Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

DESPRE BROASTE SI BROSCUTE

- - - - -
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

#19
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002
http://testoase.go.r...es/acvariul.htm
astia au facut o garsoniera acolo :D
vroiam sa mai pun si niste pestisori, plante, etc.
si ale tale au max 2 ani? sau ale mele? :P

INTREBARE STUPIDA

Nu stiu de ce, dar in mintea mea testoasele isi schimba carapacea. Asa este, sau nu?

Am un lighean cu apa incalzita la ~27C, in care am un vas cu un fel de insulita. (in vasul ala nu incape incalzitorul)

Daca vreau sa-mi fac singur acvariul (taiat sticla la geamgiu ma costa MULT mai ieftin) - cum lipesc sticla?

#20
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Ale mele 2 ani
Nu renteaza sa iti faci tu acvariul, mergi prin piata/targ si constati ca sunt extrem de ieftine. Al meu are 27l si a costat 200k. E mult mai simplu decat sa il faci.
Carapacea se schimba cu tot cu broasca.

#21
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002

Quote

Originally posted by morogan
Ale mele 2 ani
Nu renteaza sa iti faci tu acvariul, mergi prin piata/targ si constati ca sunt extrem de ieftine. Al meu are 27l si a costat 200k. E mult mai simplu decat sa il faci.
aha... pai daca ale tale au 2 ani, inseamna ca ale mele au cateva luni si or sa creasca vazand cu ochii. Cred ca sunt cam de marimea rosiei de pe sticla aia
200k? hmm... vazusem preturi de 2-3 mil in metro. damn it, am fost ieri in piata sa iau diverse (termometru / incalzitor) dar nu mi-a dat prin cap sa intreb cat costa un acvariu.

Quote

Originally posted by morogan
Carapacea se schimba cu tot cu broasca.

Stoopid me... am vazut prea mult desene animate :P

#22
woodpecker

woodpecker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 23.11.2003
eu cand am facut acvariul stiu ca mi-a iesit de cel putin 3 ori mai ieftin decat in piata.
un tub de silicon 40-50mii (de ala transparent).
sticla....depinde cat de mare vrei sa-l faci
eu l-am facut 50cm/50cm si inalt de 25cm (imi place sa vad cum se invarte broasca in cerc ca tigrul in cusca)
insulita i-am pus-o in mijloc ca sa nu-i vina idei (vezi http://www.imdb.com/title/tt0057115 ).

de ce am facut eu acvariul ? pentru ca imi trebuia o fanta in lateral dupa care sa ascund rezistenta, astfel ca broasca sa nu aiba acces la ea.A mea e mai turbata si se baga cu capul pe dedesubt,o ridica in aer , unde se arde (nu broasca, rezistenta :)  )
rezistenta nu te sfatuiesc sa iei din piata decat daca are montaj intern de ala cu regulator de temperatura.

Aaaaa, mai mananca in disperare crustacei.



cu stima,
woodpecker

#23
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
"Carapacea se schimba cu tot cu broasca. "

Asta ar fi un upgrade total, nu? :)

#24
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Exact. cpu, mb, ram and so on

#25
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Ale mele 'vaci' (a se citi broscute) au reusit sa sparga fierbatorul. Dar au supravietuit fara probleme la shocul electric. S-a spart, s-au ars rezistentele, ele nu au patit nimic!
Luunga viata!
Alice, ce mai fac ale tale? Ti-ai luat acvariu&fierbator&filtru?

#26
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002

Quote

Originally posted by morogan
Carapacea se schimba cu tot cu broasca.


This is coool....Rad de fiecare data cand citesc

Alice si tu ai fost tare....ai vazut prea multe desene animate cu broscute trantite de perete si care "pica" din casuta lor.

#27
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Erau niste 'acvarii' de plastic speciale pentru testoase, cu insulita, palmier, etc. Sunt frumoase, dar merg numai pentru testoasele mici si cam fug din ele. Acum mi-a venit o idee pentru computer geeks cu testoase: acvariu dintr-o carcasa de calculator. Ma gandisem sa fac acelasi lucru pentru papagal (cusca din carcasa), poate o sa imi fac timp intr-o zi pentru asta :)

#28
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
@moartea

Dar in loc de capacu de la case ce pui? sticla? ca totusi si saracu papagal vrea ceva luminca...plus ca si eu vreau sa il vad ce tampenii face. Am avut papagali si stiu ce le poate capu'

:cya:

#29
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Pai o carcasa cu peretii decupati si puse zabrele in locul lor. Nu merge sticla, pentru ca s-ar face sera acolo. La testoase ar merge cu sticla.

#30
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
pt testoase sau pesti ar merge o carcasa de-aia acrilica transparenta. daca esti mai nebun poate o lasi cu tot cu neoane colorate inauntru

#31
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Si eventual ventilatorul... :)

Si acum o intrebare... testoase mai mari gasesc pe undeva?
Si eventual nepretentioase la intretinere/mancare (se le las libere prin curte)
Eram fascinat cand vedeam testoasa curtii ( a mai multor locatari), atunci cand mergeam in vacanta la varul meu.
Tin minte ca manca mancare de la oameni, si ca a trait multi ani!
Intr-o zi a disparut din curte...
Era cam cat o unitate... CD-ROM, broasca. (scuze dar n-am gasit alta comparatie la dimensiuni)

#32
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Iti trebuie o testoasa de uscat/de pamant. Sunt foarte rare si nuprea traiesc in captivitate

#33
Robot

Robot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.12.2002
Salut Alice....si succes cu broastele.
Am un "monstru" de 5 ani.

Broastele sunt destul de usor de crescut si daca trec de 2 ani ai toate sansele sa ramii cu ele pt. multa vreme.
Cele mai mari probleme le au cu ochii si cu variatiile de temperatura (racesc!).
La inceput mananca si cubulete de vita si tot felul de viermisori uscati sau mancare speciala de broaste (daca poti sa faci rost). Pe masura ce imbatrinesc devin tot mai mofturoase si maninca mai rar. A mea maninca numai carne de pui cruda si din cand in cand peste crud.
Pentru ochi exista picaturi speciale dezinfectante (eu le-am luat din State dar vad ca sunt facute in Germania). Nu stiu daca exista in Ro, dar sunt foarte bune, pentru ca li se umfla si li se infecteaza destul de des ochii. Daca racesc, sansele sunt mari sa moara (mai ales daca sunt mici). Afara exista injectii cu antibiotice pentru raceala dar la noi, n-am auzit. Am fost odata la veterinar cu una (acum veo 4 ani) si se uita la ea ca la felul 14...

La inceput un acvariu (cu incalzitor, cu o insulita pe care sa stea si eventual un bec) este suficient. Cand sunt mici stau mai mult in apa iar dupa ce cresc o sa stea mai mult pe uscat. Cand erau mici  le puneam apa filtrata cu un filtru de bucatarie, acum se descurca fara probleme cu apa obisnuita.
Cam asta e.

#34
valentinus

valentinus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.02.2004
Mai am o testoasa de 4-5 ani, ca cealalta a decedat(cred ca a racit),si la varsta asta am inteles ca ar trebui sa se vada diferentele de sex. Cum aflu ce sex are, ca nu prea imi dau seama? :help:

#35
balan

balan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 01.07.2003
La mascul, plastronul este in general mai concav, ceea ce face ca distanta fata de sol sa fie mai mare spre deosebire de femele, la care plastronul este mai drept sau usor convex si spatiu fata de sol mai redus.

#36
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...am si eu o broscuta terestra si nu stiu ce conditii sa ii creez. sigur este din grecia, o cheama rafaela si ii plac ciresele. iata foto cu ea

http://photos.yahoo.com/e_dumitrache

problema este ca nu stiu ce sa ii mai dau de mancare, cand si cata papa ii trebuie, daca ii e frig sau cald, cata apa ii trebuie. gafaie usor, o fi bolnava? sunt innebunit, ajutati-ma....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate