Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

DESPRE BROASTE SI BROSCUTE

- - - - -
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

#37
corall

corall

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.11.2004
Mi-am luat o testoasa de florida si sunt speriata ca au inceput sa i se unfle ochii .  :no: Am fost cu ea la medic si mi-a dat vitamina A si o solutie pe care sa i-o pun pe ochi, dar as vrea sa stiu daca cineva care are mai demult broscute, a avut problema asta si daca se rezolva sau e ceva grav? Va rog sa ma ajutati cu un sfat daca puteti. Multumesc mult!!!

#38
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
e o problema foarte intalnita la broscutele testoase de florida.
b apare daca le ti in curent sau apa e sub temperatura care ar trebui (nu ma intreba care ca nu mai stiu).
In principiu iti tebuie un terariu in care apa sa fie destul de adanca sa poata inota si loc fara apa unde sa iasa.
Deasupra partii de "pamant" se poate pune o veoza cu bec destul de puternic ca sa dea si caldura dar sa nu fie f aproape sa poata sa-l atinga.
in apa trebuie sa pui un incalzitor.
urmezi tratamentul dat de doctor si ar trebui sa fie ok.

#39
corall

corall

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.11.2004

userreclamatii, on Dec 23 2004, 19:12, said:

e o problema foarte intalnita la broscutele testoase de florida.
b apare daca le ti in curent sau apa e sub temperatura care ar trebui (nu ma intreba care ca nu mai stiu).
In principiu iti tebuie un terariu in care apa sa fie destul de adanca sa poata inota si loc fara apa unde sa iasa.
Deasupra partii de "pamant" se poate pune o veoza cu bec destul de puternic ca sa dea si caldura dar sa nu fie f aproape sa poata sa-l atinga.
in apa trebuie sa pui un incalzitor.
urmezi tratamentul dat de doctor si ar trebui sa fie ok.

<{POST_SNAPBACK}>


:)  Merci pentru sfaturi!!

#40
rayman

rayman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 27.09.2004
nu mai deschid un topic nou.. mi-am luat si eu o testoasa d'asta miica si verde (de florida)..m-am documentat despre ce si cum insa mai am cateva nelamuriri. Broscuta este foarte mica si mi-e teama ca nu cumva sa fac ceva cum nu trebuie si sa o pateasca. :ack:
E normal sa stea atat in apa?(tot timpul). si cand doarme, nu scoate capul mai deloc :| si apa cat de adanca sa fie?
Nu stiu ce fel de lumina sa ii pun, si cat timp, deocamdata sta cu o veioza de 35 W. am inteles ca i-ar trebui ceva cu UV, dar n-am habar de unde si ce. help...

apreciez orice sfat.

oh.. inca ceva.. cineva mi-a zis sa o spal de mazga care se formeaza pe ea sub jetul de la chiuveta, mie mie se pare cam brutala metoda, cum se procedeaza??

#41
bok

bok

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.07.2005
Am fost aseara la pescuit si am prins pe malul apei aceasta testoasa. Nu pot sa-mi dau seama (nu stiu) ce fel de testoasa este : de uscat sau de apa?
Ma poate cineva ajuta sa o identific, eventual cu niste sfaturi?
Thanks'

:D

Attached Files



#42
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
E broasca de mal. Dupa riduri inclin sa cred ca de mal nisipos.

#43
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
pai unde ai gasit-o?? in apa sau pe uscat? :P

#44
bok

bok

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.07.2005
Bun, si acum te rog zi-mi: e de apa sau de uscat?
Adica pot sa o tin in terariu cu iguana sau nu?
PS- am gasit-o pe uscat, dar destul de aproape  de apa

Edited by bok, 25 July 2005 - 23:18.


#45
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
uita-te la labe....si vezi ce conformatie au...poate iti dai seama asa. Oricum...cam tot ce gasesti pe la noi stau mai mult pe uscat...doar se "plimba" prin apa..deci ai grija....sa aiba unde sa se retraga...sa nu stea permanent in apa

#46
MAVERICK_SS

MAVERICK_SS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 25.08.2005

rayman, on Mar 27 2005, 22:58, said:

nu mai deschid un topic nou.. mi-am luat si eu o testoasa d'asta miica si verde (de florida)..m-am documentat despre ce si cum insa mai am cateva nelamuriri. Broscuta este foarte mica si mi-e teama ca nu cumva sa fac ceva cum nu trebuie si sa o pateasca. :ack:
E normal sa stea atat in apa?(tot timpul). si cand doarme, nu scoate capul mai deloc :| si apa cat de adanca sa fie?
Nu stiu ce fel de lumina sa ii pun, si cat timp, deocamdata sta cu o veioza de 35 W. am inteles ca i-ar trebui ceva cu UV, dar n-am habar de unde si ce. help...

apreciez orice sfat.

oh.. inca ceva.. cineva mi-a zis sa o spal de mazga care se formeaza pe ea sub jetul de la chiuveta, mie mie se pare cam brutala metoda, cum se procedeaza??

<{POST_SNAPBACK}>



Am si eu 2 broaste de 2 ani jumate. Acuma sa trecem la subiect :). Cat timp sunt mici broastele nu trebuie puse sub jet de apa deoarece au carapacea moale si sunt foarte vulnerabili. Second, poti sa le tii si intr-o "cutie" ceva de genu cum erau alea transparente de la frigiderele Arctic ce erau puse imediat sub congelator, si eventual o piatra curatata in mijloc pe care sa se urce cand e soare. Nu are nimica daca dorm sub apa, cand trebuie ies ele la suprafata. Daca vrei sa le speli le iei usor in mana, nu ii tii prea tare si foarte fin ii speli carapacea. Dar vezi ce acvariu folosesti deoarece pot evada foarte usor daca nu e destul de inalt. Apa, cat timp sunt mici poate fi adanca de 5-10 cm (eu cam asa am avut). Lumina max 5 ore zic eu, in rest lumina naturala. Lampa UV nu e neaparat obligatorie cu conditia sa ii pui langa geam unde sa bata soarele pe ei (dar nu mult timp ca nici asa nu e bine). Veioza aia de 35 W e perfecta pe moment. Sper sa nu fi uitat nimic. Ma duc sa imi caut camera digitala si pun niste poze cu broastele mele :)

P.S. Vezi sa nu cada pe spate ca pot sa moara deoarece au plamanii in partea de sus a carapacei daca stiu bine.

#47
MAVERICK_SS

MAVERICK_SS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 25.08.2005
Iata si Broastele mele. Scuze pt calitate, dar nu am cine stie ce camera digitala sofisticata :)


Attached File  IMG_0664.JPG   166.7K   338 downloads
Attached File  IMG_0667.JPG   194.38K   278 downloads

#48
MAVERICK_SS

MAVERICK_SS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 25.08.2005
Intr-adevar asa cum zicea si reclamagiu, e o problema des intalnita si este cauzata de faptul ca broscutei nu i se asigura un mediu potrivit ei: apa curata, schimbata odata la 2-3 zile, temperatura: minim 25 C, mediu ferit de curenti de aer, etc. Daca urmezi tratamentul prescris de veterinar nu vor fi probleme, dar pe viitor ai mai multa grija de broscuta deoarece e foarte sensibila mai ales acum cand e bolnava.

#49
prafuit

prafuit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 28.06.2005
On sau Off topic, voi hotarati.

Acum 2 zile treceam pe strda Traian (sau Popa Nan, mereu le incurc) dinspre Univ Hiperion catre Pache Protopopescu, cand vad ca o piatra se misca perpendicular pe sosea. Imi zic ca este de la suflu unei masini si o fi o hartie cine stie. Merg linistit cu 45 km/h cand ma dau mai apropae vad ca are picioare, ca sa vezi, era o broasca testoasa care traversa strada.Dau o frana si o ocolesc, in spatele meu altu' face la fel!!!

Cine a dat drumu la testoase pe strada???????

#50
MAVERICK_SS

MAVERICK_SS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 25.08.2005

prafuit, on Sep 8 2005, 14:47, said:

On sau Off topic, voi hotarati.

Acum 2 zile treceam pe strda Traian (sau Popa Nan, mereu le incurc) dinspre Univ Hiperion catre Pache Protopopescu, cand vad ca o piatra se misca perpendicular pe sosea. Imi zic ca este de la suflu unei masini si o fi o hartie cine stie. Merg linistit cu 45 km/h cand ma dau mai apropae vad ca are picioare, ca sa vezi, era o broasca testoasa care traversa strada.Dau o frana si o ocolesc, in spatele meu altu' face la fel!!!

Cine a dat drumu la testoase pe strada???????

<{POST_SNAPBACK}>


Si nu ai oprit sa iei cu tine sarmana testoasa?? Mare pacat! Cine stie cum o evadat si acuma o sa moara sau de foame sau calcata de masini. Asta e, lumea e cruda :(

#51
prafuit

prafuit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 28.06.2005

MAVERICK_SS, on Sep 9 2005, 10:25, said:

Si nu ai oprit sa iei cu tine sarmana testoasa?? Mare pacat! Cine stie cum o evadat si acuma o sa moara sau de foame sau calcata de masini. Asta e, lumea e cruda :(

<{POST_SNAPBACK}>

Nu am oprit eu, ca trecusem de ea, dar a oprit unu in spatele meu. Fii fara grija ca daca nu oprea ala, ma duceam eu!

Eu am avut 2 broaste: Taz si Vilula, care au crescut atat de mari incat a trebuit sa le duc la ZOO. Si acum sunt mari si frumoase :)

#52
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
daca e testoasa de florida si tu o tii in romania e normal sa plinga dupa florida (tara ei mult iubita) pina i se umfla ochii. dac vrei sa o vindeci, emigreaza. unde? pai mi se pare logic: la miami  :w00t:

#53
MAVERICK_SS

MAVERICK_SS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 25.08.2005

prafuit, on Sep 9 2005, 10:45, said:

Nu am oprit eu, ca trecusem de ea, dar a oprit unu in spatele meu. Fii fara grija ca daca nu oprea ala, ma duceam eu!

Eu am avut 2 broaste: Taz si Vilula, care au crescut atat de mari incat a trebuit sa le duc la ZOO. Si acum sunt mari si frumoase :)

<{POST_SNAPBACK}>


Si eu am 2 broaste de 2 ani jumate: Norocel si Borka (nume maghiar asta din urma). Si ai mei sunt mari si nesatuli :) numa sa manance ar vrea, dar nu le dau la ZOO pentru nimic in lume. Chiar saptamana asta vreau sa le cumpar un acvariu de 200 L ca in asta vechi abia mai au loc de mari ce sunt. :)

Later Edit: numa de aceea am intrebat daca ai oprit deoarece ti se face mila de ea cand te gandesti ca poate fi calcata de o masina, cand nu are nici o vina saraca

Edited by MAVERICK_SS, 09 September 2005 - 11:27.


#54
Gicuro

Gicuro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.02.2005
Attached File  DSCF5242.JPG   794.3K   365 downloads@Alice
Salut !....Hai sa-ti spun eu despre broasca lui fiimiu.
Are in jur de 4 ani jumate....cam asa mi-a spus un prieten doctor vet. care o mai consulta din cind in cind.Din lipsa de spatiu am renuntat la aquariu si am lasat-o de capul ei prin casa .....si-a gasit loc propriu sub niste jucarii sub un dulap din camera lui fimiu. E adevarat ca sunt sensibile la curent si racesc destul de repede, dar cu apa sa-ti zic sa rizi....cin are nevoie se duce in baie si se urca pe cada si atunci stim ca vrea in apa < e cam greu pune-i apa calduta scoate apa spala cada > dar asta ....lipsa de spatiu. De mancat ii dam o data pe saptamana cuburi de carne numai de vita .....vara mai maninca si alte chestii de la pet shop ca de ex. shripi mici . Pe perioada de iarna intra intr-o stare de hibernare si nu prea mai vrea in apa iar cu mincarea cam la 3 saptamani
Oricum sa ai grija de ele sa-ti traiasca....Uite si o poza cu a noastra <il chiama Nimo--Asa e cu copii de 9 ani >

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate