Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Placare cu polistiren

- - - - -
  • Please log in to reply
1877 replies to this topic

#1
arhanghelul9

arhanghelul9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.03.2007
va salut pe toti
în momentul de față îmi construiesc o casă și ce aș vrea sa stiu este daca placarea cu polistiren nu este daunatoare in timp
am citit avantajele pe care le presupune izolarea cu polistiren, vorbesc despre placarea exterioara a peretilor, în ceea ce priveste confortul fonic si termic.
ce ma intereseaza pe mine este daca in timp peretii nu se deterioreaza datorită faptului ca peretii nu mai "respira".
multumesc

#2
tokyoboy

tokyoboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 07.03.2007
Avantaje:

Confort :

Prin termoizolare se obtine climatul potrivit fiecarui sezon: caldura - iarna si racoare - vara.

Economie :

Termosistemul reduce cu pana la 30%-50% costurile necesare cu incalzirea.
Investitia se amortizeaza in doar 3-4 ani.

Estetica deosebita :

Sunt peste 100 de culori si diferite texturi ofera o tinuta estetica impecabila lucrarii.

Calitate :

Termosistemul ofera calitate,dat fiind faptul ca se executa usor si in timp scurt.

Durabilitate:

Durata medie de viata, in cazul unei aplicari si a unei utilizari corecte este de aproximativ 25-30 de ani,poate si mai mult.


Componenta termosistem:

Partea exterioara/interioara a zidului  

Adeziv pentru polistiren

Polistiren expandat pentru fatada,de interior/exterior

Masa de spaclu - e acelasi adeziv

Plasa din fibra de sticla, de int/ext

Masa de spaclu - acelasi adeziv cu care ati lipit placa

Glet exterior/interior

Tencuiala decorativa  , de int/ext


Ca recomandare, va sfatuiesc sa va puneti polistiren de minim 10 cm grosime, densitate minim 15 pentru exterior, astfel lucrati deageaba si nu se merita investitia.

Succes!

#3
taz21

taz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 24.10.2005

 arhanghelul9, on Mar 23 2007, 09:38, said:

ca peretii nu mai "respira".

Se zice ca polistirenul expandat lasa peretii sa respire. Cel extrudat nu face acest lucru.
Sa-si dea cu parerea si altii mai avizati. Eu doar am citit aceste lucruri si am de gand sa le aplic la casa mea.

#4
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Cel mai de preferat e sa te feresti de polistiren, vata minerala&shit. Avantajul la ambele termosisteme este ca pentru o grosime de zid relativ mica asigura o izolare termica decenta. Si cam atat. Peretii mai grosi din caramida asigura o inertie temica mai mare (inmagazineaza mai multa caldura care nu iese pe geam imediat ce l-ai deschis) Vara functioneaza exact invers, pastreaza racoare inauntru.
Polistirenul este sensibil la ciclurile inghet-dezghet si s-ar putea ca in decursul anilor sa se degradeze, aici avantaj are vata minerala, dar si ea are dezavantajul ca in ea pot intra in timp tot felul de insecte&shit plus ca trebuie sa folosesti in sistem de placare deci in ansamblu iesi mai scump decat cu polistirenul(expandat).
Eu daca as avea banii necesari si as fi in postura de a alege, as alege varianta fara polistiren dar cu un perete mai gros.

#5
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
Si eu spun: DA polistirenului. Tokyboy ai perfecta dreptate. 5 cm de polistiren fac cat 25 de cm de caramida la izolare termica si durata de viata ii mare 20-25 de ani.

#6
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 deianadrian, on Mar 24 2007, 18:07, said:

Si eu spun: DA polistirenului. Tokyboy ai perfecta dreptate. 5 cm de polistiren fac cat 25 de cm de caramida la izolare termica si durata de viata ii mare 20-25 de ani.
nu cred ca exista o limita de viata evidenta. Sunt doar presupuneri. Atita timp cit il feresti de apa, nu sunt probleme. Ramine o a 2'a solutie mereu fezabila, adica polistirenu' extrudat. Da'i scump rau  ;). In cazu' celui extrudat, nu cred ca's dubii in privinta trainiciei. Numa' sa tii o placa in mina si sa'i simti masa si o sa intelegeti ce spun.

#7
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,085
  • Înscris: 15.10.2006
Exista si polistiren expandat care sigur lasa pereti sa respire, am vrut sa iau si eu de la Baumit polistiren "open" care are ceva gaurele in el este indicat mai ales pt. cladiri vechi, monumente istorice, etc. Dar pretul este de cateva ori mai mare ca al polistirenului expandat normal.
Pe siteul de la Swisspor se recomanda grosimea polistirenului expandat de 8 cm (mai gros nu prea lasa pereti sa respire).
Economia pe care o faci la o izolatie cu polistiren de 8 cm e de cca. 20-35% din experienta personala in urma izolarii unei case vechi cu pereti de caramida cu goluri de 45 cm grosime.
Dezavantaje: 1)iarna pereti izolati nu preiau aceiasi caldura de la soare ca cei neizolati, am observat asta si practic in cazul meu.
          2) Vara casa se incalzeste mai greu dar si se raceste mai greu de ex. la o aerisire de seara pt. ca polistirenul pastreaza pereti calzi si pe timpul nopti (adica daca ai geamuri spre sud pe care bate soarele vara si se incalzeste interiorul casei, polistirenul e ca un termos care tine pe urma caldura in casa) cam paradoxal dar cel putin eu asa am patit.
      Intradevar sunt f. interesante casele cu pereti grosi, au un confort deosebit mai ales pe timp de vara.
       Mie cel mai interesant mi se pare sistemul cu pereti dubli cu clincher pe peretele exterior: rezistenta f. mare in timp cca. 50 ani, confort termic si aspect deosebit de elegant.

#8
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 10.10.2006
Stiu ca e off-topic, dar pentru a beneficia de cea mai buna termoizolatie la pereti, trebuie aplicata urmatoarea solutie: perete din zidarie de caramida plina sau eficienta la interior, urmeaza un strat de aer, adica un gol lasat de minim 5 -maxim 10 cm, si in fine al doilea rand de zidarie din caramida plina pusa pe latime, adica de 125 mm grosime. Se obtine cea mai sigura si eficienta termoizolatie, cu conditia respectarii tehnologiei de aplicare (tratarea antifungica a golului inainte de aplicarea celui de-al doilea rand de zidarie.
E drept, costurile sunt ceva mai mari, insa pentru cine dispune de fonduri, e cea mai recomandata solutie.
Eu am folosit polistiren de 5 cm aplicat la exterior peste zidarie de caramida eficienta de 25 cm grosime si am acelasi coeficient termic cu peretele vecinului, care are caramida eficienta de 40 cm grosime, adica intr-un interval anume de timp fara aport termic in casa avem aceleasi pierderi termice. (ex.: plecam la 8 la serviciu, nu mai pune nimeni pe foc, lasam temperatura la 21 g C si cand venim acasa, pe la 5 gasim 17 g C).
Imi pare rau ca n-am pus polistiren de macar 10 cm grosime, dar de-acum asta e.

#9
radu_tatic

radu_tatic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.04.2007
Ce parere aveti in legatura cu reconditionarea unei case vechi de 90 de ani, din caramida plina - decopertarea tencuielii vechi de var (mortar de var), plasa de Buzau, refacerea tencuielii cu beton, polistiren expandat, plasa de fibra si tencuiala decorativa.
Este mai buna reconditionarea tencuielii in stilul original?
Casa nu are etaj, mansarda.

#10
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
De bun ce-o fi polistirenul (sau poate stiu ei ceva ce nu stim noi :) ), am observat la fratii nostri de peste Tisa urmatoarele :
- polistirenul se foloseste rar, la izolarea componentelor de beton (stalpi, grinzi, etc) sau doar a cate unui perete (probabil cel nordic). In general insa, am vazut ca si la beton se prefera Porotherm de 11.5.

Alte detalii interesante :
- multe case din BCU, fara nici un fel de termoizolatie (tencuite direct).
- case facute mixt, din Porotherm si ...caramida recuperata din demolari ! Am vazut inclusiv un depozit de materiale de constructii in care, pe langa Porotherm, se stivuiau frumos si caramizi 'recuperate'. Banuiesc ca-s mult mai ieftine :huh:

#11
geala1

geala1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.03.2006
[quote name='adris1919' date='Apr 3 2007, 11:11' post='2653402']
Stiu ca e off-topic, dar pentru a beneficia de cea mai buna termoizolatie la pereti, trebuie aplicata urmatoarea solutie: perete din zidarie de caramida plina sau eficienta la interior, urmeaza un strat de aer, adica un gol lasat de minim 5 -maxim 10 cm, si in fine al doilea rand de zidarie din caramida plina pusa pe latime, adica de 125 mm grosime. Se obtine cea mai sigura si eficienta termoizolatie, cu conditia respectarii tehnologiei de aplicare (tratarea antifungica a golului inainte de aplicarea celui de-al doilea rand de zidarie.


exact asa cum zici este construit muzeul de istorie din bucuresti ,55 cm perete exterior,gol de aer 15 cm si la interior inca un perete de 55 cm
si am mai vazut niste emisiuni pe discovery travel cu niste case vechi reconditionate cu pereti intre 90 si 130 cm grosime,
oare erau asa de prosti incat sa faca risipa?

#12
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
hi,

ce am inteles eu din toate discutiile de aici plus alte 'lecturi': este si ceea ce o sa fac: caramida portanta 30 plus polistiren 5, ca sa poata respira jucaria.


am cochetat o perioada cu sistemul acesta, dar m-am lasat pagubasa cand am vazut cat de serios e reprezentantul din bucuresti (s-a jurat ca ma suna de miercuri, dar zdreanta e mic copil)

sper ca nu am pierdut afacerea vietii mele??? nu suport neseriozitatea si nu mi-as mai schimba hotararea.

#13
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
EDIT: :OK: Dana_H)
Poate 7 pe latura de nord...

Edited by hanako, 04 May 2007 - 15:11.


#14
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Fratilor pana n-or trece 25 de ani de la prima casa izolata cu polisiren sa nu v-aud de durabilitate. Eu am mai facut renovari si am schimbat pana acu la polistiren de mi s-a urat.
Face mucegai si in timp se degradeaza orice i-ai face. Asta e parerea mea. E o solutie noua, buna, eficace, rentabila dar fara durabilitate in timp.
Materialul asta era folosit pentru izolarea camerelor frigorifice oameni buni. Nu ca finisaj.
Parerea mea (hic) :peacefingers:

#15
taz21

taz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 24.10.2005
Am auzit ca ar fi blocuri vechi din beton placate cu polistiren care nu a cazut pana acum. Asa ca se pare ca tine in timp.
Parerea mea.

#16
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Or fi.
Am placat cu polistiren, mi-am placat cu polistiren insa in lipsa de altceva.
Raman la parerea mea.

#17
stefan19

stefan19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 28.07.2004
Ce ziceti de solutia aste de termoizolatie ?
Nu cred ca am vazut asa ceva la noi, poza este de la un coleg din afara ...

Attached Files


Edited by stefan19, 17 May 2007 - 09:09.


#18
Vially

Vially

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.03.2003
Nu stiu din ce tara ai tu pozele acestea, dar eu am vazut ceva similar in DK.Proprietarul, bun prieten al meu spunea ca si la ei s-a folosit polistirenul multa vreme, dar pentru ca nu lasa peretii sa respire peste o anumita grosime, au trecut la solutia asta, care se poate folosi si cu izolatie groasa de 20cm. Problema este ca ei aveau un sistem de grinzi metalice in interiorul acestor pereti, ceva ce nu stie nimeni sa-ti faca la noi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate