Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Placare cu polistiren

- - - - -
  • Please log in to reply
1877 replies to this topic

#19
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 15.10.2006
Bine dar astea sunt solutii cu perete dublu, sau cum se mai spune cu clincher pe exterior.
Se fac si la noi astfel de case.
Si nu e obligatoriu sa pui polistiren intre pereti, se poate pune si vata minerala sau alti izolanti sau lasa chiar interstitiu de aer (cam asa se fac casele prin Anglia).
Solutia nu cred ca ar trebui sa intre la izolatia cu polistiren, pt. ca de fapt e cam altceva.

#20
jeepers

jeepers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 30.07.2006
as vrea sa pun polistiren in exteriorul casei, de care mi-ar trebui expandat sau extrudat? si cam de unde as putea sa cumpar din cluj la cel mai bun pret?
ms.

#21
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 15.10.2006

View Postjeepers, on May 29 2007, 16:10, said:

as vrea sa pun polistiren in exteriorul casei, de care mi-ar trebui expandat sau extrudat? si cam de unde as putea sa cumpar din cluj la cel mai bun pret?
ms.
Bineinteles ca expandat. Extrudat  :nonobad:
Daca ai o cantitate mai mare poti incerca la fabrica la Isopor. Dar negociaza neaparat pretul pe care ti-l cer. Si cat mai bine, daca stii cum. Dezavantaj la ei, cel putin asa am patit eu: placile nu au planeitate suficienta. E drept ca am cumparat de 2x1 m. Ea dimensiunea standard ca e mult mai bine.

#22
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Polistiren extrudat de 5 cm la soclu clar!
Polistiren expandat 10 cm pe fatada. Pretul nu face neaparat diferenta de calitate.
Ce pot sa nu-ti recomand e Carocaz sau Carotherm. Culmea fabrica e chiar in Slatina unde am locuit vreo 3 ani si chiar am colaborat cu ei.
Sunt prea multe rebuturi. Adica placi indoite sau cu fetele nefinisate. Ei nu le arunca sau sa le refoloseasca. Daca merge cat de cat sa nu se vada prin ambalaj merge la vanzare.
Bine ca si la cele de pretigiu mai gasesti cate o buba insa nu atat de multe ca la ei.
Sunt multe firme aparute acum, numai vreo 25 am vazut la ultimul Romexpo cu izolatii termice.

#23
jeepers

jeepers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 30.07.2006

View Postcipaul, on May 29 2007, 22:08, said:

Bineinteles ca expandat. Extrudat  :nonobad:
Daca ai o cantitate mai mare poti incerca la fabrica la Isopor. Dar negociaza neaparat pretul pe care ti-l cer. Si cat mai bine, daca stii cum. Dezavantaj la ei, cel putin asa am patit eu: placile nu au planeitate suficienta. E drept ca am cumparat de 2x1 m. Ea dimensiunea standard ca e mult mai bine.
imi tre cam 150 mp, deci ar fi bine sa apelez la ei. ies mai ieftin?
si cam cat ar fi mp patrat oare, nu sti?

#24
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
acum 3 luni am vorbit la fabrica si era 31 euro+ tva metrul cub taiat la ce dimensiuni vrei. asta in bucuresti

#25
jeepers

jeepers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 30.07.2006

View Postconu71, on May 30 2007, 19:19, said:

acum 3 luni am vorbit la fabrica si era 31 euro+ tva metrul cub taiat la ce dimensiuni vrei. asta in bucuresti
si la mc cam cati mp intra la grosime de 5 cm?

#26
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
1/0.05 = 20 mp
dar la bax intra 5 mp caci un bax are 0.25 mc

#27
jeepers

jeepers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 30.07.2006

View PostAstra_rullz, on May 30 2007, 21:42, said:

1/0.05 = 20 mp
dar la bax intra 5 mp caci un bax are 0.25 mc
oare as iesi mai bine dc as lua de la praktiker sau sa iau direct de la isopor?

#28
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 15.10.2006

View Postjeepers, on May 30 2007, 19:13, said:

imi tre cam 150 mp, deci ar fi bine sa apelez la ei. ies mai ieftin?
si cam cat ar fi mp patrat oare, nu sti?
Acuma cel mai interesant lucru este grosimea care o pui. Toti cam pun de 5 cm. Eu personal am optat pt. 8 cm. Aici ar fi de discutat, adica ce pereti ai acum si ce vrei sa obti.
Pretul polistirenului este mic in comparatie cu pretul intregii lucrari. Dar conforul termic depinde bineinteles mult de grosimea polistirenului.
Preturi la Isopor: nu stiu pt. ca eu am luat acum vreo 20 de luni de la ei.
Merita incercat si la Isopor, dar repet sunt isteti si nu prea lasa usor din pret.
Acuma imi pun pe casa mea (de data asta) polistiren de la Baumit si sa sti ca este superior celui de la Isopor dar si pretul este clar mai mare.

#29
dorum

dorum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.04.2007

View PostAstra_rullz, on May 14 2007, 16:48, said:

Or fi.
Am placat cu polistiren, mi-am placat cu polistiren insa in lipsa de altceva.
Raman la parerea mea.
Salutare!
E prima oara cind intervin, dar urmaresc discutiile pe forum de aproape un an si mi-au fost de un mare folos. Am inceput constructia unei case, si incerc sa-mi lamuresc problema termoizolatiei: cu sau fara polistiren. Din ce am aflat asi opta pentru un zid de 40 cm bca si sa nu folosesc polistirenul. Credeti ca ar fi suficient?

#30
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Eu sunt total mpotriva BCA-ului dar asta e alta discutie.
Ia o bucata de bca si introdu-o in baie. Sa simti mirosul gazelor degajate. In fine...fiecare cu parerea lui.
Caramida 38 + polistiren 5 cm este suficient, doar nu o sa vrei sa faci buncar.
Vreti sa stiti cea mai buna termoizolatie? Din pacate e si cea mai putin fiabila solutie.
Ganditi-va cand va duceti la mamaia la tara, la casele de caramida plina tencuite pe afara cu pamant. Asta este viitorul :D ne intoarcem la radacini :naughty: .

#31
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View PostAstra_rullz, on May 14 2007, 16:48, said:

Or fi.
Am placat cu polistiren, mi-am placat cu polistiren insa in lipsa de altceva.
Raman la parerea mea.

Esti impotriva polistirenului,dar ti-ai placat cu polistiren !?  Lumineaza-ma !

#32
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Pai pana s-or inventa placi de pamant o sa tot folosesc d-astea. Insa nu sunt durabile in timp.
Cu ce altceva sa plachez pe exterior?

#33
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View PostAstra_rullz, on Jun 4 2007, 20:57, said:

Pai pana s-or inventa placi de pamant o sa tot folosesc d-astea. Insa nu sunt durabile in timp.
Cu ce altceva sa plachez pe exterior?

Da' ce-i musai sa plachezi? Faci zidul mai gros si "plachezi" stalpii si centura cu caramida.

#34
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Mai e vorba si de costuri. La peste 3 mil mc de caramida nu prea iti permiti sa mai pui un rand. Iar de manopera nu mai zic.
Nu, trebuie izolat cumva, mai degraba un gips-carton pe itrior cu vata si gata treaba.

#35
Mirciulik

Mirciulik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 25.09.2004
Nu lucrez in  domeniu insa imi voi construi si eu o casa in viitor. Daca polistirenul se degradeaza in 20-25 de ani care e problema ca dupa acest timp sa-l dai jos si sa-ti renovezi fatada?

Daca plachezi cu polistiren in exterior si vata minerala sub rigips in interior nu e ma bine? Apar probleme de la izolatia din interior?

#36
Phoenix

Phoenix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 25.05.2004
Parerile sunt pro si contra polistiren, se pare ca polistirenul face mucegai in timp, mucegai care intra in caramida si lucrurile se indeleg de aici...
Am citit tot felul de documentatii si de pareri, uni spun ca au lucrat pe afara si au vazut mucegai cand au decopertat casa, alti spun ca nu are nici pe dracu, pentru ca nu este un material care se foloseste de prea mult timp in Ro este dificil sa identifici exact care sunt problemele. Cred ca este o loterie, daca se lucreaza corect poti sa nu ai probleme, in caz contrar risti sa-ti distrugi casa dupa 20-25 de ani.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate