Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...

Aplicatii stress test RAM

Asigurare auto hibrid
 

DESPRE BROASTE SI BROSCUTE

- - - - -
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

#145
zmeutz

zmeutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 25.07.2006

 ImDrunk, on Nov 10 2006, 09:56, said:

Foarte interesant ;)
De ce nu iti cumperi alta daca tot iti plac asa de mult?

cred ca asta si incearca sa faca dupa cum sa exprimat :D

Quote

As vrea tare mult sa gasesc o broscuta testoasa de uscat.


#146
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006

 zmeutz, on Nov 10 2006, 10:21, said:

cred ca asta si incearca sa faca dupa cum sa exprimat :D

Pai de unde o cumparat-o pe prima de acolo sa o cumpere si pe a doua :P banuiesc ca se gasesc in shopuri :)

#147
Dex.

Dex.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 17.07.2006
Tocmai asta-i necazul, nu am gasit pe nicaieri, nici in pet shop-uri, nici la cei care vand in piata.

#148
FlorinC

FlorinC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 03.01.2006
UIte un site aici: http://www.testoase....ewtopic.php?t=8  .Aici o sa gasesti veterinari.

#149
qbipq

qbipq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 03.05.2006
of...ieri mi-am luat o broscuta de florida si nu sta mai deloc pe la suprafata...de stat pe pietricica nici nu mai vorbesc...am pus-o o data p piatra si a si zbughit-o....doarme cam multisor,zic eu...temperatura in acvariu e d vreo 28 d grade iar in camera e cald...oare e pe moarte? :confuzzled:

#150
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006
Nu ma pricep la broaste, dar am avut o broscuta mica. Ebola o chema. Statea mereu la suprafata... dupa cateva zile am dus-o la veterinar... era moarta de 2 zile. :D
Mi-au mai luat si bani ca sa constate decesul prematur.
Deci s-ar putea sa fie o chestie buna ca sta mult in apa...

#151
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
sa nu fie constipata si sa nu poata pluti cu burtica plina de rahatzel

#152
FlorinC

FlorinC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 03.01.2006
Sau probabil ca este mica! CAnd sunt mici, nu prea ies afara,daca nu au o sursa de incalzire.
Intra pe testoase.go.ro , pt ca ti-am zis si acolo!

#153
kraciu

kraciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.12.2006
hello everybody...sunt noua p aici...am primit o broasca testoasa si nu stiu ce sa ii dau sa manance...de ce conditii ar avea nevoie...cine stie sa ma ajute si p mine pls pls pls !!!! :unsure:
pun si niste poze...sunt facute fara blitz pt ca am observat ca trage la intuneric.
ms multAttached File  IMG_0208.jpg   407.68K   47 downloadsAttached File  IMG_0209.jpg   385.96K   47 downloads[attachment=1791
0:attachment]Attached File  IMG_0211.jpg   326.41K   33 downloads

Attached Files


Edited by kraciu, 07 December 2006 - 22:38.


#154
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Vezi ca sunt protejate deoarece sunt o specie amenintata cu disparitia.

E carnivora. Nu mananca mult dar e din cele care hiberneaza iarna.

Pune niste suvite de carne macra in langa ea si lasa-le pana a doua zi.

NU o duce in parc deoarece au rezerve calculate la fix si daca i-ai intrerupt ciclul si ai scos-o din mediul ei moare pana la primavara ori de frig ori de inanitie!

Si poate-i gasesti un partener, forma carapacei la spate iti spune sexul, la mascul e mai alungita peste coada. Traieste pe langa ape.

Sa-ti traiasca!

#155
MAVERICK_SS

MAVERICK_SS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 25.08.2005
Am avut si eu o broasca testoasa la fel ca a ta, dar la mine nu a vrut sa manance nimic din ce i-am dat si a trebuit sa ii dau drumul intr-un iaz. E o specie salbatica si de aceea din cate stiu eu, in captivitate nu prea mananca si de aceea e mai bine sa ii dai drumul langa o apa curgatoare. Acuma vezi tu, ca daca mananca nu are rost sa ii dai drumul.

Ca o alternativa, iti recomand broaste testoase de Florida care, desi sunt mai pretentioase, se "simt" mai bine in captivitate. Acest lucru il spun din proprie experienta deoarece eu am 4 broaste de Florida pe care ii ingrijesc de 5 ani si se simt nemaipomenit.


Cu stima,

MAVERICK_SS

#156
MAVERICK_SS

MAVERICK_SS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 25.08.2005
Cat timp sunt mici, nu prea ies la suprafata. Mai da-le putin timp sa se obisnuiasca cu tine (asta in cazul in care ai acvariul in camera in care stai si tu in majoritatea timpului). La fel s-a intamplat atunci cand broastele mele erau mici: mai mult stateau in apa, dar dupa cateva saptamani, mai ales cand era soare afara, incepeau sa iasa afara pe piatra si stateau toata ziua la plaja. Nu le deranja nici macar faptul ca ma plimbam de colo-colo in fata lor.


Cu stima,

MAVERICK_SS

#157
DjSolo

DjSolo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.01.2007
Am si eu 2 grasane dintr-astea cu tample rosii. le-am cumparat acu 2 sau 3 luni si le merge destul de bine zic eu .le-am luat incalzitor.. filtru.. insulita ..acvariu..si cam tot ce am gasit de cumparat in materie de broscute ... vitamine  mancare uscata le toc carnita de pui de vita, macrou, hamsii, am gasit la pet shopo chaestie interesanta cu 7 feluri diferite de papa pt broscute.
Incerc pe cat posibil sa le ofer un meniu cat mai divers si mai bogat ca sa nu am probleme si ana acum e ok. Cand le-am cumparat erau foarte sperioase fugeau de mine cand bagam mana in acvariu, daca le luam in mana stateau mai tot timpul in ascunse in carapace iar acum daca le scot afara din acvariu abia daca mai pot sa ma tin la ele ar alerga cat e camera de mare.
Si inca ceva ca tot ziceati ca nu ai cum sa te joci cu ele.. daca bag mana in acvariu si le intind un deget ma musca(ne jucam de-a prinde degetul).Acum sunt micute si nu musca tare.. e chiar distractiv. Sunt invatate sa imi ia mancarea din mana.
alta data cred ca imi arata afectiunea fiindca le place sa faca pipi pe mine cand le las sa umble in pat.
ce sa mai zic sunt scumpe si chiar s-au obisnuit cu mine pt ca atunci cand le-am lasat cu mama cateva zile au facut mofturi la mancare iar cand m-am intors au mancat de ziceai ca au fost in greva foamei.
as fi curioasa sa stiu daca sunt ceva chestii ca sa le fac acvariul mai distractiv ceva jucarii pt ele si mai ziceti-mi si mie ce le mai dati voi de papa ca nu prea mai am idei.

#158
silent_hill

silent_hill

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.01.2007
si yo am 2 boscute
da una din ele e bolnaviara
e mica nu prea manaca si i s au umflat tamplele
are cineva any idea d c
sau i s a mai intamplat cuiva
               <_<

#159
FlorinC

FlorinC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 03.01.2006
Tamplele???? Mai degraba ochii.S-ar putea sa aiba conjunctivita.Da-i cu vit. A uleioasa pe ochisori si ai grija ca temperatura de pe insulita sa nu aiba cu mai mult de 2 grade decat cea din apa.Adica apa(mai ales acum cand e bolnava) ar trebui sa aiba cam 28 de grade, iar pe insulita sa aiba 30 de grade. Temperatura de pe insulita o poti mentine cu un bec de 60W, amplasat la 30cm deasupra insulitei.Sau mai poti gasi niste incalzitoare pt. insulite, dar eu raman la prima varianta.

Ps: vezi ca iti mai trebuie o lampa cu UV.Recomandat este neonul  cu UV A si B, care face ca testoasa sa fie mai sanatoasa, mai vioaie si ii va reda carapacei culori vii, iar daca este moale, o va intari.

Succes in cresterea testoasei.

#160
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006
Am 2 broscute de Florida cu tample rosii de 2,5 ani care pana iarna asta nu au hibernat. Din decembrie nu mai vor sa manance, temperatura apei e cam de 21 grade (ca de obicei). Le-am lasat in pace si nu am mai schimbat apa, nu le-am dat de mancare. Astazi am spalat acvariul si am observat ca tin ochii inchisi. Pleoapele le mai deschid dar nu se vad ochii.
In continuare, pentru hibernare cum sa le las, cu apa in acvariu (la temperatura de cam 15 grade) sau fara apa la temperatura camerei?

#161
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006
Arunca-le naiba ca or fi moarte....

#162
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,775
  • Înscris: 02.06.2006

 biceman, on Jan 13 2007, 16:14, said:

Am 2 broscute de Florida cu tample rosii de 2,5 ani care pana iarna asta nu au hibernat. Din decembrie nu mai vor sa manance, temperatura apei e cam de 21 grade (ca de obicei). Le-am lasat in pace si nu am mai schimbat apa, nu le-am dat de mancare. Astazi am spalat acvariul si am observat ca tin ochii inchisi. Pleoapele le mai deschid dar nu se vad ochii.
In continuare, pentru hibernare cum sa le las, cu apa in acvariu (la temperatura de cam 15 grade) sau fara apa la temperatura camerei?
Din cîte știu eu, nu hibernează. Cît despre pleoape umflate, ți s-au îmbolnăvit de ceva conjunctivită. Trebie să ridici temperatura apei cu un încălzitor de vreo 5W și să întrebi un veterinar de tratament (ceva picături cu vitamine și albastru de metil în apă). Caută pe net că e plin de materiale despre condițiile de creștere. Dacă le mai ții mult în frig, vor muri.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate