Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

topicuri unite

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
83 replies to this topic

#55
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007
Deci, asta a fost ultima repartizare? Nu, nu cred. Pana la ultima repartizare oamenii se mai retrag (cum o sa te retragi si tu de la 5 specializari, respectiv 2 facultati). Ce inseamna asta? Pe scurt, inseamna ca ai sanse reale de a ajunge la buget.

Daca totusi nu ajungi la buget? Pai iti platesti primul an si tocesti in sesiune (preferabil si inainte) de te plictisesti. Astfel in anul doi iti recuperezi banii (treci la buget + bursa).

Edited by ThunderSS, 24 July 2010 - 23:03.


#56
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007

 Motorhead, on 24th July 2010, 23:42, said:

Si ai ceva colegi? :)

Nu. Si eu tot singur in toata facultatea.



Corectare: In primul post, am scris: "Nu sunt la litere, dar tot student al facultatii sunt si eu.", lucru care desigur, nu are nici un sens. Este paradoxal. Ceea ce vroiam sa zic insa este: "Nu sunt la litere, dar tot student al universitatii sunt si eu.". Deci, doar ca sa fie clar, nu sunt la litere ci la matematica si informatica, dar tot in Universitatea Transilvania. :P

Edited by ThunderSS, 24 July 2010 - 23:15.


#57
FlyBoy22

FlyBoy22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 05.06.2009
in loc sa vorbesti total offtopic ai putea sa ai putin respect si sa ii dai mai multe detalii fetei despre cum e pe la universitatea asta,ce camine sunt pe unde ar putea sa se distreze in brasov(in caz ca nu e din oras),ce asociatii studentesti sunt si asa mai departe.tu in schimb ai preferat sa ai un aer superior si sa dai un raspuns ironic..vezi cu putin efort gaseai ce sa spui si era mult mai bine;)

#58
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007

 FlyBoy22, on 25th July 2010, 00:49, said:

in loc sa vorbesti total offtopic ai putea sa ai putin respect si sa ii dai mai multe detalii fetei despre cum e pe la universitatea asta,ce camine sunt pe unde ar putea sa se distreze in brasov(in caz ca nu e din oras),ce asociatii studentesti sunt si asa mai departe.tu in schimb ai preferat sa ai un aer superior si sa dai un raspuns ironic..vezi cu putin efort gaseai ce sa spui si era mult mai bine;)


Nu spun ca esti offtopic, dar sa stii ca esti offtopic.

Ceea ce am spus in posturile anterioare a fost spus intr-un mod ironic, cu scopul de a fi amuzant, nu neaparat folositor sau stiu eu ce (si da, eu gasesc ironia amuzanta). Am incurajat-o urandu-i succes si i-am si spus ca sunt la aceasi universitate, daca vrea sa ma intrebe ceva nu are decat. Oricum ma indoiesc ca s-ar fi gasit careva sa raspunda topicului (in mod util). Probabil nu ar fi avut nici un raspuns nici acum. Si decat un topic fara raspuns...

Daca te deranjeaza imi pare rau. (de fapt, nu prea imi pare rau, dar zic si eu). Si in cele din urma ce treaba ai tu ca sunt offtopic sau nu? Am sa fiu sanctionat de moderatori daca este nevoie, pot sa primesc raspunsuri ironice de la autorul / autoarea topicului in cazul in care va fi ofensat(a) si asta e. Te-ai gandit tu ca ar fi interesant sa iti arunci parerea si atacul la persoana pe forum.

Edited by ThunderSS, 25 July 2010 - 00:05.


#59
ExocrathX5

ExocrathX5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.07.2010
Dar daca astept pana la repartizari,nu am sansa sa imi pierd si locul pentru taxa?Cum se procedeaza la aceste chestii?
Adica daca platesc un an la taxa ce sanse am sa intru la buget?Locul cu buget nu presupune ca cineva din buget sa renunte la locul lui/ei si eu sa intru?Presupun ca si altii vor face asest lucru,apoi dupa ce ne sorteaza?

ms.

#60
fussyd3vil

fussyd3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 21.10.2008
Repartizarile buget taxa se fac dupa media semestriala. Cu alte cuvinte daca inveti ajungi la buget, iar daca iti dai un pic mai mult interesul poti sa iei si bursa.

#61
Mihaela92

Mihaela92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 24.07.2010
in loc sa vorbesti total offtopic ai putea sa ai putin respect si sa ii dai mai multe detalii fetei despre cum e pe la universitatea asta,ce camine sunt pe unde ar putea sa se distreze in brasov(in caz ca nu e din oras),ce asociatii studentesti sunt si asa mai departe.tu in schimb ai preferat sa ai un aer superior si sa dai un raspuns ironic..vezi cu putin efort gaseai ce sa spui si era mult mai bine;)
[/quote]

Nu, nu sunt din brasov..sunt de departe un pic :D si tocmai asta era ceea ce ma interesa... caminul ... ca am inteles ca se ia dupa medii...si nu pot sa spun ca am media chiar mare.. si mi-este un pic teama ca nu o sa prind loc ... Si daca stie cineva , cum sunt chiriile pe acolo , mari / mici .. ? Multumesc pt raspunsuri !

[quote name='ThunderSS' post='8544764' date='25th July 2010, 01:04']Nu spun ca esti offtopic, dar sa stii ca esti offtopic.

Ceea ce am spus in posturile anterioare a fost spus intr-un mod ironic, cu scopul de a fi amuzant, nu neaparat folositor sau stiu eu ce (si da, eu gasesc ironia amuzanta). Am incurajat-o urandu-i succes si i-am si spus ca sunt la aceasi universitate, daca vrea sa ma intrebe ceva nu are decat. Oricum ma indoiesc ca s-ar fi gasit careva sa raspunda topicului (in mod util). Probabil nu ar fi avut nici un raspuns nici acum. Si decat un topic fara raspuns...

Daca te deranjeaza imi pare rau. (de fapt, nu prea imi pare rau, dar zic si eu). Si in cele din urma ce treaba ai tu ca sunt offtopic sau nu? Am sa fiu sanctionat de moderatori daca este nevoie, pot sa primesc raspunsuri ironice de la autorul / autoarea topicului in cazul in care va fi ofensat(a) si asta e. Te-ai gandit tu ca ar fi interesant sa iti arunci parerea si atacul la persoana pe forum.[/quote]

Nu , nu m-am ofensat..stai linistit..Multumesc pentru amuzamentul tau :D si mersi pt raspunsuri ..

#62
FlyBoy22

FlyBoy22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 05.06.2009
pai la camin intra toti care sunt la buget..sunt 2 campusuri,memo si colina(pe colina urci pana ti se face rau) ..sunt misto camerele,in memo sunt camere de 4 si de 2,dar nu cred ca o sa prinzi in cel de 2 persoane in camera iar pe colina sunt module ,2 camere cu cate 4 in camera si cu baia la modul,o baie la 2 camere.chiriile sunt acceptabile ,nu sunt mici dar nici ca in bucuresti.daca mai ai intrebari da`mi un pm sa iti dau id`ul de mess ..

Edited by FlyBoy22, 25 July 2010 - 13:34.


#63
jojuk

jojuk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.07.2010
Buna. Ma numesc Georgiana si sunt in clasa a X-a. In ultimul timp am inceput serios sa ma gandesc la ce facultate sa dau in continuare iar arhitectura mi-a suras foarte mult. Din cate stiu ai nevoie mai mult de desen tehnic decat artistic( la care nu prea am talent) dar as vrea sa stiu ce materii se fac in facultate, daca trebuie sa fac pregatire inainte, si niste pareri despre aceasta meserie.
  As mai vrea sa stiu daca se poate care este diferenta dintre arhitect si inginer constructor/de structura si daca ambele meserii se invata la facultatea de arhitectura.
  Astept niste raspunsuri.
  Multumesc!

#64
cata056

cata056

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.07.2010
Salut.

Sper ca am postat unde trebuie. Acum cateva zile am sustinut examenul grila de la umf iasi. Am intrat la medicina generala cu taxa. As dori sa raman dar intre timp punand intrebari si cerand pareri, tot mai des aud de facultatea privata Apollonia. As dori sa merg acolo la specializarea Medicina Dentara. Problema e ca nu cunosc nici un student caruia sa ii cer pareri. Am mai multe intrebari : 1. Profesorii sunt de la umf ? 2. Facultatea cum se prezinta ? 3. Voi fi nevoit sa platesc multe examene ? 4. Voi primi carti de la facultate ? 5. Cum se comporta profesorii ? 6. Se invata ceva ? si orice alta opinie e bine venita.

Multumesc anticipat.

#65
alexa3a

alexa3a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.07.2010
buna tuturor:*
hmm..deranjez si eu cu o intrebare , avand in vedere faptul ca am intrat la snspa la buget , la fsp (facultatea de stiinte politice )

cum merg treburile pe acolo?
se face scoala ? am citit cam multe zvonuri in legatura cu faptul ca e greu ca nu e o facultate pe care sa o faci" asa de mantuiala". asta ar fi ok:) dar am auzit si contrariul si inca de fff multe ori:)
eu m-am riscat, imi place mult domeniul..dar eu vreau totusi sa invat ceva acolo!! cv detalii??
astept:X


#66
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Daca vrei sa inveti, inveti si la Hyperion. Daca nu vrei, poti sa fii si la Universitate, ca nu-ti baga nimeni cunostinte cu japca-n cap :lol:

Invata tu, obtine o diploma cu nota mare, si apoi dovedeste-ti cunostintele, si daca acestea sunt demne de laudat, iti vei indeplini si visul.

Ti-as recomanda, in paralel, sa faci si dreptul :)

#67
sweetheart

sweetheart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.06.2010
Daca acum in iulie am avut ghinionul sa nu intru la facultatile alese doarece am dat examen si am picat ( greseala a fost ca nu am bagat si dosar), ma pot inscrie in toamna iar? As vrea sa stiu care e procedura, admiterea se face pe baza de dosar sau examen?

Edited by sweetheart, 25 July 2010 - 18:59.


#68
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

 sweetheart, on 25th July 2010, 19:58, said:

Daca acum in iulie am avut ghinionul sa nu intru la facultatile alese doarece am dat examen si am picat ( greseala a fost ca nu am bagat si dosar), ma pot inscrie in toamna iar? As vrea sa stiu care e procedura, admiterea se face pe baza de dosar sau examen?

iti dai seama ca nu ne dai suficiente amanunte?
admiterea la ce? la medicina? la conservator? la bioterra?
la unele facultati de rahat carora nu vreau sa le dau nume se pot face inscrieri si prin noiembrie-decembrie cu ajutorul unei mici spagi date la secretara si cateva lacrimi la decan (vorbesc despre vecina mea, asa ca stiu ce spun), la altele nu, daca te uiti pe site-urile facultatilor particulare si chiar si a unora de stat poti vedea ca nu s-au terminat inscrierile chiar la toate.
greseala ta as zice eu este ca nu ai invatat, nu ca nu ai bagat si dosar, dar nah eu sunt mai batrana, parerea mea nu se pune.

#69
fussyd3vil

fussyd3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 21.10.2008
Se poate organiza o noua sesiune de admitere in toamna daca locurile nu au fost ocupate.

#70
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
majoritatea facultatilor au si sesiunea de admitere si in toamna, la unele e pe baza de dosar, la altele pe baza de examen.
depinde la ce vrei sa dai.

#71
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Si topicul cu master este localizat unde?!....

#72
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Ai topic dedicat sus in arie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate