Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pompe de caldura

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
8276 replies to this topic

#1
anca p.

anca p.

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.03.2007
Am cautat pe acest forum informatii ref.incalzirea neconventionala geotermala ptr case, nu am gasit insa nimic satisfacator.

Am inteles ca aceste sisteme sunt posibile acum si la noi, ca ar exista firme, care se ocupa de asa ceva.

Ma puteti ajuta cu informatii - nume firme, cam cat ar costa investitia - ptr o casa deja existenta - ( inteleg ca treb.forat la 70-120 m pe lga casa) si mai ales eficacitatea.

Am un bun prieten si client al meu in Elvetia, care mi-a povestit ca la ei exista deja numeroase case, care beneficiaza multumitor de acest sistem, respectiv  sistemul de incalzire din pamant, odata realizata investitia, iti incalzeste gratuit casa + apa menajera, iar cand este mai frig, iarna ( si au ierni friguroase si ei, mai ales in zonele catre mte), sistemul preia pana la 75% din factura de gaze/combus.lichid si se trece doar ptr completare pe electric.

Daca ar fi asa si la noi, ar merita investitia, mai ales privind spre viitor.., numai sa nu faca 'scoala' pe noi, primii clienti, firmele in cauza..

A da - casa mea e deja construita, are cca 400-420 mp construiti si am centrala Buderus pe gaze - sunt curioasa cat m-ar costa deci o asem.instalatie geotermala, ca factura la gaze iarna m-a cam rupt... in conditiile, in care tin destule calorifere inchise.

bye,
Anca  :rolleyes:

Edited by scheleton, 30 June 2011 - 20:23.


#2
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,169
  • Înscris: 15.10.2006
Vezi ca sa mai discut la : Cum sa construim o casa-instalatii.
Te costa destul de mult probabil spre 20000 Euro o instalatie buna.
Si mai trebuie si o instalatie de incalzire prin pardoseala sau cel putin mult mai multe calorifere decat ai acum pt. a fi instalatie eficienta.
Si curent trifazic instalat probabil vreo 15-30 Kw in functie de consum.
Apropo cat gaz ati consumat pe luna de iarna si de vara?

#3
olteanul

olteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,285
  • Înscris: 05.12.2005
Se forează la maxim doi metri sub nivelul solului.
Ceea ce nu îmi este însă clar mie e consumul de energie electrică.
Cred că e totuși destul de mare.
Dealtfel nu am găsit nicăieri o explicare clară despre asta.
Principiul pare a fi ok și în primul rând e foarte ecologic: nu elimină niciun fel de noxe.
E bine că îți face și răcoare vara.
Dar încă sunt scumpe.
Poate cu măsurile de combatere a încălzirii globale să se acorde ceva subvenții și să mai scadă prețul la instalație.
Sper!

#4
Darkmaster

Darkmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 17.12.2004
Anca p  ceea ce cauti tu se  numesc pompe de caldura si chiar cunosc pe cineva care importa asa ceva din suedia si mai importa si nishte pompe octopus care se monteaza in exteriorul casei seamana cu o statuie si creeaza caldura din gheata iarna si vara din umiditatea din aer. Pompele de caldura folosesc un sistem de tuburi, furtune scuze pt exprimare care se ingroapa la vreo 5 m in pamant din cate stiu eu sau se pot baga si in apa daca stai lanaga un lac de exemplu sau mixt. Principiul e simplu: la cativa metri in pamant e mai cald pompa isi trage o caldura de cateva grade pe care o multiplica de cateva ori folosind energie electrica, foloseste o rezistenta electrica mai speciala, si consumul de energie din cate stiu eu nu e mult si din cate imi spunea si colegul meu, o singura casa la care a instalat asa ceva au avut probleme cu factura electrica si asta pt ca au un sistem special de tarifare al energiei electrice si ieseau foarte scump. O pompa din aceasta de caldura costa undeva la 6000-7000 euro, iar cele octopus nu stiu pretul, si cu tot cu instalatia se ajunge undeva la 10.000, dar in timp se amortizeaza investitia. Este recomandat ca incalzirea sa se faca prin pardoseala pt ca astfel se obtine cea mai mare putere, si este foarte important ca o casa care foloseste un asemenea sistem de incalziore sa fie bine izolata.
Si inca ceva foarte important din cate am inteles eu foarte curand o sa se dea indemnizatii daca se folosesc asemenea sisteme de incalzire pt ca sunt considerate ecologice. Daca doriti mai multe detalii, spuneti si o sa ma mai interesez.

#5
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View PostDarkmaster, on Mar 18 2007, 15:53, said:

Anca p  ceea ce cauti tu se  numesc pompe de caldura si chiar cunosc pe cineva care importa asa ceva din suedia si mai importa si nishte pompe octopus care se monteaza in exteriorul casei seamana cu o statuie si creeaza caldura din gheata iarna si vara din umiditatea din aer. Pompele de caldura folosesc un sistem de tuburi, furtune scuze pt exprimare care se ingroapa la vreo 5 m in pamant din cate stiu eu sau se pot baga si in apa daca stai lanaga un lac de exemplu sau mixt. Principiul e simplu: la cativa metri in pamant e mai cald pompa isi trage o caldura de cateva grade pe care o multiplica de cateva ori folosind energie electrica, foloseste o rezistenta electrica mai speciala, si consumul de energie din cate stiu eu nu e mult si din cate imi spunea si colegul meu, o singura casa la care a instalat asa ceva au avut probleme cu factura electrica si asta pt ca au un sistem special de tarifare al energiei electrice si ieseau foarte scump. O pompa din aceasta de caldura costa undeva la 6000-7000 euro, iar cele octopus nu stiu pretul, si cu tot cu instalatia se ajunge undeva la 10.000, dar in timp se amortizeaza investitia. Este recomandat ca incalzirea sa se faca prin pardoseala pt ca astfel se obtine cea mai mare putere, si este foarte important ca o casa care foloseste un asemenea sistem de incalziore sa fie bine izolata.
Si inca ceva foarte important din cate am inteles eu foarte curand o sa se dea indemnizatii daca se folosesc asemenea sisteme de incalzire pt ca sunt considerate ecologice. Daca doriti mai multe detalii, spuneti si o sa ma mai interesez.


Asta ai aflat-o din folclor? Daca nu stii mai bine nu te apuca sa scrii aberatii.

Pompa de caldura e .... o pompa. Mai speciala. Nu foloseste nici o rezistenta electrica, nimic. Doar pompeaza caldura din/in pamant in/din casa, dupa cum e nevoie. Consumul de electricitate este de aproximativ 1/4 1/7 din energia pompata.

#6
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
maxim 30 % din energia necesara pe timp de iarna si nu merge singura.
principiul este simplu vara functioneaza ca si o instalatie de aer conditionat, apa se incalzeste in elementele radiante si apoi se raceste in sol dar nu la 2 metri ci mai adanc o leaca. apoi iarna se extrage caldura stocata. cu cat ai mai multe elemente radiante in sol cu atat este mai bine pt ca preia si introduce cantitati mai mari de caldura. ideal este sa folosesti pentru incalzire iarna o zona termala consacrata. apropos merge si daca este in apa la adancime unde nu ingheata. adica va dati seama daca afara avem -20 grade la interior vor fi cateva peste 0 deci oricum trebuie incalzire.

#7
anca p.

anca p.

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.03.2007
Multumesc mult ptr info.

Din cate am inteles de pe un site al unei firme din Cta, pompa de caldura face parte din instalatia respectiva, iar pe alt site, nu mai stiu unde l-am gasit, o asem.pompa costa intr-adevar cca 6000 Euro.

Nu imi este clar inca cam cat ar costa 'toata distractia', ptr ca cca 10000 de Euro e o poveste, iar vreo 20000 de Euro totusi alta poveste..

In fine, dar din informatiile voastre imi este clar ca trebuie sa-mi iau adio, deocamdata cel putin, de la visul de a eficientiza astfel incalzirea casei, respectiv de a reduce drastic astfel costurile de incalzire pe viitor, ptr ca:

1. Este totusi fff scump, chiar si 'doar' 10 mii de Euro mi se pare mult momentan ptr mine ( hai, ca la un 5-6000 ma mai bagam..), si

2. Mult mai important insa: incalzirea prin pardosele !! Pai, ce ar trebui adica sa fac, presupunand ca investesc banii, sa sparg toata casa, sa scot parchetul, marmura, gresia de peste tot ???!!  Imposibil, crima !! Asa, calorifere am pus destule in toata casa, sunt chiar ff multe si lungi, ptr ca ma stiam friguroasa, de aceea si stau destule inchise, dar in orice caz nu fag frigul, la mine este cald, centrala e pusa pe un 22 de grade constant, de aceea si platesc.


Ca nivel de plata sezonul 2006/2007 - cea mai scumpa luna a fost Ian. cu cca 13 mil., anul trecut a fost Dec. cu un maxim de aproape 15 mil ( am sarit de 1000 de mcubi atunci).

Vara, cd este oprita centrala, platesc cca 500 de mii de lei, numai ca de ex, din pacate, anul trecut am tinut ctrala pana la inceput de IUNIE !!, chiar daca consumam putin, ptr ca a fost frig.. am platiti deci in Mai si Iunie cateva mil, nu mai stiu exact..

Am facut o medie a anului 2006 si mi-au iesit 6 mil./luna. Sa vedem acum 2007 cum va fi, cred ca mai bine, avand in vedere iarna blanda.

Si ca sa ne intoarcem la sist geotermal:

- eu am inteles ca treb. sa sapi macar vreo 5 m, adica pana ajugi la apa de macar cca 10 grade, care sunt suficiente si iarna ptr a se extrage caldura necesara din apa respectiva. In lunile geroase insa, nu va fi suficient oricum si trebuie sa completezi cu centrala clasica.
- exista vreo firma in Buc, care iti ofera un pachet complet?? Vin, vad casa, iti fac calculul concret si se angajeaza sa realizeze intreaga 'ambarcatiune'??? De curiozitate i-as contacta, chit ca nu-mi permit acum sa fac investitia, dar sa fiu informata ptr peste cativa ani.. si oricum, nu sparg podelele!!

#8
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,169
  • Înscris: 15.10.2006
Daca ai suficiente calorifere sa poti incalzi casa cu o temperatura pe tur de sub 50grd. Celsius (cu cat e mai mica temp. apei care iese din pompa de caldura cu atat creste eficienta ei pana la 4 sau 5 ori??, adica la 1KW curent electric ies 4 sau 5 KW in apa incalzita, asa spun producatori, mai ai apoi si consum cu pomparea apei daca folosesti puturi sau a agentului care preia caldura din sol), ex: frigiderele consuma mult mai mult curent cand e cald in camera.
Daca faci incalzire in pardoseala cred ca poti si raci vara (daca permite pompa) la costuri mult reduse fata de aerul conditionat pt. ca temperatura medie a solului este de cca. 15 plus sau minus 2 grade si vara si iarna pe la 2 metri adancime. Adancimea de ingropare a tevilor intre 1,5 si 2 metri. Pe la 1.2 metri cum trombonesc uni comercianti temperatura solului se poate apropia iarna de 0 grd. si nu mai ai iarna caldura suficienta iar la 5 metri cred ca faci doar santurile pt. instalatie cu 20000 Euro. Se indica suprafata pt. colectoarele sa fie dubla ca suprafata construita a casei.
Daca caloriferele sunt suficiente (indicat sa ai 50 grd. pe tur) poti pune o centrala in condensatie care economiseste 15% din consumul de gaz si ai si o caldura mai uniforma (placuta) in casa.
Daca tot vrei economie la vila ta sper ca inchizi caloriferele pe o zona din casa, daca ai o camera calda una "rece" urmatoarea iar calda si iar "rece" nu prea poti face mare economie

#9
Darkmaster

Darkmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 17.12.2004

View PostX-plane, on Mar 18 2007, 21:54, said:

Asta ai aflat-o din folclor? Daca nu stii mai bine nu te apuca sa scrii aberatii.

Pompa de caldura e .... o pompa. Mai speciala. Nu foloseste nici o rezistenta electrica, nimic. Doar pompeaza caldura din/in pamant in/din casa, dupa cum e nevoie. Consumul de electricitate este de aproximativ 1/4 1/7 din energia pompata.

Pentru informatia ta eu nu vorbesc din folclor pt ca deocamdata eu am vorbit cu importatorul acestor pompe si mi-a explicat in principiu cum functioneaza, da poate am gresit cand am spus ca multiplicarea caldurii se face printr-o rezistenta electrica, poate se face printr-un amplificator sau alt dispozitiv dar acel dispozitiv stiu sigur ca foloseste curentul pentru a multiplica caldura pe care pompa o primeste din sol. Eu am incercat sa ajut doar si nu am inceput sa ma leg de lume ca ar afla informatiile scrise din folclor.

Si o Anca daca nu vrei sa iti bagi incalzire prin pardoseale pt a nu-ti ditruge casa poti incerca o incalzire folosind ventilo convectoare, alimentate de la pompa de caldura evident si cu acestea se obtine o eficienta mare.
Firma care o stiu eu si importa astefel de pompe este din Oradea, pentru mai multe informatii PM me.

#10
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007
ancuta,

uite un site (nu este reclama) cu ceea ce vrei tu sa afli. este in franceza(sper sa intelegi).este valabil si pentru cei ce vor sa inteleaga principiul de functionare(frigider inversat,iarna). 5m??? nu mai vorbiti din auzite,gasiti o groaza de explicatii pe net

@+

#11
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View PostDarkmaster, on Mar 19 2007, 21:12, said:

Pentru informatia ta eu nu vorbesc din folclor pt ca deocamdata eu am vorbit cu importatorul acestor pompe si mi-a explicat in principiu cum functioneaza, da poate am gresit cand am spus ca multiplicarea caldurii se face printr-o rezistenta electrica, poate se face printr-un amplificator sau alt dispozitiv dar acel dispozitiv stiu sigur ca foloseste curentul pentru a multiplica caldura pe care pompa o primeste din sol. Eu am incercat sa ajut doar si nu am inceput sa ma leg de lume ca ar afla informatiile scrise din folclor.


Firma respectiva te-a mintit.  :lol: E o pompa. Crede-ma. Stiu ca vorbesc. Exact ca la A/C, frigiger, etc. O instalatie frigorifica bazata pe o pompa de caldura.
Binenteles ca foloseste curentul electric pentru actionare.

Ps. Toata lumea e importatoare zilele astea, dar cand le ceri sa-ti arate o lucrare sau o pompa vanduta si instalata dau din colt in colt.

#12
davidk

davidk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 22.01.2007

View PostX-plane, on Mar 22 2007, 19:33, said:

Firma respectiva te-a mintit.  :lol: E o pompa. Crede-ma. Stiu ca vorbesc.

Corect ce zici tu, dar asa simplificat "e o pompa" suna de parca ai spune "Google e un motor"
In acest context, pompa nu e o pompa normala, asa cum nici google nu e motor normal, ci de cautare.

Pompa de caldura este un agregat termodinamic care absoarbe caldura de la un corp rece si cedeaza caldura unui corp cald.

#13
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007
davidk,

x-plane ti-a explicat dar tu nu vrei sau nu poti intelege.vorbiti impreuna si va intelegeti separat,ti-a zis acelasi lucru si el,este principiul frigiderului PUNCT
pentru cultura ta generala,FRIGUL nu exista....ci doar temperatura pozitiva sau negativa,termenul de frig l-am "scos noi pentru a explica o senzatie ce este data de transferul de temperatura.pompa de caldura recupereaza citeva grade din sol,aer sau apa si prin compresie si destindere o transfera unui alt circuit.sper sa fi fost ceva mai clar cu explicatia asta

#14
Darkmaster

Darkmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 17.12.2004

View PostX-plane, on Mar 22 2007, 19:33, said:

Firma respectiva te-a mintit.  :lol: E o pompa. Crede-ma. Stiu ca vorbesc. Exact ca la A/C, frigiger, etc. O instalatie frigorifica bazata pe o pompa de caldura.
Binenteles ca foloseste curentul electric pentru actionare.

Ps. Toata lumea e importatoare zilele astea, dar cand le ceri sa-ti arate o lucrare sau o pompa vanduta si instalata dau din colt in colt.

Firma respectiva nu m-a mintit, am vazut aceste pompe am si vazut si o desfasurare live sa zic asa a unei lucrari. Firma are cam 30-40 de pompe montate la activ. Da stiu ca pompa functioneaza pe principiul invers frigiderului asa ca tot nu inteleg ce am spus gresit pana acum de ma tot contrazici.

#15
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View PostDarkmaster, on Mar 18 2007, 15:53, said:

Anca p  ceea ce cauti tu se  numesc pompe de caldura si chiar cunosc pe cineva care importa asa ceva din suedia si mai importa si nishte pompe octopus care se monteaza in exteriorul casei seamana cu o statuie si creeaza caldura din gheata iarna si vara din umiditatea din aer. Pompele de caldura folosesc un sistem de tuburi, furtune scuze pt exprimare care se ingroapa la vreo 5 m in pamant din cate stiu eu sau se pot baga si in apa daca stai lanaga un lac de exemplu sau mixt. Principiul e simplu: la cativa metri in pamant e mai cald pompa isi trage o caldura de cateva grade pe care o multiplica de cateva ori folosind energie electrica, foloseste o rezistenta electrica mai speciala, si consumul de energie din cate stiu eu nu e mult si din cate imi spunea si colegul meu, o singura casa la care a instalat asa ceva au avut probleme cu factura electrica si asta pt ca au un sistem special de tarifare al energiei electrice si ieseau foarte scump. O pompa din aceasta de caldura costa undeva la 6000-7000 euro, iar cele octopus nu stiu pretul, si cu tot cu instalatia se ajunge undeva la 10.000, dar in timp se amortizeaza investitia. Este recomandat ca incalzirea sa se faca prin pardoseala pt ca astfel se obtine cea mai mare putere, si este foarte important ca o casa care foloseste un asemenea sistem de incalziore sa fie bine izolata.
Si inca ceva foarte important din cate am inteles eu foarte curand o sa se dea indemnizatii daca se folosesc asemenea sisteme de incalzire pt ca sunt considerate ecologice. Daca doriti mai multe detalii, spuneti si o sa ma mai interesez.


In mare cam astea sunt erorile. Nu te contrazic eu ci realitatea.  -_-

Edited by X-plane, 23 March 2007 - 17:41.


#16
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007
Din cate am inteles de pe un site al unei firme din Cta, pompa de caldura face parte din instalatia respectiva, iar pe alt site, nu mai stiu unde l-am gasit, o asem.pompa costa intr-adevar cca 6000 Euro.

Cu maxim 6.000 Euro iti faci o instalatie de incalzire si apa calda bazata pe panouri solare, care iti reduce la jumatate consumul de gaz si iti furnizeaza apa calda tot timpul anului, inclusiv iarna.

Deci vei plati cu 20 pana la 80% mai putin la incalzire. Economia e mai mare in zilele insorite, dar noile tehnologii functioneaza si dau randament si iarna.

#17
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View PostDani Mois, on Mar 25 2007, 00:03, said:

Din cate am inteles de pe un site al unei firme din Cta, pompa de caldura face parte din instalatia respectiva, iar pe alt site, nu mai stiu unde l-am gasit, o asem.pompa costa intr-adevar cca 6000 Euro.

Cu maxim 6.000 Euro iti faci o instalatie de incalzire si apa calda bazata pe panouri solare, care iti reduce la jumatate consumul de gaz si iti furnizeaza apa calda tot timpul anului, inclusiv iarna.

Deci vei plati cu 20 pana la 80% mai putin la incalzire. Economia e mai mare in zilele insorite, dar noile tehnologii functioneaza si dau randament si iarna.


Asta in teorie pentru ca in practica e cu totul altceva.

#18
Darkmaster

Darkmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 17.12.2004
X-plane o sa incerc sa corectez sau sa te fac sa intelegi mai bine la ce m-am referit in randurile subliniate de tine:

- Aparatul care ingheata iarna si din acea temperatura scazuta realizeaza caldura (o temperatura mai ridicata in casa) iar vara pt ca nu poate ingheta, caldura sau mai exact apa calda care este folosita pt ca vara lumea nu prea foloseste incalzirea se realizeaza din umiditatea din aer, temperatura apei de ploaie etc, nu este o pompa de caldura este un aparat mai special numit pompa octopus, daca vrei sa stii mai detaliat cum functioneaza o sa ma interesez dar acest aparat nu este o pompa de caldura si nu se monteaza in pamant.
"Principiul e simplu: la cativa metri in pamant e mai cald pompa isi trage o caldura de cateva grade pe care o multiplica de cateva ori folosind energie electrica, foloseste o rezistenta electrica mai speciala"
O sa reformulez acest paragraf: Pompa functioneaza pe principiul invers frigiderului, acele cateva grade care le obtine din pamant le multiplica cu ajutotul unui conpresor sau un alt aparat dar acel aparat foloseste energie electrica, da am gresit cand am spus rezistenta electrica, aceea rezistenta electrica (asa au numit-o cei de la firma) se poate monta optional si are rolul de a ajuta pompa de caldura atunci cand afara este exagerat de frig si se presupune ca pompa nu ar face fata.
- Si partea cu indemnizatiile mi-au spus tot cei care importa pompele, pt ca aceste pompe sunt ecologice guvernul posibil sa returneze o parte (se vorbea undeva de 50%) din banii investiti intr-o asemenea instalatie, inca nu e sigur dar exista un asemenea proiect si mi se pare chiar o idee buna sa iti poti recupera o parte din banii pe care ii investesti in a monta o asemenea pompa de caldura.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate