Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sisteme de acoperișuri - ȘINDRILĂ BITUMINOASĂ vs TABLĂ vs ȚIGLĂ vs alții

- - - - -
  • Please log in to reply
4216 replies to this topic

#37
alinbulin

alinbulin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.06.2007

View PostX-plane, on Jun 26 2007, 14:06, said:

Sa crezi tu asta. Asta tot din folclor a aparut, nu?

Ei au alta compozitie la sindrila acolo , nu este facuta pe baza de fibra de sticla si bitum natural
Asculta-ma ca stiu , nu cred.  
La ei 9 - 10 mp costa 15 $ , adica 1mp = 1,5 $ . Dupa parerea ta , de unde vine diferentza asta de pretz?

Edited by alinbulin, 26 June 2007 - 17:04.


#38
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postalinbulin, on Jun 26 2007, 18:03, said:

Ei au alta compozitie la sindrila acolo , nu este facuta pe baza de fibra de sticla si bitum natural
Asculta-ma ca stiu , nu cred.  
La ei 9 - 10 mp costa 15 $ , adica 1mp = 1,5 $ . Dupa parerea ta , de unde vine diferentza asta de pretz?


Atat costa cel cu garantie 10 ani. Cel cu garantie 25  sau 30 de ani "sare la pret" adica este intre 25 si 40 $ pe ~10mp. Este mai scump daca este arhitectural.
Mai conteaza si de unde cumperi: Home depot, Lowe's, etc.

Diferenta de pret vine din hapsaneala comerciantilor romani care-si pun adaosuri de 500% sau mai mult.

#39
alinbulin

alinbulin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.06.2007

View PostX-plane, on Jun 26 2007, 23:15, said:

Atat costa cel cu garantie 10 ani. Cel cu garantie 25  sau 30 de ani "sare la pret" adica este intre 25 si 40 $ pe ~10mp. Este mai scump daca este arhitectural.
Mai conteaza si de unde cumperi: Home depot, Lowe's, etc.

Diferenta de pret vine din hapsaneala comerciantilor romani care-si pun adaosuri de 500% sau mai mult.

repet , este o alta compozitie in sindrila americana fata de cea din italia TEGOLA
americani nu au fibra de sticla in compozitie , nu au bitum natural , nu au granule ceramizate ( au ardezie )
e difernetza mareeeeeee

#40
snopi

snopi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 27.06.2007

View Postazerty, on Apr 13 2007, 13:46, said:

Daca decizia e luata, ai dreptate, mai bine nu te mai uiti inapoi.
De curiozitate, cati ani ai?
Dar peste 15 ani ?
Cum o sa iti fie atunci sa trebuiasca sa iti dezvelesti casa, sa intri din nou in santier?
Daca pui din nou solutia ieftina, cu cat iesi peste pretul pe care l-ai fi dat acum pe tabla?
Dolii, sorturi de streasina sa stii ca iti trebuiesc si la Tegola, numai ca sunt sanse sa nu iti fie oferite in pretul initial, sa ai de alergat dupa ele, si eventual sa le faci dintr-o tabla zincata la un "meserias"...
Cam multe compromisuri dupa parerea mea.
Dar intr-adevar, daca nu sunt banii....

Cu stima.

Am sa-ti fac cateva corectii in chestiuni in care nu cred ca esti tocmai avizat. Primeste, te rog, argumentele mele, bazate pe experienta a mai bine de 10 ani de lucru in domeniul invelitorilor (Tegola, Lindab, Bramac/Elpreco, Creaton/Siceram etc.)
1. Grosul sietemelor de invelitori gen Tegola cu granule de roca vulcanica nu necesita accesorii speciale. Din cauza asta sunt si mai economice decat cele din tabla gen Lindab. La un un pret de lista aparent mai mare sindrilele se dovedesc a fi de fapt mai  economice decat acoperisurile din tabla. Cu cat acoperisul este mai complicat (ca forma) cu atat diferenta de cost este mai in defavoarea sistemelor din tabla
2. Punctual, vorbind de cei de la Tegola, oferta lor este cu muuult peste orice ofertant de tabla profilata. Pentru ca, daca ai observat mai sus, intr-una din poze, firma aia vinde, intre altele, si invelitori cu acoperire de cupru. Si de inox. Si din zinc-titan. Orice comparatie a unei astfel de invelitori cu orice tabla profilata este ridicola. Iar la invelitorile cu roca vulcanica (granulele alea colorate in masa de la suprafata) oferta lor cuprinde si sindrile dublu-laminate. Sau daca vrei, mai explicit de sindrile duble. Nu prea vezi pe la noi ci mai mult in spatiul nord american unde reprezinta grosu' acoperisurilor (se pare ca 80%). Pentru exemplificare cauta modelul Master. Este preferatul meu de departe.
3. GARANTIA SI DURATA DE VIATA sunt lucruri diverse. Fii atent la tentatiile campaniilor de marketing ale furnizorilor de invelitori (in special cei de tigla). Vrei garantie de 50 ani sau de 100. Nu doare gura pe nimeni sa-ti spuna cifra pe care o doresti. Personal cred ca fac misto pe banii tai. Lucrul asta este reglementat bine in tarile vestice. Nu poti sa scrii orice tampenii intr-un certificat de garantie. Pe de alta parte modul tau de a pune problema (ca un agent de asigurare) ma face sa te intreb: Care este speranta ta de viata? Dar a urmasilor tai? Suna cam aiurea nu? Sa fii convins ca niste profesionisti in marketing vor exploata din plin lipsa unei legislatii clare si vor lansa "oferte" nu tocmai corecte fata de cumparator. La aproape 40 ani nici nu-mi pot imagina cum as putea fi "beneficiarul" unei garantii de 50 ani. Sa fim seriosi!
4. A-propos. Sindrilele europene nu sunt cartoane. Si nu nu au de-a face cu cartonul (celuloza) ca cele americane. D-aia este si diferenta de pret intre ele. Cele europene  (mai corect: cele care se vand pe piata europeana) au miez de fibra de sticla si sunt acoperite in bitum natural si granule ceramice (granit, bazalt) colorate in masa. Inventia apartine italienilor de la Tegola Canadese www. tegolacanadese.com. Ei au reinventat produsul si au ridicat standardule de calitate mult peste cele americane. Tot ei au facut primele sindrile cu miez din fibra de sticla.
5. O chestiune care ma supara tare mult in oferta firmelor de invelitori din tabla. Cele mai multe din ele oferta invelitori din otel suedez. Phuaeah! Nici unul in schimb nu este in stare sa spuna care sunt de fapt virtutile unui otel suedez. Si daca e suedez ce? Sa spuna domnule ce calitati nemaipomenite are otelul asta suedez sa merite atata lauda. In lipsa unor argumente tehnice, clientul nu poate proba decat ca are de-a face cu o tabla subtire 0,4 mm (0,35 mm  cele Gerard), vopsita si usoara. Atat. Si mai mult decat atat, spre exemplu, tabla celor de la Lindab este furnizata de Mittal Galati sau este adusa din Polonia (absolut corect ca rationament economic). Nici vorba de sudezi!
6. Tegola sau sistele similare nu sunt neaparat variantele ieftine a unui acoperis! Daca vrei musai ieftin ia in calcul tigla de beton de la "garajisti", placa ondulata bitumata sau din fibra de sticla. Tegola metalica poate fi de cateva ori mai scumpa decat orice invelitoare gen Lindab. Dar nu se pot compara sub nici o forma. Una reprezinta varful de tehnologie in domeniu (vezi Tegola Prestige sau Gold) si cealalta (tabla) este varianta populara. Tegola metalica este acoperita de materiale absolut speciale: cupru, aur, zinc titan etc. ADICA ALTCEVA.

P.S. Apreciez mult prestatia lui alinbulin. Merita sa-i recititi argumentele daca vreti o parere obiectiva si bine argumentata atunci cand iti alegi invelitoarea casei tale.

#41
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
esti putin partinitor, dar, bine informat. De apreciat asta. Mai asteptam posturile tale, eventual, ceva documentatii atit pt. proiectanti cit si pt. consumatoru' obisnuit. Ne multumim si cu pdf'uri :rolleyes: .

si mare grija la regulament. Incercam sa pastram o limita. ;) .

#42
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Am vazut si sindrila bituminoasa europeana, cea de care pomenesti dar si americana, cea cu garantie 25 ani.
E mare diufertenta, ai dreptate dar nu in  sensul in care spui tu.


diferenta de pret vine de unde spun eu: lipsa concurentei si mai mult de atat, hapsaneala comerciantilor/producatorilor europeni.


Edit: tegola placata cu metal nu este cu minic mai buna decat cea obisnuita, cu ardezie. Stratu l de metaql este infim, si are rol DECORATIV. Restul sunt minciuni ale vanzatorilor.


PS: sa vezi cam cum arata tegola placata cu cupru dupa cativa ani..... Nu mi-as dori asa ceva la casa mea.

Edited by X-plane, 27 June 2007 - 19:52.


#43
alinbulin

alinbulin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.06.2007

View PostX-plane, on Jun 27 2007, 20:49, said:

Am vazut si sindrila bituminoasa europeana, cea de care pomenesti dar si americana, cea cu garantie 25 ani.
E mare diufertenta, ai dreptate dar nu in  sensul in care spui tu.
diferenta de pret vine de unde spun eu: lipsa concurentei si mai mult de atat, hapsaneala comerciantilor/producatorilor europeni.
Edit: tegola placata cu metal nu este cu minic mai buna decat cea obisnuita, cu ardezie. Stratu l de metaql este infim, si are rol DECORATIV. Restul sunt minciuni ale vanzatorilor.
PS: sa vezi cam cum arata tegola placata cu cupru dupa cativa ani..... Nu mi-as dori asa ceva la casa mea.

De unde esti tu sigur ca de acolo vine diferentza de pret ???? Tu ai idee cati prducatori de sindrila sunt doar in Europa ????
Iti spun eu ca sunt multi iar pe piatza din romania sunt cel putin 4-5 importatori de sindrila . Unde mai pui ca pe langa astia mai exista si concurentza pe mai multe tipuri de invelitoari ( gen tabla de orice fel , tzigle de orice fel ). Acum tot mai crezi in ,, lipsa concurentei,, ???

Hai sa vorbim putin de ,,metelul,, de care spui tu , cel care placheaza tegola ,deci sa fie clar ca vorbim de linia metalica din gama TEGOLA  ( http://www.tegola.ro...stigeelite.html ) si nu de invelitorile tip sindrila bituminoasa linia clasica ( http://www.tegola.ro...egorie,1,1.html ):
cupru - nu este oxidabil deci nu se degradeaza in timp , pe el se depun oxizi dar nu corodeaza.Asta inseamna ca nu se va strica NICIODATA.
zinc- titan este inoxidabil
cupru suflat cu aur . Ai idee de proprietatile aurului  ????

Sa-mi spui si mie la ce te-ai referit cand ai afirmat ca ,,restul sunt minciuni ale vanzatorului,,

Parerea mea esta ca un acoperis de cupru dupa 20 de ani este superb si daca vrei iti recomand cateva sa vezi. Este intr-adevar scump si putini isi permit, ceea ce ii face pe altii invidiosi.

Edited by alinbulin, 27 June 2007 - 20:51.


#44
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postalinbulin, on Jun 27 2007, 21:29, said:

De unde esti tu sigur ca de acolo vine diferentza de pret ???? Tu ai idee cati prducatori de sindrila sunt doar in Europa ????
Iti spun eu ca sunt multi iar pe piatza din romania sunt cel putin 4-5 importatori de sindrila . Unde mai pui ca pe langa astia mai exista si concurentza pe mai multe tipuri de invelitoari ( gen tabla de orice fel , tzigle de orice fel ). Acum tot mai crezi in ,, lipsa concurentei,, ???

Hai sa vorbim putin de ,,metelul,, de care spui tu , cel care placheaza tegola:
cupru - nu este oxidabil deci nu se degradeaza in timp , pe el se depun oxizi dar nu corodeaza.Asta inseamna ca nu se va strica NICIODATA.
zinc- titan este inoxidabil
cupru suflat cu aur . Ai idee de proprietatile aurului  ????

Sa-mi spui si mie la ce te-ai referit cand ai afirmat ca ,,restul sunt minciuni ale vanzatorului,,

Parerea mea esta ca un acoperis de cupru dupa 20 de ani este superb si daca vrei iti recomand cateva sa vezi. Este intr-adevar scump si putini isi permit, ceea ce ii face pe altii invidiosi.


Daca nu ai remarcat ce am spus: Tegola NU este dinc cupru ci doar placata cu o "foita" de cateva zeci de microni. Cuprul se corodeaza si el, e adevarat ca mai greu dar nu asta e problema ci aspectul. Arata groznic dupa cativa ani daca nu cumva ciar dupa primul.


Eu am vazut, analizat produsul european, chiar am folosit la o fosta mea casa. Deasemenea cunosc bine si produsul american.
Stiu bine ca diferenta de pret vine de unde am spus mai sus.

Ca sa nu mai intelegi gresit: sunt adeptul sindrilei bituminoase,dar la pretul corect. Eu, la casa pe care o construiest acum voi folosi sindrila bituminoasa cumparata cu ~2,7 $/mp. Garantie 25 ani, model arhitectural.

Cand va fi si in europa un pret similar voi cumpara de aici. Pana atunci am preferat sa cumpar de peste ocean.

#45
alinbulin

alinbulin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.06.2007

View PostX-plane, on Jun 27 2007, 21:49, said:

Daca nu ai remarcat ce am spus: Tegola NU este dinc cupru ci doar placata cu o "foita" de cateva zeci de microni. Cuprul se corodeaza si el, e adevarat ca mai greu dar nu asta e problema ci aspectul. Arata groznic dupa cativa ani daca nu cumva ciar dupa primul.
Eu am vazut, analizat produsul european, chiar am folosit la o fosta mea casa. Deasemenea cunosc bine si produsul american.
Stiu bine ca diferenta de pret vine de unde am spus mai sus.

Ca sa nu mai intelegi gresit: sunt adeptul sindrilei bituminoase,dar la pretul corect. Eu, la casa pe care o construiest acum voi folosi sindrila bituminoasa cumparata cu ~2,7 $/mp. Garantie 25 ani, model arhitectural.

Cand va fi si in europa un pret similar voi cumpara de aici. Pana atunci am preferat sa cumpar de peste ocean.

Eu sincer nu te cred ca ai avut cupru la fosta ta casa ( care costa cel putin 41 Euro/mp fara TVA ) si acum iti pui cea mai ieftina sindrila la  2,7 $/mp . Daca imi permite moderatorul acestui sit sa spun , eu cred ca minti.

Iar daca aveai cupru trebuia sa ai idee de facptul ca el isi schimba culoare in timp : dupa primul an din din caramiziu cu tenta aurie trece spre negru , dar aceasta este o faza intermediara datorita oxidarii , iar in timp , dupa 10-15 ani pe el se depun oxizi care il aduce la o culoare alba
Uite niste lincuri unde poti sa vezi fazele intermediare si modele:
http://www.tegola.ro...stigeelite.html  ,
http://www.tegola.ro...igecompact.html ,
http://www.tegola.ro...raditional.html

Acum ce iti place tie sau ce nu iti place nu trebuie sa fie acceptat de toata lumea, vorba aia:....   Vezi turnuletele romilor,sau fustele doamnelor de acelas sange

Bitumul natural Tia-Juana si fibra de sticla din compozitia placii , materialul de sub cupru de care tu vorbesti , nu sunt biodegradabile , deci nu se deterioreaza in timp.

Inca o data , te rog sa aduci argumente la afirmatiile tale

Edited by alinbulin, 27 June 2007 - 21:23.


#46
alinbulin

alinbulin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.06.2007

View PostX-plane, on Jun 27 2007, 21:49, said:

Stiu bine ca diferenta de pret vine de unde am spus mai sus.

De unde stii tu asa de bine?????  fa-ma sa inteleg !!!  adu o explicatie , o lamurire , ceva

Nu mai arunca cuvinte goale

Pana la urma daca tu stai linistit cu o sindrila americana pe casa asta e cel mai bine.
Eu zic ca in 10 ani maxim o sa o schimbi.
Mai intreaba lumea care se pricepe , vanzatori de acoperis , du-te si la concurentza de sindrile si vezi ce zic, o sa ai numai de castigat daca esti bine informat, e casa ta si sunt banii tai . Fara informatie esti cam pierdut

Edited by alinbulin, 27 June 2007 - 21:32.


#47
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
oameni buni, ce naiba aveti de sunteti atit de ostili unu' cu altu'? :huh: . Mai relaxat. Toate opiniile sunt apreciate dar mai ales, argumentele fezabile.

#48
Sakura77

Sakura77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 22.06.2006

View Postpunkt, on Jun 27 2007, 23:28, said:

oameni buni, ce naiba aveti de sunteti atit de ostili unu' cu altu'? :huh: . Mai relaxat. Toate opiniile sunt apreciate dar mai ales, argumentele fezabile.

Salutare !

Dupa atitea argumente si contraargumente, sincer zapaciti omul, nu mai stie ce sa puna pe casa
Personal sint aproape de faza acoperisului si tot in dubii sunt
Chiar nu stiu cu ce sa-l acopar, sunt atitea variante ca nu mai stie omul ce sa aleaga :
-am vazut niste case acoperite cu tegola (arata impecabil) , dar oare cit rezista tegola si cum se comporta la diferentele de temp. de la noi ? la soare ajunge vara la 55  grade iar iarna poti fi temperaturi de -20 grade
-am vazut altele cu tigla (au crescut muschi pe ea, am un vecin care in fiecare an curata tigla dar degeaba se innegreste si se inverzeste la loc si e BRAMAC , sa fie de la clima, nu stiu - deci varianta tiglei pica ----> mai era cea ceramica dar in conditile meteo actuale -a cazut piatra de marime oului de porumbel - sigur se sparg citeva placi si nu as vrea sa ma urc pe acoperis dupa fiecare ploaie); si ca paradox la tara la bunici sunt case acoperite cu tigla ceramica romaneasca (dar tigla cum se facea inainte) de peste 50 de ani , si tot tigla a ramas
-varianta clasica (tabla zincata) nici asta nu e cine stie ce, tabla de astazi nu mai are aceleasi proprietati ca cea de pe vremea lui ceasca (ma refer si la grosime si la calitate) plus aspectul (unii o mai vopsesc electrostatis , dar dupa 2 ani sare vopseaua de pe ea pe la incheieturi);
-varianta LINDAB (ce frumos suna, arata, dar si costisitoare)  e calitate nu gluma , dar lindab original - nu ce se face pe la noi (am avut o bucatica de tabla lindab si credeti-ma, a stat afara pe pamint in tarcul cateilor timp de 2 ani si nu a aparut nici-un punct de rugina pe ea) ; ar fi o solutie dar la lindab  e bine sa ai acoperisul cit mai simplu, in 2 ape, deoarece te omoara restul de accesorii -coame , dolii etc - ajungi sa dai pe ele cit ai dat pe tabla


DECI , voi ce ati alege ? la urma urmei acoperisul nu il faci doar pentru 10 ani

#49
snopi

snopi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 27.06.2007

View PostX-plane, on Jun 27 2007, 20:49, said:

Am vazut si sindrila bituminoasa europeana, cea de care pomenesti dar si americana, cea cu garantie 25 ani.
E mare diufertenta, ai dreptate dar nu in  sensul in care spui tu.
diferenta de pret vine de unde spun eu: lipsa concurentei si mai mult de atat, hapsaneala comerciantilor/producatorilor europeni.
Edit: tegola placata cu metal nu este cu minic mai buna decat cea obisnuita, cu ardezie. Stratu l de metaql este infim, si are rol DECORATIV. Restul sunt minciuni ale vanzatorilor.
PS: sa vezi cam cum arata tegola placata cu cupru dupa cativa ani..... Nu mi-as dori asa ceva la casa mea.


Diferentele de pret intre produsele americane si cele europene se datoreaza mai multor lucruri.
In primul rand o companie serioasa trebuie sa ofere clientilor sai produsele sale tehnice insotite obligatoriu de un pachet de servicii (asistenta tehnica, consultanta, transport etc). Astea costa. Din acest motiv, eu spre exemplu nu as cumpara NICIODATA produse-sistem din supermarketuri sau magezine tip do-it-yourself. Fortand putin lucrurile acolo invelitorile se vand la kilogram. Nu tu informatii tehnice, nu detalii de produs sau de montaj. Nimic. Iei produsul si te cari. Te speli pe cap cu ele. Platesti oricum mai mult acoperind riscurile derivate din necunoastere si nepricepere.
O companie care se respecta investeste in activitati de promovare si publicitate. Umbla pe la proiectanti si pe la constructori oferind date tehnice de produs. Si astea costa.
Despre diferentele de produs am avut sansa sa vorbesc la un targ de constructii cu directorul de export al unei companii canadiene de profil (Iko) care m-a lamurit asupra catorva aspecte.
1. Natura si calitatea bitumului : sintetic si atitivat ca cel american sau tia-juana (diferenta enorma de comportament in timp si la temperaturi mari)
2. Masa armaturii din fibra de sticla (aici standardul european este mult peste cel nord american: min 125 g/mp)
3. Protectia finala: roca vulcanica colorata in masa (variantele europene) sau ardezie vopsita ca la majoritatea sindrilelor americane (roca concasata in aschii care nu-ti acopera suficient suprafata, se poate “spala” la ploi si se decoloreaza din cauza radiatiilor UV). Genul asta de acoperire l-a exersat si Matizol Ploiesti acum ceva vreme. Aratau ca dracu. Ca cele americane.

O prima concluzie: daca aduni toate diferentele de mai sus ai sa pricepi de ce o sindrila nord-americana adusa cu vaporul poate fi mai ieftina decat una europeana. E pretul corect. Nu poti solicita pretul unui Mercedes vanzand un Logan. Optiunea mea e clara: sindrila europeana (adica Tegola, mai excact fiind, din pacate pentru piata romaneasca, singura firma ok in domeniu: oferta, date tehnice, specialisti).

Cuprul este un material nobil pentru acoperis. Lucrul asta a fost inteles din antichitate fiind un material care, spre deosebire de altele, prin oxidare nu se corodeaza ci face depuneri de oxid de cupru. Prin urmare, in timp, el se ingroasa si prin asta isi imbunatateste calitatile. Cei de la Tegola au o formulare foarte inspirata in sensul asta vorbind de “timpul care aduce valoarea”. Genul asta de invelitoare nu are nevoie de grosime de cupru pentru a fi eficient ci de puritate de cupru foarte mare (spre exemplu Tegola Prestige este prevatuta cu folie de cupru de puritate de peste 99,7%).  Fiind in puritate foarte mare cuprul este moale. Aici intervine suportul rigid - placa bituminoasa multistrat. Incearca “la mana” o placa Tegola Prestige sa te convingi singur despre ce vorbesc. Este total diferita de placile de sindrila cu roca vulcanica. In placa suport sunt 2 straturi de fibra de sticla de 125 g/mp + 3 straturi de bitum natural venezuelean protejate de folie de polietilena. Se lucreaza in tandem: cuprul face protectia si ofera aspectul si placa din spate asigura rezistenta si etansarea. Fiind un sistem mixt metal-bitum are si avantajul ca poate fi aplicat prin “vulcanizare” (la flacara si fara cuie)  pe pante mici de pana la 5% performanta neegalata de nici un alt sistem de invelitoare din cate cunosc. Cel putin nu in declaratiile tehnice ale producatorilor pe care ii cunosc.
In ce priveste aspectul cuprului aici lucrurile sunt interpretabile. Eu unul apreciez foarte mult aspectul cameleonic al invelitorilor de cupru. Stiu multi arhitecti si beneficiari care mizeaza pe asta. Este ceva aparte care nu poate fi comparat cu nimic. Nu e la indemana oricarui neofit sa-i inteleaga frumusetea. In plus, daca doresti ca acoperisul de cupru sa nu evolueze se poate cumpara lacuit din fabrica sau il poti lacui singur. Am vazut in revista Casa Mea (parca) prezentarea unei lucrari din Constanta cu o invelitoare din cupru lacuit. Spre surpiza mea (recunosc ca nu sunt fanul culorii cuprului “crud”), arata splendid. Sincere felicitari beneficiarului si arhitectului pentru proiectul in cauza. Tehnic abordand problema cred ca lucrarea aia nu se putea realiza cu alt material. Acoperisul este sub forma unui mesh 3D (valuri). Multe unghiuri, multe pante, ceva incredibil. Estetic abordand problema - arta arhitecturala de prima mana.

P.S. Felicitari celui care a deschis topicul si a plasat in titlu cei 3 mari furnizori de sisteme de invelitori. De fapt, prin grija celor de la Tegola, Lindab si Bramac s-au format deja generatii de personal tehnic in firme de constructii si chiar arhitecti. Evident legat de specializarea asta. Sunt Cei Trei care stabilesc de ceva vreme standardul in piata si o fac la modul profesional. Ceilalti vin pe terenul format de ei in atatia ani de munca cu "super-oferte ieftine". D'aia nu o sa-i compar niciodata in termeni de echivalenta cu orice importator micut sau producator "de garaj". Experienta mi-a confirmat ca, daca nu sunt neaparat cei mai ieftini din piata, asta nu inseamna nu merita toti banii.

#50
snopi

snopi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 27.06.2007

View PostSakura77, on Jun 28 2007, 10:16, said:

Salutare !

Dupa atitea argumente si contraargumente, sincer zapaciti omul, nu mai stie ce sa puna pe casa
Personal sint aproape de faza acoperisului si tot in dubii sunt
Chiar nu stiu cu ce sa-l acopar, sunt atitea variante ca nu mai stie omul ce sa aleaga :
-am vazut niste case acoperite cu tegola (arata impecabil) , dar oare cit rezista tegola si cum se comporta la diferentele de temp. de la noi ? la soare ajunge vara la 55  grade iar iarna poti fi temperaturi de -20 grade
-am vazut altele cu tigla (au crescut muschi pe ea, am un vecin care in fiecare an curata tigla dar degeaba se innegreste si se inverzeste la loc si e BRAMAC , sa fie de la clima, nu stiu - deci varianta tiglei pica ----> mai era cea ceramica dar in conditile meteo actuale -a cazut piatra de marime oului de porumbel - sigur se sparg citeva placi si nu as vrea sa ma urc pe acoperis dupa fiecare ploaie); si ca paradox la tara la bunici sunt case acoperite cu tigla ceramica romaneasca (dar tigla cum se facea inainte) de peste 50 de ani , si tot tigla a ramas
-varianta clasica (tabla zincata) nici asta nu e cine stie ce, tabla de astazi nu mai are aceleasi proprietati ca cea de pe vremea lui ceasca (ma refer si la grosime si la calitate) plus aspectul (unii o mai vopsesc electrostatis , dar dupa 2 ani sare vopseaua de pe ea pe la incheieturi);
-varianta LINDAB (ce frumos suna, arata, dar si costisitoare)  e calitate nu gluma , dar lindab original - nu ce se face pe la noi (am avut o bucatica de tabla lindab si credeti-ma, a stat afara pe pamint in tarcul cateilor timp de 2 ani si nu a aparut nici-un punct de rugina pe ea) ; ar fi o solutie dar la lindab  e bine sa ai acoperisul cit mai simplu, in 2 ape, deoarece te omoara restul de accesorii -coame , dolii etc - ajungi sa dai pe ele cit ai dat pe tabla
DECI , voi ce ati alege ? la urma urmei acoperisul nu il faci doar pentru 10 ani


Cere o oferta de Tegola Master Rosu Teracota sau Lemn. Oferta nu te costa nimic!
Bafta!

#51
snopi

snopi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 27.06.2007
Pentru Sakura77. Daca as fi in locul tau optiunile mela ar fi astea:

1. Tegola Master (sau macar Gothik)
2. Tigla ceramica tip olana (incearca Tondach-mai ieftin sau Creaton-mai scump)
3. Celelalte (sita-sindrila, stuf, tigla din tabla profilata, tigla de beton etc)
...
...
n-1 (penultimul). Tigla metalica din "otel suedez" autohton (ce mizerie!)
n (ultimul). Tabla zincata. (fii serios! poate provizoriu peste iarna)

Nu-ti fa probleme asupra comportamentului invelitorilor in timp. Cata vreme urmaresti un producator consacrat lucrurile sunt ok. Sunt firme care livreaza in toata lumea si care au ceva istoric si carte de vizita. Temperaturile inscrise in intervalul de -20 pana +55 grade Celsius nu sunt valori de speriat pentru sindrilele Tegola.
Sa stii ca inca se mai gaseste tigla ceramica de calitate pe piata.

Sa alegi cu noroc!

#52
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postalinbulin, on Jun 27 2007, 22:13, said:

Eu sincer nu te cred ca ai avut cupru la fosta ta casa ( care costa cel putin 41 Euro/mp fara TVA ) si acum iti pui cea mai ieftina sindrila la  2,7 $/mp . Daca imi permite moderatorul acestui sit sa spun , eu cred ca minti.

Iar daca aveai cupru trebuia sa ai idee de facptul ca el isi schimba culoare in timp : dupa primul an din din caramiziu cu tenta aurie trece spre negru , dar aceasta este o faza intermediara datorita oxidarii , iar in timp , dupa 10-15 ani pe el se depun oxizi care il aduce la o culoare alba
Uite niste lincuri unde poti sa vezi fazele intermediare si modele:
http://www.tegola.ro...stigeelite.html  ,
http://www.tegola.ro...igecompact.html ,
http://www.tegola.ro...raditional.html

Acum ce iti place tie sau ce nu iti place nu trebuie sa fie acceptat de toata lumea, vorba aia:....   Vezi turnuletele romilor,sau fustele doamnelor de acelas sange

Bitumul natural Tia-Juana si fibra de sticla din compozitia placii , materialul de sub cupru de care tu vorbesti , nu sunt biodegradabile , deci nu se deterioreaza in timp.

Inca o data , te rog sa aduci argumente la afirmatiile tale


Intelegi cam greu si prost, dar asta e.

Nu am spus nicaieri ca am avut pe casa acoperis cu cupru, dar ce conteaza.
Nu am spus ca materialul de sub cupru se degradeaza.

Legat de preturi: e asa cum spun eu. Arata tu o alta explicatie daca ai. Pun pariu ca daca merg si negociez asa cum stiu eu scot o reducere de 30 % de la un comerciant ca tine. De unde ofera el, comercianul, aceasta reducere? O aduce de acasa cumva?

#53
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postsnopi, on Jun 28 2007, 12:53, said:

Diferentele de pret intre produsele americane si cele europene se datoreaza mai multor lucruri.
In primul rand o companie serioasa trebuie sa ofere clientilor sai produsele sale tehnice insotite obligatoriu de un pachet de servicii (asistenta tehnica, consultanta, transport etc). Astea costa. Din acest motiv, eu spre exemplu nu as cumpara NICIODATA produse-sistem din supermarketuri sau magezine tip do-it-yourself. Fortand putin lucrurile acolo invelitorile se vand la kilogram. Nu tu informatii tehnice, nu detalii de produs sau de montaj. Nimic. Iei produsul si te cari. Te speli pe cap cu ele. Platesti oricum mai mult acoperind riscurile derivate din necunoastere si nepricepere.
O companie care se respecta investeste in activitati de promovare si publicitate. Umbla pe la proiectanti si pe la constructori oferind date tehnice de produs. Si astea costa.


Esti sugur ca acolo se vand la kg? Ai fost acolo? Ai vazut tu ca nu au instructiuni? N u cred.
Nu ai vazut niciodata cum arata un "supermarket", "magazin do it yourself" sau produse americane sau cum se comporta un vanzator acolo spre deosebire de comerciantii de aici.  :death:

Mai aveti mult de invatat.

#54
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postalinbulin, on Jun 27 2007, 22:13, said:

Eu sincer nu te cred ca ai avut cupru la fosta ta casa ( care costa cel putin 41 Euro/mp fara TVA ) si acum iti pui cea mai ieftina sindrila la  2,7 $/mp . Daca imi permite moderatorul acestui sit sa spun , eu cred ca minti.


La banii aceia pun fara probleme acoperis din tabla din cupru de 0.8 mm inclusiv manopera sau de 0.5 mm si raman bani si "de o bere"

Edited by punkt, 28 June 2007 - 20:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate