Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

La ce folositi Macul ?

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#37
lebada

lebada

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 04.07.2003
In mare ai dreptate singura chestie care ma uimeste este afirmatia legata de costul hardware PC care eu nu il vadd chair scazut asa cum spui tu. Nu stiu daca un PC performant dual processor 64 bit cu tot dichisul este mai ieftin ca un Mac. Eu am lucrat pe un computer de la http://www.boxxtech.com pentru ceva timp dupa ce firma unde lucram au hotarat sa  reduca costurile si am fost extrem de impresionat de calitate si  configuratie dar pretul nu este nici pe departe low.
Si presupun ca cineva care vrea sa lucreze cat de cat bine spera la cel putin un computer ca cel de la Boxx.  In discutia despre video pe mac nici nu m-am gandit vreodata sa compar macul cu sistemele high-end de genul Nitris, Smoke/Fire sau Xpri (asta e complet alta clasa).

#38
WebMan

WebMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.01.2002
@Amyd ....

Tu vorbeshti din "cartzi" ca Domnu' C. DINU .... Sper ca nu eshti TOT ATIT DE ZXZXZ  ca el... Shi daca nu o termini, adica sa continui in termeni civilizatzi shi fara atacuri la persoane, va TREBUI  sa facem shi EXPULZARI ....

Inteligentza e dotare, prostia e o PERSEVERENTZA ....

Considera ca ai primit un AVERTISMENT .... pentru ca ai fost semnalat de TOATE  persoanele pe unde ai trecut, ca fiind un ....XZXZXZXX ... Alege tu ce vrei....


Cit despre ACEASTA ARIE , o consideram pentru DISCUTZII, NOUTATZI shi AJUTOR , nu pentru RABUFNIRI DE "INTELIGENTZA"...   (Sper ca ai vazut ghilimelele"...)

#39
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002

Quote

In mare ai dreptate singura chestie care ma uimeste este afirmatia legata de costul hardware PC care eu nu il vadd chair scazut asa cum spui tu. Nu stiu daca un PC performant dual processor 64 bit cu tot dichisul este mai ieftin ca un Mac. Eu am lucrat pe un computer de la http://www.boxx.com pentru ceva timp dupa ce firma unde lucram au hotarat sa reduca costurile si am fost extrem de impresionat de calitate si configuratie dar pretul nu este nici pe departe low.

64-bit nu e nici o sfaraiala momentan. Nici OS/X, nici Windows nu au - inca - variante 64-bit pentru platforme low-end, desi probabil ca Bill Gates i-o va lua inainte Jobs in acest domeniu, din Q4 2004, o data cu Windows XP 64-bit.

Si ma referam strict la costurile unei statii de editare DV in mesajul original, editare care nu necesita neaparat un sistem dual Opteron sau Xeon -  o configuratie P4 cu Hyperthreading de 1000 de Euro se descurca la fel de bine. In plus, dupa cum probabil ai ghicit, mai exista si avantajul faptului ca poti sa-ti cumperi si sa-ti construiesti singur calculatorul asa cum iti doresti - optiune pe care Apple, din pacate, nu o ofera.

Vezi ca site-ul BOXX e la http://www.boxxtech.com . ;)

Salutari,
Andrei

P.S.: Din nou, insulte din partea lui WebMan. Eh, ce sa-i faci, daca atata poate... el "programeaza" in FileMaker si face subtitrari de filme si ma acuza pe mine ca vorbesc "din carti" despre post-productie si grafica...  :eek:

#40
WebMan

WebMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.01.2002
Macar eu fac ceva in domeniul PC & MAC ....

Subtitrarile sunt un hobby, munca GRATIS  pentru comunitate, din BANII MEI   shi TIMPUL MEU LIBER...

Am aflat in SFIRSHIT  de ce te comportzi asha... ZIARISHTII  trebuie sa se ocupe de "lucrurile"  lor... Sa lase partea TEHNICA  a celor ce se pricep... Daca vrei, creiem o rubrica REVISTA PRESEI   in aceasta arie MAC  unde sa-tzi aratzi capacitatzile de ZIARIST , nu in lumea celor care se implica la Soft & Hard...  :D

#41
lebada

lebada

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 04.07.2003
Asta este parerea ta ca poti sa-ti constriuesti un computer singur dar eu vorbeam de piata profesionala nu de 2 persoane intr-un apartament  care fac video editing. O firma serioasa nu poate sa accepte (sau nu ar trebui sa accepte) sa lucreze pe un computer care l-a asambalt  in birou cu piese de la Flamingo.
Exista ceva care se numeste support si service care este foarte important intr-un mediu de lucru profesional. Dupa aceea un mare avantaj al sistemelor de firma este ca toate componentele functioneaza intre ele problem free, pe cand daca-l construiesti cu nu stiu ce harddisc de 2 bani la pret redus  poti sa de arzi rau mai tarziu.

Cat despre sistemul de operare deocamdata nu conteaza pentru ca si daca Windows o sa fie pe 64 de bit inainte de OSX, Apple are in continuare avantajul ca ei fac 70 % din programele pro pt video pe Mac . Deci softwareul apple va fii portat pe 64 de bin in acelasi timp cu  OSX  pe cand acelasi lucru nu cred ca o sa fie valabil pt. Windows ca sa nu mai vorbim de drivere si etc.

#42
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002

Quote

Am aflat in SFIRSHIT de ce te comportzi asha... ZIARISHTII trebuie sa se ocupe de "lucrurile" lor... Sa lase partea TEHNICA a celor ce se pricep... Daca vrei, creiem o rubrica REVISTA PRESEI in aceasta arie MAC unde sa-tzi aratzi capacitatzile de ZIARIST , nu in lumea celor care se implica la Soft & Hard...

Dragul meu, da o fuga pe la aria Video sau intreaba-l pe moderatorul de acolo (GunX) ce fac eu pe langa revista si eventual si ce facultate am terminat, si dupa aceea mai vorbim.  :drac:

Quote

Asta este parerea ta ca poti sa-ti constriuesti un computer singur dar eu vorbeam de piata profesionala nu de 2 persoane intr-un apartament care fac video editing. O firma serioasa nu poate sa accepte (sau nu ar trebui sa accepte) sa lucreze pe un computer care l-a asambalt in birou cu piese de la Flamingo.

Utilizatorii de DV sunt in mod clar cei care vor best bang for buck si de aceea sunt deseori pusi in situatia de a-si construi singuri sistemele. Nu e usor, trebuies a te pricepi - dar daca te pricepi, poti sa faci sisteme exact la fel de stabile si fiabile ca cele Apple, Boxx sau x&y.

De exemplu, mie nu mi-a fost rusine sa ii spun integratorului de sistem exact ce configuratie trebuie sa-mi construiasca pentru statia de editare video in care am investit 25 de mii de Euro. Sunt convins ca un sistem de-a gata brand-name (fie el Dell, Boxx, Apple) iesea si mai scump, si mai prost. Si le-am incercat pe toate inainte sa arunc cu banii, dupa cum iti dai seama. :)

Service-ul imediat cand ai probleme nu e asigurat de Apple, ci de integratorul de sistem - el e ala care iti imprumuta o placa de captura de 10,000 de Euro atunci cand a ta se defecteaza, el e cel care trebuie sa iti spuna daca QuickTime 6.5.1 e ok impreuna cu FCP 4.0.2 pe OS/X 10.3.1 si el e cel care merita 10% in plus la pret ca sa te asiguri ca vei obtine acest tip de suport.

Despre Flamingo, no comment.   :drac:

Quote

Cat despre sistemul de operare deocamdata nu conteaza pentru ca si daca Windows o sa fie pe 64 de bit inainte de OSX, Apple are in continuare avantajul ca ei fac 70 % din programele pro pt video pe Mac . Deci softwareul apple va fii portat pe 64 de bin in acelasi timp cu OSX pe cand acelasi lucru nu cred ca o sa fie valabil pt. Windows ca sa nu mai vorbim de drivere si etc.

De ce nu? Driverele sunt treaba producatorilor de componente si te asigur ca nVidia sau ATI, de exemplu, vor porta repede cand e vorba de Microsoft si mult mai incet cand e vorba de Apple - dovada si "abundenta" de placi grafice profesionale pentru platformele Mac (adica 0 barat). Dovada si faptul ca driverii 64-bit exista deja, atat de la ATI cat si de la nVidia, chiar daca OS-ul nu e lansat oficial!

E adevarat ca Apple va putea sa-si porteze software-ul de grafica si post-productie, dar iarasi, avantajul market-share-ului e un mare plus pentru Windows. Sa-ti dau un exemplu: la WinHEC zilele acestea, Longhorn era demonstrat cu o varianta viitoare de After Effects, care era folosit pentru a arata cum se poate construi o interfata direct din acest program cu suportul Aero - deci Adobe lucreaza cot la cot cu Microsoft in acest domeniu.

Also, din pacate Apple nu a anuntat, dupa stiinta mea, vreun plan despre tranzitia la 64-bit - momentan se poate sa se intample anul acesta, in 2005, 2006 sau peste 10 ani. Pe cand Windows are un timetable clar, exista variante Beta disponibile, s.a.m.d.

Salutari,
Andrei

#43
lebada

lebada

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 04.07.2003
Ha ha esti simpatic cu time tabel-ul clar windows, sa inteleg ca tu nu esti la curent cu developmentul Longhorn a carui lansare a fost amanata de 1000 de ori si  inca la ora actuala nu se stie cu siguranta daca va fii lansat in 2006.
Apple a anuntat versiuna OS X 10.4 care va fii prezentata la WWDC anul acesta, versiunea beta exista deja dar este disponibila numai pentru developeri, systemul in ultima beta era la  90 % 64 bit  compatibil. :)

#44
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Ma refeream la timetable-ul clar de WIndows XP 64-bit, speram ca e evident din context. Daca ai un sistem potrivit, poti sa downloadezi varianta beta curenta chiar acum, direct de la Microsoft, aici.

N-am auzit despre Merlot/Tiger nimic in privinta suportului 64-bit. Si 10.3 e "compatibil" 64-bit, in sensul ca ruleaza in mod 32-bit pe G5 (procesor 64-bit) si foloseste extensii de tip PAE (disponibile si sub Windows) pentru a permite accesul a mai mult de 4 GB de memorie. Dar asta e cu totul si cu totul altceva fata de un sistem 64-bit real.

Salutari,
Andrei

#45
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Wow. Nu imi arunc ochiu pe forum 2 ore si uite cate posturi...si alte dati trec saptamani si nu posteaza nimeni.... dupa vorba unora 'de bine' -'trebuie sa ma dau eu shmecher cu subiecte de genul -La ce folositi Macul, Mac Myths sau Putina istorie'. Asta e...fiecare are dreptul la opinia lui. Poate unii si-o exprima prea vehement...si ar trebui luate masuri...anyway eu NU am sters niciodata un thread sau reply (nici editat) DESI ar fi trebuit de multe ori. Consider ca un moderator trebuie sa aibe multa rabdare si f. mult calm. Oricum ideea e sa ajuti nu ?

Amyd :
P.S.: Vad ca WebMan s-a pus repede pe editat mesaje... ma rog, trebuia deja sa ma astept, in aceasta arie e deja obisnuinta ca tot ce nu convine sa fie sters de moderatori...

NU cred ca e o obisnuinta ca tot ce nu convine sa fie sters de moderatori.Da un exemplu, doua sa stiu si eu.
Poate ca daca asa a fost, o fi avut un motiv intemeiat nu ? Poti sa intrebi care e motivul, desi eu nu stiu sa fi fost vrun post sters pe nedrept.

P.S. : Interesanta si educativa discutia voastra Amyd-lebada...din pacate cred ca nici 5% din cei care citesc inteleg ceva.Dar poate mai evoluam si noi...

#46
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002

Quote

NU cred ca e o obisnuinta ca tot ce nu convine sa fie sters de moderatori.Da un exemplu, doua sa stiu si eu.
Poate ca daca asa a fost, o fi avut un motiv intemeiat nu ? Poti sa intrebi care e motivul, desi eu nu stiu sa fi fost vrun post sters pe nedrept

Vezi in acest thread mesajul #28, "Last edited by WebMan on 06-05-2004 at 16:20", care nu poarta nici o explicatie in privinta motivului editarii sau aici, unde Masterboy s-a facut pana la urma ca ploua.

Salutari,
Andrei

#47
WebMan

WebMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.01.2002
La cel de-al 28-lea post, am taiat ceea ce ai "quotat" de la mine din postul anterior, pe care l-am shters... Deci, nu avea rost sa las ceea ce era "quotat"...

Asha ca nu cauta "gilsheava" aiurea....

#48
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Heh, adica cand iti dai seama ca ai spus o prostie iti stergi mesajul si apoi editezi tot ce inseamna "Quote" referitor la el? Pai asta e si scopul functiei Quote, ca sa pastreze mesajele in forma pusa initial, fara sa permita astfel de trucuri - dar se pare ca moderatorii au alte standarde...  :confused:

Plus ca ai mai sters alte doua mesaje, iarasi fara nici o explicatie, dar sa zicem ca la alea inteleg - incepusem sa ne injuram unul pe altul...

Salutari,
Andrei

#49
WebMan

WebMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.01.2002
@off-topic

Macar eu am BUNUL SIMTZ   de a-mi corecta greshelile...

Pe altzii nici OPERATIA   nu-i salveaza...

#50
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Iarasi insulte...  :rolleyes:

Din ce in ce mai amuzat,
Andrei

#51
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Amyd, subiectul thread-ului este la ce folosesti TU Mac-ul. Asadar ce faci tu pe Mac?
In cazul in care nu folosesti si nu suporti Mac-urile cred ca e clar ca nu ai ce posta aici. E a N-a oara cind deviezi de la subiect si o dai cu pc-urile si Windowsu' tau pe aria de Mac.
    Cred ca necesita curatenie generala si thread-ul asta :damn: !!

#52
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
eu folosec MAC-ul inclusiv la a "citi " ce au unii in cap... :-)))))  

... shi pun apoi pe forum :-))))

#53
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002

Quote

Originally posted by Masterboy
Amyd, subiectul thread-ului este la ce folosesti TU Mac-ul. Asadar ce faci tu pe Mac?

Imi fac layout-ul pentru revista evident, OS9+QuarkXpress 4 in principal (yuck!), caci asa vrea tipografia (care btw. s-a rugat de noi sa-i mai gasim niste masini G4 dual-boot, ca sa poata sa foloseasca in continuare 9 - refuza sa treaca la OS/X).

Si ma tot zbat sa migrez totul catre PC-uri cu InDesign si workflow numai cu PDF-uri catre tipar via FTP, ca sa intram si noi un pic in mileniul 3.

Quote

Originally posted by Masterboy
In cazul in care nu folosesti si nu suporti Mac-urile cred ca e clar ca nu ai ce posta aici. E a N-a oara cind deviezi de la subiect si o dai cu pc-urile si Windowsu' tau pe aria de Mac.

Nu stiu de ce am vaga impresie ca folosesc Mac-uri de mult mai mult timp ca tine, dar, ma rog...  :ciocan:

Anyway, nu eu am inceput discutia din acest thread PC vs. Mac. Dar se pare ca ochelarii de cal functioneaza din nou....

Salutari,
Andrei

#54
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Discutiile PC vs Mac nu au niciodata un final... fiecare parte va aduce argumente si contraargumente la nesfarsit. Eu am lucrat pe PC-uri de pe vremea Windows 3.11. Acum m-am convertit la Mac si nu imi pare rau deloc, chiar daca am facut o investitie marisoara in G5-ul meu. Pe scurt: daca nu te intereseaza deloc ce sistem de operare si ce calculator ai atata timp cat iti faci treaba OK cu el - discutia este inutila. Te-ai trezit in fata PC-ului sau Mac-ului si te satisface - atunci ala e cel mai bun.

Eu sunt genul de om care astept ceva mai mult de la un calculator - nu doar Start > Photoshop > Shut Down. Faptul ca acum am un calculator care arata bine si un sistem de operare pe masura ma face sa ma simt confortabil, lucru pe care nu as putea sa-l spun despre Windows. Si daca ma simt confortabil timp de 10-14 ore pe zi in fata Mac-ului meu deja munca devine mai placuta si mai usoara.  O fi Mac-ul meu mai rapid sau mai lent decat ultimul PC - asta deja nu ma mai intereseaza...

Sunt sigur ca daca Mac-urile ar costa cat PC-urile atunci numarul switch-erilor ar fi mult mai mare. Uitati-va ce trafic au cele cateva site-uri care ofera skin-uri si themes pt XP cu aspect de OS X...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate