Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Mac pt to(n)ti. Intrebati orice aici

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
961 replies to this topic

#919
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
De ce buget dispui?

Macbook Air ii cam castrat la putere si display...

In schimb un Pro Retina iti aduce putere mai multa, display mirific si baterie mai usor de inlocuit.

#920
neamtu'17

neamtu'17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 17.06.2007
@Lex: Nu dispun de un buget ft ridicat, ceva pana in 2500 lei. Ideea e ca nu vreau Macbook-ul pentru a-l folosi zi de zi. Plec destul de des insa in delegatii si, atunci cand plec, am nevoie de super portabilitate. M-am jucat cateva zile cu un mid2013 al unui coleg si mi-a placut mult. Adica as fi super multumit de el pentru ce am eu nevoie atunci cand plec de acasa: browsing, sa mai scriu un document, sa vad o poza, sa ascult o melodie si cam atat. Normal ca nu se compara cu un Pro din niciun punct de vedere, insa e ok pentru ce am eu nevoie.

#921
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Te cam imbeti cu apa rece :)

#922
neamtu'17

neamtu'17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 17.06.2007
Din ce punct de vedere?

#923
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Referitor la Air, din cam multe puncte de vedere. Ti-a zis si Lex mai sus.

#924
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postneamtu, on 03 martie 2017 - 00:06, said:

Salutare tuturor!
Vreau si eu sa imi cumpar un Macbook Air la mana a doua, insa am observat ca majoritatea dintre cele vandute asa au probleme cu bateria. Am inteles deja ca se poate schimba bateria in anumite conditii, insa doresc sa va intreb daca dupa aceasta schimbare, macbook-ul va functiona normal la capacitate standard a bateriei? Nu ma gandesc neaparat la cele 12h anuntate de la cei de la Apple, insa exista baterii pe piata care sa asigure cicluri de macar 7-8 ore?
Multumesc! Sunt extrem de nou in tot ceea ce tine de Macbook-uri si mi-ar fi tare de ajutor un raspuns pentru a ma decide ce sa fac Posted Image

Cine ti-a suflat mit-ul ata ca ar avea probleme cu bateria ?
Am macbook air de peste 3 ani si inca mai tine bateria.

#925
vnvio2005

vnvio2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 17.09.2007
Desi nu am nici-un fel de cunostinte in domeniu, as vrea sa testez sistemul de operare macOS Sierra pe care l-am vazut pe un laptop. Eu insa as dori sa-l instalez pe un laptop cu windows 10 x64 preinstalat, in paralel ( pe o masina virtuala am inteles ). Cred ca ar fi fost utila existenta unui tutorial,( daca se poate in limba romana ), pentru a realiza acest lucru. Daca deja exista, imi cer scuze dar nu l-am gasit eu. Astept recomandarile voastre, multumesc!

#926
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Pai teoretic, este ilegal ce vrei tu sa faci.
Practic, ai cautat tutoriale pe net? Vezi ca este topic de hackintosh. Acolo gasesti mai multe detalii.
Eu chiar am scris la Apple ca vreau sa platesc pentru sistemul de operare si sa-l instalez pe un PC. Nu am primit raspuns niciodata, de niciun fel. La ei, sistemele de operare vanzandu-se cu tot cu hardware.

#927
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Si fara cunostiinte in domeniu, si pe un sistem neagreat de ei (Apple nu-ti ofera suport/ajutor sa instalezi sistemul lor pe un sistem care nu-i tot de-al lor) ... nu cred ca va duce la concluzii prea relevante.

Mergi la un magazin ce expune produse Apple si vezi daca te lasa sa-l butonezi cat sa-ti faci o parere; sau vreo cunostiinta ce detine un desktop/laptop de-al lor.

#928
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvnvio2005, on 18 martie 2017 - 06:28, said:

Desi nu am nici-un fel de cunostinte in domeniu, as vrea sa testez sistemul de operare macOS Sierra pe care l-am vazut pe un laptop. Eu insa as dori sa-l instalez pe un laptop cu windows 10 x64 preinstalat, in paralel ( pe o masina virtuala am inteles ). Cred ca ar fi fost utila existenta unui tutorial,( daca se poate in limba romana ), pentru a realiza acest lucru. Daca deja exista, imi cer scuze dar nu l-am gasit eu. Astept recomandarile voastre, multumesc!

Nu are rost sa te strezezi si sa testezi macos sierra pe un pc care nu e compatibil cu sistemul de operare.
Poti cumpara in schimb un mac.
Pentru aplicatii office/business este excelent.
Pentru jocuri nu, doar daca ai o placa externa pe thunderbolt sau varianta cu radeon pro eventual.
Mai bine testeaza in showroom, sunt sigur ca te vor lasa sa experimentezi.

Edited by adiatric, 20 March 2017 - 18:02.


#929
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View Postadiatric, on 20 martie 2017 - 18:02, said:

Mai bine testeaza in showroom, sunt sigur ca te vor lasa sa experimentezi.
Once You Go Mac, You Never Go Back.Hihi.OSX cel mai stabil dar si cel mai scump OS.UNIX Powah  :D

#930
Dragosh2008

Dragosh2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 20.02.2008
Salutare! Am un Macbook Air si un Apple tv 4. As vrea sa rulez un film de pe Mac pe tv cu ajutorul Apple tv-ului dar problema e ca se misca foarte prost. Care ar fi cauza?

#931
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Atat de scump ca-i oferit gratis de ceva ani.

#932
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View Postdani.user, on 24 martie 2017 - 21:35, said:

Atat de scump ca-i oferit gratis de ceva ani.
Ehe cum se translateaza pretul software-ului asupra hardware-ului.
Cat despre gratuitatea OSX-ului...
https://www.cnet.com...-for-microsoft/
Majoritatea celor care avem Mac, crede ca hardware-ul este scump.Insa este invers.Hardware-ul este eftin, software-ul costa de rupe.
Din aceasta cauza OSX este cel mai stabil UNIX .Hihhi :D iar asta costa , peste 2000 de euro /licenta :D
Desigur victimile marketingului vor crede ca este gratis OS-ul alti vor crede ca este scump hardware-ul.De aceea victimile intotdeauna vor fi...victime. :D

Edited by lightpoint, 24 March 2017 - 22:23.


#933
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Am hardware Mac si un OS X mai vechi. Vreau sa iau ultimul OS X, il descarc gratis de la ei => e gratis (in conditiile impuse de ei). Mai demult nu era asa, cereau o suma nu foarte mare.

Cum tragi de aici concluzia ca e cel mai stabil UNIX, tu stii, dar nu-s curios sa aflu.

Edited by dani.user, 24 March 2017 - 22:33.


#934
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View Postdani.user, on 24 martie 2017 - 22:31, said:

Am hardware Mac si un OS X mai vechi. Vreau sa iau ultimul OS X, il descarc gratis de la ei => e gratis (in conditiile impuse de ei). Mai demult nu era asa, cereau o suma nu foarte mare.

Cum tragi de aici concluzia ca e cel mai stabil UNIX, tu stii, dar nu-s curios sa aflu.
Daca un latop cu windows costa 400 de euro sa zicem, atunci un mac cu acelasi hardware va costa 1000 de euro.Diferenta de 600 de euro o reprezinta costul software-ului.

#935
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Nu

Iar laptopul de 400 euro cu Windows inclus in pret nu seamana cu mai nici un mac ca hardware, deci comparatia e fara sens.

#936
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View Postdani.user, on 24 martie 2017 - 23:07, said:

Nu

Iar laptopul de 400 euro cu Windows inclus in pret nu seamana cu mai nici un mac ca hardware, deci comparatia e fara sens.
Nu.
Am dat un exemplu didactic, insa poti sa te uiti si tu la configuratiile hardware  care au mac-urile si config omoloage(cele mai apropiate) ale laptorilor care nu-s mac-uri, iar diferenta este costul OSX-ului/device.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate