Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Placare cu polistiren

- - - - -
  • Please log in to reply
1877 replies to this topic

#37
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
O intrebare pt. cei care si-au placat casa cu polistiren:

Cat de semnificativa e diferenta intre a fi si a nu fi placata casa (nu blocul) - pe timp de VARA. ?
Ma intereseaza aspectul izolarii in timp de vara.
Merci.

#38
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Eu cu polistiren am placat la casa mea o camera pe exterior dar acolo n-am avut probleme mari de temperatura.
Insa in camera mea am pus rigips cu vata de 5, bine am schimbat si fereastra cu una din PVC cu 6 camere. Daca vara nu puteam dormi noaptea decat cu cearceaful umezit la cismea de cald ce era caci se incingeau peretii iar iarna duduia caloriferul non-stop si parca tot era frig acum......e paradis vara e racoare oricat de cald ar fi afara iar iarna in maxim 20 de minute se incalzeste toata camera.
Cu polistiren acolo unde am parca aerul e mai inchis, nu stiu...e ceva ciudat parca. Parca se simte ca nu mai respira peretii, ca nu se mai ventileaza cum trebuie camera.

#39
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Bine,vata e alta treaba;eu n-am cum sa-mi pun,ca-mi micsorez camerele,si nu-mi pot permite asta. Da' camera placata de tine era la bloc,sau la casa ?

#40
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
la casa. pune vata de 5 si pierzi decat 5 cm. nu e mare lucru la o camera de 2,5 -3 m crede-ma. merita, ai izolatie termica si fonica,

#41
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
@ Astra: ma tenteaza si pe mine din ce in ce ai mult vata si nu polistirenul, dar uite ce a scris un alt user (giurescu):

Quote

Solutia cu izolatie exterioara este net superioara celei cu izolatie pe interior.
Explicatia se vede in graficul de crestere a temperaturii in grosimea peretelui, dinspre exterior spre interior. La izolarea pe exterior, temperatura creste pronuntat pe parcursul primilor centimetri, care corespund grosimii de izolatie. Dealtfel, daca izolatia este suficient de groasa, temperatura pe suprafata de separatie intre izolatia termica si peretele de zidarie va fi intotdeauna peste zero grade, cu avantajul ca zidaria nu va mai fi supusa ciclurilor repetate inghet - dezghet.
In cazul celalalt, in care izolatia se monteaza pe interior, temperatura peretelui creste lent de la exterior spre interior, iarna punctul de temperatura "zero grade" este intotdeauna in grosimea peretelui de zidarie si, foarte important, nu se valorifica deloc inertia termica a peretelui de zidarie, nici iarna si nici vara.

In rest, eu nu as folosi vata de sticla pentru izolatia exterioara a peretilor, pentru motivul ca ar trebui sa adaug peste vata un invelis rigid, de exemplu OSB. In schimb, cred ca vata se preteaza la izolarea exterioara a planseului superior, sau la izolarea podurilor mansardate.

Ce parere ai? Merci. :)

#42
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Are foarte mare dreptate. Polistirenul pe exterior izoleaza mult mai bine decat rigipsul si vata pe interior.
Dar din pacate polistirenul are cateva bube mari : durabilitatea in timp, si faptul ca spre nord exista riscul de a aparea mucegai pe perete.
Chiar acum o sapamana am fost la un prieten si i-am dat cu solutie antimucegai pe peretele dinspre nord pe interior caci ii aparusera pete galbene ca de ulei pe lavabila. Crede-ma ca am decopertat pana la beton (sta la bloc)  polistirenul a fost pus acum un an si jumatate si pana atunci nu avusese niciodata asa ceva. Iar in jurul ferestrei peste tot numai mucegai aparut tot in aceeasi perioada.
Ceva nu e in regula cu polistirenul asta.
Nu-mi bat capul prea tare caci e problema furnizorilor insa incerc pe cat posibil sa-l folosesc decat acolo unde este strict necesar.

Si cu vata e o problema. Ea trebuie prinsa in cuisoare si legata cu sarma (foarte foarte putini o fac) deoarece la umezeala ea se stange si cade. Iar partea de sus a camerei ramane decat cu izolatia de gips carton.

Acum o fi si dupa cum pui polistirenul. Acum cativa ani am facut un curs de specializare de la o firma d-asta mare, a auzit toata lumea de ea, care face termoizolatii, adezivi, decorative, etc...si am invatat cum se pune polistirenul ca la carte.
In primul rand trebuie pus foarte compact, adica sa nu ramana goluri, iar daca ele raman sa nu fie umplute cu adeziv sau tencuiala caci au alta densitate si alt indice termic.
Se pune spuma poliuretanica ca la termopane. In fine e un procedeu destul de complex , mult mai complex decat ceea ce se practica. Poate si de aceea apar si atatea bube la polistiren. Ca nu se respecta modalitatile de executie.

Asa ca eu zic ca depinde de necesitate. Daca se poate cu gips carton si vata folositi cu nadejde, daca nu ...polistiren.
La ambele mare grija la cum este executat.

#43
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Cum o dai, tot tehnologia de montaj te omoara... :confuzzled:

Multumesc. :)

#44
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,075
  • Înscris: 15.10.2006

 DDuras, on Jun 7 2007, 18:15, said:

O intrebare pt. cei care si-au placat casa cu polistiren:

Cat de semnificativa e diferenta intre a fi si a nu fi placata casa (nu blocul) - pe timp de VARA. ?
Ma intereseaza aspectul izolarii in timp de vara.
Merci.

Aici se intampla ceva interesant. Pereti izoleaza clar mai bine vara de caldura.
Dar daca ai geamuri mari pe care le incalzeste soarele, atuncea e nasol, caci polistirenul iti tine caldura in casa pe timpul noptii, si se poate ca de fapt sa creasca temperatura in imobil.
Deci conteaza si orientarea camerei si geamurile.

Edited by cipaul, 13 June 2007 - 21:30.


#45
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007
"Are foarte mare dreptate. Polistirenul pe exterior izoleaza mult mai bine decat rigipsul si vata pe interior.
Dar din pacate polistirenul are cateva bube mari : durabilitatea in timp, si faptul ca spre nord exista riscul de a aparea mucegai pe perete.
Chiar acum o sapamana am fost la un prieten si i-am dat cu solutie antimucegai pe peretele dinspre nord pe interior caci ii aparusera pete galbene ca de ulei pe lavabila. Crede-ma ca am decopertat pana la beton (sta la bloc) polistirenul a fost pus acum un an si jumatate si pana atunci nu avusese niciodata asa ceva. Iar in jurul ferestrei peste tot numai mucegai aparut tot in aceeasi perioada.
Ceva nu e in regula cu polistirenul asta.
Nu-mi bat capul prea tare caci e problema furnizorilor insa incerc pe cat posibil sa-l folosesc decat acolo unde este strict necesar."

Voi priviti problema dintr-un unghi gresit....NU produsul de izolatie este de vina pentru mucegaiul sau umezeala de acolo ci faptul ca NU EXISTA VENTILATIE de frica sa nu aiba rece la picioare cucoana iarna....Ventilatia este o obligatie a constructorului si daca nu ati facut inca atunci adaugati grile in partea de sus a ferestrelor din PVC (in camerele principale grile de cca 30m3/h)

@+,bibicu5

Edited by bibicu5, 15 June 2007 - 08:33.


#46
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Ahaaaaaa, deci acolo sta toata smecheria?
Am auuzit eu de asa ceva insa nu stiam prea sigur. Sunt putini care se pricep in domeniul instalatiilor si ventilatiei.
Danke cremshnite. :worthy:

#47
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005

 bibicu5, on Jun 15 2007, 09:33, said:

Voi priviti problema dintr-un unghi gresit....NU produsul de izolatie este de vina pentru mucegaiul sau umezeala de acolo ci faptul ca NU EXISTA VENTILATIE de frica sa nu aiba rece la picioare cucoana iarna....Ventilatia este o obligatie a constructorului si daca nu ati facut inca atunci adaugati grile in partea de sus a ferestrelor din PVC (in camerele principale grile de cca 30m3/h)

@+,bibicu5

Ce sunt acele grile? puteti detalia si mai pentru necunoscatori?

Edited by George C, 15 June 2007 - 14:46.


#48
costi_flo

costi_flo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.09.2006
Mda...putini se gandesc la ventilatie.
Am citit undeva ca la 2 ore trebuie sa deschizi geamul 10-15 minute....cum faci asta noaptea..iarna ?
Cel mai indicat este un sistem de ventilatie cu recuperare de caldura.
Izolatia numai la exterior altfel o sa fi ca intr-un termos in casa....zidurile nu o sa pastreze caldura si daca deschizi geamu
si afara este -5 in scurt timp in casa o sa fie tot -5 si nu mai zic ca o sa mearga centrala la blana ca sa ajunga din nou la
temperatura dorita.
La putini producatori de tamplarie pvc gasesti acele grile pt ca putini le vor de frica sa nu piarda caldura.....
Polistiren la exterior de 8-10 in functie de gosimea zidului.Nu va zgarciti la bani, numai polistirenul este mai scump daca in loc de 5 puneti 10 in rest manopera, plasa, adeziv si altele este acelasi pret.
Salutari.

#49
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Noi tocmai construim o baie la casa de la tara a parintilor si chiar mi-ar fi utile sfaturile voastre. Este necesar sa izolez cu polistiren sau ce tip de izolatie sa folosesc? Cineva mi-a spus ca este suficienta si o izolatie cu clasica smoala, dar nu stiu, n-as vrea sa faca igrasie, mai ales ca nici nu o s-o incalzesc iarna, fiind destul de mica(cam 2,5 mp)

Astept pareri.

#50
jeepers

jeepers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 30.07.2006
vreu sa pun pe casa polistren expandat de 5cm si nu stiu pe fundatie cum sa fac?

#51
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
NU se pune polistiren expandat pe fundatie.

Poate ai vrut sa spui EXTRUDAT.

#52
jeepers

jeepers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 30.07.2006

 punkt, on Jul 2 2007, 10:18, said:

NU se pune polistiren expandat pe fundatie.

Poate ai vrut sa spui EXTRUDAT.
deci vrei sa zici ca se pune pe fundatie extrudat? si cam ce grosime?

#53
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 jeepers, on Jul 2 2007, 12:52, said:

deci vrei sa zici ca se pune pe fundatie extrudat? si cam ce grosime?
in mod normal, NU se foloseste polistiren la fundatii. Dar, daca vrei sa izolezi termic fundatia perimetral, atunci, este strict optiunea ta. NU recomand polistiren sub talpa fundatiei, dar poti sa folosesti perimetral fundatiei, inclusiv sub placa din b.a. de pe pamint.

Polistirenu' extrudat, se recomanda ca si utilizare in zonele expuse la umezeala. Presupun ca o grosime de 2 cm ar fi suficient.

Ai grija ca pretu' la polistirenu' extrudat este cam de 3 ori mai mare decit p. expandat.

Cred totusi ca este inutil.

Poti cel mult folosi p. extrudat la soclu, adica la elevatia din b.a. ce iese din pamint.

#54
taz21

taz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 24.10.2005

 punkt, on Jul 2 2007, 13:57, said:

Poti cel mult folosi p. extrudat la soclu, adica la elevatia din b.a. ce iese din pamint.

Cred ca asta vroia sa spuna. Fundatia se hidroizoleaza nu se termoizoleaza.
Pt. fundatie poti folosi membrana bituminoasa iar pt. elevatie poti folosi extrudat de 2-3cm.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate