Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Placare cu polistiren

- - - - -
  • Please log in to reply
1885 replies to this topic

#1567
emiO

emiO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.06.2009
Buna ziua.Am o casa mai veche cu structura si pereti din lemn si tencuita cu lut si var.As vrea o izolez pe exerior dar am inteles ca nu e recomandat polistirenul pt ca nu mai respira peretii.
   As putea folosi izolatie cu vata minerala de 10 cm prinsa cu sipci de lemn si peste sa pun lambriu plastic alb?ce parere aveti?multumesc.

Attached Files



#1568
peter_memo4

peter_memo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.12.2009

View PostemiO, on 10th March 2012, 12:51, said:

Buna ziua.Am o casa mai veche cu structura si pereti din lemn si tencuita cu lut si var.As vrea o izolez pe exerior dar am inteles ca nu e recomandat polistirenul pt ca nu mai respira peretii.
   As putea folosi izolatie cu vata minerala de 10 cm prinsa cu sipci de lemn si peste sa pun lambriu plastic alb?ce parere aveti?multumesc.

si oare prin lambriul de plastic respira peretii? :console:

#1569
NordMan

NordMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.11.2011
Lambriul din plastic va deveni casant dupa un an sau doi si la cea mai mica atingere se va sfarama. Cel putin prin zonele mai insorite.

#1570
trisaba

trisaba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.01.2011
Are cineva pus polistiren de la austrothem EPS-AF-PLUS(este varianta grafitata)?Cum se comporta?Sunte-ti multumit?Multumesc anticipat!

#1571
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
daca poate cineva sa dea un raspuns
- apartament la ultimul etaj, cu trei camere
- sufrageria are tavanul in exterior si un perete care da in balcon ; dormitor cu tavan in exterior, un perete care da in balcon si un perete care da in exterior ; ultimul dormitor are tavan in exterior si doi pereti care dau in exterior.
acum am urmatoarele intrebari:
1. peretele din balcon care acopera sufrageria si dormitorul doresc sa il izolez cu expandat de 5cm, este de ajuns ???? (balcon inchis pe cornier, in viitorul apropiat cu termopan)
2. toti peretii exteriori ( a se intelege si tavanul si a se exclude peretii care dau in balcon ) doresc sa ii izolez pe interior. sa folosesc extrudat sau expandat ??? sau tavanele sa le fac cu extrudat si peretii exteriori cu expandat ???
3. la balcon doresc sa folosesc expandat de 5cm ( stiu ca ma repet), peretii exteriori si tavanele cu extrudat de 2cm sau ca sa ies mai ieftin tavanele cu extrudat de 2cm si peretii exteriori cu expandat de 2cm sau 3cm (ma mai gandesc) ???
multumesc

Edited by dl_dr25, 15 March 2012 - 14:53.


#1572
icm76

icm76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 28.01.2006
Buna ziua,

am nevoie si eu de un sfat si cred ca ma puteti ajuta. Situatie e urmatoare:
- P+M; tinciut pe interior; la mansarda tavanul cu urmatoarea structura (de jos in sus): rigips + OSB + folie argintie + vata minerala + scindura + (ma gindesc sa pun - am cumparat deja pt. izolatie suplimentara) extrudat de 4-5 cm
- in iarna asta niste boschetari au intrat in casa si au facut foc pt a fura cuprul dintr-un cablu de TV ... in consecinta tot tavanul este plin-plin de funingine

Intrebari / probleme pe care mi le-am pus: cum scap de funinginea care a acoperit rigipsul? eu m-am gindit ca cel mai simplu/util ar fi sa lipesc peste rigipsul respectiv un rind de polistiren extrudat de 2cm (plasa+tinci) + prindere mecanica pina la OSB si in felul asta acopar si izolez suplimentar...

intrebari
- se poate face/e recomandat sa acopar rigipsul cu polistiren extrudat?
- poate aparea mucegai daca dau cu antimucegai?
- ale solutii?

Multumesc,
Catalin

#1573
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Peste masa de spaclu se poate aplica un strat de glet pentru exterior?
Cum pot finisa cat mai bine masa de spaclu?

#1574
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Dupa cum se vede atat tehnologia cat si modul de operare cu aceasta a evoluat mult. Mai nou sau ma rog...pentru mine este destul de nou pentru placarile cu polistiren pe fatadele caselor vad ca a aparut pe langa clasicul adeziv pentru polistiren un spray probabil ceva gen poliuretanic cu o solutie cica mult mai avantajoasa. Acum ma intreb daca ar fi si avantajoasa la pret si ca durabilitate. Intrucat imi construiec casa in regie proprie ma intereseaza daca cineva pe de aici a folosit acest sistem care pare mult mai simplu micsorand atat mizeria de pe santier cat si timpul nostru. postez atat linkul cu modul de operare pe Youtube aici si ceva caracteristici aici Ce nu am gasit si este interesant de aflat, dar mai rascolesc pe nea Google pretul acestui produs. Am gasit ceva oferte mai vechi cu 5 buc la pret de 4 dar nu si pretul. Inca un lucru care ma intereseaza despre acest produs daca este sau nu mai economicos decat clasicul adeziv de polistiren.
Pareri opinii de la cei care l-au folosit. Multumesc

Attached Files



#1575
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Scuze pentru dublu post dar cred ca sunt singurul disperat la ora asta si a trecut ceva timp de cautari asa ca nu pot edita.
Am mai gasit inca un produs asemanator de data asta este Ceresit CT 84 in schimb macar am aflat si un pret orientativ cu aceasta ocazie.
Si aici filmuletul. m-as mira in schimb sa ajunga spuma dintr-un tub pentru 20 de placi pentru ca se lauda ca ceresitul acopera cam 10 m2 placare iar titanul cica 12 m2. Ar fi bine desi nu cred.

Attached Files



#1576
bgd_stanescu

bgd_stanescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 17.04.2009
Consumul depinde de cat de dreapta este suprafata. Eu mi-am lipit polistirenul cu Ceresit si cu DenBraven -> Ceresit mi s-a parut mai ok, dar este doar o parere subiectiva. Mi-am lipit si extrudatul pe interior la spaletii geamurilor. Ce mi se pare foarte ok este ca poti lipi pe lemn.
Am casa izolata de 2 ani...deci nu as putea sa dau un feedback despre durabilitate. A trebuit sa dezlipesc pe zone mici polistirenul (pentru niste lucrari) si nu am observat nimic in neregula -> "lipitura" era asa cum am lasat-o acum doi ani.
Pretul este cam 21-23 RON.
Da, este mai economicos. Nu stiu daca prin suprafata acoperita (depinde de cat de drept este peretele), dar cu siguranta prin efortul mult mai mic necesar (=manopera mult mai mica), prin costurile de transport, prin curatenia de la locul muncii.
Nu va luati dupa "mesterii" care zic ca trebuie lasat cordonul sa se usuce 5 minute inainte de lipire -> acest lucru scade foarte mult aderenta !

...am uitat sa mentionez: este foarte bun pentru DIY pentru ca puteti lucra singur...

Edited by bgd_stanescu, 26 March 2012 - 11:09.


#1577
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
multumesc foarte mult pentru raspuns, mai astept si alte pareri la subiect, informatiile imi sunt si vor fii mereu utile.
intrebarea mea este daca pot lipi placile direct pe zid (BCA) sau a fost nevoie de un tinci pe zid.
Multumesc

#1578
bgd_stanescu

bgd_stanescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 17.04.2009
Adezivul are aderenta pe BCA, insa cred ca nu e ok pentru ca BCA-ul este foarte moale si sfaramicios. Cordonul de adeziv s-ar rupe cu tot cu BCA. Sfatul meu este sa dati un strat de tencuiala; izolatia se poate face dupa ~ 30 zile, pentru a lasa tencuiala sa se usuce bine.

#1579
Dino84

Dino84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.08.2006

View Posttrisaba, on 15th March 2012, 09:59, said:

Are cineva pus polistiren de la austrothem EPS-AF-PLUS(este varianta grafitata)?Cum se comporta?Sunte-ti multumit?Multumesc anticipat!

Si eu sunt interesat de polistirenul de la austrotherm EPS-AF-PLUS, in teorie arata bine, are cineva experienta practica cu el?
Multumesc!

#1580
ZorracK

ZorracK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 26.11.2003
Am eu austrotherm EPS-AF-PLUSde 10 cm pe Porotherm STH de 30, dar sunt pe electric si a fost prima iarna asta, asa ca nu ma pot pronunta, per total eu zic ca e bine.

#1581
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Vreau sa dau o tencuiala decorativa weber min 100 peste masa de spaclu si apoi lavabila de exterior.
A mai folosit cineva weber min 100? Cum rezista in timp?

#1582
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
doresc sa pun pe tavan extrudat de 2, pot sa il lipesc cu adeziv poliuretanic direct peste lavabila existenta si la urma sa il prind in "flori" ??? sau este necesar sa curat pana la placa sau sa dau doar lavabila jos ???? cum ma sfatuiti sa fac ???

Edited by dl_dr25, 31 March 2012 - 15:55.


#1583
laufer

laufer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 12.06.2006

View Postdl_dr25, on 31st March 2012, 15:55, said:

doresc sa pun pe tavan extrudat de 2, pot sa il lipesc cu adeziv poliuretanic direct peste lavabila existenta si la urma sa il prind in "flori" ??? sau este necesar sa curat pana la placa sau sa dau doar lavabila jos ???? cum ma sfatuiti sa fac ???


Eu am lipit expandat pe perete cu spuma poliuretanica fara sa curat lavabila. Sta fara probleme. A trebuit dupa vreo 3 zile sa desprind o placa, si a trebuit sa o rup pentru ca nu se desprindea. Deci, cred ca se lipeste foarte bine.

#1584
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007

View Postlaufer, on 31st March 2012, 17:15, said:

Eu am lipit expandat pe perete cu spuma poliuretanica fara sa curat lavabila. Sta fara probleme. A trebuit dupa vreo 3 zile sa desprind o placa, si a trebuit sa o rup pentru ca nu se desprindea. Deci, cred ca se lipeste foarte bine.
inainte de a aplica polistirenul ai dat cu amorsa ceva sau apa pe perete ??? te intreb fiindca pe tub scrie ca este mai bine sa fie umezit peretele

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate