Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

reciclare plastic

- - - - -
  • Please log in to reply
444 replies to this topic

#379
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
Multumesc pt aprecieri.
De cotizat de anul acesta s-ar putea sa bage 3% fondul de mediu pe toate tipurile de deseuri, pana acum era doar pe fier vechi, tva-ul nu se adauga la deseuri.
De controale o sa ai regulat cam de 2-3 ori pe an de la garda de mediu. Eu de doua ori pe an am sigur si a treia oara daca mai ei cate o tema. Apoi ISU, protectia muncii, garda financiara mai rarut.

#380
zbitnzid

zbitnzid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.03.2012
am inteles de la cineva ca poti deconta si motorina,este adevarat? daca da, atunci, cam ce procentaj ai putea deconta?(presupun ca nu poate fi rambursata toata suma)

#381
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
Normal ca motorina se deconteaza. Motorina e 50% din cheltuiala care o fac pe luna in firma. Tot ce se consuma cu masinile cu care transport deseurile reciclabile se deconteaza.

#382
SITYman

SITYman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.03.2007
Salut @prise ai si de la mine aceeasi stima si respect pentru toti acesti ani in care ai continuat sa fi activ pe acest forum.
   As vrea si eu sa incep aceasta afacere, dar vreau s-o iau in stilul "pasilor marunti".
   Problema este ca eu stau in Grecia si aici as dori sa fac afacerea si stiu ca anumite aspecte difera, dar vroiam sa-mi fac o baza, pentru ca functionarii de aici nu stiu decat exact ceea ce e legat strict de postul lor si atat. De multe ori nici chiar asta nu stiu bine
   Vroiam sa te intreb, daca ai amabilitatea sa-mi raspunzi la cateva intrebari:
1. Care mai sunt preturile de actualitate la PET/folie/carton/hartie/sticla/doze/fier-cupru?
2. Tu cand iei cartonul de la anumite intreprinderi sau depozite, cat le oferi pe kg?
3. Care este strategia prin care iti pastrezi acesti clienti de la intreprinderi/depozite? (Ei putand sa negocieze si cu alte firme)
4. Am vazut ca inainte sa se inchida groapa de gunoi, iti aduceau tiganii PET-urile; cum i-a convins sa ti le aduca tie si sa nu le dea la altii, numai printr-un pret bun? Si anume cum faceai: te duceai tu la ei si colectai sau veneau ei la tine la depozit?
5. In timpul controalelor pe care le-ai avut, ai primit vreo amenda? Ma intereseaza mai exact de ce s-ar putea lega ei la un eventual control?
6. In afara de Green Tech mai colaborezi si cu alte firme? Daca da, ofera si acelea transport gratuit peste 8 tone si ce alte facilitati mai au? Apropo, am vazut ca cei de la Green Tech opereaza si in Grecia
7. La ora actuala cate tone reusesti sa faci pe luna?
8. Cam de cati angajati ai nevoie in stadiul in care esti tu?
9. La ce cost se ridica cheltuielile tale lunare?
10. Ai reusit sa obtii vreun sprijin de a stat? Nu neaparat material, ci chiar de anumite documentatii care sa ti se dea sau evenimente organizate la care sa fi invitat? Poate exista anumite Organizatii care prin natura lor pot oferi voluntariat ca intr-o zi sa se faca reciclare si toate deseurile sa le poti luat tu, fiind la "inceput" de drum.
11. Din ce am citit am impresia ca ai ajuns la o stabilizare a situatiei tale (te invarti in jur de 10-14 tone lunar). Cum crezi ca te poti dezvolta si mai mult? De ce ai avea nevoie?
   PS: Raspunsurile la aceste intrebari ar trebui sa clarifice si pe altii care mai au nelamuriri legate de acest subiect. Daca nu vrei sa dai raspunsul pe forum din anumite motive, poti sa-mi trimiti privat.
Iti multumesc anticipat

#383
enabogdan

enabogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 17.04.2012
Buna tuturor!
Am citit intregul forum si am gasit raspunsuri la o parte din intrebarile mele, inclusiv raspunsuri la intrebari pe care inca nu mi le pusesem.
Aprecieri tuturor celor ce au scris, mai ales celor ce au raspuns, incepand cu Price, dar si tuturor celorlalti.
Ma gandesc de ceva timp sa incep o astfel de afacere si de curand am inceput sa ma documentez, astfel incat sunt in cautarea unor raspunsuri pe care sper sa le obtin de la voi.
1. Eu fiind stabilit in Bucuresti (cel putin in aceasta perioada) sunt curios cum este piata aici, cum merge, cum e concurenta, se pun piedici majore etc.
2. Cum procedati la preluarea deseurilor de la firme? Vi le dau gata sortate sau le sortati voi?
3. In cazul in care din deseurile preluate pentru sortare si reciclare, gasiti si generati o anumita cantitate de deseuri nereciclabile, cum se procedeaza cu ele? Suntem nevoiti sa le ducem noi la groapa de gunoi sau le putem preda societatilor de salubrizare?
4. Cum trebuie procedat din punct de vedere legal pentru a ridica gunoiul de la persoane fizice?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri, dar mai ales pentru rabdarea de a face acest lucru si de a ajuta pe cineva, lucru destul de rar intalnit!
enabogdan

#384
ciurla

ciurla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.04.2012
salut....vreau si eu sa imi deschid o afacere de genul asta (am pe langa mine multe discoteci si magazine care imi pot da "gunoaiele")...in primul rand as vrea o presa care sa pot incarca minim 8-9 tone pe tir, nu stiti vreo una?...actele astea cam in cat timp se fac?...hala terenul si masina de carat le am...daca mi-ati zice si niste preturi ar fi perfect

imi puteti trimite raspuns pe [email protected]

#385
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006

View Postenabogdan, on 17th April 2012, 18:11, said:

Buna tuturor!
Am citit intregul forum si am gasit raspunsuri la o parte din intrebarile mele, inclusiv raspunsuri la intrebari pe care inca nu mi le pusesem.
Aprecieri tuturor celor ce au scris, mai ales celor ce au raspuns, incepand cu Price, dar si tuturor celorlalti.
Ma gandesc de ceva timp sa incep o astfel de afacere si de curand am inceput sa ma documentez, astfel incat sunt in cautarea unor raspunsuri pe care sper sa le obtin de la voi.
1. Eu fiind stabilit in Bucuresti (cel putin in aceasta perioada) sunt curios cum este piata aici, cum merge, cum e concurenta, se pun piedici majore etc.
2. Cum procedati la preluarea deseurilor de la firme? Vi le dau gata sortate sau le sortati voi?
3. In cazul in care din deseurile preluate pentru sortare si reciclare, gasiti si generati o anumita cantitate de deseuri nereciclabile, cum se procedeaza cu ele? Suntem nevoiti sa le ducem noi la groapa de gunoi sau le putem preda societatilor de salubrizare?
4. Cum trebuie procedat din punct de vedere legal pentru a ridica gunoiul de la persoane fizice?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri, dar mai ales pentru rabdarea de a face acest lucru si de a ajuta pe cineva, lucru destul de rar intalnit!
enabogdan

1.In Bucuresti nu stiu cum e piata dar ai sigur parte de concurenta, dar cu siguranta este loc si pt tine.
2.Deseurile le iau fie sortate fie nesortate depinde de firma si de cum au timp sa le gestioneze. In functie de acest lucru negociezi si pretul cu ei.
3.Esti ogligat sa le predai la societate de salubrizare, trebuie sa ai si contract cu o societate de salubrizare. Poti sa le duci si tu dar nu ai avea voie. Oricum fiind firma de reciclare cam nu prea iti ramane mare lucru pentru menajer.
4. Acest lucru nu stiu dar e foarte dificil sa obtii autorizatie pentru salubrizare si la fel de greu sa obtii contracte.

Mult spor!

View Postciurla, on 18th April 2012, 15:24, said:

salut....vreau si eu sa imi deschid o afacere de genul asta (am pe langa mine multe discoteci si magazine care imi pot da "gunoaiele")...in primul rand as vrea o presa care sa pot incarca minim 8-9 tone pe tir, nu stiti vreo una?...actele astea cam in cat timp se fac?...hala terenul si masina de carat le am...daca mi-ati zice si niste preturi ar fi perfect

imi puteti trimite raspuns pe [email protected]

Am eu o presa de balotat. Vreau sa iau una mai mare , de asta o vand, dar cu aceasta iti faci treaba, este un orwak 8020 bicameral, 20t forta de presare. Daca esti interesat dami un msg pe prv.

Edited by prise, 18 April 2012 - 15:08.


#386
enabogdan

enabogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 17.04.2012

View Postprise, on 14th June 2010, 22:22, said:

Nu are nici o presa care sa aibe sufiecienta forta de presare  sa le poate sparge, dar exista un aparat special, un perforator si asta se foloseste doar daca ai cantitati foarte mari. La mine oameni care le sortea pe culori le si taie atunci si asa rezolv problema.

Nu inteleg de ce si cum le taiati? Nu e mai simplu sa le desfaca dopul? Macar partial?
Ma gandesc ca dureaza mai mult sa le taiati decat sa le desfaceti dopul, mai ales ca ai nevoie sa mai ai o unealta in plus in mana.....

Edited by enabogdan, 19 April 2012 - 12:06.


#387
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
Da asa e. E mai usor sa le desfaci dopul. Acum asa fac, cand am raspuns in 2010 le taiam cu un cutter, nu e mare diferenta dar merge ceva mai usor cu desfacutul dopului decat de taiat.

#388
enabogdan

enabogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 17.04.2012
Salutare tuturor!

Inca lucrez la planul de afaceri si mai am nevoie de la voi de cateva informatii, in masura in care le aveti si sunteti dispusi sa impartasiti....
Asadar:
1. Am unele estimari de volumele de deseuri pe care le pot primi din anumite surse, deseuri generate de populatie. Am primit aceste estimari in metri cubi, dar eu le voi sorta si vinde la kg... deci... cum fac transformarile din volume in masa? Macar in mare (stiu ca difera deoarece pot fi cantitati diferite de pet, hartie, sticla etc etc), dar macar ceva aproximari... si sunt rau in plop...
2. Voi cam cat oferiti firmelor de la care preluati deseuri per kg? (aici ma intereseaza mai mult preturile din bucuresti, cine le stie....)

Multumesc mult anticipat

#389
ciurla

ciurla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.04.2012
cu o presa care merge la 220v merge sa incarc un tir de 8 tone?

#390
pratmin

pratmin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.01.2006
Salut,
In primul rand vreau sa stiu daca este cineva pe acest forum care a obtinut fonduri europene pentru reciclarea deseurilor din mase plastice. Eu am incercat, dar este o adevarata caracatita in domeniu si spagile sunt f.f. mari...
Dupa studiile pe care le-am facut pana acum, cea mai buna afacere este obtinerea materiei prime, care poate fi de 2 tipuri:
- fulgi de PET - necesara o linie de utilaje care spala in mai multe etape, elimina etichetele, zdrobeste peturile si spala din nou + uscare, prin care sa se obtina o puritate de min 98%; pret utilaj: ~70000EUR, capacitate 300kg/ora, nou cu garantie. Pretul este de aproximativ 80-90000 EUR, capacitate 150-200kg/ora
- granule de PET - se obtin cu un alt utilaj, folosing ca materie prima fulgii de PET obtinuti prin prima procesare.
Pentru aceste materiale, la export puteti obtine un pret mult mai mare decat daca le vindeti in RO.

Am intervenit in aceasta dicutie, deoarece am vazut ca s-au vehiculat preturi la astfel de utilaje de 800000EUR, ceea ce este exagerat, chiar si pentru anul 2007.

Va urez succes in afaceri!

#391
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
Pai si daca te-ai lovit de aceasta caracatita cum crezi ca ai sa reusesti sa strangi marfa pentru aparatele care vrei sa le achizitionezi? Pretul de 800 mii euro nu este exagerat doar ca este un pret la un utilaj de capacitate foarte mare. Ce spui tu de pret mai bun obtinut de la export este adevarat dar trebuie sa ai si multa marfa. Fara tir de 22t nu iti cumpara nimeni. Eu nu am accesat nici un fond, dar sunt interesat sa cumpar utilaje in acest mod.
Oricum ce vrei tu sa faci e cel mai complicat, cel mai bine castiga tot cei cu centre de colectare pentru mai toti vor bani pe loc, tu ai sa primesti bani la 30-60 de zile si daca nu o sa ai bani sufiecienti de rulaj nu ai sa ajungi prea departe cum au si patit multi de altfel.
Mult spor!

#392
addy2fastt

addy2fastt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.05.2012
Salut prise.. am citit tot ce ai scris in legatura cu colectarea de pet, defapt m-am inregistrat aici pe forum doar ca sa te pot contacta, am nevoie de cateva sfaturi de la tine, in primul rand daca mai se merita sa ma implic in asa ceva.. astept un raspuns pe mail cu numar ceva de contatc daca poti : [email protected] . mersi frumos !!!!!!!!

#393
enabogdan

enabogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 17.04.2012
Salutare!
Sunt din Bucuresti si intentionez sa incep o afacere pe aceasta tema. Intrebare si rugaminte: cui vindeti materialele stranse? Ma intereseaza mai ales cartonul si metalele...
Multumesc anticipat!

#394
danmatyas

danmatyas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.05.2007
Stie cineva cat mai e kg de peturi? cat ofera greentech?

#395
sorinmax

sorinmax

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.02.2012
Felicitari pt acest forum. Prise, cuvintele sunt de prisos, am citit toate paginile deja de doua ori. De circa un an ma invart in jurul cozii, in sensul ca ma gandesc daca sa ma apuc sau nu de acest business. Pacat ca unii s-au oprit din posturi, poate ca nu au mai continuat in domeniu sau nu au inceput, insa ar fi fost frumos sa aiba continuitatea si dorinta lui Prise de a-si impartasi experienta. Mult succes tuturor! Daca o sa incep si eu, va voi tine la curent, pana acum informatiile din acest forum mi se par suficiente pt a-si putea face oricine o imagine asupra acestui gen de afacere.

Ideea colectarii uleiului vegetal (de bucatarie) am studiat-o putin mai mult, exista niste utilaje care purifica aceste deseuri de ulei si ideal ar fi exportul lor catre companiile care produc biodiesel in cantitati mari (biodiesel-ul poti sa-l produci si in curtea casei cu un sistem rudimentar destul de ieftin). Facusem niste calcule la un momentan si tin minte ca la un tir de 20 de tone ieseai pe plus destul de bine, ideea ar fi sa aduni un tir pe luna. Problema este de colectat, deoarece posibilitatile sunt destul de putine, in multe locatii de unde poti strange cantitati mari deal-urile sunt deja facute. Teoretic, mai profitabil ar fi sa produci direct biodiesel-ul  si  sa-l vinzi, insa la noi utilizarea acstui tip de copmbustibil este destul de redusa. Daca are cineva opinii legate de acest deseu, il invit in discutie.

Edited by sorinmax, 09 July 2012 - 21:38.


#396
iqchallenger

iqchallenger

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.07.2008
Salut, pentru cei care cauta cumparatori la deseuri, indinferent de tip, intrati pe acest forum http://romaniarecycle.forumotion.eu unde majoritatea membrilor se ocupa cu exportarea sau prelucrarea acestor deseuri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate