Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

DESPRE BROASTE SI BROSCUTE

- - - - -
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

#271
Kung-fu

Kung-fu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 04.07.2007
Am o broasca de California, mai exact una red-ear. Are 9,5 ani, este cat o vaca de mare (3-4 kilograme).
De vreo 5 ani, in fiecare vara ea depune oua nefertile fiindca nu am dus-o la imperechiat si nici nu intentionez. Ceea ce mi s-a parut ciudat la inceput era ca din cate stiam de la veterinari si din cunostiintele generale, broastele testoase nu fac oua in captivitate.
Problema mea este ca, cu vreo 2-3 luni inainte sa depuna ouale, devine foarte agitata, parca innebuneste. face o gramada de zgomot in acvariu cum tot pleoscaie non-stop, iar daca o scot afara, nu sta locului 1 secunda, in aprox 2 minute ea da o tura in toata casa de nebuna ce ii in acea perioada, iar casa mea ii destul de mare tin sa mentionez. Se duce mai ales la usa de la intrarea in casa si incepe acolo sa se catere aiurea si cum tot pica si da de pamant face o gramada de galagie. In perioada asta este extrem de obositoare pana depune oule (cam 8-12 oua in 3 zile).

Va rog sa ma ajutati intr-un fel si sa imi spuneti cum as putea sa o linistesc, sa ii reduc durerea daca are in acest timp sau orice altceva, doar sa o potolesc. Si de castrat vreau sa intreb daca este posibil ? Pana acuma singura metoda de a o linisti pe care am gasit-o ii sa o pun intr-un loc in care bate soarele, unde ea se intinde cum poate si sta mult, pana la 6-7 ore de mult daca mai ii soare. Dar din pacate, acuma cum ii mai aproape de perioada depunerii, nu mai functioneaza nimic.

Imi puteti da o indicatie, orice, doar sa se linisteasca cat de putin ?


Btw, am pus o poza, ii facuta de taicameo si ii putin arsa, dar se poate vedea clar cum sta "lesinata" la soare.

Attached Files



#272
purghy

purghy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 18.10.2007
E super dulce, sa iti traiasca! Din pacate, la noi veterinarii sunt destul de nepriceputi cand vine vorba de orice alte vietuitoare in afara cainilor si a pisicilor. Dar eu zic totusi sa incerci sa cauti raspunsuri pe forumuri din afara. Parerea mea e ca atat timp cat broscuta mananca si e vioaie nu ai de ce sa iti faci probleme. In mediul natural la ele e ceva normal sa fie agitate inainte de depunere pentru ca isi cauta cu frenezie locul ideal pentru oua.

#273
Kung-fu

Kung-fu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 04.07.2007
pai asta este problema...ca in aceasta perioada, ea nu mananca aproape de loc. Am incercat pana sa ii reproduc un mediu bun pt depunerea oualelor: cu nisip, soare, apa langa....ca un fel de insulita.
Dar tot nu a mers. Si da, in legatura cu veterinarii de aici ai mare dreptate. Am cautat pe siteuri din canada si US, dar nu am gasit nimic din pacate.
De aceea am apletat aici. Motivul pt care nu gasesc niciun raspuns este ca foarte rar broastele testoase depun oua in captivitate.

Multumesc pt raspuns. Astept si alte pareri si sugestii.

#274
unqjohnny

unqjohnny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 28.08.2008
Nimeni nu stie ? :mellow:

#275
generalmotors

generalmotors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,261
  • Înscris: 11.12.2008
Eu zic ca e mai simplu sa intrebi la gradina zoologica din Bucuresti - gasesti pe cineva care se pricepe.

#276
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008
Nu am văzut niciodată broască de Florida atât de mare. E uimitor cât de mare a putut să crească în captivitate.
Cea mai mare pe care am văzut-o avea diametrul unei farfurii. Era de fapt o colonie de broaște, amplasate pe pietre, puțină apă în care să le permită să  înoate și becuri cu oglindă la care să se încălzească. La dimensiunea pe care o are a ta, unde ar putea să înoate? Nici în cadă nu are loc,  iar lumină și căldură doar când bate soarele.
Probabil, în perioada anterioară depunerii ouălor, vrea să-și pregătească cuibul. Cum nu găsește condițiile, asta o înnebunește.
Dacă vrei să fie fericită, cred că ar trebui să-i asiguri condițiile. Dacă nu.... well, ar trebui să o duci într-un parc zoologic, măcar în acea perioadă.

Edited by Versus76, 10 May 2009 - 21:59.


#277
Kung-fu

Kung-fu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 04.07.2007
1 la mana - nu locuiesc in bucuresti
2 la mana - am incercat sa ii reproduc conditiile necesare, dar fara succes.
3 la mana - da, este uluitor cat de mare a crescut, prima data cand m-am uitat la ea acuma 3 ani si cum era acum 9 ani, nici mie nu imi venea sa cred.

Alte sugestii, propuneri si solutii va rog....

#278
generalmotors

generalmotors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,261
  • Înscris: 11.12.2008
Mai mult si mai precis decit sa intrebi la zoo in Bucuresti eu nu stiu ce vrei. Bun, nu esti din Bucuresti dar s-au inventat telefoane, e-mail...

#279
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008
Sunt și alte parcuri sau grădini zoologice în țară. E adevărat că nici unul/una nu se ridică la standarde europene, dar poți scormoni pe google sau poți întreba aici despre un eventual ajutor oferit în cazul tău. Cred că se pot negocia avantajele de ambele părți, având în vedere frumosul exemplar pe care îl deții. Cazarea și masa ar putea fi gratuite, nu? ;)

Nu știu ce bazin cu pietre i-ai asigurat tu broaștei tale, dar sigur nu i-a plăcut.

Edited by Versus76, 11 May 2009 - 18:17.


#280
dorap

dorap

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.08.2006
si eu am doua broscute...de 12 ani. anul trecut a depus una dintre ele pentru prima data oua...nefertile
si a mea este in acasta perioada foarte agitata si galagioasa
o scot la plimbare prin casa si incepe sa isi faca cuib... pe covor. imita acea miscare cu membrele poserioare a broastelor din libertate
astept sa depuna oua si anul acesta

#281
blacatusu

blacatusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 01.08.2006
http://www.tortoise.org/geninfo.html

incearca la acest site, mai sapa pe acolo poate au chiar si forum :)

#282
Kung-fu

Kung-fu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 04.07.2007

 dorap, on May 11 2009, 20:31, said:

si eu am doua broscute...de 12 ani. anul trecut a depus una dintre ele pentru prima data oua...nefertile
si a mea este in acasta perioada foarte agitata si galagioasa
o scot la plimbare prin casa si incepe sa isi faca cuib... pe covor. imita acea miscare cu membrele poserioare a broastelor din libertate
astept sa depuna oua si anul acesta


cam asa ceva face si a mea. Numai ca si afara face la fel de multa galagie. A mea are obiceiul de a se catara pe tot ce vede, chiar daca este imposibil acest lucru. In cazul meu, ea incearca sa se urce pe usa de la intrare  :lol: .

Cat despre acel site, iti multumesc. O sa mai scormonesc prin el si dau un anunt daca am reusit sa rezolv cv.
Pentru deocamdata va multumesc tuturor pentru ajutor

#283
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
cat de tare e broasca!

o intrebare daca se poate (din pacate cu sfaturi nu te pot ajuta)...

ce faci cu ouale?...le mananci? n-or fi ele fertile...dar poate-s bune de mancat. am inteles ca ar fi f bune....

#284
unqjohnny

unqjohnny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 28.08.2008
?  :(

#285
dorap

dorap

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.08.2006
Aceștia sunt micuții mei. Îi cresc de 12 respectiv 13 ani.
Sunt fericiți că a venit vara...

Să vă trăiască broscuțele

Attached Files



#286
benti

benti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.05.2009
hy sunt nou intrata pe  forum , miam dorit sa intru ca sa pot sa va dau  sfaturi utile(din propria experienta) despre broscute, am si eu una de 5 ani e minunata si in ciuda celor spuse despre ele sunt afectuoase si distractive.de curand am mai gasit una (eu am o gagica si asta care am gasit-o e tot gagica)si cred ca a trait afara ca e cam stresata, am luat-o ca am gasito sub masina prietenului meu, mierea frica ca o sa pateasca ceva daca o las afara.
cam atat pt azi

#287
benti

benti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.05.2009
da ele naparlesc , si le mai pica solzii de pe carapace cei vechi ca raman prea mici, ele cresc.

poate e prea calda apa in care o ti e vara acum si e cald , incearca sa ii dai incalzitorull la mai putine grade si vezi cum reactioneaza

 scucli, on Sep 16 2007, 23:08, said:

nu shtie nimeni de ce oare una creste mai mult decat cealalta?...eu am 2 minunate de zapacite pe care le-am primit acum 3 luni. erau de dimensiuni egale. acum e o diferenta foarte mare de dimensiune intre ele. ma gadesc ca una din ele fiind mai agresiva, mananca ea toata mancarea si nu-i mai lasa celei mici. Sa manance impreuna nu au nici o sansa: se bat, isi fura mancarea una din gura celeilalte-aia mica nu apuca nimic. Am incercat sa le tin separat atunci cand le dau de mancare, sa le dau pe rand - culmea - nici una nu mananca. Le place sa se bata;
Inca ceva care ma amuza foarte tare: de fiecare data cand le schimb apa trebuie sa faca C..A imediat. Deci murdaresc apa in secunda imediat urmatoare dupa ce le-am pus in bazin (incredibil). nu mai zic ca le-am lasat de cateva ori intr-un alt bazin, sa faca treaba mare, in speranta sa nu mai faca in apa curata. Nici vorba.... s-au tinut pana le-am mutat in bazinul lor. Le-ati vazut vre-odata sa faca pipi? :P, eu am vazut-o pe aia mare: statea catarata pe piatra si s-a auzit ;)).

Eu le dau sa manance piept de pui fiert si mezeluri : sunca presata si pastrama. Nu refuza nimic. In schim nu mai mananca gamarus (viermisori). Apa e undeva la 27 de grade iar apa o schimb manual. sunt frumoase, sanatoasse si foarte zapacite.

AAAAA.... am mai obs ceva si vreau sa-mi spuneti daca si la voi e la fel: dupa ce le sting neonul(becul;lumina) incep si stau bot in bot (parca se pupa) si se miros, vre-o 20 min pana adorm.

e clar ca una e gagica si cealalta e gagiu, mai ales daca una are unghiile mai mari(cea mica) si celalta mai mici (care este gagica)

Edited by benti, 21 May 2009 - 15:16.


#288
davidk

davidk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 22.01.2007

 unqjohnny, on 9th May 2009, 12:08, said:

Salut !
M-am ales cu o broasca testoasa, si nu stiu ce specie este, ce mananca, etc.
Imi puteti spune toate acestea ?

Multumesc anticipat !

Este Emys Orbicularis, broasca comuna in baltile din jurul orasului, specie protejata a carei detinere (teoretic) s-ar lasa cu amenda daca nu ai acte din care sa rezulte ca e "nascuta" in captivitate.
Cat despre orice alte intrebari (mancare/obiceiuri etc) daca ai numele, te ajuta Google.
Daca vrei sa o pastrezi in casa, incearca sa ii asiguri un terariu in care, in afara de mancare, sa aiba si un bec cu ultraviolete. Ar trebui mai multe, dar... afli tu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate