Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Pompe de caldura

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
8272 replies to this topic

#1837
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 sandy76, on 2nd April 2012, 11:20, said:

Aici sunt date meteo despre Romania..
pey da, dar trebuie sa fie integrate in soft-ul de simulare.. Sau fac o simulare pe stockholm sau osaka, si interpolez pe urma dupa meteo ro ?

#1838
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 scheleton, on 2nd April 2012, 11:50, said:

pey da, dar trebuie sa fie integrate in soft-ul de simulare.. Sau fac o simulare pe stockholm sau osaka, si interpolez pe urma dupa meteo ro ?

  Eu am dat doar date meteo, despre softul respectiv nu cunosc.

#1839
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 scheleton, on 2nd April 2012, 10:53, said:

ce programe de simulare folositi ? Aveti si date meteo pt. Ro ?

Salutare scheleton :peacefingers:
Exista si varianta cu determinarea consumului anual de energie pentru incalzire folosind numarul de zile a perioadei de incalzire si temperaturile medii lunare pentru fiecare localitate (ma refer la orase cu peste 10 000 locuitori).
Dar exista si varianta cu programe de simulare, care de regula sunt puse la dispozitie de catre marile companii producatoare de pompe de caldura (Thermia, Daikin, etc).
Sunt convins ca si alte branduri folosesc aceste programe de simulare, insa nu stiu daca dealerii din Romania le detin.
Indiferent  ce sursa de incalzire va fi folosita - necesarul anual de energie pentru inalzire va fi acelas. Dupa care in functie de COP-ul mediu sezonal se poate stabili consumul de energie electrica absorbit de compesorul/compresoarele pompelor de caldura. Din experienta pot sa va spun ca daca pentru Constanta pot obtine cheltuieli aferente incalzirii cu o pompa de caldura aer/apa sub valoarea cheltuielilor aferente incalzirii cu gaz metan cu centrala in condensatie, pentru Bucuresti - e mai dificil.. Aici trebuie tinut cont de conditiile meteo si de preturile la gaze si energie electrica actuale. S-ar putea sa se schimbe aceste preturi in timp..
Daca imi transmiteti localitatea si necesarul termic al cladirii - incerc sa va dau necesarul anual de energie pentru incalzire. Evident ca nu este o valoare fixa, adica poate sa se modifice in plus sau in minus cca 10%(in functie de iarna). Dar ofera un ordin de marime.
Cu respect, Andrei.

Edited by andreilesan, 02 April 2012 - 12:55.


#1840
iamdan

iamdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.02.2012

 Gozmin, on 2nd April 2012, 08:35, said:

Salutări.
Am și eu nevoie de niște informații.
Am o casă (la roșu deocamdată) și trebuie să mă gândesc la o soluție de încălzire. Mi-a fost propusă printre altele soluția cu PDC aer-apă cu încălzire prin pardoseală. Casa este parter (95 mp utili) dar are o "minimansardă"deschisă spre living de cca 30 mp utili. Livingul nu are tavan, fiind până în acoperiș. Izolația va fi de 10 cm polistiren, ferestre tripan, izolație 5 cm polistiren pardoseală și 18-20 cm izolație cu celuloză între căpriori.
În fine, soluția propusă este cu o PDC Mitsubishi (încă nu am primit detalii privind produsul ofertat) care spunea meșterul, încălzește și în condițiile în care afară sunt -25 grade. Am verificat pe saitul oficial și se confirmă cele spuse.
Problema care mi-o pun este cea a consumului de curent. Am trifazic la casă și vreau să știu din experiența altora la cât se poate ridica un consum de curent electric cu o PDC aer-apă în sezonul rece. Meșterul spunea că anul acesta a plătit cel mai mult 700 lei/luna cea mai rece, cu tot cu ceilalți consumatori de curent.
Suplimentar, doresc să-mi spuneți dacă într-adevăr PDC aer-apă este o soluție bună pentru casa mea.
Toate bune.

Salut,

Vezi daca poti sa accesezi link-ul asta: http://www.waermepum...n...uch&lang=en

Este o statistica pe:  tip de pompa/suprafata incalzita/nr. persoane/ consum , pe 2011 si 2012.
Tabelul il poti copia in excel si apoi potzi studia mai bine.
Pe site ai si locatiile de unde s-au colectat datele.
Din pacate nu prea gasim pe forum informatii de la cei care detin astfel de pompe.
Si eu vreau sa instalez o PDC. Inca sunt la stadiul de informare. Si m-am gandit tot la Mitsubishi...
Oricum, decat incalzire electrica, mai bine sa investesti un ban intr-o PDC.

700 Ron/Luna pare plauzibil. Acum nu stiu ce suprafata incalzeste mesterul de care spui si care a fost confortul termic la interior. Foloseste pompa doar pentru incalzire sau si pentru ACM?
Sunt multe variabile care influienteaza consumul de energie electrica.

O zi buna.

#1841
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,309
  • Înscris: 30.01.2008

 scheleton, on 2nd April 2012, 10:53, said:

ce programe de simulare folositi ? Aveti si date meteo pt. Ro ?
Prrogramul Thermia si Wolf,datele termice sunt integrate de meteonorm
Un model mai vechi:

Attached Files



#1842
Gozmin

Gozmin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 15.06.2007
Salut.
Am primit oferta.
Attached File  oferta.JPG   143.77K   148 downloads

Acum dupa ce am vazut-o am zis ca mai bine imi dau foc la casa. Am dat 15 mii de euro pe casa in rosu si centrala ma costa 12 mii pentru 90 mp utili. Nu merita achizitia, nu se justifica in timp. E foarte scumpa. Ce sa zic daca aveam si mansarda cred ca era 30 mii de euro.  :death:
O sa ma orientez probabil pe o incalzire electrica. E mai ieftina investitia e mai mare factura dar macar nu dau 12.000 euro inainte.
Sunt foarte dezamagit ca inca in Romania, apa, canalul si incalzirea sunt un LUX.
Daca aveti alte solutii va ascult, dar nu de genul a zeci de mii de euro. :cursing:
Numai bine.

#1843
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007
Eu folosesc ATW simulator de la Mitsubishi electric-unde iau datele meteo din Alpii Baverezi  si cateodata si  programul Daikin  care are datele meteo din Romania,rezulatele sunt asemanatoare

#1844
iamdan

iamdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.02.2012

 Gozmin, on 3rd April 2012, 09:08, said:

Salut.
Am primit oferta.
oferta.JPG

Acum dupa ce am vazut-o am zis ca mai bine imi dau foc la casa. Am dat 15 mii de euro pe casa in rosu si centrala ma costa 12 mii pentru 90 mp utili. Nu merita achizitia, nu se justifica in timp. E foarte scumpa. Ce sa zic daca aveam si mansarda cred ca era 30 mii de euro.  :death:
O sa ma orientez probabil pe o incalzire electrica. E mai ieftina investitia e mai mare factura dar macar nu dau 12.000 euro inainte.
Sunt foarte dezamagit ca inca in Romania, apa, canalul si incalzirea sunt un LUX.
Daca aveti alte solutii va ascult, dar nu de genul a zeci de mii de euro. :cursing:
Numai bine.

Salut,
De la Mitsubishi mi-au spus ca un pret estimativ pentru PDC , cu instalare, este cam 6000 Euroi fara TVA. Nu am inca o oferta deoarece nu am contactat reprezentantul zonal ca sa vada ce si cum. Diferenta la mine e ca instalatia de incalzire exista. Doar trebuie instalata PDC.
La tine trebuie facuta si IP.
Si probabil ca nu o sa gasesti o oferta mai ieftina sau cu mult mai ieftina. Doar daca alegi alt tip de pompa.

Incalzirea cu centrala electrica este cea mai avantajoasa ca investitie initiala. Costurile mari vin dupa... Si sunt destul de mari.
Daca esti hotarat sa renunti la PDC, o investitie initiala minima ar consta in: centrala electrica, calorifere si doua panouri solare ptr ACM.
Daca este iarna grea, sa te astepti la un consum de 3000-4000KW/luna. (depinde si de confortul termic pe care vrei sa-l ai)

O zi buna

#1845
Gozmin

Gozmin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 15.06.2007
În acest moment cred că opțiunea mea va fi:
Soba de teracota - șemineu pe lemne, cu cazan încorporat, puffer 1000 l și instalație de încălzire în pardoseală. Eventual o serpentină pentru ACM. Cam la asta îmi este acum gândul. E foarte ieftină încălzirea dar puțin mai greu cu depozitarea, tăierea și uscarea lemnului precum și deranjul în casă, dar cu partea asta mă voi obișnui.

Edited by Gozmin, 04 April 2012 - 08:46.


#1846
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 Gozmin, on 4th April 2012, 09:45, said:

Soba de teracota
eziti intre 2 extreme: Soba si Pompa de caldura.. Mai sunt insa si multe alte alternative intermediare.

#1847
Gozmin

Gozmin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 15.06.2007
Din care, una bună și Eftină ?  :o

Edited by Gozmin, 04 April 2012 - 09:59.


#1848
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,309
  • Înscris: 30.01.2008

 iamdan, on 4th April 2012, 08:09, said:

Salut,
De la Mitsubishi mi-au spus ca un pret estimativ pentru PDC , cu instalare, este cam 6000 Euroi fara TVA.
Intotdeauna "uita sa spuna" ca pretul e fara ACM. :coolspeak:
Si e vorba de majoritatea celor care oferteaza PDC.....amanunte dom-le...amanunte... :naughty:

Edited by gelunechifor, 04 April 2012 - 10:34.


#1849
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 Gozmin, on 4th April 2012, 09:45, said:

În acest moment cred că opțiunea mea va fi:
Soba de teracota - șemineu pe lemne, cu cazan încorporat, puffer 1000 l și instalație de încălzire în pardoseală. Eventual o serpentină pentru ACM. Cam la asta îmi este acum gândul. E foarte ieftină încălzirea dar puțin mai greu cu depozitarea, tăierea și uscarea lemnului precum și deranjul în casă, dar cu partea asta mă voi obișnui.

Si credeti ca aceasta ar fi cea mai ieftina solutie? .. In exploatare - da!
Daca sunteti convins pe aceasta solutie intrati pe topicul "sobe .."  Dar va asigur ca o lucrare adevarata la pretentiile deschrise de dvs mai sus nu iesiti cel mai ieftin.
Cu respect, Andrei. :peacefingers:

 scheleton, on 4th April 2012, 10:34, said:

eziti intre 2 extreme: Soba si Pompa de caldura.. Mai sunt insa si multe alte alternative intermediare.

Salutare scheleton,  :peacefingers:
Depinde cum privesti aceste doua solutii. Eu nu le vad extreme - am prieteni care au pompa de caldura si soba cu schimbator incorporat. Si una si alta "baga" in stocatorul comun, iar din acesta in IPAT..

#1850
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 andreilesan, on 4th April 2012, 15:11, said:

..Eu nu le vad extreme
ba exact extreme sunt din cel putin 2 puncte de vedere: financiar reprezinta niste extreme, dar si tehnic vorbind (solutie manuala, medievala, versus high tech).
Acum sigur, daca discutam despre banii altuia (a unui tert), sigur, ne mai relaxam, putem filosofa, etc.


 andreilesan, on 4th April 2012, 15:11, said:

..am prieteni care au pompa de caldura si soba cu schimbator incorporat.
..si daca erau prieteni respectivii cu altcineva, aveau acum alta solutie, etc., etc.  :rolleyes:

Edited by scheleton, 04 April 2012 - 15:16.


#1851
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 scheleton, on 4th April 2012, 16:16, said:

ba exact extreme sunt din cel putin 2 puncte de vedere: financiar reprezinta niste extreme, dar si tehnic vorbind (solutie manuala, medievala, versus high tech).
Acum sigur, daca discutam despre banii altuia (a unui tert), sigur, ne mai relaxam, putem filosofa, etc.


..si daca erau prieteni respectivii cu altcineva, aveau acum alta solutie, etc., etc.  :rolleyes:
  
  Daca ramai fara curent o saptamana cum a fost in iarna asta ce buna era o solutie alternativa medievala si manuala...   :coolspeak:
  Nu este cazul meu.

#1852
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 sandy76, on 4th April 2012, 17:29, said:

Daca ramai fara curent o saptamana..
da, si din punctul asta de vedere sunt 2 extreme: diferenta intre un Las Vegas luminat noaptea ca ziua, si un sat luminat ioc. In Las Vegas aia nu mai poarta pijamale peste noapte. ci boxeri trendy, iar in satul intunecat toti barbatii au camasi de noapte identice cu ale femeilor, adica pana la glezne Ciocnirea civilizatiilor, ce mai... (cu noi vesnic invingatori, desigur).

Edited by scheleton, 04 April 2012 - 16:45.


#1853
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 scheleton, on 4th April 2012, 16:16, said:

..si daca erau prieteni respectivii cu altcineva, aveau acum alta solutie, etc., etc.  :rolleyes:

Tocmai ca eu i-am cunoscut dupa ce ei si-au montat aceste solutii. Deci nu am nici un merit in alegerea lor. Nu eu am inventat compatibilitatea instalatiilor. :peacefingers:

 scheleton, on 4th April 2012, 17:44, said:

da, si din punctul asta de vedere sunt 2 extreme: diferenta intre un Las Vegas luminat noaptea ca ziua, si un sat luminat ioc. In Las Vegas aia nu mai poarta pijamale peste noapte. ci boxeri trendy, iar in satul intunecat toti barbatii au camasi de noapte identice cu ale femeilor, adica pana la glezne Ciocnirea civilizatiilor, ce mai... (cu noi vesnic invingatori, desigur).

Si asta e adevarat, doar ca nu putem sa ne mutam cu totii in Las Vegas  :rolleyes:  Exista un banc pe seama aceasta:
"Un vierme "fiu" il intreaba pe un vierme "tata": "Ia spune-mi tata, in portocale pot trai viermii?" La care tata ii raspunde: "Sigur, fiule.."    Peste un timp intreba fiul din nou: "Tata, dar in pepene pot trai viermii?" La care tata ii raspunde: " Sigur, fiule.."  Atunci, fiul se enerveaza si intreaba din nou: " Pai si noi de ce ne ducem zilele in balegarul acesta?" La care tatal oftand: "Eh, fiule, exista asa o notiune - Patrie!"... :rolleyes:
Si chiar asa eu nu as pleca de aici nicaieri! Mie nu-mi-ar fi greu sa aduc 5 kg de lemne pentru un foc si sa am tot comfortul!
Numai bine tuturor! :peacefingers:

Edited by andreilesan, 04 April 2012 - 18:45.


#1854
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 andreilesan, on 4th April 2012, 19:33, said:

..Nu eu am inventat compatibilitatea instalatiilor.
nu e vorba de compatibilitatea instalatiilor -poti pune 4 generatoare de caldura de diferite tipuri pe aceeasi instalatie .. Problema e ca-ti transformi casa in uzina -ce sens are asa ceva ? Se filmeaza pt. aia la Maniacii stiintei ? sau e vreun pariu stupid la mijloc ?
La voi in judet, ca tot n-aveti de nici-unele, si cade ba una, ba alta, eu mi-as pune un cazan pe motorina si gata (cu ceva solutii de backup pt. alimentarea electrica).
-care insa e tare in spinare si dispune de timp liber in exces, sa sparga lemne din partea mea. Nu strica putina miscare zilnica.
In rest, cum spuneam, e usor sa divagam pe ..banii altora.  :peacefingers:

 andreilesan, on 4th April 2012, 19:43, said:

Si asta e adevarat, doar ca nu putem sa ne mutam cu totii in Las Vegas ..
putem insa incerca, nu ? Decizia finala insa le apartine lor: si te intreaba, de unde vii, ce limbi straine stii, unde ai studiat, etc.  :rolleyes:


 andreilesan, on 4th April 2012, 19:43, said:

Mie nu-mi-ar fi greu sa aduc 5 kg de lemne pentru un foc si sa am tot comfortul!
nu e vorba de greu -si dusul lemnelor e in contradictie cu confortul.
Nu pt. ca sunt greu de condus s-a renuntat la carute.. (ma rog, partial.. ca in multe zone ale frumoasei noastre tari mai sunt destule carute trase de simpaticii magari).

Edited by scheleton, 04 April 2012 - 18:45.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate