Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Gratar de gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
908 replies to this topic

#163
cristi_an2000

cristi_an2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 25.12.2006
buna ziua, ma intereseaza cum pot construi o plita. ma gandeam ca in loc de usa sa las un spatiu liber pe unde sa pot introduce lemnele iar in loc de cos de fum sa folosesc un burlan de tabla care mi-a ramas de la casa. aveti idee unde pot gasi o plita cu un singur ochi dar cu un diametru ceva mai mare 30-35 cm?

#164
cristi_an2000

cristi_an2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 25.12.2006
intre timp am curatat gratarul si l-am dat doua maini de lac. am cumparat o plita cu trei ochiuri si am demarat constructia unei sobe si a unei afumatori.

Attached Files



#165
apevistu

apevistu

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.01.2009
Attached File  detaliu2.jpg   202.72K   535 downloads

 stinydan, on 21st October 2011, 13:23, said:

buna,

lucruri interesante scrieti voi pe aici... poate cineva sa ma ajute cu un model de suport pentru ceaun in interiorul gratarului de gradina care urmeaza sa-l construiesc????
nu sunt un meserias dar o sa incerc sa mi-l constuiesc singur, vreau sa fie gratar si plita langa.

multumesc,
Daca nu e prea tarziu..dar nu vad rostul la suportul pt.ceaun in interiorul gratarului daca ai plita?

 stinydan, on 21st October 2011, 13:23, said:

buna,

lucruri interesante scrieti voi pe aici... poate cineva sa ma ajute cu un model de suport pentru ceaun in interiorul gratarului de gradina care urmeaza sa-l construiesc????
nu sunt un meserias dar o sa incerc sa mi-l constuiesc singur, vreau sa fie gratar si plita langa.

multumesc,
Hai sa te ajut cu ce pot, nici eu nu sunt meserias, dar daca vrei ceva cu adevarat vei face,poate te inspira modelul meu.Salve!!!!!!!!.

 euribiontuL, on 20th August 2011, 16:39, said:

alte inaugurări, modele. sugestii?  :rolleyes:

Attached Files


Edited by apevistu, 27 November 2011 - 21:02.


#166
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 17.03.2008
Bre, frumusel gratar mai ai! sa-l stapanesti sanatos! De cand zic ca fac si io unu'.... Da' asta chiar imi place. N-ai mai multe poze cu detalii de executie. dimensiuni, ceva? Cate caramizi au intrat?

#167
apevistu

apevistu

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.01.2009

 sacos, on 28th November 2011, 00:04, said:

Bre, frumusel gratar mai ai! sa-l stapanesti sanatos! De cand zic ca fac si io unu'.... Da' asta chiar imi place. N-ai mai multe poze cu detalii de executie. dimensiuni, ceva? Cate caramizi au intrat?
timp executie-4 saptamani/ cheltuieli (total)-1.500 lei / caramizi-700 buc / manopera-eu
Mult am mai citit pe net despre cum se construieste, nu sunt de meserie, dar cred ca am reusit.
Sa nu uiti de fundatie,minim 0.5 m

Attached Files



#168
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
interesant

#169
ultrastu2002

ultrastu2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 15.10.2006
sa acordati o atentie deosebita asupra focarului si a deschiderii acestuia. Cu cat e mai mare deschiderea riscati sa pierdeti din temperaturia interioara si sa apara fenomenul de intoarcere a fumului in momentul in care afara sufla vantul mai cu putere. Temperatura din interior se pierde si daca sectiunea hornului este prea mare .

#170
logigan

logigan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 01.01.2009
ceva proportii intre deschiderea gratarului si sectiunea hornului?

#171
dl_io

dl_io

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.02.2008
Un site foarte interesant este http://www.fornobravo.com/ . Si eu vreau sa-mi construiesc un cuptor tip "dome" doar ca ma ,momentan,ma incurca vremea . Am discutat deja cu un meserias care se ocupa cu repararea beciurilor vechi , tip bolta si care mi-a promis ca-l va construi . Va recomand siteul ( sus , la photos gasiti o multitudine de poze ) , este foarte interesant , gasiti de toate de la modele de cuptoare , la intretinerea acestora , retete de pizza , etc . Numai bine !

#172
danlucyan

danlucyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 19.12.2010
Salutare poate o sa va para interesant .....


Am si pdf daca va intereseaza .

Attached Files


Edited by danlucyan, 13 February 2012 - 20:50.


#173
alin97

alin97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 12.12.2009

 danlucyan, on 13th February 2012, 20:46, said:

Salutare poate o sa va para interesant .....


Am si pdf daca va intereseaza .
Cat a costat, manopera si materiale? Unde este facut, localitate? Meseriasi?

#174
gardinesti

gardinesti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.03.2012

 danlucyan, on 13th February 2012, 21:46, said:

Salutare poate o sa va para interesant .....


Am si pdf daca va intereseaza .

fratilor, poate cineva sa-mi explice ( sau poze) cum se face suspendarea primului rand de caramizi din dreptul arcadei?
se foloseste o platbanda, ceva? sau se suprapune partial peste bolta. o poza din interior de jos in sus ar fi minunata


spor sa aveti si merci

#175
secarastefan

secarastefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 16.10.2007
normal se pun niste buiandrungi dinaia de la Porotherm.
totusi nici mie nu prea mi-e clar, niste poze ar fi bune...

#176
deca1977

deca1977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 29.03.2012
ce ziceti de aceste gratare?
www.gardenbarbeque.webgarden.ro
:rolleyes:

#177
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.07.2007

 alin97, on 13th February 2012, 23:49, said:

Cat a costat, manopera si materiale? Unde este facut, localitate? Meseriasi?

http://piatrasilemn....ar_vecerdea.php citeste aici gasesti tot ce vrei. :peacefingers:

#178
BogdanPant

BogdanPant

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.04.2012
Buna ziua,
Mi-am cumparat si eu un gratar de gradina de la Praktiker. modelul este urmatorul: http://www.sarom.it/...p;tipo=conCappa
Am 2 nelamuriri sper ca cineva de pe aici poate sa ma ajute:
1. In instructiunile de folosire se spune ca gratarul sa se foloseasca doar cu carbuni si nu cu lemne, intrebarea mea este cum aprind carbunii daca nu pot folosi la inceput niste lemne pentru aprinsul carbunilor.
2. M-am gandit sa imi tencuiesc vatra si interiorul gratarului cu mortar refractar pentru o mai buna protectie la caldura. Intrebarea mea este: are rost sau nu si daca da, ar trebui sa folosesc un mortar refractar amestecat cu apa sau cu apa de sticla, nu stiu daca apa de sticla nu este toxica.

Va multumesc !

#179
secarastefan

secarastefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 16.10.2007
sunt brichete speciale pt aprins carbuni

#180
deca1977

deca1977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 29.03.2012

 BogdanPant, on 20th April 2012, 15:07, said:

Buna ziua,
Mi-am cumparat si eu un gratar de gradina de la Praktiker. modelul este urmatorul: http://www.sarom.it/...p;tipo=conCappa
Am 2 nelamuriri sper ca cineva de pe aici poate sa ma ajute:
1. In instructiunile de folosire se spune ca gratarul sa se foloseasca doar cu carbuni si nu cu lemne, intrebarea mea este cum aprind carbunii daca nu pot folosi la inceput niste lemne pentru aprinsul carbunilor.
2. M-am gandit sa imi tencuiesc vatra si interiorul gratarului cu mortar refractar pentru o mai buna protectie la caldura. Intrebarea mea este: are rost sau nu si daca da, ar trebui sa folosesc un mortar refractar amestecat cu apa sau cu apa de sticla, nu stiu daca apa de sticla nu este toxica.

Va multumesc !


1. diferenta dintre carbuni si lemne este in primul rand puterea calorica in favoarea celor dintai si faptul ca lemnele produc ceva mai mult fum. In cazul modelului tau de grill aceasta este cea mai mare problema. Iti vine fumul in fata indiferent cu ce faci focul din cauza constructiei simpliste a acestor grilluri.
2. poti sa iti tencuiesti vatra cu samot subtire sau gros cum iti permite facand un amestec de mortar refractar cu nisip sau chiar lut pentru sobe. Apa de sticla e pentru cuptoare speciale tip furnal unde ai temperaturi foarte mari. In grill ai undeva la 400 grade. Un sfat practic ar fi sa iti confectionezi o tava pe vatra din tabla care si iti va oferi si protectie si vei putea scoate usor cenusa.
3. uite si tu niste grilluri adevarate: gardenbarbeque.webgarden.ro

Edited by euribiontuL, 06 May 2012 - 16:46.
eliminat postare dublă


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate