Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Placare cu polistiren

- - - - -
  • Please log in to reply
1885 replies to this topic

#1873
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Din cele trei cazuri de mai sus:
- Daca esti limitat la o grosime de 15cm si nu conteaza diferenta de pret, atunci pune grafitat, are cel mai bun coeficient de izolare.
- Daca esti limitat la o grosime de 15cm si conteaza diferenta de pret, atunci pune EPS 80 simplu.
- Daca nu esti limitat la o grosime de 15cm si conteaza diferenta de pret, atunci pune EPS 80 simplu de 20cm.
- Pretul cel mai bun dpdv al rezistentei termice pe cm de izolatie o sa-l obtii la EPS 80 simplu.

#1874
bonifacio36

bonifacio36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 15.03.2008
Ce adeziv recomandati pt lipirea polistirenului extrudat pe exteriorul fundatiei ce a fost hidroizolata in prealabil cu bitum lichid? Spuma sau adeziv mortar?

#1875
mahal

mahal

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.08.2023
Am un glaf exterior din aluminiu dar cînd plouă se aude în interior. Care ar fi motivul și cum se poate remedia? Mulțumesc

#1876
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,941
  • Înscris: 17.10.2003
E gol sub el, ori nu ai nimic ori spuma nu e expandat suficient.
Dacă îl poți demonta, bagi spumă și îl pui la loc. Ai grija sa pui ceva greu pe el sa nu ti-l salte spuma când expandeaza.
Dacă nu se poate scoate decât cu stricăciuni mari (scos din perete, etc) poți da niște gauri sub el acolo unde se așează pe zidarie (sa nu se vada din exterior) și bagi spumă pe acolo. Ce spuma iese în afara tai cu cuterul, eventual astupi. Eu asa am făcut la mine unde suna a gol sub glaf.



#1877
yo6ial

yo6ial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 13.10.2006
@mahal: și eu am o problemă cu table pe care picură apă și am pus bandă bituminoasă de etanșare a acoperișurilor de tablă. Am luat de la leroy sau dedeman, nu mai știu dar au mai toți ceva similar.
O bandă de cam 10-15cm lățime, 2mm de bitum aditivat, e lipicios și flexibil și la rece și se pare că nu se topește la cald, și un strat de folie de aluminiu, vopsită gri în cazul meu. Am pus sub chiuvetele de inox unde mai curge apă fiartă, la coturile de jos ale burlanelor de ploaie,  etc.
Îți recomand s-o pui pe partea de dedesubt a glafului. Poate nici nu trebuie să acoperi integral. Absoarbe sunetele și un petec de 10x10cm. Dar ca să stea bine glaful și să nu se îndoaie aiurea, pune fâșie lângă fâșIi
Ar merge folie de bitum clasică dar necesită amorsă sau aplicare cu flacără.
Vezi să cureți foarte bine și să te asiguri că e uscat înainte de aplicare.
Măcar cu apă și detergent apoi cu diluant.


@all, eu zic să fugiți de polistiren. E a naibii de inflamabil, o sursă de poluare cu microplastice, nu este permeabil vaporilor de apă și va promova mucegaiul.
Vata minerală este mult mai sănătoasă.

Curățat peretele de praf, reparată tencuiala dacă trebuie, tenci normal ca adeziv, plăcile de vată, dibluri de plastic pentru izolații și un strat de plasă de fibră de sticlă. Preferabil cea mai grea disponibilă. Apoi tenci din nou, decorativă dacă trebuie și zugrăvit după gust.

#1878
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

 yo6ial, on 26 august 2023 - 13:15, said:

Curățat peretele de praf, reparată tencuiala dacă trebuie, tenci normal ca adeziv, plăcile de vată, dibluri de plastic pentru izolații și un strat de plasă de fibră de sticlă. Preferabil cea mai grea disponibilă. Apoi tenci din nou, decorativă dacă trebuie și zugrăvit după gust.
Știi cumva cât e manopera pe mp pentru operațiile citate?


#1879
i7zooke

i7zooke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.01.2012
Va salut.
Sunt si eu in constructie cu casa si am meseriasii la treaba.

Folosesc caparol 15cm, adeziv ceresit, baietii aproape termina de placat, si urmeaza plasa + spaclu.

1.Maistorii au zis ca dau o singura mana de adeziv peste polistiren, ca baga plasa si o dau groasa si stiu sa o niveleze din prima si nu ar necesita o a 2-a mana.
Eu nu am stiut ce sa-i zic pe moment, dar voi ce credeti? Este suficient o singura mana?

2.De asemenea, ordinea lor de montare a fost: placa pe perete, si dupa ce aceasta s-a fixat si adezivul s-a uscat, montatul diblurilor. Este ok ordinea?

Eu, in sinea mea, as fi mai linistit cu 2 maini de spaclu peste adeziv, dar nu stiu daca din ce mi-a zis maistorul a fost acelasi lucru ( poate e mai rapid si usor pentru el... )

#1880
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Asa au facut si la mine. Nu are nimic.

#1881
Vanzatorul de Iluzii

Vanzatorul de Iluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 828
  • Înscris: 08.08.2005
Temă: supraizolare pe exterior. Casa are termosistem format din polistiren grafitat Dalmatina de 8cm peste care este aplicată plasă și tencuială decorativă. Peste un colt (o cameră și o baie) aș dori să aplic un strat suplimentar de polistiren grafitat de 5cm peste actualul termosistem.
1. Este nevoie să dau jos actuala tencuială decorativă?
2. Ce este mai bine de folosit: adeziv mineral sau spumă poliuretanică de montaj polistiren?
Evident aplicarea adezivului pe plăcile de polistiren se va face perimetral plus puncte (mămăligi) pe placă. La spumă perimetral plus diagonale.

Motivul pentru care este nevoie de supraizolare este instalația IPAT prost executată: distanța prea mare între bucle și traseul cel mai lung - urmarea este o temperatură cu cca. 1,5 grade mai mică în camera și baia respective decât în restul casei.

Soluții alternative la creșterea grosimii izolației exterioare? Merci.

#1882
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,952
  • Înscris: 03.12.2005
Multipor pe interior si lasa exteriorul pentru peste 7-8 ani cand o sa ajungi singur la concluzia ca trebuie suplimentata toata izolatia exterioara.

#1883
Vanzatorul de Iluzii

Vanzatorul de Iluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 828
  • Înscris: 08.08.2005
la 80mm plus adeziv + tencuială, Multipor nu este o soluție. Mai ales că în baie există și placări cu faianță.

#1884
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,168
  • Înscris: 15.10.2006

View PostVanzatorul de Iluzii, on 18 aprilie 2024 - 08:24, said:

Soluții alternative la creșterea grosimii izolației exterioare? Merci.
Echilibrare hidraulica la sistemul de incalzire.
Se pare ca acum nu ai.

#1885
Vanzatorul de Iluzii

Vanzatorul de Iluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 828
  • Înscris: 08.08.2005
Am făcut. Diferența dintre circuite este prea mare, ar fi necesitat un al doilea distribuitor. Evident, nu reușesc să obțin proiectul IPAT. Ori nu există ori arată cu totul altfel.
Verificat și cu termometrul pe podea... rămân diferențe semnificative (până la 2 grade).

Edited by Vanzatorul de Iluzii, 21 April 2024 - 08:49.


#1886
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 14.10.2023
Pune sursa de incalzire sa lucreze in modul de incalzire prin compensarea pierderilor (temperatura constanta sau copensare meteo). Caldura se repartizeaza mult mai uniform in acest fel.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate