Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Rapirea celor credinciosi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#19
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postzend112, on Mar 31 2007, 19:11, said:

kruger are dreptate. Mai intai va fi Rapirea. Apoi va urma necazul cel mare, a doua venire a Domnului Isus, domnia de 1000 de ani si Judecata de Apoi. Ideea ii ca multi isi vor pierde credinta dupa Rapire la necazul cel mare
zexelica nu cred ca ai dreptate.
In fine... sa nu ne certam pe tema asta.

     Nu exista Rapirea ! Poate exista Cina cea de taina, dar Rapirea nu ! Exista in schimb, rapirea celor alesi, care este cu totul altceva si este, inainte de orice, un eveniment simbolic si in nici un caz o rapire in trup !

#20
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postzend112, on Mar 31 2007, 20:11, said:

kruger are dreptate. Mai intai va fi Rapirea. Apoi va urma necazul cel mare, a doua venire a Domnului Isus, domnia de 1000 de ani si Judecata de Apoi. Ideea ii ca multi isi vor pierde credinta dupa Rapire la necazul cel mare
zexelica nu cred ca ai dreptate.
In fine... sa nu ne certam pe tema asta.
Tocmai asta i-am cerut si lui Kruger: proba biblica directa care sa mentioneze ca raptura va fi INAINTE de marile strimtorari.

Este o ivatatura gresita, care nu are proba biblica directa. Eu am dat versuri directe unde se spune ca invierea va fi in ziua de apoi, iar invierea mortilor este simultana.

De ce nu sustii cu versuri afirmatiile? Versuri directe. Si dupa aceea, trebuie sa le armonizezi cu cele care spun direct cind se va petrece raptura.

#21
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006
Trebuie mentionat ca nu sunt foarte multe texte in Biblie despre necazul cel mare, dar cele care sunt ne spun clar cine va fi in necazul cel mare si cine nu va fi.
-Ieremia 30.7  --un timp de necaz pentru Iacov--. Nu inseamna ca vor fi numai evrei in necazul cel mare, dar spune ca acel timp de necaz este destinat evreilor, timp inclus in planul lui Dumnezeu cu ei.
-Daniel 12.1 --Spune clar ca acei care vor fi gasiti scrisi in Carte vor fi scapati de necaz. Este, poate, cel mai clar verset pe care pot sa il citez in legatura cu acest subiect.
-Apocalipsa 7.14  -- alt verset clar in care se spune cine va iesi din necazul cel mare (pe langa "ramasita poporului evreu"). Acei oameni vor avea un statut privilegiat, intr-adevar, dar nu vor face parte din Biserica. Se vede clar din rasplata pe care o primesc (de fapt, ei nu primesc rasplata ci doar adapost, daca pot sa spun asa)
- Mai sunt cateva locuri in evanghelii in care se vorbesct de necazul cel mare, versete in care Domnul Isus le spune ucenicilor ca necazl va veni peste poporul lor-evreu-.

Daca ne mai gandim putin, Ziua Domnului, de care spune zexelica, va fi aceea in care Domnul Isus va veni in slava, alaturi de Biserica Sa. Pai, zexelica, daca tu spui ca atunci va fi "rapirea", cum se poate ca Biserica sa fie "rapita" si sa si vina impreuna cu Domnul, in acelasi timp?
Mai  spun odata, Domnul Isus va veni de 2 ori :
1.Pentru Biserica ("rapirea" celor credinciosi)
2.Pentru Judecata, in slava, la sfarsitul Necazului cel Mare

Edited by kruger, 01 April 2007 - 20:07.


#22
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postkruger, on Apr 1 2007, 20:06, said:

Trebuie mentionat ca nu sunt foarte multe texte in Biblie despre necazul cel mare, dar cele care sunt ne spun clar cine va fi in necazul cel mare si cine nu va fi.
-Ieremia 30.7  --un timp de necaz pentru Iacov--. Nu inseamna ca vor fi numai evrei in necazul cel mare, dar spune ca acel timp de necaz este destinat evreilor, timp inclus in planul lui Dumnezeu cu ei.
-Daniel 12.1 --Spune clar ca acei care vor fi gasiti scrisi in Carte vor fi scapati de necaz. Este, poate, cel mai clar verset pe care pot sa il citez in legatura cu acest subiect.
-Apocalipsa 7.14  -- alt verset clar in care se spune cine va iesi din necazul cel mare (pe langa "ramasita poporului evreu"). Acei oameni vor avea un statut privilegiat, intr-adevar, dar nu vor face parte din Biserica. Se vede clar din rasplata pe care o primesc (de fapt, ei nu primesc rasplata ci doar adapost, daca pot sa spun asa)
- Mai sunt cateva locuri in evanghelii in care se vorbesct de necazul cel mare, versete in care Domnul Isus le spune ucenicilor ca necazl va veni peste poporul lor-evreu-.

Daca ne mai gandim putin, Ziua Domnului, de care spune zexelica, va fi aceea in care Domnul Isus va veni in slava, alaturi de Biserica Sa. Pai, zexelica, daca tu spui ca atunci va fi "rapirea", cum se poate ca Biserica sa fie "rapita" si sa si vina impreuna cu Domnul, in acelasi timp?
Mai  spun odata, Domnul Isus va veni de 2 ori :
1.Pentru Biserica ("rapirea" celor credinciosi)
2.Pentru Judecata, in slava, la sfarsitul Necazului cel Mare

     Toate evenimentele din apocalipsa sunt, in primul rand, simbolice si se intampla pentru fiecare om in parte ! Nu mai visati la rapiri spectaculoase, necazuri mondiale, prajeli generale si alte asemena prostii ca spectacolul asta va ramane totdeauna spectacolul vesnic anuntat, dar care nu ca avea loc niciodata !!!
     Daca va plac povestile cu bau-bau, imi pare rau, dar veti fi cam dezamagiti !!!

Edited by tudorel666, 01 April 2007 - 22:31.


#23
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006

View Posttudorel666, on Apr 1 2007, 23:31, said:

Toate evenimentele din apocalipsa sunt, in primul rand, simbolice si se intampla pentru fiecare om in parte ! Nu mai visati la rapiri spectaculoase, necazuri mondiale, prajeli generale si alte asemena prostii ca spectacolul asta va ramane totdeauna spectacolul vesnic anuntat, dar care nu ca avea loc niciodata !!!
     Daca va plac povestile cu bau-bau, imi pare rau, dar veti fi cam dezamagiti !!!

Nu cred ca ai cu ce sa argumentezi asta. Iti place sa crezi ca astfel de lucruri nu se vor intampla, ei bine, nu stiu care dintre noi va fi dezamagit, crede-ma. Pot doar sa iti spun ca daca aceste lucruri se vor intampla (si daca Dumnezeu o spune, cum poti sa crezi altfel?)  momentul in care iti vei da seama ca totul a fost adevarat va fi teribil. Asta daca nu te impaci dinainte cu Dumnezeu.
   Intr-adevar, in Biblie sunt scrise lucruri simbolice, dar ele tocmai asta prevestesc: evenimentele ce urmeaza sa vina. Ai fi uimit daca ti-ai da seama ca tot ce se intampla in lumea asta in momentul de fata e scris in Biblie.
   Cat despre povestile cu bau-bau...stii cum e omul? Zice : "Sa vad eu o minune si cred ca exista Dumnezeu...sa vad eu acum un semn...". Iti spun eu, au fost vremuri cand Dumnezeu a facut minuni in fata omului, minuni mari, de necontestat. Si stii ce a facut omul la scurt timp dupa aceea? L-a uitat pe Dumnezeu...asa e omul - inselat de Satan-. Vor mai fi semne si minuni, vei mai vedea intamplari cu bau-bau, numai ca va fi prea tarziu pentru tine daca nu iti rezolvi problemele inaintea lui Dumnezeu cat mai e timp.

Edited by kruger, 01 April 2007 - 23:03.


#24
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postkruger, on Apr 1 2007, 23:02, said:

Nu cred ca ai cu ce sa argumentezi asta. Iti place sa crezi ca astfel de lucruri nu se vor intampla, ei bine, nu stiu care dintre noi va fi dezamagit, crede-ma. Pot doar sa iti spun ca daca aceste lucruri se vor intampla (si daca Dumnezeu o spune, cum poti sa crezi altfel?)  momentul in care iti vei da seama ca totul a fost adevarat va fi teribil. Asta daca nu te impaci dinainte cu Dumnezeu.
   Intr-adevar, in Biblie sunt scrise lucruri simbolice, dar ele tocmai asta prevestesc: evenimentele ce urmeaza sa vina. Ai fi uimit daca ti-ai da seama ca tot ce se intampla in lumea asta in momentul de fata e scris in Biblie.
   Cat despre povestile cu bau-bau...stii cum e omul? Zice : "Sa vad eu o minune si cred ca exista Dumnezeu...sa vad eu acum un semn...". Iti spun eu, au fost vremuri cand Dumnezeu a facut minuni in fata omului, minuni mari, de necontestat. Si stii ce a facut omul la scurt timp dupa aceea? L-a uitat pe Dumnezeu...asa e omul - inselat de Satan-. Vor mai fi semne si minuni, vei mai vedea intamplari cu bau-bau, numai ca va fi prea tarziu pentru tine daca nu iti rezolvi problemele inaintea lui Dumnezeu cat mai e timp.

     Kruger, le-am rezolvat de multisor ! Tocmai de-asta rad acum de cei speriati de povestile cu lupul cel rau care va veni, va sufla foc pe nari si va rapi pe nu stiu cati !

     Iar de argumentat, am argumentat deja si voi continua sa argumentez !!!

#25
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postkruger, on Apr 1 2007, 21:06, said:

Trebuie mentionat ca nu sunt foarte multe texte in Biblie despre necazul cel mare, dar cele care sunt ne spun clar cine va fi in necazul cel mare si cine nu va fi.
Daca ne mai gandim putin, Ziua Domnului, de care spune zexelica, va fi aceea in care Domnul Isus va veni in slava, alaturi de Biserica Sa. Pai, zexelica, daca tu spui ca atunci va fi "rapirea", cum se poate ca Biserica sa fie "rapita" si sa si vina impreuna cu Domnul, in acelasi timp?
Mai  spun odata, Domnul Isus va veni de 2 ori :
1.Pentru Biserica ("rapirea" celor credinciosi)
2.Pentru Judecata, in slava, la sfarsitul Necazului cel Mare
Unde scrie ca va veni de 2 ori? In ce vers?
Si cum contrazici 1Tes 4:14-17 care spune ca rapirea va fi dupa ce vor invia mortii? Iar in Ioan 5:28, 29 si Ioan 6:39, 40, 44, 54 se spune ca este in ziua de apoi?

Tu ai postat versuri care atesta rapirea. Dar timing-ul? N-ai niciun vers. Eu asta am afirmat despre doctrina ta. Ca afirma rapirea inainte de marile strimtorari neavind niciun vers proba.

Edited by zexelica, 02 April 2007 - 12:17.


#26
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006

View Postzexelica, on Apr 2 2007, 13:15, said:

Unde scrie ca va veni de 2 ori? In ce vers?
Si cum contrazici 1Tes 4:14-17 care spune ca rapirea va fi dupa ce vor invia mortii? Iar in Ioan 5:28, 29 si Ioan 6:39, 40, 44, 54 se spune ca este in ziua de apoi?

Tu ai postat versuri care atesta rapirea. Dar timing-ul? N-ai niciun vers. Eu asta am afirmat despre doctrina ta. Ca afirma rapirea inainte de marile strimtorari neavind niciun vers proba.

Am dat versete care afirma ca "rapirea" va avea loc inaintea Necazului cel Mare. Citeste textul din Daniel 12:1, apoi in Apocalipsa 7:14, sut mai sus. Nu se spune "mot a mot" , dar aproape. In Biblie nu vei gasi "timing-ul" despre care vorbesti scris cu cifre. Vei gasi texte care ne indeamna sa cerem intelepciune de la Dumnezeu ca sa pricepem ce scrie si  ne va fi data.

Faptul ca va veni de 2 ori se vede clar daca citesti cu atentie Biblia. De exemplu, 1Tes 4:14-17 ; Spune ca vor invia cei morti in Hristos . Ai foarte mare grija, vor fi 2 invieri. Prima este aceasta din 1Tes 4 (va fi in momentul "rapirii" si vor invia numai cei care au murit credinciosi) iar a doua va fi inaintea Judecatii, la sfarsit, in fata marelui tron alb , Apoc 20:12.

Apoi, daca citesti atent versetul 17 din 1 Tes 4, scrie acolo "...sa intampinam pe Domnul in vazduh..." .La "rapire", Domnul Isus nici nu va veni pe pamant ci ne vom intalni in vazduh, pentru ca apoi sa "fim totdeauna cu Domnul".

Cum iti explici ca la Ziua Domnului, cand Domnul Isus va veni pe Muntele Maslinilor, noi vom fi deja cu el? As vrea sa raspunzi la aceasta intrebare.

#27
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Tot ii dai inainte cu niste versuri care atesta raptura, nu timing-ul.

Mortii inviaza in ziua de apoi: cei in Hristos (Ioan 6:39, 40, 44,54) si odata cu ei cei nesalvati (Ioan 5:28, 29).
Asta inseamna ca rapirea din 1Tes4 este in ziua de apoi, ziua judecatii.

Cum contrazici aceste versuri directe, mai ales ca tu te bazezi pe niste interpretari proprii, nu pe versuri directe.

#28
truthman

truthman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 641
  • Înscris: 01.05.2006

View Postkruger, on Mar 24 2007, 19:31, said:

Ma mir ca nu s-a dezbatut acest subiect pana acum. Mi se pare ca e de maxima importanta. 1 Tesaloniceni 4:16 este unul din textele care ne vorvesc cel mai deslusit despre aceasta "rapire".
Despre ce este vorba? Cum va fi? Trebuie sa ne speriem de asa ceva?
  -cred ca raspunsurile la aceste intrebari pot fi mai mult decat interesante
Sunt mai mult decat interesante! sunt socante si mai ales pot fi adevarate daca ceea ce este scris in Biblie este adevarat!
Uite un caz asemanator
http://forum.softped...t...447&st=8220

View Postkruger, on Mar 24 2007, 19:31, said:

Ma mir ca nu s-a dezbatut acest subiect pana acum. Mi se pare ca e de maxima importanta. 1 Tesaloniceni 4:16 este unul din textele care ne vorvesc cel mai deslusit despre aceasta "rapire".
Despre ce este vorba? Cum va fi? Trebuie sa ne speriem de asa ceva?
  -cred ca raspunsurile la aceste intrebari pot fi mai mult decat interesante
LOL chiar se vb in Biblie despre rapiri la cer!!!!!

Edited by Megara, 12 May 2007 - 11:14.
merge posts


#29
chivas314159

chivas314159

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 23.09.2006

View Postkruger, on Mar 26 2007, 21:29, said:

Repet, Domnul Isus isi va "lua mireasa"(=rapirea celor credinciosi) inainte de Necazul cel Mare.


:roflmao: deodata vom scapa de toti fanaticii? Bring it on already!

#30
mariAZ

mariAZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2007

View Postzexelica, on Apr 1 2007, 15:16, said:

Tocmai asta i-am cerut si lui Kruger: proba biblica directa care sa mentioneze ca raptura va fi INAINTE de marile strimtorari.

Este o ivatatura gresita, care nu are proba biblica directa. Eu am dat versuri directe unde se spune ca invierea va fi in ziua de apoi, iar invierea mortilor este simultana.

De ce nu sustii cu versuri afirmatiile? Versuri directe. Si dupa aceea, trebuie sa le armonizezi cu cele care spun direct cind se va petrece raptura.


dovada biblica directa care spune ca rapirea va fi inaintea de marile stramtorari? foarte simplu! apocalipsa 20:4-6

5. ceilalti morti n-au inviat pana nu s-au sfarsit cei o mie de ani. aceasta este intaia inviere
6. fericiti si sfinti sunt ceice au parte de intaia inviere! asupra lor a doua moarte n-are nicio putere; ci vor fi preoti ai lui Dumnezeu si ai lui Hristos, si vor imparati cu El o mie de ani.

daca aveti comentarii cu argumente biblice sunt binevenite

#31
denied

denied

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 08.09.2005
Subiectul este interesant, si vad o incercare buna de argumentare. Prin textele de mai jos voi incerca sa demonstrez ca Biblia vorbeste de o revenire a lui Isus vizibila, ca toti Il vor vedea, iar cei credinciosi vor fi printre cei care Il vor vedea venind, la fel cum Il vor vedea si cei necredinciosi.
Faptele Apostolilor 1,9-11
9 După ce a spus aceste lucruri, pe când se uitau ei la El, S-a înălțat la cer, și un nor L-a ascuns din ochii lor.
10 Și cum stăteau ei cu ochii pironiți spre cer, pe când Se suia El, iată că li s-au arătat doi bărbați îmbrăcați în alb,
11 și au zis: "Bărbați Galileeni, de ce stați și vă uitați spre cer? Acest Isus, care S-a înălțat la cer din mijlocul vostru, va veni în același fel cum L-ați văzut mergând la cer."

Acesti oameni erau ucenicii, deci oameni care Il vor vedea pe Isus venind si care vor face parte din numarul celor credinciosi iar ingerii le spun ca Isus se va intoarce in acelasi fel in care L-au vazut plecand spre cer, adica intr-un mod vizibil.

Matei 24 e plin de dovezi ale venirii lui Isus intr-un mod fizic, ca sa Ii ia la cer pe cei credinciosi. Voi aminti doar cateva dintre dovezile care arata ca cei credinciosi vor fi pe pamant la a doua venire a lui Isus:
14 Evanghelia aceasta a Împărăției va fi propovăduită în toată lumea, ca să slujească de mărturie tuturor neamurilor. Atunci va veni sfârșitul.
Daca sfarsitul va veni doar imediat dupa ce Evanghelia va fi propovaduita in toata lumea, atunci e clar ca cei credinciosi vor fi pe pamant in acea vreme, deoarece cine altcineva ar putea sa propovaduiasca Evanghelia?

20 Rugați-vă ca fuga voastră să nu fie iarna, nici într-o zi de Sabat.
21 Pentru că atunci va fi un necaz așa de mare, cum n-a fost niciodată de la începutul lumii până acum, și nici nu va mai fi.
22 Și dacă zilele acelea n-ar fi fost scurtate, nimeni n-ar scăpa; dar, din pricina celor aleși, zilele acelea vor fi scurtate.
Am vazut mai sus ca cineva spunea ca in timpul necazului celui mare, sfintii (credinciosii) vor fi cu Isus in cer. Din versetele de mai sus reiese ca ei vor fi pe pamant, si vor trece prin acest necaz mare, altfel Isus nu le-ar fi spus sa se roage (daca ar fi fost vorba de cei pacatosi, nu le-ar fi spus sa se roage, pentru ca oricum cei pacatosi nu ar fi ascultat de ce ar fi spus Isus atunci) ca fuga lor sa nu fie iarna, nici intr-o zi de Sabat (cei care vor astepta venirea Lui vor fi pazitori ai Sabatului, deci in niciun caz necredinciosi). Versetul 22 spune clar ca din pricina celor necredinciosi zilele acelea de mare necaz vor fi scurtate.

29 Îndată după acele zile de necaz, soarele se va întuneca, luna nu-și va mai da lumina ei, stelele vor cădea din cer, și puterile cerurilor vor fi clătinate.
30 Atunci se va arăta în cer semnul Fiului omului, toate semințiile pământului se vor boci, și vor vedea pe Fiul omului venind pe norii cerului cu putere și cu o mare slavă.
31 El va trimite pe îngerii Săi cu trâmbița răsunătoare, și vor aduna pe aleșii Lui din cele patru vânturi, de la o margine a cerurilor până la cealaltă.
Din versetele de mai sus e evident faptul ca venirea lui Isus va fi vizibila de catre toti oamenii, iar la venirea Lui cei credinciosi vor fi pe pamant (vers. 31).

Chiar textele din 1 Tesaloniceni vorbesc despre o revenire triumfala a lui Isus:
1 Tesaloniceni 4,16-17
16 Căci însuși Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel și cu trâmbița lui Dumnezeu, Se va pogorî din cer, și întâi vor învia cei morți în Hristos.
17 Apoi, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiți toți împreună cu ei, în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh; și astfel vom fi totdeauna cu Domnul.
Se vorbeste deci in versetul 16 despre revenirea lui Isus, asa cum este descrisa ea in Matei 24, o revenire vizibila si care va fi auzita ("cu un strigat, cu glasul unui arhanghel si cu trambita lui Dumnezeu"). Iar despre aceasta rapire, eu as spune mai degraba ca este o luare a celor credinciosi in cer, nu o rapire secreta si fara voia celor credinciosi (ei vor trebui sa se pregateasca in mod intens pentru revenirea lui Isus, si sa treaca prin necazul cel mare, deci nu va fi o "rapire" fortata).

In timp ce pentru cei credinciosi a doua venire a lui Isus va reprezenta un motiv de bucurie, pentru cei necredinciosi va fi un moment de disperare cum nu realizeaza cineva:
Apocalipsa 6, 12-16.
12 Când a rupt Mielul pecetea a șasea, m-am uitat, și iată că s-a făcut un mare cutremur de pământ. Soarele s-a făcut negru ca un sac de păr, luna s-a făcut toată ca sângele,
13 și stelele au căzut din cer pe pământ, cum cad smochinele verzi din pom, când este scuturat de un vânt puternic.
14 Cerul s-a strâns ca o carte de piele, pe care o faci sul. Și toți munții și toate ostroavele s-au mutat din locurile lor.
15 Împărații pământului, domnitorii, căpitanii oștilor, cei bogați și cei puternici, toți robii și toți oamenii slobozi s-au ascuns în peșteri și în stâncile munților.
16 Și ziceau munților și stâncilor: "Cădeți peste noi, și ascundeți-ne de Fața Celui ce stă pe scaunul de domnie și de mânia Mielului;
17 căci a venit ziua cea mare a mâniei Lui, și cine poate sta în picioare?"
Pacatosii apeleaza la elementele naturii pentru a-i ascunde de privirea Celui pe care L-au refuzat in mod constant.

Capitolul 20 din Apocalipsa am vazut ca a fost amintit ca dovada a faptului ca rapirea va fi inaintea marei stramtorari (am aratat mai sus ca nu va fi asa, si ca cei credinciosi vor fi pe pamant in timpul marei stramtorari). Sa aruncam o privire asupra lui.
4 ...Și am văzut sufletele celor ce li se tăiase capul din pricina mărturiei lui Isus și din pricina Cuvântului lui Dumnezeu, și ale celor ce nu se închinaseră fiarei și icoanei ei, și nu primiseră semnul ei pe frunte și pe mână. Ei au înviat, și au împărățit cu Hristos o mie de ani.
5 Ceilalți morți n-au înviat până nu s-au sfârșit cei o mie de ani. Aceasta este întâia înviere.
6 Fericiți și sfinți sunt cei ce au parte de întâia înviere! Asupra lor a doua moarte n-are nici o putere; ci vor fi preoți ai lui Dumnezeu și ai lui Hristos, și vor împărăți cu El o mie de ani.
Din aceste versete reiese ca intai vor invia cei credinciosi (prima inviere care va fi la a doua venire a lui Isus) iar cei necredinciosi nu vor invia atunci, ci dupa cei 1000 de ani, timp in care Satana va fi "legat" (reiese din versetele anterioare) prin faptul ca nu va mai avea pe cine sa insele sau sa influenteze.

7 Când se vor împlini cei o mie de ani, Satana va fi dezlegat;
8 și va ieși din temnița lui, ca să înșele Neamurile, care sunt în cele patru colțuri ale pământului, pe Gog și pe Magog, ca să-i adune pentru război. Numărul lor va fi ca nisipul mării.
9 Și ei s-au suit pe fața pământului, și au înconjurat tabăra sfinților și cetatea preaiubită. Dar din cer s-a pogorât un foc care i-a mistuit.
Satana va fi dezlegat pentru ca cei nelegiuiti vor fi inviati de Dumnezeu pentru a fi judecati, dar ei vor fi influentati de Satana si vor incerca in disperare de cauza sa "atace" cetatea lui Dumnezeu care se va fi coborat din Cer pe pamant, dar vor fi arsi de focul care va sterge pacatul din lume.

12 Și am văzut pe morți, mari și mici, stând în picioare înaintea scaunului de domnie. Niște cărți au fost deschise. Și a fost deschisă o altă carte, care este cartea vieții. Și morții au fost judecați după faptele lor, după cele ce erau scrise în cărțile acelea.
13 Marea a dat înapoi pe morții care erau în ea; Moartea și Locuința morților au dat înapoi pe morții care erau în ele. Fiecare a fost judecat după faptele lui.
14 Și Moartea și Locuința morților au fost aruncate în iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua.
15 Oricine n-a fost găsit scris în cartea vieții, a fost aruncat în iazul de foc.
Aceste versete vorbesc tocmai despre judecata tuturor oamenilor. "Oricine n-a fost gasit scris in cartea vietii a fost aruncat in iazul de foc." "Iazul de foc este moartea a doua" - inseamna ca a mai fost o moarte prin care au trecut cei necredinciosi (moartea pe care au suferit-o la a doua venire a lui Isus, atunci cand cei credinciosi au fost inviati iar cei care erau deja in viata au fost luati in Cer.

In concluzie, Biblia vorbeste despre doua invieri, prima inviere care are loc la a doua venire a lui Isus (prima venire fiind cea de acum aprox. 2000 ani, cand Isus a venit in lume ca om), aceasta fiind invierea celor care L-au acceptat pe Isus in vietile lor, L-au lasat sa le transforme vietile, au ascultat de Legea Lui; iar a doua inviere, invierea celor pacatosi, va fi dupa cei 1000 de ani cand pamantul va fi gol, pentru ca toti pacatosii vor fi morti, aceasta inviere fiind realizata pentru judecata celor pacatosi. Despre rapire am vazut mai sus ca aceasta nu va fi una secreta, in care credinciosii pur si simplu dispar de pe pamant, ci va fi o "luare" a celor credinciosi de catre ingeri pentru a fi dusi in cer, ca o implinire a ceea ce spunea Isus in Ioan 14, 2-3: 2 În casa Tatălui Meu sunt multe locașuri. Dacă n-ar fi așa, v-aș fi spus. Eu Mă duc să vă pregătesc un loc. 3 Și după ce Mă voi duce și vă voi pregăti un loc, Mă voi întoarce și vă voi lua cu Mine, ca acolo unde sunt Eu, să fiți și voi.


Semnele spuse de Isus ca vor preceda venirea Lui a doua oara arata foarte clar ca a doua venire a Lui e foarte aproape (poate doar cativa ani, oricum momentul exact nu il cunoaste nimeni, decat Dumnezeu). Daca vreti, voi prezenta semnele Bibliei si implinirea lor care dovedesc foarte apropiata revenire a lui Isus, dar doar daca cineva va solicita lucrul acesta.

#32
Nebuchadnetar

Nebuchadnetar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 31.03.2005

View Postkruger, on Mar 24 2007, 19:31, said:

Ma mir ca nu s-a dezbatut acest subiect pana acum. Mi se pare ca e de maxima importanta. 1 Tesaloniceni 4:16 este unul din textele care ne vorvesc cel mai deslusit despre aceasta "rapire".
Despre ce este vorba? Cum va fi? Trebuie sa ne speriem de asa ceva?
  -cred ca raspunsurile la aceste intrebari pot fi mai mult decat interesante

1 Tesaloniceni, 4:16 spune: "Căci însuşi Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel şi cu trâmbiţa lui Dumnezeu, Se va pogorî din cer, şi întâi vor învia cei morţi în Hristos."
Citesc acest text si incerc sa-l inteleg! Stau si meditez! Meditez! Meditez! si ....revelatie!!!!! RAPIREA! Nu e asta textul! Caut! Caut! si...descopar versetul 17: Apoi, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiţi toţi împreună cu ei, în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh; şi astfel vom fi totdeauna cu Domnul.
Regasesc in sfarsit cuvantul Rapire, si acum dau iar cu studiu, cautare .... ce vrea sa zica?!! Si ce sa vezi?!!
(Trebuie sa scriu contextul in care a fost scris textul respectiv, ca sa-l pot explica,)
"11 Să căutaţi să trăiţi liniştiţi, să vă vedeţi de treburi, şi să lucraţi cu mâinile voastre, cum v-am sfătuit.
12 Şi astfel să vă purtaţi cuviincios cu cei de afară, şi să n-aveţi trebuinţă de nimeni.
13 Nu voim, fraţilor, să fiţi în necunoştinţă despre cei ce au adormit, ca să nu vă întristaţi ca ceilalţi, care n-au nădejde.
14 Căci dacă credem că Isus a murit şi a înviat, credem şi că Dumnezeu va aduce înapoi împreună cu Isus pe cei ce au adormit în El.
15 Iată, în adevăr, ce vă spunem, prin Cuvântul Domnului: noi cei vii, care vom rămâne până la venirea Domnului, nu vom lua-o înaintea celor adormiţi.
16 Căci însuşi Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel şi cu trâmbiţa lui Dumnezeu, Se va pogorî din cer, şi întâi vor învia cei morţi în Hristos.
17 Apoi, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiţi toţi împreună cu ei, în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh; şi astfel vom fi totdeauna cu Domnul.
18 Mângâiaţi-vă dar unii pe alţii cu aceste cuvinte."

Regasim deci aici,   contextul (fara de care nici nu merita sa discutam pe baza subiectului) si aflam ca acolo (in mintea celor care era adresata scrisoarea) era o problema, legata de ce se intampla cu omul dupa moarte, unde se duce sufletul lui, si ... de ce; daca exista viata imediat dupa moartea omului sau nu?!!! Si,... ce sa vezi?!!! Stupoare! Pavel explica foarte limpede ca:
La revenirea lui Hristos pentru a-si aduna "copii" Sai, mai intai, cei morti pana la acea data a revenirii, vor fi inviati, si ... impreuna cu sfintii aflati in viata, vor fi ridicati/rapiti la cer. Adica, textul explica faptul ca toti credinciosii care au crezut in Hristos, vor fi ridicati impreuna la cer, nu unii inaintea altora.
Dar ce este cu acel cuvant rapire?! Cine niteste Biblia stie ca se spune ca Hristos va reveni atunci cand nimeni nu stie, ca un hot in noapte si ...va lua pe unul de la camp, pe altul de nu stiu unde, din doi care vor fi in pat, unul va fi luat si altul nu...!!! Asta ma ajuta sa inteleg ca nu tipul ridicarii la cer este important, ci faptul ca o va face cand nimeni nu se asteapta si Revenirea Sa va surprinde lumea toata!!!
Dar cand va veni El, va gasi credinta pe Pamant?! Aceasta este o intrebare GREA!!!

PS: Scuze pentru lungimea topicului, dar nu am reusit sa explic in mai putine cuvinte!

#33
flaviux

flaviux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 19.05.2007
Interesant acest subiect! MA pus pe ganduri putin...
Daca studiem in atentie se refera la rapirea celor credinciosi cand nimeni nu se va astepta! Asa inteleg eu din versetele prezentate! Deci ma gandesc ca va avea deci loc o rapire inaintea judecatii de apoi, nu? Inaite de sfarsitul lumii, deoarece oamenii prezentati munceau si isi traiau viata ca intodeauna(ex. 2 oameni la camp). Deci, ma intereseaza ce se va intampla cu cei ce nu vor fi rapiti... e clar ca sfarsitul lumii nu va veni brusc dupa rapire, deci probabil atunci vor urma   necazurile din Apocalipa? Ca dupa terminarea necazurilor vine mia de ani de pace pe Pamant! Deci probabil ca rapirea va fi inainte sau in timpul necazurilor, dar in nici un caz dupa! Eu asa inteleg...
Dar mai important: stim conform Bibliei ca va avea loc o rapire, nu conteaza cand! Dar, ma intreb si va intreb, aveti vreo asigurare ca veti fi printre cei rapiti? Indeplinim toate cerintele lui Dumnezeu? Ca i clar ca credinta nu este de ajuns! Deci...
meditez...

#34
Nebuchadnetar

Nebuchadnetar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 31.03.2005

View Postflaviux, on Jun 21 2007, 16:53, said:

Interesant acest subiect! MA pus pe ganduri putin...
Daca studiem in atentie se refera la rapirea celor credinciosi cand nimeni nu se va astepta! Asa inteleg eu din versetele prezentate! Deci ma gandesc ca va avea deci loc o rapire inaintea judecatii de apoi, nu? Inaite de sfarsitul lumii, deoarece oamenii prezentati munceau si isi traiau viata ca intodeauna(ex. 2 oameni la camp). Deci, ma intereseaza ce se va intampla cu cei ce nu vor fi rapiti... e clar ca sfarsitul lumii nu va veni brusc dupa rapire, deci probabil atunci vor urma   necazurile din Apocalipa? Ca dupa terminarea necazurilor vine mia de ani de pace pe Pamant! Deci probabil ca rapirea va fi inainte sau in timpul necazurilor, dar in nici un caz dupa! Eu asa inteleg...
Dar mai important: stim conform Bibliei ca va avea loc o rapire, nu conteaza cand! Dar, ma intreb si va intreb, aveti vreo asigurare ca veti fi printre cei rapiti? Indeplinim toate cerintele lui Dumnezeu? Ca i clar ca credinta nu este de ajuns! Deci...
meditez...
dar sa meditezi cu o inima sincera!
cei care vor ramane in mormant nemantuiti, timp de 1000 de ani, vor invia la adoua inviere, pentru moarte vesnica. Simplu. citeste Apocalipsa, si...mediteaza. este vorba de legarea fiarei 1000 de ani, in sens figurat desigur "legat", pentru ca e vorba de fapt de legare, in sensul in care nu va mai avea pe cine sa ispiteasca, si va avea timp sa mediteze si el ( ;) ) la tot ceea ce a facut in existenta sa efemera. Kpisci?
Simplu, domle, dar trebuie sa crezi in Hristos. In/Prin El se implinesc toate! Meditatie eficienta!

#35
denied

denied

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 08.09.2005

View Postflaviux, on Jun 21 2007, 16:53, said:

Interesant acest subiect! MA pus pe ganduri putin...
Daca studiem in atentie se refera la rapirea celor credinciosi cand nimeni nu se va astepta! Asa inteleg eu din versetele prezentate! Deci ma gandesc ca va avea deci loc o rapire inaintea judecatii de apoi, nu? Inaite de sfarsitul lumii, deoarece oamenii prezentati munceau si isi traiau viata ca intodeauna(ex. 2 oameni la camp). Deci, ma intereseaza ce se va intampla cu cei ce nu vor fi rapiti... e clar ca sfarsitul lumii nu va veni brusc dupa rapire, deci probabil atunci vor urma   necazurile din Apocalipa? Ca dupa terminarea necazurilor vine mia de ani de pace pe Pamant! Deci probabil ca rapirea va fi inainte sau in timpul necazurilor, dar in nici un caz dupa! Eu asa inteleg...
Dar mai important: stim conform Bibliei ca va avea loc o rapire, nu conteaza cand! Dar, ma intreb si va intreb, aveti vreo asigurare ca veti fi printre cei rapiti? Indeplinim toate cerintele lui Dumnezeu? Ca i clar ca credinta nu este de ajuns! Deci...
meditez...
Draga flaviux, citeste, te rog, topicul meu de mai sus, chiar daca e putin cam lung, dar din textele date reiese clar ca nu va fi nicio rapire secreta, ci lucrurile vor fi asa: credinciosii vor trece prin necazul cel mare, ii vor rezista apoi va urma revenirea lui Isus (vizibila de pe tot pamantul), Ii va lua pe cei credinciosi in cer (in vazul tuturor, nu in secret), pacatosii vor muri, apoi va urma mileniul, cei 1000 de ani in care "Satana va fi legat" in sensul ca pamantul va fi gol, pacatosii fiind morti iar cei credinciosi in cer, neavand pe cine sa insele, va avea timp sa se gandeasca la raul pe care l-a facut, iar dupa cei 1000 de ani va urma invierea mortilor, judecata si distrugerea vesnica a pacatosilor si a pacatului. Argumentatia cu pasaje din Biblie o gasesti in postul de mai sus.

#36
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View PostNebuchadnetar, on Jun 21 2007, 17:10, said:

cei care vor ramane in mormant nemantuiti, timp de 1000 de ani, vor invia la adoua inviere, pentru moarte vesnica.
Naspa treaba. Pai nu poate sa-i omoare din prima si gata?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate