Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

reciclare plastic

- - - - -
  • Please log in to reply
444 replies to this topic

#397
cristi25m

cristi25m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.07.2012
Salut!

Sunt din Focsani, Vrancea, mi-am deschis o firma de colectare deseuri ,mi-am cumparat tot ce e nevoie pentru a desfasura activitatea, am depus actele la mediu pentru autorizare si in scurt timp urmeaza sa incep activitatea. Vreau sa ma axez pe colectarea de pet folie carton si doze.
Am citit topicul tau de cateva ori si nu am inteles un lucru: se percepe un tarif/luna de la firmele de la care colectezi deseuri? adica sa te plateasca ei pentru ca le iei deseurile.Pe forum am vazut ca le platesti tu deseurile , dar doar la cele care iti ofera cantitati mari.
Mai am o rugaminte: Prise imi poti trimite si mie un model de contract (gol) intre tine cel care colecteaza si firma care produce deseuri?de la mine din oras nu am de unde sa iau unul si nici nu am de unde sa ma informez sa vad cam ce ar trebui sa contina.

e-mail: [email protected]

Multumesc!

#398
marius-costin

marius-costin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.07.2012
Salut! Ma numesc Marius am 21 de ani, sunt rezident in Spania de 2 ani de zile insa acum cu criza care a lovit regiunea este din ce in ce mai greu, asa ca m-am hotarat a ma intoarce in Romania. Si cum nici aici de munca nu prea avem de munca, m-ar tenta foarte mult sa deschid un centru de colectare in Judetul Teleorman intr-o localitate de langa orasul Videle. Sunt din Bucuresti, insa mi se pare mai avantajos sa deschid inafara Capitalei datorita costurilor reduse de intretinere plus ca acolo detin si anumite terenuri unde pot amplasa Centrul iar dinstanta pana la Bucuresti este de 55 km asa ca dupa parerea mea pot face tranzactii foarte usor de la distanta aceasta.
As dorii anumite sugestii si sfaturi de la cei care sunt la curent in acest domeniu.
DISPUN DE 25000 EURO CASH, MI-AR AJUNGE PENTRU A DESCHIDE UN CENTRU DE COLECTARE SI RECICLARE IN ACELASI TIMP? (detalii despre actele necesare si toate cele pentru a primi avizul de functionare deasemenea m-ar interesa)
Stiti daca exista si cate firme ar fii pe raza Jud. Teleorman precum centre de colectare sau chiar de reciclare si prelucrare?
ASTEPT OPINII!! VA MULTUMESC SI MULTA BAFTA TUTUROR!!!

#399
sorin5109

sorin5109

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.08.2012
Salutare tuturor . Am dat peste acest topic si eu detin un mic centru de colectare deseuri plastice, doze aluminiu si carton. M-am gandit sa postam preturile la care vindem deseurile ca astfel sa ne ajutam unii pe altii si sa gasim oferta cea mai buna. Am sa incep eu :

Vand pet-uri transparente la 1.95 lei / kg maro la 1 leu / kg verde la 1.2 lei / kg albastru la 1.65 lei / kg iar alb ( de lapte ) la 1.2 lei / kg folia la 0.90 lei / kg doze aluminiu la 3.5 lei / kg iar la carton inca nu m-am interesat ... voi aveti preturi mai bune ? Nu pierdem nimic daca impartim astfel de informatii ;) daca doriti mai multe informatii despre cumparatorii mei pm . Stima !

#400
Bogdan_76

Bogdan_76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.09.2012
Salutare! Vreau sa incep si eu o afacere cu colectare pet uri si cartoane , ma poate sfatui cineva ce fel de presa este mai buna?
As vrea una care sa faca baloti intre 200 si 250 kg/balot
De curand am lansat o cerere de oferta catre o firma care comercializeaza asa ceva si mi a recomandat una irlandeza 2011 LSM WR/V50, 50 tone forta, cunoaste cineva marca asta de prese?
Multumesc

#401
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
da, am vazut si eu una in actiune. merge cam greu parerea mea. daca esti hotorat incearca sa vezi presele si sa faci o proba la ele si vezi in cat timp fac un balot. vezi ca la pet e mai complicat, eu am modificat putin presa ca sa mearga mai rpd. daca esti interesat am si eu un strautman de 50t forte de presare.

#402
Bogdan_76

Bogdan_76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.09.2012
Multumesc de raspuns
Ce fel de presa ai de 50 ton.?
Am citit bine ce sa postat pe forum, in domeniul reciclari sunt de ceva ani dar pe feroase si neferoasesi vreau sa incep si treaba asata cu peturi , ideea este ca nu sunt sigur de ce marfa asa face pe luna, acum primul pas este sa achizitionez o autoutilitara de 3,5 t , hala si la presa ma mai gandesc , la ce model.
M am gandit la una SH orizontala   25-30 tone forta la un balot de 150-170 kg  pt inceput,  ce spui de asta si daca cunosti un furnizor de asa ceva.
Multumesc

#403
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
eu am un stratmann de 50 tone forta de presare ,model pp 1207. pret 8000 eur. face baloti de pet undeva la 200-250 kg

#404
Bogdan_76

Bogdan_76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.09.2012
Orizontala sau verticala?

Recomanda mi si mie pe cineva sau pe cel de u de ai cumparato

Orizontala sau verticala?

#405
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
Orizontala e presa. De recomandat nu am pe cine sa recomand ca si eu aduc prese la comanda , deci daca esti interesat poti sa dai un semn

#406
Bogdan_76

Bogdan_76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.09.2012
Ok! Fa mi o oferta la una orizontala de 25-30 tone forta s.h.
[email protected]
Ma intereseaza sa fie in stare perfecta presa si garantie
Multumesc , astept un raspuns

#407
Lau200

Lau200

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.10.2012
Salut! Poate va ganditi si voi sa faceti ce au facut cei Pilot cu ideea de pixuri Bootle2Pen, produsul lam gasit exclusiv pe rechizitelemele.net Pix Pilot B2P. Ma gandesti ca ati putea inventa si voi ceva in genu deoarece a avut foarte mult succes.

#408
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
Da , frumoasa idee. Dar deocamdata cu o presa de balotat si un motostivuitor nu cred ca pot face asa ceva :)) poate cei de la greentech o sa faca :D

#409
Daeso

Daeso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 01.02.2012
am vazut  pe acest topic ca multi vor sa inceapa o afacere cu reciclare pet dar din pacate nici unul nu se nimereste in voluntari sau pe soseaua andronache,sunt 2 centre pe andronache dar nici unul nu recicleaza pet,daca sar face unu in aceasta zona ar fi super

#410
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
Daca este cineva interesat am acum o presa de balotat de 20 t forta, 2004, face baloti la pet 130-150 kg, carton 200-230kg, 230-250kg  folie pret 4500 eur.
Spor la treaba.

Edited by prise, 26 October 2012 - 15:14.


#411
Bogdan_76

Bogdan_76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.09.2012
Orizontala sau verticala?

#412
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
verticala , camera dubla

#413
Tapinarul

Tapinarul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.10.2012
Salut
Am citit acest forum inainte sa incep afacerea si am aflat multe lucruri folositoare pentru incepatori.
Am deschis si eu o afacere de reciclat in urma cu 7 luni incepand cu PETuri,HDPE,PP,doze aluminiu si alte forme de plastic iar in urma cu 2 luni am inceput si cu feroase si neferoase.
Am inceput cu o presa de 7 t/f second hand cea ce este foarte putin dar buna la inceput daca nu vrei sa risti multi bani  (in tir se incarca cam 90 baloti x 70kg) dar am avut norocul sa ma inteleg cu firma de la care am achizitionat-o sa o dau la schimb cu acelasi pret (fara TVA care se recupereaza daca ai noroc) pe una de 50 t/f plus diferenta.
Pot sa spun ca suma investita de mine a fot in jurul a 20.000 euro (presa, mijloc de transport, cantar, chirie si cash pentru formarea unui stoc de lucru)
Bafta tuturor care vor sa incerce.

Edited by Tapinarul, 31 October 2012 - 00:14.


#414
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
Salut. Cum merge cu fierul vechi? Se merita ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate