Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Router DLink Rangebooster Dir 635 300MBPS

- - - - -
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#1
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Ce parere aveti despre acest router, avand in vedere pretul 450 lei si faptul ca a iesit nr. 1 in topul CHIP, merita banii, l-a incercat cineva, ma intereseaza mai ales pt. donwload, nu pt. distanta la care bate, vreau sa ma misc liber prin casa cu notebookul.

#2
marcelmarinescu

marcelmarinescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.04.2007
Am cumparat un router din modelul acesta (desi pretul a fost destul de piperat fata de cel din alte tari), nu il am de foarte mult timp deci ceea ce pot povesti despre el este mai degraba o prima impresie, inainte de el am avut un alt router wireless, mai ieftin (cca. 160 lei) a mers exceptional cam 3 luni dupa care se tot bloca (trebuia sa dau repair la conexiune ca sa se dezghete) la inceput nu a fost foarte deranjant dar ajunsese la un moment dat sa se blocheze tot la 1 - 2 minute ceea ce era exasperant, am decis sa il schimb si am ales modelul acesta. Pana acum a functionat ireprosabil (viteza, stabilitate) nu i-am facut teste pentru ca nu ma pricep ce ar trebui sa testez la el dar am fost foarte multumit de el pana acum. Ce ma impresionat foarte placut a fost interfata de administrare a lui, este foarte bine pusa la punct si cu foarte multe optiuni. Un minus pe care l-am constatat in decursul timpului: au fost cateva situatii in care nu am putut accesa unele ferestre ale interfetei, de cate ori incercam ma scotea afara :angry:

#3
glocka2002

glocka2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 05.02.2007
este cel mai beton router posibil si crede-ma ca este mai jos de 450 ron il gasesti mai ieftin la unii de unde eu cumpar mai mereu si este totul super ok
http://www.shoppingm...g=detalii&p=889
routerul este unul de excepti ce bate de departe linksys sau asus sau 3 com si , pretul este ok plus de asta chiar is merita banii de oriunde l-ai lua

Edited by Ravy, 11 May 2010 - 11:11.


#4
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006
pare ok si nu e deloc prostanac, din ce vad sheet-ul lui

#5
glocka2002

glocka2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 05.02.2007

 justasking, on Apr 22 2007, 02:21, said:

pare ok si nu e deloc prostanac, din ce vad sheet-ul lui


il am acasa si merge  extraordinar, si crede-ma ca se p..pe un linksys wrt54g de la distanta.
Daca ai si un adaptor de la d link g122 asta in cazul in care ai desktop si notebook in locatia.lAr fi bun si un adaptor special de la rangebooster dar sunt scumpe

#6
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

 marcelmarinescu, on Apr 5 2007, 13:41, said:

Am cumparat un router din modelul acesta (desi pretul a fost destul de piperat fata de cel din alte tari), nu il am de foarte mult timp deci ceea ce pot povesti despre el este mai degraba o prima impresie, inainte de el am avut un alt router wireless, mai ieftin (cca. 160 lei) a mers exceptional cam 3 luni dupa care se tot bloca (trebuia sa dau repair la conexiune ca sa se dezghete) la inceput nu a fost foarte deranjant dar ajunsese la un moment dat sa se blocheze tot la 1 - 2 minute ceea ce era exasperant, am decis sa il schimb si am ales modelul acesta. Pana acum a functionat ireprosabil (viteza, stabilitate) nu i-am facut teste pentru ca nu ma pricep ce ar trebui sa testez la el dar am fost foarte multumit de el pana acum. Ce ma impresionat foarte placut a fost interfata de administrare a lui, este foarte bine pusa la punct si cu foarte multe optiuni. Un minus pe care l-am constatat in decursul timpului: au fost cateva situatii in care nu am putut accesa unele ferestre ale interfetei, de cate ori incercam ma scotea afara :angry:
Cum ai facut de l-ai configrat caci eu nu reusesc sa-l fac sa-mi dea net wirelees? Am net de la rds pe cabu tv, am reusit sa dau peste cap si modemul lor unde gasesc un manual pt. incepatori in ale routerelor caci nu pot sa ma descurc cu manualul lui

#7
glocka2002

glocka2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 05.02.2007

 scoty, on Apr 25 2007, 07:04, said:

Cum ai facut de l-ai configrat caci eu nu reusesc sa-l fac sa-mi dea net wirelees? Am net de la rds pe cabu tv, am reusit sa dau peste cap si modemul lor unde gasesc un manual pt. incepatori in ale routerelor caci nu pot sa ma descurc cu manualul lui


ohh e plug and play, este simplu, trage aer in piept si iao de la capat este f usor.leste chiar super simplu

#8
crack

crack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 24.06.2004
Salut,
Am cumparat un router D-Link DIR-635 RangeBooster N 650 si am probleme cu wireless-ul.
Am incercat cu 3 laptopuri (toate dell) dar niciunul nu vede reteaua wireless.
Singurul care a vazut-o e un sony-ericsson P1i , dar nu a reusit sa se conecteze la retea.
Inainte aveam tot un d-link, dar un model ieftin (1 mil jumate) cu care nu am avut nici o problema, in afara de putera semnalului in cladire.
A laptopuri au placa de retea Dell Wireless 1390 WLAN Mini-Card, unu are o placa intel. Cel cu placa intel a vazut o singura data reteaua wireless, dar cu semnal poor, cu toate ca laptopul era la 1 metru de router.

E posibil ca modelul acesta de router sa aiba probleme cu placile de la dell?

#9
crack

crack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 24.06.2004
umbland prin programul de conectare la wireless de la dell am gasit reteaua poza 1 , dar cand sa ma conectez la ea nu merge.

Attached Files



#10
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
salut

am un router de tip dlink dir 635. este o scula clasa intai. insa nu am manual detailat la el. nu are carte tehnica cu specificatii si caracteristici detailate nici macar in engleza. a venit doar cu ceva ghid de utilizare. stiti careva mai multe?
ma intereseaza in primul rand sa schimb antenele si vreau sa stiu daca trebuie sa schimb toate antenele sau doar una. si daca stie sa faca polarizarea automat.
va multumesc

#11
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
Ai incercat pe site-ul D-Link si n-ai gasit?

M-as mira sa nu ofere manualul.

#12
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006

 krone, on Feb 7 2008, 21:29, said:

Ai incercat pe site-ul D-Link si n-ai gasit?

M-as mira sa nu ofere manualul.


nici nu il au pe site. doar fratele mai mare dir 655 il au.

am reusit totusi sa gasesc ceva. dar nesatisfacator. ziceai pe celalalt topic Belkin ca antenele emit si receptioneaza fiecare independent? deci daca schimb doua antene cu doua sectoriale zona va fi mai bine acoperita?

Edited by mitre, 09 February 2008 - 12:41.


#13
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
pentru mitre
DIR-635 nu se mai fabrica !

Citeste pe carcasa routerului tau ce revizie este?

Revision A1 sau Revision B1 ?

#14
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
deci cate antene emit una sau doua? si cate receptioneaza? sau toate au dublu rol. din ce am citit eu in cartea tehnica ..... cam sumara nu reiese  nimic. mai mult se indica o pozitie a antenelor pentru acoperire maxima. daca iau antene mai tari nici nu stiu cate sa iau. nasol.

#15
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006

Quote

daca iau antene mai tari nici nu stiu cate sa iau
Mai tari nu trebuie (cele din fabrica sunt destul de tari/rigide), poate antene cu castig mai mare.

Ai o fixatie cu schimbarea antenelor si cu modul in care sunt folosite (pt. tx sau rx).

Ai uitat sa-mi spui ce revizie este routerul tau dlink 635.

#16
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006

 krone, on Feb 13 2008, 21:18, said:

Mai tari nu trebuie (cele din fabrica sunt destul de tari/rigide), poate antene cu castig mai mare.

Ai o fixatie cu schimbarea antenelor si cu modul in care sunt folosite (pt. tx sau rx).

Ai uitat sa-mi spui ce revizie este routerul tau dlink 635.

am uitat intradevar sa ma verific.l-am luat anul trecut in primavara. maine ma uit. ma mai gandesc la o solutie. pe langa antene mai puternice sa iau si adaptor de acest tip pt calc
http://www.supercalc...ara.php?ID=2006
si sa inlociesc si la el antena cu una mai puternica. ce ziceti?
nu am gasit ce castig au antenele de la router. in carte scrie 15 db dar cum una sau toate trei? sunt destul de mici cam cat un pix normal asa ca nu cred ca are fecare 15. mai degraba fiecare 5???!!!
poate stie cineva mai multe despre acest tip de router.
merci si scuze krone ca am uitat sa raspund la intrebare.

#17
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
se poate mari prin firmware puterea de emisie? parca asa am citit la topicuri de la alte routere.

#18
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
am facut rost de o antena de 14 db tip panel si uneori merge si in locatia de pe margine a cladirii. semnalul este slab insa. am vazut pe forum ceva antene omni la 12 si o sa comand una. asa si ar mai fi o chestie nu pot schimba clasa de IP-uri de la 192.160.0.x la 192.168.1.x - am un extender si vreau sa il folosesc dar stie doar clasa aceasta ultima de ip.
am incercat in setup dar ...... imi da o eroare zice ca invalid dhcp.................
sugestii?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate