Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

La ce folositi Macul ?

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#19
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003

Quote

Originally posted by Masterboy
Felicitari pt G5 Beavix. :cool:  Ce versiune de Mac OS X ai?


G5-ul a venit cu DVD-uri cu 10.3.2 si l-am upgradat la 10.3.3

#20
Akuma No

Akuma No

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.04.2004
/Hello Junior proaspat. Mare bucurie ca am dat de voi. Am primit din state un iBook la 800 MHz si mai multe nu stiu. Am apelat la un prieten care a facut cam tot ce trebuia facut si m-a adus p-aci. E dulce si prietenos pina acum sa vedem mai incolo.
Experienta mea este minima, nu numai pe asta cu nume de fruct cu zicea Forest Gump, dar si pe PC.
O sa sap dupa tutoriale pe net dar nu o sa refuz lectii rapide, si gratuite, daca puteti oferii.
Raspuns la intrebare: pina acum la nimic productiv, creativ. Ma dau pe net, si-i fain.

#21
licedk50

licedk50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.06.2003
Copii eu am facut server de net pe G3/350 cu ipsharing, mailserver, apache - php - mysql, squid. E o minunatie. Am dat pe el 300 de euro. Cat un pc nou. Dar face cat 10.

A mai facut cineva asha ceva?

#22
tchocksoo

tchocksoo

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 20.01.2004
Macurile sunt mai elegante mai tilate, mai frumoase mai stabile, mai versatile

dar totusi mai scumpe mai rare mai putin documentate si pe moarte.
Prevad in viitorul apropiat o fuziune a apple computers.
Oare cu cine?

#23
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

Quote

Originally posted by tchocksoo
Macurile sunt mai elegante mai tilate, mai frumoase mai stabile, mai versatile

dar totusi mai scumpe mai rare mai putin documentate si pe moarte.  
Prevad in viitorul apropiat o fuziune a apple computers.
Oare cu cine?


Prevezi prost. Daca nu a fuzionat in perioada critica cind a pierdut apropae totul in fata Pc-urilor si Win '95, crezi ca o va face acum cind vinzarile merg atit de bine?
   De unde pina unde pe moarte?!? Cu G5 si Panther, Mac-urile
au "reinviat" si incet cu pasi mici isi vor recupera marketshare-ul. :cool:

#24
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
apple se va reduce la un sistem de operare.. si asta cu semnul intrebarii; o alta evolutie a lor ar fi spre inteligent appliances.... nu radeti ca e un supermarket foarte putin exploatat.

standardul de facto (aka windows) bun sau rau este si va fi din ce in ce mai mult un numitor comun al tuturor....

doi bani nu dau pe ceva care e compatibil cu el insusi... sau cu alt zanatec la 100 mile de mine....

masterboy. G5 nu reprezinta decat una din ultimele zvarcoliri. marketshare'ul nu poate fi recuperat. e imposibil. incearca linux sa ia o bucata si asta pe platforme x86 si nu reuseste... mai mult.. a renuntat la piata desktop... ar trebuii sa vezi ce se intampla.

mac e inca folosit de nostalgici care vor renunta total la el in momentul in care Adobe de pilda va decide ca ... that's it. pe partea de servere daca as zice ca apple are un marketshare ar fi chiar demential. la desktop va ajunge sooner or later la ceva care se intrevede.... falimentul. nu zic ca n'or fi bune.. or fi.. dar who cares? sunt si altele bune.... pe mine nu ma intereseaza sa scire x sau y pe cutie... ci ma intereseaza ca documentul de 1 GB pe care il trimit la printhouse sa se tipareasca asa cum trebuie. si sti, am vazut o nota  de la publisher (cel care manage tot printhouseul) prin care cei care mai trimiteau InDesign layout facut cu Mac sa treaca pe Windows.

am un amic la adobe, intamplator, roman si care mi'a zis ca Adobe practic pierde bani sprijinind in continuare platforma Mac. nu stiu ce intelegi tu din asta... insa eu n'ash pune nici macar 1k in stocurile apple.....

#25
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Arty,  Adobe e dependent de Apple si de marketshare-ul lor. Cum vinzarile de Mac au crescut
semnificativ anul trecut, la fel si veniturile Adobe.
  Oricum eu prevad ca Apple va face o mutare strategica si va cumpara Adobe, mai ales ca Steve Jobs  e pus iar pe fapte mari:
"With alliances with PepsiCo Inc., Hewlett-Packard Co. (HP) and America Online Inc. already announced, Apple is aiming at becoming a $10 billion company again."

#26
gangboy

gangboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 12.05.2003
OK, arty poate ai dreptate, o fi si Windows stabil, o fi impus anumite standarde, o fi construit pe VMS, un Unix extrem de performant dar la capitolul stabilitate, gestionare memorie Windows e mic copil pe langa Mac. Nu degeaba editare video + editare foto serioasa nu se concepe decat pe Mac. Si asta nu doar din auzite spun, ci din vazute.

Btw, iTunes is growing and growing. Si aduce profit, nu gluma.

Folosesc ambele, btw #2.

#27
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Chestia cu editarea video, audio sau foto care se concepe numai pe Mac nu e doar ridicola, e de-a dreptul infantila.

Era adevarata acum vreo 12-13 ani, astazi in schimb ProTools exista si in variante PC, si in variante Mac (si pe PC primeste facilitati mai complete decat pe Mac - vezi AVIO XL), Nitris, iQ, Smoke, 844/x, Altitude exista doar pe PC (am enumerat solutiile high-end de editare video si compositing, btw.), iar Photoshop-ul ruleaza cel putin la fel de bine pe un PC (multe teste arata ca ruleaza mai bine, desi, desigur, nu cele "comandate" de Apple, care traiesc intr-o lume proprie).

Apple a avut o strategie desteapta in sectorul low-end si middle-end, cu Final Cut Pro, si bazandu-se pe achizitiile de companii micute ca Nothing Real&co, asa ca si-au dezvoltat marketshare-ul in acest domeniu. Este adevarat ca acum ofera solutii comparabile cu cele de pe PC si in multe privinte chiar mai bune si mai inovatoare (ca de ex. recentul joint-venture cu Panasonic in privinta DVCPRO HD via Firewire).

Insa se incapataneaza sa-si faulteze partenerii, incercand sa dezvolte cat mai multe chestii in-house (de ex. Motion, vazut de toata lumea ca un nou potential concurent pentru After Effects, asta pe langa Shake). Asta deja nu mai e inteligent, pentru ca e de prevazut ca parteneri ca BlackMagic Design sau Adobe vor abandona intr-un final Apple, fortati de strategiile monopoliste ale acestora (de altfel primii dezvolta deja din greu si solutii Windows, iar cei din urma au renuntat de mult la Premiere for Mac, exclusi de FCP).

Quote

gangboy: Btw, iTunes is growing and growing. Si aduce profit, nu gluma.

Haha. Sa-l citam pe RDFJobs:

"Apple Computer Inc.'s online music store, iTunes, recorded a small profit in the current quarter, according to chief executive Steve Jobs. "

Cred ca ai confundat iTunes cu iPod. Ala din urma chiar aduce profituri babane, din cauza faptului ca este overpriced, dar nu exista concurenta pentru el... yet.

Quote

Masterboy: Arty, Adobe e dependent de Apple si de marketshare-ul lor.

Sa fim seriosi. Proportia de vanzari de produse DTP&video Adobe pe platforme Mac e in continua scadere de mai bine de 8 ani, ajungand de curand sub 30%. Vezi acest grafic.

Plus ca, baza castigurilor Adobe nu este - culmea! - in aplicatiile DTP&video, ci in licentierea miilor de patente in domeniu, ca de ex. PostScript sau standardul PDF.

Quote

Masterboy: cum vinzarile de Mac au crescut
semnificativ anul trecut, la fel si veniturile Adobe.

Heh, si au scazut semnificativ anul acesta. De la asteptarile de 200,000 de PowerMac-uri pe semestru, s-au prabusit la 174,000 de PowerMac-uri in Q2 2004. Daca nici macar Dual G5-urile nu se vand bine, atunci Apple sunt chiar in deep shit.

Plus ca mai e si problema parteneriatului cu IBM, care deja arata primele semne de tensiune, prin intarzierile de tranzitie la procesul de 90nm al procesoarelor G5 (intarzieri reflectate prin delay-urile ingrozitoare de livrari de XServe-uri). Plus ca promisiunile lui Jobs de acum un an ca Apple va ajunge la 3 Ghz pana in iulie 2004 se dovedesc o gluma proasta.

Quote

Masterboy: Oricum eu prevad ca Apple va face o mutare strategica si va cumpara Adobe, mai ales ca Steve Jobs e pus iar pe fapte mari.

Umm, Masterboy, tu realizezi ce spui aici? Apple are rulaj de $6.1 miliarde de dolari si profituri de aprox. 60 de milioane de $, pe cand Adobe are rulaj anual de $1.3 miliarde de dolari si profituri de 260 de milioane de $. Adicatelea Adobe e intr-o stare economica excelenta si cu greu, cu exceptia unei fuziuni, se poate imagina vreun scenariu in care Apple sa cumpere Adobe. Iar Adobe va fuziona cu Apple de buna voie cam tot atunci cand va ingheta Iadul.

Salutari,
Andrei

#28
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Conform unui studiu Trendwatch, PC-urile aveau in domeniul pe care l-ai mentionat un marketshare de 17%. Insa, desigur, partea amuzanta este ca OS9 are 65% din piata respectiva, pe cand OS/X are doar un marketshare egal cu Windows (oh, the shame). Cu alte cuvinte, Mac-urile raman populare doar pentru ca piata respectiva e refractara la schimbari.


Salutari,
Andrei

#29
lebada

lebada

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 04.07.2003
Nu inteleg de ce toata lumea se agita asa de mult. Da sa zicem ca la un moment dat Apple va da faliment. So what  o sa apara sigur altceva.  Eu pentru moment folosesc OSx pentru ca este platforma perfecta pt video si pentru ca nu imi permit un SGI.

Faza este ca aplicatii ca DVD Studio Pro si FCP au echivalente pe PC mult mai putin performante.
Webdesign se poate face si pe o platforma si pe alta la fel de bine, pe cand print este de preferat sa fie facut pe Mac doarce exista un suport mai bun pe partea de color correction si  font management.

#30
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002

Quote

Originally posted by lebada
Faza este ca aplicatii ca DVD Studio Pro si FCP au echivalente pe PC mult mai putin performante.


Vegas Video, Premiere Pro, Edius, Avid XpressPro, Velocity, *edit, Incite Editor 3, Blade, DVD Architect, Scenarist, Encore, DVD Producer, ReelDVD si sa mai continui, sau sunt suficiente acestea? Auzi, "mult mai putin performante"...  :rolleyes:

Poti sa ne dai niste exemple despre felul in care exista suport mai bun pentru "color correction" si "font management" pe platforme Mac fata de PC? Pretty please.  :cool:

Salutari,
Andrei

#31
lebada

lebada

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 04.07.2003
Eu nu am spus niciodata ca nu exista alternative. Eu nu stiu cate din programele care le-ai enumerat le-ai folosit profesional. Dar majoritatea au un learning curve prea mare pt ceea ce stiu sa faca, de aceea mi se pare ca produsele Apple sunt mai bune ofera ceea ce ofera orice soft din lista ta si inca cate ceva in plus dar fara sa pierzi luni de zile pe cursuri.

Acum sunt de acord cu tine ca Vegas video si edit sunt foarte bune la fel si Scenarist si DVD Architect dar nu pot concura o interfata unica (mai mult sau mai putin) intre aplicati si integrarea hardware care este oferita da Apple.

Nu am zis nicodata ca nu poti face video pe PC dar daca exista ceva mai buna aproximativ in aceiasi clasa de pret de ce nu sa-l folosesti pe ala.



Quote

Originally posted by Amyd
Vegas Video, Premiere Pro, Edius, Avid XpressPro, Velocity, *edit, Incite Editor 3, Blade, DVD Architect, Scenarist, Encore, DVD Producer, ReelDVD si sa mai continui, sau sunt suficiente acestea? Auzi, "mult mai putin performante"...  :rolleyes:  

Poti sa ne dai niste exemple despre felul in care exista suport mai bun pentru "color correction" si "font management" pe platforme Mac fata de PC? Pretty please.  :cool:  

Salutari,
Andrei


#32
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Mai fratilor...haideti nu va certati acum...serios ca nu merita...credeti ca Apple gives a s*it de ceea ce spuneti voi ? Ca o aparati sau nu? Sau Microsoft ?  Asta nu inseamna ca nu apreciez Apple sau Microsoft, dar pana la un punct. Mi-i si imaginez pe Jobs sauGates cum stau in fata XP-ului / Pantherului si studiind forumurile sa vada ce mai zice end-useru...

Ce naiba - fiecare lucreaza pe ce ce ii face placere, pe ce a invatat, pe ce are soft (licentiat), pe ce a primit la birou ETC.

Sau cum ar fi sa facem ca alti moderatori si sa zicem "Amyd...prietene esti antiMac pe fata si aici este o arie PRO MAC asa sa iei ban daca nu vorbesti frumos despre Mac..." NU ar fi corect nu ? Discutia  contradictorie e benefica din mai multe p.d.v.uri, doar sa NU continuati cu jigniri la persoana, cum vad ca deja ati inceput...

Sa auzim de bine

#33
lebada

lebada

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 04.07.2003
Cinstit acum se discuta care dintre platforme este mai puternica/productiva pentru anumite proiecte. Nici pe mine nu ma intereseaza daca Apple o sa fie o super companie sau da faliment pe mine ma intereseaza sa pot termina un job pentru client in modul cel mai bun posibil.

Quote

Originally posted by alex_rom007
Mai fratilor...haideti nu va certati acum...serios ca nu merita...credeti ca Apple gives a s*it de ceea ce spuneti voi ? Ca o aparati sau nu? Sau Microsoft ?  Asta nu inseamna ca nu apreciez Apple sau Microsoft, dar pana la un punct. Mi-i si imaginez pe Jobs sauGates cum stau in fata XP-ului / Pantherului si studiind forumurile sa vada ce mai zice end-useru...

Ce naiba - fiecare lucreaza pe ce ce ii face placere, pe ce a invatat, pe ce are soft (licentiat), pe ce a primit la birou ETC.

Sau cum ar fi sa facem ca alti moderatori si sa zicem "Amyd...prietene esti antiMac pe fata si aici este o arie PRO MAC asa sa iei ban daca nu vorbesti frumos despre Mac..." NU ar fi corect nu ? Discutia  contradictorie e benefica din mai multe p.d.v.uri, doar sa NU continuati cu jigniri la persoana, cum vad ca deja ati inceput...

Sa auzim de bine


#34
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
lebada,

Le-am folosit profesional pe toate, le detin cu licenta pe cateva si intamplarea face ca acum scriu chiar un articol comparativ intre Vegas 5, FCP HD (aka 4.5), Premiere Pro 1.5, Edius 2.0 si XpressPro, care il vei putea citi in iunie, nr. 4 Hi-Fi & MM, in noul supliment dedicat profesionistilor.

Learning curve-ul se aplica la fel si in cazul FCP, pentru ca nimeni nu imi poate spune ca FCP e mai usor de folosit decat Vegas, sau ubicuitatea Premiere si Avid (intefata ultimului fiind de departe industry standard). Argumentul e acceptabil in cazul unor solutii mai exotice, ca edit, Velocity sau Incite, dar care ofera alte avantaje.

Cat despre integrarea intre aplicatii si interfata comuna, daca poti sa-mi arati in ce fel se integreaza FCP+DVD Studio Pro mai bine decat Encore+Photoshop+Premiere+After Effects...  :cool:

Si in final, despre hardware, nu pot sa rad cand citesc pe diversele forumuri de utilizatori Cinewave, AJA sau BMD, cand apare vreun update de OS/X sau QuickTime, cum se uita unii la altii si se indeamna sa updateze ca sa descopere altcineva bug-ul catastrofal si sa-i avertizeze si pe ceilalti inainte sa-si distruga proiectele sau sa fie nevoie sa-si reinstaleze sistemul in mijlocul unui job....  :D

Nu spune nimeni ca FCP nu este un program excelent, dar de aici si pana la a sustine ca nu exista alternative perfect echivalente si pe PC in aceeasi gama de preturi e o cale lunga rau de tot.

alex_rom007, de acord cu tine. Imi pare bine ca macar unul dintre moderatorii acestei arii de discutie vede lucrurile in acest fel.

Salutari,
Andrei

#35
lebada

lebada

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 04.07.2003
Am sa citesc si eu articolul imediat ce o sa apara. Sunt curios atunci sa stiu daca exista alternative atat de bune pe PC de ce industria video in US prefera solutii Apple si renunta la vechiile instalatii AVID? Apple a inceput sa prinda din ce in ce mai mult din piata care pana nu de mult timp era exclusiva AVID.  Pe AVID eu am inceput sa lucrez si am un mare respect pentru acest sistem dar din pacate nu mai este ce a fost o data.
Asta este o discutie care poate sa fie nesfarsita, asa ca probabil cum am mai spus cineva inainte depinde de fiecare persoana cu ce sistem se simte mai productiv, ca pana la urma diferentele nu sunt majore.

#36
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Avantul Apple pe piata de editare video middle-end se datoreaza unui motiv foarte simplu: costul total e mai mic. De exemplu, datorita partenerilor de la BMD sau AJA, un sistem de editare necomprimat real-time (software) 10-bit costa de 2-3 ori mai putin decat alternativa de la Avid. Plus ca, totusi, Apple avea inca o "audienta" fidela, inca de pe vremea sistemelor Media100 - care cautau un upgrade la o solutie Mac-based mai ieftina decat saltul la 844/x pe Windows (Media100 si-au dat seama intre timp de greseala pe care o facusera, dar a fost prea tarziu).

Chiar si pe piata HD, Apple are solutii bune, iarasi datorate partenerilor - in speta tot AJA, BMD si, mai ales, Pinnacle cu al lor Cinewave (desi anul acesta la NAB, Pinnacle a avut exact un sistem demonstrand Cinewave, fata de vreo 50 care aratau solutiile lor din gama Liquid - semn rau). Un segment exploatat in mod destept de Apple - nu pot concura cu sistemele high-end de genul Nitris, Smoke/Fire sau Xpri, insa datorita faptului ca nu a existat, pana acum, o alternativa coerenta pe piata PC (doar in-sync au schitat cate ceva), Apple i-a castigat pe o buna parte dintre cei care isi doreau editare HD, la preturi mai apropiate de SD (under $25k). Si probabil ca vor continua, chiar daca solutii ca VelocityHD si noua gama Matrox sunt concurenti care ofera un raport pret/calitate mai bun - dupa cum spuneam in mesajul precedent, un atu va fi alianta cu Panasonic in privinta DVCPRO HD via Firewire.

Pe piata DV-only, FCP isi imparte piata totusi cu XpressPro, Premiere si Vegas, nu se poate vorbi in nici un caz de dominare, iar aici costul avantajeaza solutiile PC, in special din cauza hardware-ului.

Totusi, conform studiilor aceleiasi companii Trendwatch, atat in segmentul post-productie cat si in cel broadcast, Apple ramane in relativa inferioritate, fata de PC-uri (cu un procent de piata intre 20-40%). Salturile, dupa cum comenteaza si cei de la Trendwatch, sunt in gama low-end si middle-end, studiouri mici si mijloci.

Totusi, nu pot sa te iert. E o mica diferenta intre:

"pana la urma diferentele nu sunt majore."

si

"au echivalente pe PC mult mai putin performante. "

nu?  :D

Salutari,
Andrei

P.S.: Vad ca WebMan s-a pus repede pe editat mesaje... ma rog, trebuia deja sa ma astept, in aceasta arie e deja obisnuinta ca tot ce nu convine sa fie sters de moderatori...  :rolleyes:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate