.

Eu am de vanzare un apartament 2 camere in Hydra. Il vand la pretul cu care l-am cumparat de la dezvoltator, nici un ban in plus. Tel. 0744-382758

Si eu am aceeasi parere despre blog. De aceea nici nu l-am mai folosit. Sunt aceleasi persoane care repeta 2-3 chestii....deja am invatat pe de rost ca asociatia a fost constituita ilegal si ca dl Andreescu parcheaza pe spatiile comune. Alte mesaje cu continut nu exista pe acel blog.

Am putea sa luam exemplu de la vecinii nostri de la Terra http://terra.venert.com/html/ . Desi ei au probleme mari la alte capitole vad ca s-au miscat bine cu realizarea unui site pentru complex.

Bafta la vanzare Dan. Oricum pretul de achizitie la Hydra a fost foarte bun asa ca ai un avantaj pe piatza.

#316
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2007
Ma oferisem eu sa aloc spatiu pe domeniul meu si sa fac un forum dedicat pt hydra dar nu mi-a fost postat mesajul pe motiv de reclama.

Pacat ca tre sa dam 4000 ron pe wc-ul unor paznici pe care nu-i dorim dar nu dam 150ron pe un forum de care chiar sa ne servim.

#317
cristi_80

cristi_80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.01.2008

View PostMeister, on Jan 11 2009, 13:52, said:

Ma oferisem eu sa aloc spatiu pe domeniul meu si sa fac un forum dedicat pt hydra dar nu mi-a fost postat mesajul pe motiv de reclama.

Pacat ca tre sa dam 4000 ron pe wc-ul unor paznici pe care nu-i dorim dar nu dam 150ron pe un forum de care chiar sa ne servim.
Si mie mi se par inutili paznici; mai ales ca desi au puține sarcini nu si le îndeplinesc corespunzător. Ma refer in special la controlul accesului in complex (mașini parcate pe unde vrea fiecare, mai ales in parcarea subterana).
Având in vedere ca suntem la început mai sunt de cumpărat diverse chestii, gen wc-uri, dar cu timpu o sa dispara astel fe cheltuielo....intr-adevar poate ca pretul este un pic cam mare.

Tu te-ai mutat?
Poate ne organizam mai mulți sa ne întâlnim si sa vedem ce probleme mai avem. Eu mai am cateva telefoane/adrese de mess de-ale vecinilor si ii pot contacta.
Lipsa de comunicare a membrilor asociației nu mi se pare ok. Nu pot sa ii acuz de altceva cum făceau cei de pe noul blog dar cel puțin acum, la început, ar putea sa ne informeze mai des deoarece sunt multe lucruri de rezolvat astfel incat sa facem complexul cat mai frumos. Mai este si problema preluarii complexului de la RCC care nu mi se pare un task usor si care are implicații asupra tuturor proprietarilor. Daca îmi aduc bine aminte nu am mai avut o ședința din octombrie de când s-a votat regulamentul de ordine interioara.

#318
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Blogul ala a fost creat pentru ca niste oameni au interese si vor sa destabilizeze asociatia si lucrurile de acolo- in general. Poate chiar RCC sta in spatele acestor actiuni pt ca sunt nemultumiri mari vis-a-vis de ei si stiu ca prin asociatie pozitia noastra e mult mai clara, mai sustinuta si mai puternica - si se apropie termenul predarii finale...
Poate sunt si alti "investitori" care au aflat ca fara o dovada de la adm ca nu au datorii nu pot sa vanda si atunci incearca anularea  contractelor existente pentru ca sumele se aduna si poate nu mai au din ce sa plateasca...cert e ca sunt interese clare acolo, dovezile sunt zdrobitoare.
Cert e ca sunt cativa care posteaza sub mai multe nume si incearca sa creeze impresia ca majoritatea gandesc ca ei. In lantul asta or sa fie agatati cei care nu cunosc mare lucru pe acolo si o sa ii si creada si cei care in general nu au opinii proprii.. Cenzura e totala, daca nu scrii ce vor ei nu ai sanse sa fie postat - probabil si de aceea multi au ales sa ii ignore.
O sa se rezolve problema cu forumul vechi si o sa putem sa postam necenzurat iar cei cu blogul ala nu or sa isi atinga scopul si vom putea trai civilizat!

#319
cristi_80

cristi_80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.01.2008
Acesta era si feelingul meu legat de blog. Oricum nu erau lucruri curate acolo. Sper sa scapam cat  mai repede de el.
RCC a uitat se pare cate ne-au facut si vor sa scape acum fara sa plateasca nimic sau fara sa termine ce eu de terminat.
Eu nici acum nu am senzorul de gaze conectat. Au venit de doua ori oamenii de la RCC si au incercat sa-l lege dar pana la urma au zis ca revin si dusi au fost. Dupa cum mai zicea cineva pe forum sunt probleme mari cu termopanele; la mine sunt ude in continuu. La inceput am crezut ca nu aerisesc eu destul dar am auzit pe mai multi ca au probleme....se pare ca geamul nu este de o calitate prea buna. Dupa ce ca in vara mi-am modificat din banii mei geamurile sa le pot deschide si oscilobatant si am montat plase macar la geamuri puteau sa faca si ei treaba buna; sau macar sa ne zica sa dam o diferenta si sa ne puna ceva de calitate.

Ma bucur sa aud vestile legat de forumul vechi. Chiar si asa propun sa ne vedem cat mai des si sa discutam despre problemele noastre si sa ne unim eventual daca trebuie sa facem reclamatii; in special impotriva celor de la RCC.

#320
grigoren

grigoren

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.04.2007
dupa ce am urmarit mai mult timp noul blog, sa zicem, cu o expresie celebra -" ce avem noi aici ? ":
- dupa o perioada de disparitie a forumului ( cand ziceam ca iar au sters aia forumul, ca si prima data - cand a fost o prostie din orgoliu sau impuls de moment - care a enervat pe toata lumea), apare blogul cu pricina; ulterior intra direct prin accesarea din adresa forumului;
- primele postari par suparate pe stilul superior si arogant al Comitetului ( real in unele cazuri ) si in special pe afirmatiile ca trebuie folosita bata ca sa faci ceva ( si asta o afirmatie reala intr-una din ultimile sedinte mari, cred ca ceea cu regulamentul de ordine interioara, numai ca facuta in gluma );
- ulterior totul se transforma intr-un atac continuu asupra constituirii asociatiei, alegerii comitetului, presedintelui si a oricui altcineva are o parere contrara ,adica clasicul " cine nu e cu noi e impotriva noastra", pe fondul amenintarilor dure ( stim cine sunteti, ce faceti, v-ascultam ce vorbiti in casa, va mananca puscaria pt asa-zise ilegalitati); plus informatii precise de genul ce a zis unul sau altul ( alta ) la sedintele care s-au facut ; de asemenea atacarea furibunda a contractelor incheiate pt complex ; ciudat ca la sedintele respective ( din care se citeaza replicile respective ) si nici pe forum , dupa postarea multelor oferte pt fiecare contract, nu s-au contestat contractele respective  sau valoarea acestora; apoi alte adevaruri partiale sau vrajeli ;stilul devine clar unul de trista amintire pe la noi- securistic- unde se aliaza esalonul 4  de baieti cu ochi albastri ( lupii tineri ) , procurori, jandarmi ( fosti militieni , fosti politisti care nemaifiind buni devin jandarmi );
- bineinteles scriu si oameni de buna-credinta, care au problema cat si pentru ce platesc , dar pastreaza un limbaj civilizat si vor sa se lamureasca ce si cat platesc; unii dintre ei insa au problema ca nu s-au mutat si atunci nu vor sa plateasca nimic, ceea ce e intr-adevar nelegal, pt ca ceea ce trebuie sa plateasca un proprietar, din momentul cumpararii, este f. clar stabilit prin lege si cand se locuieste si cand nu se locuieste in proprietate.
- reamintindu-ne toate postarile de pe forum, cu toate ofertele pt contracte  si toate sedintele si cu ce s-a ales pana la urma, vedem ca avem:
           a)-  o asociatie care s-a constituit legal ,  pt ca au fost nr de proprietari necesari care au semnat pt constituire - chiar daca pe blog se tot acrediteaza ideea falsa ca trebuie sa fie proprietari mutati (proprietarii pot sa nu se mute niciodata daca nu vor)- si pt ca asa zice o judecatorie; o asociatie care era imperios necesara pt toti oamenii care au semnat preluarea apt, finisat sau nefinisat si s-au mutat in ea; degeaba se acrediteaza ideea ca ar fi administrat RCC in continuare; parca ar fi o casa de binefacere – ori nu aveam lift, lumina pe casa scarii, acces in parcarea subterana, paza si pluteam in gunoi ori plateam pt ele ( probabil in stilul RCC care mai facea o afacere buna si din asta, ca si in cazul gazului ); tot RCC-ul cica ne-ar fi facut gratis si sant pt teava de apa pana la strada – tare poanta….
B)- contract pt gunoi – cam singurul posibil si OK ca pret, pe care de fapt „ baietii” nu-l contesta;
c)- contract pt . administratie – ulterior , aceiasi „baieti: ajung la concluzia ca si asta e bun, ca firma isi face treaba ( de altfel totul e contabilizat  si transparent, prin afisare la fiecare bloc );
d)- contract pt spatii verzi – o suma mica si deocamdata suspendat ca e iarna;
e)- contract pt curatenie – parca 12 mil ( sau 14 ) pt toate scarile; desi parerea mea e ca   ar trebui 2 femei pt 4 scari, curte, parcari si zona tomberoanelor, care sa faca intr-adevar curat cat mai des, a fost doar una singura, timp de maxim o luna, dupa ce cateva luni n-am avut pe nimeni; probabil ca era prea mare suma , d-aia a plecat….;
f)- si cel mai hulit, contractul de paza; in conditiile in care toata lumea cand a vazut oferta RCC si apoi semnat  antecontracte, anexe, contracte, a stiut clar ca este un complex cu 2 intrari, cu paza si monitorizare, in care sa nu intre oricine si oricum, sa ajungem sa avem rahati prin lifturi, holuri si pereti, geamuri sparte, diverse furtisaguri prin complex sau ceea ce se intampla uzual prin blocuri vechi si zone asa zis mai civilizate din Bucuresti; iar suma , da, este una importanta si cu pondere in cheltuieli, dar e cea mai mica din ce se gaseste pe piata ( oricine poate sa vada tarifele care se cer de firmele de profil ); de altfel cine are idee, stie ca pt 2 posturi permanente sunt necesari min 8 sau 9 oameni in total la tura, la care daca dai suma minima de 7 mil net, cca 10 mil brut, inseamna 80-90 mil/ luna + 1 sef obiectiv 15-20 mil+ regie firma +profit , ajungi la cele 125 mil. sau cat e in contract; ce trebuie rezolvat cu ei e sa nu intre persoane straine in complex ( decat in conditii precise si stabilite fara exceptii )si nici masini care nu au loc de parcare alocat ( inca sunt masini lipite de blocuri sau prin colturi ); dar aici ne dam singuri cu stangu-n dreptu’, pt ca, in spirit romanesc, nu acceptam o regula clara ( intram doar cu o legitimatie de acces ), ca sa fie haos; motivatie e jenanta – pt ca se cer date personale, care pot fi manipulate – e o posibilitate reala, numai ca e cam fals; pt. ca majoritatea celor care au depus cereri, au inteles ce mai e necesar: o copie dupa contract, care sa contina mentiunea despre locul alocat, iar oamenii asta au dat, copie cu pagina respectiva, care nu este prima pagina unde sunt si datele personale; dar daca te blochezi pe o idee si stai rau cu nervii, o tii asa pana la calendele grecesti;  vrem mai ieftin ? – clar, toti am vrea, dar singura posibilitate este sa renunti la o intrare ( macar pe timpul noptii ), daca acceptam majoritatea si ne asumam asta ( sunt si aspecte legale , de acces pt interventii, in cazuri speciale ); variante de a pune numai camere video, pe care sa se uite cineva de la distanta, nu cred personal ca e prea buna ( si putem face o intreaga discutie pe tema asta, ce avantaje si dezavantaje sunt, in afara costului portilor cu telecomanda , carduri pt masini si camerelor );
g)- un salariu al presedintelui ( 10 mil ), care duce la paroxism nervii oamenilor; salariu votat de cei care au fost la sedinta, salariu care se practica ( unele blocuri da, unele nu ), care parca inca nu s-a dat ( cf . listei noiembrie ); pana la urma, e alegerea noastra ( deocamdata cei prezenti au zis da ) si alegerea lui     ( daca vrea sa stea cu banii astia sau fara ei, daca ne razgandim ) ;
                - in total, cheltuieli comune intre 1.2  si 2 mil lei afisate, care sunt la zona inferioara a sumelor platite in complexuri noi ; la care se adauga gaz, curent, TV, net, telefon, pt cei mutati;

in concluzie, se poate spune ca deranjeaza salariul presedintelui si faptul ca platim paza, si ca platim ceva in general ; si ca astia s-au umplut de bani ( adica cei 10 mil si inca cateva sute de mii probabil de la paza, ca mai mult nu e de unde );
hai sa fim seriosi – avem investitori seriosi, care au cateva apt. de ceva timp, poate un an, poate mai mult, si care sunt in pierdere, din ce in ce mai mare, ca nu se vinde nimic in tara asta; si in timpul asta, incep sa contabilizeze si alte cheltuieli lunare de intretinere, care-i enerveaza rau, pt ca aici „-„ cu „-„ nu da plus ca in matematica; si cand o fi sa vanda, pierderea e prea mare, si macar p’aia de intretinere s-o ocoleasca; iar nemernicul de presedinte n-o sa scrie ca nu sunt datorii ale proprietarului catre asociatie;

- in rest , cu adevarat trebuie  sa punem ordine in accesul in complex, poate gasim si femeie(i)  de serviciu si sa preluam de la RCC daca si-au facut toate temele intre timp’; sa minimizam cheltuielile cu paza cat putem; si sa ne schimbam la primavara geamurile, care sunt jenante, si probabil ca nu mai sunt in garantie

P.S. – mai avem si chestii haioase, daca n-or fi cumva reale, de oameni care vor sa lucreze oricand la amenajarea apt ( ziua , noaptea ) si sa faca petreceri oricand; exista o lege cu respectarea linistii si exista si faptul ca avem cea mai tare izolare fonica din lume, cea inexistenta;
- bancuri gen radio Erevan: 1-2 doamne care-i fac copilului baie cu apa plata ( ca cea din put e prea dura, ca si aia viitoare de la retea ); da de fapt nu copilului, ci lor; si nu e apa plata, e sampanie; si nu-si fac singure, le face un mascul feroce; si nu e realitate, e vis…………..

#321
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2007
Pentru grigoren:

Tie ti se pare normal sa dai 1 mil pe paza pe luna in conditiile in care cheltuielile propriu-zise la intretinere sint de 60 lei maxim?

1 milion pe luna ca sa ma tina paznicul la poarta in fiecare seara sa ma intrebe cine sint, unde ma duc, unde-i ecusonul?

Eu dau 60 de roni pe luna asigurare la casa, asigurare care include tot ce nu asigura acei paznici de zeci de mii de roni.

#322
grigoren

grigoren

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.04.2007
ma citez:
- "in conditiile in care toata lumea cand a vazut oferta RCC si apoi semnat antecontracte, anexe, contracte, a stiut clar ca este un complex cu 2 intrari, cu paza si monitorizare"    
-  si    "in care sa nu intre oricine si oricum, sa ajungem sa avem rahati prin lifturi, holuri si pereti, geamuri sparte, diverse furtisaguri prin complex sau ceea ce se intampla uzual prin blocuri vechi si zone asa zis mai civilizate din Bucuresti; iar suma , da, este una importanta si cu pondere in cheltuieli, dar e cea mai mica din ce se gaseste pe piata ( oricine poate sa vada tarifele care se cer de firmele de profil ); de altfel cine are idee, stie ca pt 2 posturi permanente sunt necesari min 8 sau 9 oameni in total la tura, la care daca dai suma minima de 7 mil net, cca 10 mil brut, inseamna 80-90 mil/ luna + 1 sef obiectiv 15-20 mil+ regie firma +profit , ajungi la cele 125 mil. sau cat e in contract; ce trebuie rezolvat cu ei e sa nu intre persoane straine in complex ( decat in conditii precise si stabilite fara exceptii )si nici masini care nu au loc de parcare alocat ( inca sunt masini lipite de blocuri sau prin colturi )";

- si eu am asigurat total apt., problema e ce s-ar putea intampla in afara apt. in tot complexul; si oricum cred ca nu m-ar umple de bucurie   sa-mi sparga cineva casa, si sa ia totul, eventual cu o utilitara, ca nu s-ar feri de nimeni,  ca dupa aia, cand o fi sa-mi recuperez banii s-o iau de la capat cu aranjatul;

spuneam ca mai ieftin nu prea gasesti, ca trebuie frecati astia sa-si faca treaba si sa incercam sa micsoram si mai mult, daca vrem si putem costul ( eventual  cu reducerea cu un post macar noaptea;

nu e obligatoriu sa avem aceeasi parere, dar imi mentin opinia ca ne trebuie paza si cel mai important, ca asa am semnat initial prin antecontract

in plus, ceea ce vroiam sa spun in primul post de azi, e ca ceea ce se intampla in general pe blog-ul respectiv m-i se pare o mizerie, nicidecum ca se doreste real ceva bun ( cu rare exceptii ale catorva bine-intentionati, probabil );
si felicitari pt treaba cu mutarea cainilor, pt care ai fost cel care a facut intr-adevar ceva ca sa incerci sa miste lucrurile

#323
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2007
Da, dupa unii avem un complex rezidential de mare valoare si daca vine tziganushul de dupa colt sa fure un copacel sau o pubela de gunoi, e grava treaba.
Cu 13mii de roni pe luna poti angaja si 1-2 paznici particulari care sa patruleze prin complex iar cu restul banilor sa cumperi in fiecare luna zeci de copaci si pubele. Pe paznicii aia ii doare fix undeva daca se sparge un apartament/o masina sau se kk un caine in gradina noastra. Ei nu pentru asta sint pusi acolo iar obligatiile contractuale sint cu totul altele.

Blogul acela e de tot rhtu si refuz sa mai intru acolo sa vad cum nishte pushtani se injura intre ei in loc sa se gandeasca la solutii concrete. Astept sedinta din 24 sa vedem cati viteji se arata acolo. Sper sa nu vina iar doar cei 5-6 paranoici care vin la fiecare sedinta si vor musai paza, nu conteaza ca platesc o buna parte din salariul lor pe asta.

#324
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Salutare vecini,
Nici mie nu imi convine ca platim in jur de 1 mil pe luna la paza dar problema care ma deranjeaza cel mai mult este ca domnii portari nu fac mai nimic pt banii astia, nici macar ce scrie in obiectul de activitate.
Partea cu asigurarea casei... aproape toti avem asigurare dar haideti sa trecem peste obiceiurile vechi de genul "ceea ce este comun e al nimanui". Proprietatea este privata, e a noastra si tb sa avem grija de ea. Pomii aia nu se cumpara singuri, pubelele la fel..nici macar nu se transporta singure...cineva a facut eforturile astea, sa nu uitam asta...Sub o forma sau alta paza tot trebuie sa avem chiar daca inchidem o poarta sau punem camere..cineva tb sa se uite pe ele. Nu cred ca cineva din asociatie isi asuma responsab de a angaja oameni cu contract sau conventie, e prea mare riscul..sunt multe de discutat aici.
Eu va rog mult sa veniti la sedinta sambata si sa propuneti solutii, sunt convins ca cei mai multi o sa fim bucurosi daca o sa platim mai putin si o sa avem servicii mai bune.
In alta ordine de idei: merge forumul vechi..sa vedem cat o sa tina minunea...
Cat despre blog..nu cred ca merita mentionati...acolo se dau dedicatii, se agata gagici, se posteaza numai ce trebuie sa se citeasca ba mai mult daca scapa ceva de filtre sunt amenintari (Aflu cine esti, etc...)..chiar azi dimineata scria cineva : "Domn' administrator, Ce dracu' dom'le, ii afisati minciunile astuia dupa ce si-a batut joc de dvs?" - e clar pt toti?? "Divide et Impera" sau cine nu e cu noi e impotriva noastra...urat din partea lor insa nu cred ca or sa reuseasca in demersuile lor, sper ca sunt inca destui oameni rationali. Daca nu..asta e..ne meritam soarta! :(
Nici eu nu postez acolo din decenta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate