Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Sisteme de acoperișuri - ȘINDRILĂ BITUMINOASĂ vs TABLĂ vs ȚIGLĂ vs alții

- - - - -
  • Please log in to reply
4216 replies to this topic

#19
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostMirelaLucia, on Apr 16 2007, 11:24, said:

azerty: garantia producatorilor este de 50 ani, garantia data de distribuitori este de 25 ani. Daca este pusa corect, nu vad de ce n-ar tine 25 ani.  Cineva a zis mai sus ceva de 15 ani. Oricum , ulterior poti pune tabla Lindab peste sindrila, fara sa o dai jos, daca nu vrei neaparat sa decopertezi, invers nu prea. Depinde de fiecare cum vede lucrurile. Eu sunt constienta ca voi avea tot timpul ceva de facut la casa, asa ca....
ai dreptate. Poti folosi sindrila bituminoasa ca si solutie pt. moment si ulterior, cind buzunaru' de umple :P , poti folosi tabla tip lindab ori, oricare alt producator.

Cred ca la sindrila asta bituminoasa, cel mai destructiv lucru este soarele.

Si io am tot auzit ca se schimba la un interval destul de mic, 15-20 de ani.

#20
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
'punkt' : problema cu sindrila este alta. Cea mai buna firma producatoare de sindrila bituminoasa este in America. SE numeste CertainTeed. Da-ti pe google si gasiti informatii despre ea. Oamenii aia produc sindrila din asta de peste 100 ani, nu e nimeni mai experimentat decat ei. Din pacate la noi in tara au aparut tot felul de firme care comercializeaza sindrila si care e de foarte proasta calitate. Dupa ce ca e un produs nou cu care lumea nu e obisnuita, vin 3-4 fraieri optimisti sa incerce, sa fie pionieri si li se da in cap cu calitatea. Normal ca piata a reactionat negativ. Daca tu vezi ca vecinul si-a pus ceva nou pe casa si apoi vezi ca nu e bun ce spui primul lucru? Eu nu pun frate asa ceva pe casa". De cativa ani au venit si cei din America pe piata noastra si surpriza!!!! desi au preturi bune si calitate super nu au piata de desfacere, pentru ca imaginea e sifonata rau. Asta e Romania in care traim si ne ocupa vorba unuia, tot timpul!

#21
nvmoldovan

nvmoldovan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 18.12.2006
ma gandeam sa aleg ca invelitoare de tabla : Tigla metalica gerard cu acoperire din piatra naturala care ofera aspect natural si placut invelitorilor.

Aveti aici detalii
http://www.gerardusa.com/
(m-am gandit sa dau site-ul din SUA ca sa nu se considere reclama  :rolleyes:  )

Ce parere aveti? A pus cineva asa ceva?

#22
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Am ramas cu gura cascata cand am intrat intr-un depozit din Carolina de sud.

Acoperisul "tip Tegola", cu garantie (nu durata de viata) de 20 de ani costa.... 15$/pachet de 9,8mp.



Si la preturile tuturor celorlalte materiale si scule, unelte proportia se cam pastreaza.

#23
zanna

zanna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.02.2007

View PostX-plane, on Apr 13 2007, 18:44, said:

Pentru mine, o casa e construita din caramida, e tencuita clasic si e acoperita cu tigla. Restul sunt imitatii.

:thumbup:

View Postpunkt, on Apr 16 2007, 12:57, said:

ai dreptate. Poti folosi sindrila bituminoasa ca si solutie pt. moment si ulterior, cind buzunaru' de umple...

Experienta mea arata ca buzunarul nu se mai umple  :wallbash: . Cand da sa ajunga la plus vine piticu' si-mi sopteste ostentativ tot ce n-am facut si tre' facut, nu ce trebuie schimbat. Asa ca am tot timpul sa jinduiesc dupa ceva ce nu am si mi-ar trebui sau mi-as dori intr-o casa de 300mp si intr-o curte de 800mp, daca m-as gandi ca tre' sa inlocuiesc ceva cred ca as ceda psihic definitiv.

Asa ca parerea mea: cat se poate da' bun, trainic si cat mai natural: caramida, piatra, lemn, tigla ceramica. A-ti pune tabla pe casa e ca si cum ai purta plastic in loc de bumbac sau ca si cum ai manca rosii de cultura hidroponica. Inca odata, parerea mea.

#24
Marco_tm

Marco_tm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.09.2006

View Postnvmoldovan, on Apr 23 2007, 14:40, said:

ma gandeam sa aleg ca invelitoare de tabla : Tigla metalica gerard cu acoperire din piatra naturala care ofera aspect natural si placut invelitorilor.

Aveti aici detalii
http://www.gerardusa.com/
(m-am gandit sa dau site-ul din SUA ca sa nu se considere reclama  :rolleyes:  )

Ce parere aveti? A pus cineva asa ceva?


Eu am Gerard pe casa. E ok, recomand. Arata bine, zgomotul e redus, e un acoperis usor si ventilat.
In plus, cei mai multi il confunda cu tigla - nu straluceste metalic in soare.
Ai grija sa fie bine montat si n-o sa-ti para rau.

#25
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
x-plane: pai cam asa sunt preturile acolo. Ce e prima data cand la noi sunt cu mult mai mari? De s-ar aplica si la salarii, ce bine ar fi.

#26
nvmoldovan

nvmoldovan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 18.12.2006

View PostMarco_tm, on Apr 26 2007, 10:25, said:

Eu am Gerard pe casa. E ok, recomand. Arata bine, zgomotul e redus, e un acoperis usor si ventilat.
In plus, cei mai multi il confunda cu tigla - nu straluceste metalic in soare.
Ai grija sa fie bine montat si n-o sa-ti para rau.

Ce inseamna "bine montat" ? poti fii mai specific ca sa stiu unde sa ma uit?

Mersi

#27
Marco_tm

Marco_tm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.09.2006

View Postnvmoldovan, on Apr 27 2007, 13:08, said:

Ce inseamna "bine montat" ? poti fii mai specific ca sa stiu unde sa ma uit?

Mersi

Ideea e sa ai mesteri care sa se priceapa. Cei care vind gerard recomanda echipe agreate de ei. E o varianta. Eu insa contractasem casa cu tot cu acoperis si am ales sa lucrez cu oamenii constructorului (a fost o alegere buna). Sunt cateva reguli specifice de montaj. La vremea respectiva m-am dus cu laptopul pe santier, i-am adunat pe toti si le-am pus filme cu modul de montaj. L-am mai chemat si pe reprezentantul Gerard sa le faca un training onsite. Pana la urma a iesit f bine.
Am fost sa vad mai multe case inainte de a alege si acolo unde s-a pus prost, se vede....

#28
nicolaur

nicolaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 03.02.2005
Daca ai dormitoarele la mansarda se aude ploaia in cazul folosirii Gerard? Dar la Lindab? Chiar si cu o izolatie buna?
Cat costa aproximativ un acoperis in 2 ape cu suprafata sarpanta 120mp in sistem Lindab, Gerard, tigla?

Edited by nicolaur, 04 May 2007 - 22:33.


#29
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
eu am pe casa sindrila din aia bituminoasa.
acu vreo 2 saptamani, vecinu din fata si-a schimbat invelitoarea. vai ce durere, ce chin, ce nebunie, ce sperietura. canci din toate astea. s-a lucrat undeva la 25 de ore (2 zile si jumate), o echipa din 3 baieti. nu pareau amatori, oricum p'acilea amatorismul tine doar prima data. au decopertat totul in prima zi, au acoperit in a doua si inca vreo juma de zi de "aranjat" pe ici colo. a... si o anexa mititica (cam cat un garaj) a intrat in treaba asta.
se merge foarte usor si rapid, ai acoperis nou la fiecare 15-20 de ani.
faza e ca si-a pus altceva, nu prea le am cu astea atat de bine si nu am reusit sa identific. si-a pus ceva ce le-asi numi tigle cauciucate. de la distanta aspectul aduce cu sindrila, dar cand te apropii vezi ca-s muult mai groase. veneau impachetate intr-un fel de calup, una peste alta.

sincer, daca ar tb sa iau o decizie in acest sens si nu as avea bani as pune sindrila, iar daca as avea, tot sindrila mi-as pune; se presupune ca-mi permit sa-mi schimb invelitoarea la casa de 2 in viata, in ideea ca manac praznicu in casa asta, ceea ce nu cred. cred ca mai des voi schimba casa decat invelitoarea. basca mai pui de acoperisul cu sistemul ala de aer izolant.

#30
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Salutare la toata lumea si felicitari pentru acest topic. Vreau sa aduc in discutie o comparatie intre un acoperis cu tabla si unul cu ceramica. Pentru date initiale as dori sa se considere suprafetele identice si aprox de 110-120mp, cu arhitectura simpla. In primul rind as dori ca sa se compare atit din punct de vedere al duratei de viata, aspect , consum de materiale, dar si cheltuieli indirecte ex. intretinere - service, sau marire  fundatie. Parerea mea este ca un acoperis trainic se face cu ceramica iar  parerea aceasta nu o am din experienta, ci numai din ceea ce vad ca se construieste in momentul de fata.

#31
alinbulin

alinbulin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.06.2007

View Postazerty, on Apr 13 2007, 13:46, said:

Daca decizia e luata, ai dreptate, mai bine nu te mai uiti inapoi.
De curiozitate, cati ani ai?
Dar peste 15 ani ?
Cum o sa iti fie atunci sa trebuiasca sa iti dezvelesti casa, sa intri din nou in santier?
Daca pui din nou solutia ieftina, cu cat iesi peste pretul pe care l-ai fi dat acum pe tabla?
Dolii, sorturi de streasina sa stii ca iti trebuiesc si la Tegola, numai ca sunt sanse sa nu iti fie oferite in pretul initial, sa ai de alergat dupa ele, si eventual sa le faci dintr-o tabla zincata la un "meserias"...
Cam multe compromisuri dupa parerea mea.
Dar intr-adevar, daca nu sunt banii....

Cu stima.

se pare ca habar nu prea ai , dar iti cam place sa vorbesti

TEGOLA  are  durata de viata peste 50 de ani , iar la garantie poate ajunge si la 20 de ani
Doliile , coamele se fac tot din material , iar la orice oferta se calculeaza mai mult material si pt dolii si coame, oricum nu este un consum fdoarte mare
Un acoperis de sindrila TEGOLA poate ajunge si la jumatate de pret fata de Lindab

Am si eu o intrebare pt tine : Unde ai citit tu toate informatiile astea sau cine ti le-a spus

#32
alinbulin

alinbulin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.06.2007

View Postazerty, on Mar 27 2007, 18:29, said:

:huh:

Si eu care voiam sa te ajut cu un raspuns...
Nu ma cobor la nivelul tau cu comentarii in plus.
Multa sanatate.


decat sa ajuti cu raspunsuri total eronate , mai bine nu spui nimik

va rog sa rezumati dialogu' doar la tema topicului. Daca sunt aspecte eronate, veniti cu argumente si lasati impresiile personale pt. arii special dedicate. :angry:

Edited by punkt, 26 June 2007 - 10:27.


#33
alinbulin

alinbulin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.06.2007

View Postazerty, on Mar 27 2007, 16:51, said:

Cum poti oare compara mere cu pere?
Tabla cu cartonul bituminat?
Cand LINDAB-ul are garantie la culoare 15 ani, iar Tegola are durata de viata  15 ani???
Pentru ce? Pentru ce diferenta de pret?
Cati ani ai? Iti convine sa iti schimbi acoperisul dupa 15 ani?
Au toate elementele necesare unui acoperis? TOATE? Dolii? Din ce sunt facute.
Mai are rost sa continui?

imi pare rau , dar trebuie sa te corectez si aici

Sindrila bituminoasa nu este carton bitumat, are in compozitie fibra de sticla
Repet ca TEGOLA are garatie pana la 20 de ani , inclusiv culoarea, iar durata de viatza este de peste 50 de ani
La coame si dolii te pacalesti iar .Acestea la TEGOLA sunt facute din material ( tot sindrila bituminoasa ) si sunt f f f ieftine in comparatie cu tabla sau tzigla

te rog eu , spre binele tuturor , nu iti mai da cu parerea ca habar nu ai

Edited by alinbulin, 26 June 2007 - 10:31.


#34
alinbulin

alinbulin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.06.2007

View Postcipaul, on Apr 14 2007, 07:58, said:

1) Sindrila bituminoasa tine cel mai putin. Unii deja o schimba dupa vreo zece ani.
2) Tabla te tine si ea vreo 20..30 de ani. Si suna. Si se si incalzeste vara.
3) Tigla ceramica sau cea din beton te tin o viata (mai putin cele care creapa).
Pe primele doua le ea o furtuna puternica (vezi documentarele din USA) dar la tigla pierzi in cel mai rau caz cateva bucati (daca esti ghinionistul ghinionistilor).
Primele doua arata mai bine dar tigla este cea mai ieftina tanand cont de durata ei de viata.

Vreau sa atrag atentia unu aspect : Sindrila TEGOLA are durata de viatza peste 50 de ani , dar pe piatza exista inca 2-3 importatori de sindrila cel putin .Unul din ei aduce o sindrila f f proasta din rusia .Intradevar este sub piatza cu pretul dar tinand seama ca sunt diferentze foarte mici de pret per intreg acoperisul , va satuiesc sa luati TEGOLA

Vis-a-vis de furtuna....la americani sunt tornade si acolo zboara toata casa , nu acoperisul .
Pana acum nu am auzit sa zboare dupa casa un acoperis TEGOLA  
Tigla este de 10 ori mai grea decat sindrila bituminoasa. Vreau sa te intreb daca ai cumva habar ce fortze de forfecare pot aparea la un cutremur si ce inseamna sa ai acoperis de 3 tone sau acoperis de 30 de tone ?????

#35
alinbulin

alinbulin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.06.2007

View PostMirelaLucia, on Apr 19 2007, 08:59, said:

'punkt' : problema cu sindrila este alta. Cea mai buna firma producatoare de sindrila bituminoasa este in America. SE numeste CertainTeed. Da-ti pe google si gasiti informatii despre ea. Oamenii aia produc sindrila din asta de peste 100 ani, nu e nimeni mai experimentat decat ei. Din pacate la noi in tara au aparut tot felul de firme care comercializeaza sindrila si care e de foarte proasta calitate. Dupa ce ca e un produs nou cu care lumea nu e obisnuita, vin 3-4 fraieri optimisti sa incerce, sa fie pionieri si li se da in cap cu calitatea. Normal ca piata a reactionat negativ. Daca tu vezi ca vecinul si-a pus ceva nou pe casa si apoi vezi ca nu e bun ce spui primul lucru? Eu nu pun frate asa ceva pe casa". De cativa ani au venit si cei din America pe piata noastra si surpriza!!!! desi au preturi bune si calitate super nu au piata de desfacere, pentru ca imaginea e sifonata rau. Asta e Romania in care traim si ne ocupa vorba unuia, tot timpul!

fiecare are dreptul la opinie si ti-o respect

Numai ca te inseli putin
La americani vorbim de alt tip de sindrila , este o altfel de conceptie privind casa, acolo toti isi schimba acoperisul la 6 - 10 ani
Este o altefel de mentalitate pe care noi nu o avem
TEGOLA CANADESE a conceput un alt tip de sindrila bazata pe FIBRA DE STICLAsi pe bitum natural TIA _ JUANA care prelungeste cu mult viatza sindrilei obisnuite , peste 50 de ani
Nu vreau sa iti schimb conceptiile preconcepute despre casa sau acoperis , dar vreau sa iti arat ca esti informat gresit

#36
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postalinbulin, on Jun 26 2007, 11:58, said:

La americani vorbim de alt tip de sindrila , este o altfel de conceptie privind casa, acolo toti isi schimba acoperisul la 6 - 10 ani


Sa crezi tu asta. Asta tot din folclor a aparut, nu?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate