Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

m-am saturat! imi iau bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#1
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006
Merg zilnic destul de mult cu ratb/ taxi prin Bucuresti si cred ca in curand o sa ma imbolnavesc de nervi. M-am saturat de stat la 1000 de semafoare, coloanele interminabile , de "smecherii" care depasesc coloanele si la un moment dat blocheaza intersectii, politisti prosti care mai mult incurca traficul decat sa il descurce, de miile de gropi din bucuresti, de sutele de lucrari care apar peste noapte si fac blocaje infernale, de orele pierdute aiurea prins in trafic.
Ma gandeam ca cel putin cand se va face mai cald , sa imi cumpar o bicicleta, in felul asta mai fac si sport, nu ma mai imbolnavesc de nervi plus ca economisesc niste bani.
Am niste nelamuriri pentru ca nu mai sunt la curent cu noua legislatie etc Ai voie sa mergi cu bicicleta pe trotuar?
Stiu ca in afara sunt spatii special amenajate pt asa ceva...Pe sosea ai voie sa mergi? si daca da te vei supune regulilor de circulatie pt autoturisme sau exista reguli speciale pt biciclisti?
Ma rog...stiu ca gasesc asta in codul rutier,insa as vrea mai mult o discutie pro si contra...cam la ce te expui cand mergi cu bicicleta in Bucuresti?




Nu stiam unde sa pun acest thread...daca nu e aici locul lui, imi cer scuze si va rog sa il mutati!Multumesc!

#2
WildChild

WildChild

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 11.05.2006

View Postjustasking, on Mar 11 2007, 14:46, said:

cam la ce te expui cand mergi cu bicicleta in Bucuresti?
La accidente. ^_^

De ce nu-ti iei un smart?


PS: vad destul de multi biciclisti pe strada in Bucuresti (in afara de centru). Pe trotuar nu prea ai voie decat daca e pista semnalizata, iar in afara de parcuri nu prea am vazut pe nicaieri asa ceva.

#3
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
@WildChild
Pai ce sa faca frate cu smartu daca prinde 16 semafoare unu dupa altu? Sau smartu nu sta la semafoare?  :coolspeak:
Da e putin mai avantajos sa ai o masina mica prin traficul din Bucuresti ca te poti strecura mai usor cu ea atata timp cat se inainteaza oarecum... dar este la fel de inutila ca orice alta masina atata timp cat e blocata toata strada cum se intampla de ex. dimineata la iesirea din Dr. Taberei in zona razoare...  :deadtongue:

Zilele trecute dupa ce am facut 2 ore intr-o dimineata din Valea Ialomitei pana in Iancului am zis... Imi bag p... imi iau un Spark@C1@Pejo106 ceva de genul. A doua zi am imprumutat matizul unui amic sa vad cum e cu el in prin oras...
Concluzia: destul de inconfortabila o masina mica si cam la fel de inutila in momentul in care dai de un blocaj. Prefer sa stau 10-15 minute in plus in trafic intr-o masina confortabila, sa mai citesc un ziar la semafor, sa mai ascult o stire la radio, decat sa ma doara curul si spatele dupa ce am ajuns la destinatie intr-o masina mini ca am 1.84 inaltime si in matizul ala stateam cu genunchii in barbie. Nu ma intereseaza economia de carburant. Prefer sa dau 3 milioane in plus la benzina pe luna dar macar sa ajung relaxat la destinatie decat sa trag de o masina sa inainteze si sa se p... toti cu motoare mai puternice pe mine in trafic cand vreau sa schimb o banda. :)
Asa ca prefer in continuare o masina mare si confortabila in care sa ma simt mai in siguranta, imi iau o marja de timp aproape 2 ore ca sa ajung la job si o ora la intoarcere si e totul OK.

Daca nu mi-as permite sa pierd atata timp in trafic si as avea unde sa-l parchez, mai bine mi-as lua un scooter decat o masina mica. Desi are si asta dezavantajele lui... Vara miros de transpiratie@praf.  :confuzzled:

#4
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006

View PostWildChild, on Mar 11 2007, 15:22, said:

Pe trotuar nu prea ai voie decat daca e pista semnalizata,
iar in afara de parcuri nu prea am vazut pe nicaieri asa ceva.
Las' ca am vazut eu ieri.

Prin Sebes (parca) circula lumea cu bicicleta pe trotuar intr-o veselie. Ce-i cel mai misto: ei considera ca bicicleta e mijlocul de transport universal. Dupa mintea lor, bicicleta e undeva la mijloc intre vehicul si pieton. Merg pe trotuar si dintr-o data, cu o manevra brusca trec pe trecerea de pietoni, dupa care merg pe marginea drumului (pe partea stanga / dreapta - la alegere).
Idea e ca daca te dai cu bicicleta trebuie sa fii mult mai disciplinat, ca de te ia unu pe capota ... aia esti.

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Din pacate nu ai loc nisi pe strada si nici pe trotuare.

Oricat de brav ai fi.. nu iti recomand bicicleta in Bucuresti.

Si eu vreau sa imi iau bicicleta, dar pt plimbare prin parc :)

#6
WildChild

WildChild

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 11.05.2006

View PostNight Elf, on Mar 11 2007, 15:48, said:

@WildChild
Pai ce sa faca frate cu smartu daca prinde 16 semafoare unu dupa altu? Sau smartu nu sta la semafoare?  :coolspeak:
Da e putin mai avantajos sa ai o masina mica prin traficul din Bucuresti ca te poti strecura mai usor cu ea atata timp cat se inainteaza oarecum... dar este la fel de inutila ca orice alta masina atata timp cat e blocata toata strada cum se intampla de ex. dimineata la iesirea din Dr. Taberei in zona razoare...  :deadtongue:
Foarte corect (sorry, Pruteanu), dar avantajul smart-ului nu e usurinta cu care te strecori in trafic, ci parcarea. Ma rog, hai sa nu mai continuam deturnarea topicului, omul vrea bicicleta. :)

#7
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Pai si bicicleta unde o lasi la destinatie?  :coolspeak:
Macar cu masina dupa ce te invarti 10 minute prin zona tot te descurci cu parcarea. O incui si pleci. Bicicleta ce faci o legi cu lantul de pomi?
Atata timp cat firma unde lucrezi sa zicem sau primaria nu iti amenajeaza loc de parcare special pentru biciclete... personal mi se pare si mai inutila decat o masina. :)

Edited by Night Elf, 11 March 2007 - 16:10.


#8
Julia22

Julia22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 06.01.2007
mai bine mergi cu metroul

#9
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006
:D as fi mers cu metroul, evident, daca ar fi metro unde vreau eu sa ajung.
De fiecare data cand ajung dimineata la job si cand ajung seara acasa fierb de nervi...de multe ori zic, las' ca ma duc cu taxiul ca astia stiu toate stradutele si se strecoara repede...dar de unde...peste tot este la fel...sa nu mai zic ca fac pana la job o ora jumate ( rahova - undeva pe langa obor) , iar duminica fac 40-50 de minute maxim; uneori mai si intarzii...si chiar nu imi convine sa ma scol cu o ora mai devreme ca sa am timp de stat in trafic...
Deci se pare ca bicicleta nu e o idee buna  :angry: ...

#10
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
Cu bicicleta vei ajunge la locul de munca transpirat,mai ales ca vin caldurile. Nu cred ca vrei asta.
Sustin ideea Smartului,e masina ideala ptr oras,chiar si Bucuresti. Te si strecori usor prin trafic,si o parchezi si foarte usor.Daca nu ai loc , te opresti in mijlocul drumului si o lasi acolo,si asa e mica si se trece usor pe langa ea :P Sa nu mai vb de consumul redus.
Cu bicicleta vei obosi si nu vei mai avea randament la munca.Asta numai daca locul tau de munca e ciclismul profesionist.

#11
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Postjustasking, on Mar 11 2007, 14:46, said:

Merg zilnic destul de mult cu ratb/ taxi prin Bucuresti si cred ca in curand o sa ma imbolnavesc de nervi. M-am saturat de stat la 1000 de semafoare, coloanele interminabile , de "smecherii" care depasesc coloanele si la un moment dat blocheaza intersectii, politisti prosti care mai mult incurca traficul decat sa il descurce, de miile de gropi din bucuresti, de sutele de lucrari care apar peste noapte si fac blocaje infernale, de orele pierdute aiurea prins in trafic.
Ma gandeam ca cel putin cand se va face mai cald , sa imi cumpar o bicicleta, in felul asta mai fac si sport, nu ma mai imbolnavesc de nervi plus ca economisesc niste bani.
Am niste nelamuriri pentru ca nu mai sunt la curent cu noua legislatie etc Ai voie sa mergi cu bicicleta pe trotuar?
Stiu ca in afara sunt spatii special amenajate pt asa ceva...Pe sosea ai voie sa mergi? si daca da te vei supune regulilor de circulatie pt autoturisme sau exista reguli speciale pt biciclisti?
Ma rog...stiu ca gasesc asta in codul rutier,insa as vrea mai mult o discutie pro si contra...cam la ce te expui cand mergi cu bicicleta in Bucuresti?
Nu stiam unde sa pun acest thread...daca nu e aici locul lui, imi cer scuze si va rog sa il mutati!Multumesc!

cumpara un scuter. vei fi mai castigat, cel putin nu vei fi transpirat datorita pedalatului . Eventual iti tii o pereche de haine mai oficiale la firma :P (daca ai unde sa te schimbi)


View PostNight Elf, on Mar 11 2007, 16:09, said:

Pai si bicicleta unde o lasi la destinatie?  :coolspeak:
Macar cu masina dupa ce te invarti 10 minute prin zona tot te descurci cu parcarea. O incui si pleci. Bicicleta ce faci o legi cu lantul de pomi?
Atata timp cat firma unde lucrezi sa zicem sau primaria nu iti amenajeaza loc de parcare special pentru biciclete... personal mi se pare si mai inutila decat o masina. :)


de obicei eu o legam de ce apucam: garduri, tevi, copaci etc. Problema e ca nu as avea curajul sa o las undeva unde nu o pot avea sub ochi.. imediat dispare

#12
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

View Postromaximusro, on Mar 11 2007, 19:14, said:

de obicei eu o legam de ce apucam: garduri, tevi, copaci etc. Problema e ca nu as avea curajul sa o las undeva unde nu o pot avea sub ochi.. imediat dispare
Banuiam eu ca trebuia sa conduci si tu ceva. :P  :D :lol:

#13
lucian707

lucian707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 20.10.2006
de ce nu iti cumperi un scuter?? bineinteles nu dala mic..din ala de 125 cm3 cu care se poate conduce cu permis A1 dar daca nu ai permis mai bine dai direct pt A ca tot aia e si iti iei un scuter cu motor mai mare de 200 cm3 sa zicem cum are un prieten,are 160 pe bord si fuge bine de tot prinde cat scrie pe bord cu putin vant din spate :lol:

#14
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Eu merg si cu bicicleta la servici (azi sunt cu masina, dar e o exceptie  :D) , am norocul sa fiu pe linie de metrou si acasa si la servici si de obicei asta e mijlocul principal. Dar cateodata mi se ia de inghesuiala in domeniul de coliziune numit Unirii 1 cu 2  :D  si prefer sa merg incetisor cu bicicleta. Am 6.6 km din casa pana la servici, am unde sa o las la servici, acasa e parter deci destul de comod. La un mers relaxat de 20-25 km/h fac 20-25 min, cu masina fac 25-45 min functie de trafic, cu metroul cam 30-35. Transpiratia e o problema vara, dar poti sa te schimbi dupa ce ajungi la servici, sau sa mergi mai incet ca nu recuperezi decat 5 min. Ca record dar doar ca record am scos 13 min - dar doar de dragul performantei nu mai repet ca-i periculos la 35-40 km/h printre masini.
N-as merge 2 ore cu nici un mijloc de transport local indiferent cat de comod ar fi pentru ca mi se pare o mare pierdere de timp, in 2 ore sunt la Sinaia cu Sageata :D

#15
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Clar bicicleta este foarte ieftina si foarte eficienta, cu conditia sa ai unde sa o lasi.
In oras practic nu exista diferente intre scutere. Limita de viteza de 45km/h pentru 50cc nu e departe de cea legala de 50km/h si va scuteste de dosar penal.

#16
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

View Postipman, on Mar 15 2007, 16:46, said:

Clar bicicleta este foarte ieftina si foarte eficienta, cu conditia sa ai unde sa o lasi.
o bicicleta "decenta" costa aprox. 1000USD (sau 500USD daca este SH). daca nu ai unde s-o lasi, nu prea merita...

#17
dimaggio

dimaggio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.03.2006

View Postcarman, on Mar 15 2007, 20:11, said:

o bicicleta "decenta" costa aprox. 1000USD (sau 500USD daca este SH). daca nu ai unde s-o lasi, nu prea merita...

Cam scump, am vazut si la jumatate de pret si erau foarte ok, te asigur...

#18
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Bicicleta sa te duci la job/scoala este o idee PROASTA.

Am experimentat senzatia prin 2005 parca...De multe ori ajungi plin de jeg si de transpiratie, de ti-e rusine sa mai stai langa oamenii aia...In plus nu o poti lasa in siguranta nicaieri, iar cand ploua (adica atunci cand e si mai groaznic traficul) esti dependent tot de RATB.


Majoritatea te desconsidera in trafic, nimeni nu iti da prioritate (era sa mi-o iau urat cand nu mi-a dat prioritate un taxi) si ai sanse mari sa te accidentezi, mai serios sau mai putin serios...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate