Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Terenuri in jurul Bucurestiului

- - - - -
  • Please log in to reply
763 replies to this topic

#1
bliviu

bliviu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.03.2007
Salutare,
Vreau sa cumpar un teren care are construit pe el o casa veche cu 2 camere.
Vanzatorul are acte in regula (cadastru + intabulare + extras de carte funciara) pentru teren. In nici un act nu este specificata casa.
Totusi casa are curent electric tras si a avut candva si gaze.

Eu pot sa cumpar terenul, dar nu stiu cum sa procedez cu casa dupa aceea. Nu ma intereseaza casa, in principiu vreau sa o demolez ca sa contruiesc altceva.
Ce variante legale (sau mai putin legale B) ) am?

Multumesc anticipat pentru sfaturi/pareri !

Edited by punkt, 11 July 2008 - 11:48.


#2
alegros

alegros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.05.2006

View Postbliviu, on Mar 24 2007, 23:30, said:

Vanzatorul are acte in regula (cadastru + intabulare + extras de carte funciara) pentru teren. In nici un act nu este specificata casa.
Totusi casa are curent electric tras si a avut candva si gaze.

Eu pot sa cumpar terenul, dar nu stiu cum sa procedez cu casa dupa aceea. Nu ma intereseaza casa, in principiu vreau sa o demolez ca sa contruiesc altceva.Ce variante legale (sau mai putin legale  B)  ) am?

Pai si care ar fi problema (daca este asa cum zici tu)?

#3
bliviu

bliviu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.03.2007
problema e ca pot primi o amenda ca am o constructie ilegala pe terenul meu,
ca nu pot obtine o autorizatie de demolare(pentru ca legal nu exista o caldire),
si nici nu o pot demola de capul meu pentru ca nu se risca nimeni sa fie prins facand o demolare pt care nu exista autorizatie
Deci... ce variante ar fi?

#4
alegros

alegros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.05.2006

View Postbliviu, on Mar 24 2007, 23:55, said:

problema e ca pot primi o amenda ca am o constructie ilegala pe terenul meu,
ca nu pot obtine o autorizatie de demolare(pentru ca legal nu exista o caldire),
si nici nu o pot demola de capul meu pentru ca nu se risca nimeni sa fie prins facand o demolare pt care nu exista autorizatie
Deci... ce variante ar fi?
Variante:
1.Nu primesti nici o amenda atat timp cat poti dovedi ca nu tu ai construit-o si deja exista pe amplasament cand ai cumparat-o tu (martori vecinii )si soliciti si autorizatie de demolare de la primarie.
2.Pur si simplu o dai jos...pentru ca nu iti trebuie autorizatie de demolare pentru ceva ce nu exista in acte :coolspeak:

#5
bliviu

bliviu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.03.2007
Multumesc alegros.

Sa o dau pur si simplu jos... nu stiu daca am cum. Adica ma gandesc ca nu se baga nimeni sa faca asta fara niste hartii "in regula".
Ma gandesc la varianta ca dupa ce cumpar terenul, la cateva zile, sa ma duc la primarie si sa fac o declaratie cum ca pe teren exista o constructie ilegala si eu vreau sa o demolez. Nu stiu insa daca merge scenariul asta :). Si nu stiu cat de complicata poate deveni situatia, mai exact daca mai merita sa cumpar terenul.

#6
alegros

alegros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.05.2006

View Postbliviu, on Mar 25 2007, 01:08, said:

Multumesc alegros.

Sa o dau pur si simplu jos... nu stiu daca am cum. Adica ma gandesc ca nu se baga nimeni sa faca asta fara niste hartii "in regula".
Ma gandesc la varianta ca dupa ce cumpar terenul, la cateva zile, sa ma duc la primarie si sa fac o declaratie cum ca pe teren exista o constructie ilegala si eu vreau sa o demolez. Nu stiu insa daca merge scenariul asta :). Si nu stiu cat de complicata poate deveni situatia, mai exact daca mai merita sa cumpar terenul.
Varianta 3 :rolleyes:
Te duci la primarie inainte sa-l cumperi si discuti cu primarul ce-i de facut...eventual pui in discutie variantele 1 si 2 si vezi ce zice...nu ai nimic de pierdut :peacefingers:

#7
mardarg3

mardarg3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 25.10.2006
Am urmatoarea problema:
Mi-am luat o casa veche destul de micuta si in cartea funciara scrie: "casa de piatra,  cu curte de______ 329mp". Mi-a facut cineva un plan al casei cu masuratori, cu tot si daca fac o socoteala simpla imi iese o suprafata totala (teren+casa) de 180 mp. E drept ca se cam vede cu ochil liber ca nu sint 329mp. In spate, lipit de casa,  am un deal f.f. abrupt cu copaci care nici nu poate fi escaladat decit de alpinisti. Oare e si ala trecut in CF si eu platesc impozit pe el? Ce trebuie sa fac, unde sa ma adresez si cit costa ?
Multumesc anticipat!

#8
meeshu

meeshu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.03.2006
Eu ti-as recomanda sa iei legatura cu un notar. Din ce spui pare a fi o problema de cadastru si un notar te-ar putea ajuta sa patrunzi in hatisurile birocratice.
Nu e cine stie ce sfat, dar e un inceput.

Succes!

#9
mardarg3

mardarg3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 25.10.2006
Multumesc de sfat!

#10
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
la fel ca meeshu acelasi sfat.

dar din cate spui diferenta de teren e destul de mare deci nu poate fi decat dealul din spate. ori e eroare de cadastru ori o portiune din deal e a ta.

acel teren ( de pe deal) probabil e agricol cu impozit mai mic.

#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,025
  • Înscris: 09.01.2007
E clar ca ti-ai 'luat' casa respectiva fara sa faci toate formalitatile (masuratoare, cadastru, studiu geo sa vezi cum e terenul de fundare etc.), altfel ai fi identificat problema din stadiul respectiv. Ce acte de cumparare ai facut si ce scrie in ele ? Poti avea surprize - de ex. daca in cartea funciara vanzatorul are 300 mp si pe acte ti-a trecut 200, inseamna ca el a ramas cu 100 ! Daca, din contra, pe actul de cumparare ai mai mult decat la cartea funciara, ai platit degeaba.
Schema este ca tu ne zici de o discrepanta intre masuratoare si CF, dar conteaza si ce ai scris in actele de cumparare.

#12
mardarg3

mardarg3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 25.10.2006

View Postoverseas, on Apr 5 2007, 18:25, said:

E clar ca ti-ai 'luat' casa respectiva fara sa faci toate formalitatile (masuratoare, cadastru, studiu geo sa vezi cum e terenul de fundare etc.), altfel ai fi identificat problema din stadiul respectiv. Ce acte de cumparare ai facut si ce scrie in ele ? Poti avea surprize - de ex. daca in cartea funciara vanzatorul are 300 mp si pe acte ti-a trecut 200, inseamna ca el a ramas cu 100 ! Daca, din contra, pe actul de cumparare ai mai mult decat la cartea funciara, ai platit degeaba.
Schema este ca tu ne zici de o discrepanta intre masuratoare si CF, dar conteaza si ce ai scris in actele de cumparare.
In actul de vinzare-cumparare este scris conform cu cartea funciara. Notarul a copiat exact ce scrie in CF.

#13
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005
atunci te duci tu frumos la ANCPI din raza localitatii tale si semnalezi problema.
ar trebui sa ai (in functie de data achizitionarii) o documentatie cadastrala la imobil.
daca ea nu este conforma cu realitatea cineva va raspunde.
fa o hartie la ANCPI si solicita rectificarea Cartii Funciare pentru a fi conforma cu realitatea.
pentru asta cheama un cadastrist sa iti masoare si sa iti faca o documentatie cadastrala (repet, daca nu ai) care sa fie conforma cu realitatea. in baza ei faci si modificarile in cartea funciara

#14
mardarg3

mardarg3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 25.10.2006

View Postadizaha, on Apr 10 2007, 22:01, said:

atunci te duci tu frumos la ANCPI din raza localitatii tale si semnalezi problema.
ar trebui sa ai (in functie de data achizitionarii) o documentatie cadastrala la imobil.
daca ea nu este conforma cu realitatea cineva va raspunde.
fa o hartie la ANCPI si solicita rectificarea Cartii Funciare pentru a fi conforma cu realitatea.
pentru asta cheama un cadastrist sa iti masoare si sa iti faca o documentatie cadastrala (repet, daca nu ai) care sa fie conforma cu realitatea. in baza ei faci si modificarile in cartea funciara
Am fost azi la ANCPI si am depus o cerere pt. schita exacta a amplasarii imobilului. Poate ca am o bucata din terenul vecinilor si eu nu stiu. Daca va rezulta si din schita ca e mai mic atunci am sa fac reclamatie. Daca e vorba de stinca din spatele casei si ei imi considera curte atunci iar am sa fac reclamatie.
Multumesc pentru sfat!

p.s. Abia marti imi dau astia copia dupa schita.

Edited by mardarg3, 11 April 2007 - 13:53.


#15
^Cody

^Cody

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 30.03.2007
Legea "stie" de milioane de constructii fara autorizatie de pe timpul comunistilor, stai fara grija, si spune ca orice constructie ridicata cu sau fara acte inainte de '89, pentru a o demola, ii trebuie si o autorizatie de demolare. Situatie: Pe timpul comunistilor, un vecin si-a dezmembrat anexele pe care le avea pe langa casa, a pus vreo 20 de barne in dreptul casei, a ancorat bine casa si a tras-o cu tractorul vreo 50 de metri, - nu e vrajeala - pe un loc drept, ca ii era frica sa nu o ia la vale singura - casa lui.. Asta se intampla acum vreo 40 de ani.. Si surpriza.. pamantul ala era al bunicii mele.. Fiind om de comitet, bunica-mea l-a lasat acolo, stiind situatia lui precara. Dupa revolutie, "nepotii" bunicii adica verii mei au vrut sa il scoata pe om de acolo cu casa lui, dar alta surpriza...  daca iti faci o casa pe un teren care nu e al tau, dupa vreo 10 ani de stat, devii proprietar pana mori pe acel teren. Asa ca a trebuit sa astepte inca vreo 8 ani pana a decedat respectivul. Apoi, si-au facut rost de autirizatie de demolare, chiar daca a costat doar vreo 150.000 de lei la acea vreme, suma destul de modica..

#16
mardarg3

mardarg3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 25.10.2006
Am fost la ANCPI si mi-au spus ca nu au schita amplasamentului si m-au trimis la OCPI de unde am facut rost de o copie dupa "plansa" - un fel de schita a zonei cu amplasarea caselor si strazilor. Acolo figureaza si dealul respectiv care e in spatele casei ca fiind proprietatea mea. Deci in afara de umbra, dealul respectiv (care practic e o stinca aproape verticala) nu ma ajuta cu nimic, ba chiar platesc impozit pe teren aiurea. Intrebarea este: cum ma debarasez de el?

#17
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.04.2006
Fac un studiu al pietei pentru a studia variatia manoperei in regiunile tarii.
Ma intereseaza manopera pe zidarie, pe sape etc.
Deci cine are cunostinte, chiar si despre preturi manopera la negru este rugat sa le expuna.

#18
simad

simad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 15.06.2007
Salut

am rugamintea de a ma sfatuii intro chestiune. Sunt pe cale sa achizitionez un teren pin zona branesti-ganeasa. pana aici totul e ok, dar proprietarul ar dorii sa nu tresca valoarea pe care am stabilit-o pe "oficiale". Sfatul pe care vi-l cer este daca e bine asa ceva, si la ce riscuri ma supun.

Merci!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate