Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Gratar de gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
908 replies to this topic

#109
lzr_ionel

lzr_ionel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.02.2007
[quote name='raduk' date='8th October 2009, 07:56' post='7162474']
Cele la care fumul îți vine în față nu au tirajul bun, posibil din cauza subdimensionării secțiunii coșului de fum. Uite un exemplu de grătar reușit din acest punct de vedere.



Se observă faptul că, deși în interior este destul de afumat, pe partea din față și pe cea de dedesubtul arcadei nu sînt urme de fum (fără intervenții în acest scop).


Domnul Raduk, am si eu o rugaminte daca se poate sa postati cateva poze mai noi si mai clare cu gratarul dumneavoastra, pentru a fura modelul  ;) , si cateva dimensiuni (in special la cos).
Va multumesc!

#110
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
In speranta ca nu va fi luata in deradere, am si eu  intrebare de incepator. Saptamana viitoare intentionez sa imi fac un gratar de gradina, din caramida. Urmeaza sa iau materialele, m-am inspirat din mai multe schite si am studiat mai mult timp modul de executie, si eu cred ca m-as descurca in realizarea lui. Intrebarea mea ar fi : Cum tai caramida la dimensiunea dorita? Exista vreo metoda mai "populara", altceva decat sa fie nevoie sa achizitionez o masina de taiat? Mentionez ca nici nu am de la cine sa imprumut o asemenea masina, si nici nu mi-ar mai trebui in viitor, deci cumpararea ei nu ar fi o solutie. V-as fi foarte recunoscator daca mi-ati putea prezenta o metoda cat de cat ok pentru taiere (banuiesc ca nu merge sparta cu o dalta, sau altceva, pentru ca nu s-ar sparge drept...) :confuzzled:

#111
stk

stk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 25.12.2006
un flex mic de 50-200lei plus disc diamantat pt taieri uscate.

#112
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
Multumesc pentru raspuns. Flex am, mai ramane sa iau un disc si sa ma iau de treaba :)

#113
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
hai cu poze!  :)

#114
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
Dupa cum spuneam, existau intentii clare sa incep constructia unui gratar de gradina (si a unui foisor) saptamana asta. Am turnat fundatiile pentru ambele constructii la inceputul saptamanii, iar ieri am inceput lucrul efectiv la gratar. Si eu sunt curios ce va iesi, pentru ca, dupa cum va spuneam sunt incepator, si in afara de un iaz facut cand aveam 19 ani, ieri a fost prima data cand am tinut mistria in mana :D

La ambele fundatii am folosit plasa sudata de 4 mm, umplutura de piatra de rau la baza si beton. Caramida folosita este cea normala, presata. La imbinari am folosit un mix de 2-3 parti multibat, 5 parti nisip si apa. Din pacate ieri nu am putut folosi chiar toata ziua deoarece spre seara a inceput o ploaie puternica. Oricum ramasesem si fara caramizi :D (pana la stadiul actual au intrat fix 105 caramizi).

O intrebare (tot de incepator): Cum pot finisa rosturile cat mai bine? Cu mistria mi se pare ceva mai dificil, avand in vedere ca laturile caramizilor nu sunt 100% drepte, ci sunt usor curbate. Exista si alte solutii mai practice sau va trebui sa ma chinui cu mistria si cu degetul :)) ?

Attached Files



#115
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007
salutare...
in speranta ca va veni vara inr-un final, ne gandeam sa achizitionam, printre altele, un gratar de gradina, genul celor din B....ore, sau B...ax... si restul, si as fi vrut sa aflu pareri/impresii eventualilor posesori!
Multumesc!

#116
rekul05

rekul05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 06.08.2008

View Postbarladi, on 8th May 2011, 13:22, said:

O intrebare (tot de incepator): Cum pot finisa rosturile cat mai bine? Cu mistria mi se pare ceva mai dificil, avand in vedere ca laturile caramizilor nu sunt 100% drepte, ci sunt usor curbate. Exista si alte solutii mai practice sau va trebui sa ma chinui cu mistria si cu degetul :)) ?

Placheaza caramida cu piatra de rau.

Uite, te poti inspira de aici:
- http://www.capisci.r...or_de_grădină
- http://piatrasilemn.ro/gratar_popa.php

#117
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
Arata foarte bine si placat cu piatra, insa lasat cu caramida la vedere este mai pe gustul meu :)  Cel putin pentru zona unde locuiesc eu

#118
csaita1

csaita1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.01.2011
Dupa cum am promis am  mai facut niste poze. Cam in stadiul asta se afla in momentul de fata.
Lucram la finisari :)
Astept pareri

Attached Files



#119
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
Tocmai am finalizat si eu gratarul (mai era putin de finisat la partea din spate, insa trebuie sa iau alta panza abraziva, pentru ca cea veche s-a tocit). Ca timp efectiv de lucru, au fost in jur de 6-7 zile (exceptand timpul in care am asteptat sa se usuce placa). In total au intrat 336 caramizi, si 1-2 saci de multibat. Proba inca nu am apucat sa i-o fac, insa am respectat toate cererile pentru a avea tiraj bun, deci imi tin pumnii :notangel:
  Daca este cineva interesat, pot pune poze si de pe parcursul lucrarii, dar momentan m-am limitat doar la produsul final, pentru ca altfel as fi umplut o pagina intreaga numai cu poze :D

Attached Files



#120
csaita1

csaita1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.01.2011

View Postbarladi, on 19th May 2011, 22:39, said:

Tocmai am finalizat si eu gratarul (mai era putin de finisat la partea din spate, insa trebuie sa iau alta panza abraziva, pentru ca cea veche s-a tocit). Ca timp efectiv de lucru, au fost in jur de 6-7 zile (exceptand timpul in care am asteptat sa se usuce placa). In total au intrat 336 caramizi, si 1-2 saci de multibat. Proba inca nu am apucat sa i-o fac, insa am respectat toate cererile pentru a avea tiraj bun, deci imi tin pumnii :notangel:
  Daca este cineva interesat, pot pune poze si de pe parcursul lucrarii, dar momentan m-am limitat doar la produsul final, pentru ca altfel as fi umplut o pagina intreaga numai cu poze :D

Dupa forma si inaltimea cosului tirajul o sa fie bun dar trebuie sa te gandesti cum il inchei hornul sus pentru ca asa la liber cand bate vantul o sa iti bage inapoi aer pe cos.
Eu personal am folosit 4 jumatati de caramida pe marginile hornului cu capac de beton peste ele si inca ma gandesc sa ii aplic chiar si o girueta in conditiile in care el are de la baza 4,5 m
Orice ar fi gratarul tau e f reusit, bine lucrat si simetric.
Acum spor la fripturi ;)


Apropo daca stie cineva un motor de rotisor ieftin unde gasesc ati fi de mare ajutor

Edited by csaita1, 20 May 2011 - 06:24.


#121
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
Multumesc pentru apreciere :) Marea mea mandrie este ca l-am facut 100% singur, fara nici un ajutor, fara nici cea mai mica experienta in constructii sau zidarie. Totul am facut doar furand idei si informatii de pe net :) Ca sa spun si unele dimensiuni, ele ar fi:

latimea gratarului= 700 mm
inaltimea intarii = 530 mm
inclinatia "capacului" = 50-55 grade
inaltimea cosului = 1080 mm
dimensiunile interioare ale cosului = 240 x 270 mm

Dimensiunile astea le-am luat si eu de la cei mai priceputi, de pe net, si am incercat sa le respect cat mai mult. In curand urmeaza si proba finala. Sper sa fie bine si sa traga fumul bine :) As vrea totusi sa-mi explici un pic mai mult cu inchiderea cosului, sau si mai bine, daca ai putea pune o poza, sa inteleg exact la ce te referi, pentru ca nu stiu exact ce trebuie facut mai departe...

#122
csaita1

csaita1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.01.2011

View Postbarladi, on 22nd May 2011, 20:11, said:

Multumesc pentru apreciere :) Marea mea mandrie este ca l-am facut 100% singur, fara nici un ajutor, fara nici cea mai mica experienta in constructii sau zidarie. Totul am facut doar furand idei si informatii de pe net :) Ca sa spun si unele dimensiuni, ele ar fi:

latimea gratarului= 700 mm
inaltimea intarii = 530 mm
inclinatia "capacului" = 50-55 grade
inaltimea cosului = 1080 mm
dimensiunile interioare ale cosului = 240 x 270 mm

Dimensiunile astea le-am luat si eu de la cei mai priceputi, de pe net, si am incercat sa le respect cat mai mult. In curand urmeaza si proba finala. Sper sa fie bine si sa traga fumul bine :) As vrea totusi sa-mi explici un pic mai mult cu inchiderea cosului, sau si mai bine, daca ai putea pune o poza, sa inteleg exact la ce te referi, pentru ca nu stiu exact ce trebuie facut mai departe...

Din pacate nu mai am cu ce sa fac poze la al meu dar ca idee uite cateva poze pt inspiratie (ajuta f mult felul in care inchizi cosul)
Al meu este exact ca acela cu placa beton deasupra.

Attached Files



#123
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
Am inteles. Momentan nu mai am timp sa trec pe acolo, dar voi avea in vedere cu prima ocazie sa fac si asa ceva :)

#124
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
barladi, grătarul tău a ieșit într-un mare fel. imi place.  :) felicitări pt realizare!  :OK:

#125
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
Multumesc pentru apreciere :) Maine urmeaza proba fumului :D

#126
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
A trecut testul  :peacefingers:  Insa exista si o exceptie: Trage fumul foarte bine, dar cand bate vantul puternic, mai sunt momente cand da fumul si prin fata. Partea curioasa este insa ca acel fum care iese prin fata, nu intra deloc in ochi. Chiar daca ochii sunt sa zic la 20-25 de cm de gratar, se formeaza ca o perdea de fum, care iese prin fata, insa nu ajunge si la ochi :D Nu stiu daca sa ma bucur ca acel fum nu ajunge deloc in ochi, sau sa fiu trist ca o parte din fum (chiar daca foarte rar), mai iese si prin fata  :confuzzled:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate