Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

m-am saturat! imi iau bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#55
Un-Baiat

Un-Baiat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 881
  • Înscris: 31.07.2006
Si eu am sa ma reprofilez pe bicicleta ca mijloc de transport !

#56
Un-Baiat

Un-Baiat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 881
  • Înscris: 31.07.2006
aici ceva interesant despre biciclete in vest: http://genubike.blog...-danemarca.html

#57
Un-Baiat

Un-Baiat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 881
  • Înscris: 31.07.2006
un exemplu bun:
http://www.compact.i...mp;art_id=28540

#58
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006
Revin cu impresii:

In week-end e o placere sa mergi cu bicla prin Bucuresti. Strazile sunt goale si poti sa mergi fara probleme, fara sa stai permanent incordat sa te uiti dupa masini etc Ma simt bine, ce-i drept am cam racit putin, ca in serile astea a fost racoare insa sunt destul de multumit.
Am facut drumul casa munca (cronometrat) 40 de minute, cu mijloacele de transport in comun o ora si 10 minute (dimineata) iar cu taxiul 50 de minute.  :o

Nu m-am incumetat inca sa merg cu bicla la servici dimineata, insa cine stie...poate in curand o sa o fac.

#59
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Ce faci cu praful si transpiratia de vara?

#60
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Praful il inghiti, transpiratia...o suporti si tu, o suporta si colegii :).

#61
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postcrz, on May 1 2007, 09:58, said:

Praful il inghiti, transpiratia...o suporti si tu, o suporta si colegii :).
mda, si in autobuz dimineata, nu e praf e jeg....stai "storcit" intre tot felul de indivizi care n-au auzit de apa si sapun....unii mai duhnesc si a alte cele, suportind deci nu doar transpiratia ta ci si pe a celorlalti 100 oameni din jur...posibil "blindat" de tigani, posibil calcat pe nervi de "copilasi care se duc la scoala si sunt foarte vioi dimineata", posibil inghinotit de babe care n-au loc si se sufoca desi stau mult mai lejer decit jumate din autobuz, posibil impuns de priviri asasine ale mosilor care nu pot sa respire din cauza parfumului tau ( da, crapati, o sa ma dau in fiecare dimineata, numai ca sa va fac viata imposibila  :death: )...te iau transpiratiile, nervii, si pina la urma te calmezi ca n-ai de ales....
eu nu stiu sa merg pe bicicleta, asa ca n-am de ales decit sa-mi continui peripetiile zilnice cu 96...ma gindeam sa ma duc cu rolele la facultate, da' ce fac cu ele pina plec acasa?  ;)

#62
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View Postrox, on May 1 2007, 10:16, said:

...
eu nu stiu sa merg pe bicicleta, asa ca n-am de ales decit sa-mi continui peripetiile zilnice cu 96...ma gindeam sa ma duc cu rolele la facultate, da' ce fac cu ele pina plec acasa?  ;)


Iti e frica ca le fura colegii din rucsac?
Cum se impaca rolele cu gropile?

#63
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

View PostH725, on May 1 2007, 10:53, said:

Cum se impaca rolele cu gropile?
au tractiune integrala!

#64
meseriashul_r

meseriashul_r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.10.2006
Sa mergi cu bicicleta prin Bucuresti sau orice alt oras mare e un sport extrem. Pentru servici nu e recomandat asemenea transport. Imagineaza-ti un director la costum si cravata pe bicicleta, pedaland printre masini, transpirat tot. Mai rau e daca te prinde vreo ploaie.

   Daca vrei sa vezi cum se merge cu bicicleta uita-te aici:  http://video.google....908086916868348

#65
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
E cam nasol sa dai la pedale prin centru. Vorba lui Morpheus in Matrix: "do you think it's air you are breathing?"
O solutie mai buna ar fi un scuter sau motocicleta. Poate vom prinde si o vreme cand acestea vor fi nepoluante si se vor incarca de la reteaua electrica, ca si mobilul.

Edited by Franco222, 01 May 2007 - 10:34.


#66
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

View Postmeseriashul_r, on May 1 2007, 11:28, said:

Sa mergi cu bicicleta prin Bucuresti sau orice alt oras mare e un sport extrem. Pentru servici nu e recomandat asemenea transport. Imagineaza-ti un director la costum si cravata pe bicicleta, pedaland printre masini, transpirat tot. Mai rau e daca te prinde vreo ploaie.

   Daca vrei sa vezi cum se merge cu bicicleta uita-te aici:  http://video.google....908086916868348

:coolspeak:
in Bucuresti esti mort in doua minute daca te "aventurezi" asa...

#67
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Macar va puteti pune problema sa mergeti cu bicicleta. La mine nu ar fi numai un act sinucigas (din cauza traficului). Considerand ca as merge  numai pe stradutele laturalnice atat cat e posibil, aici trebuie luat in considerare factorul clima: azi dimineata la ora noua si zece erau deja 39C la umbra. Si abia la sfarsitul lui iulie este varful temperaturilor.

#68
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

View Postbuntzi, on May 1 2007, 11:55, said:

Macar va puteti pune problema sa mergeti cu bicicleta. La mine nu ar fi numai un act sinucigas (din cauza traficului). Considerand ca as merge  numai pe stradutele laturalnice atat cat e posibil, aici trebuie luat in considerare factorul clima: azi dimineata la ora noua si zece erau deja 39C la umbra. Si abia la sfarsitul lui iulie este varful temperaturilor.

ai uitat de caini...

#69
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View Postcarman, on May 1 2007, 11:37, said:

:coolspeak:
in Bucuresti esti mort in doua minute daca te "aventurezi" asa...

Am ramas PLACUT impresionat de americani:

pietonii care au verde se asigura inainte de a traversa
masinile nu schimba banda si nu deschid usa fara sa se asigure
si masinile cu verde se asigura cit de cit sa nu dea peste biciclistii care trec pe rosu
...

#70
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

View PostH725, on May 1 2007, 12:02, said:

Am ramas PLACUT impresionat de americani:

pietonii care au verde se asigura inainte de a traversa
masinile nu schimba banda si nu deschid usa fara sa se asigure
si masinile cu verde se asigura cit de cit sa nu dea peste biciclistii care trec pe rosu
...

si masinile sunt PEREFECT aliniate pe banda...

#71
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View Postcarman, on May 1 2007, 12:04, said:

si masinile sunt PEREFECT aliniate pe banda...

2 benzi: 2 rinduri de masini (nu 3 ca la noi)
3 benzi: 3 rinduri, nu 5 ca la noi...
etc
:P

#72
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006

View Postcarman, on May 1 2007, 12:59, said:

ai uitat de caini...
N-am uitat! Aici pur si simplu nu sunt! N-am vazut nici o javra fara stapan de aproape un an de zile, si la magazinele de pet-i/e  :D  nu am vazut caini. Pisici pe la containere am mai vazut (si nu pot garanta ca erau vagaboande sau nu), dar caini nu. O fi avand legatura cu numarul mare de filipinezi? Sau astia erau cu pisicile? Anyway, aici clima este cel mai mare dusman al altor vehicole decat masina. Nici motorete nu sunt prea multe (mai mult pentru catering si post delivery).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate