Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Pietre la rinichi

- - - - -
  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#109
oviss_30

oviss_30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.10.2009

 pifa, on 4th October 2009, 11:05, said:

Stie careva dintre dumneavoastra ceva referitor despre tratamentul cu rasina pentru litiaza renala? Am  gasit ceva pe google insa nu prea edificator. Multumesc!
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            am spart in 2007 o piatra de 9 cm la clinica fundeniiar la 4-5 luni am facut o ecografie si mi-a gasit la acelasi rinichi piatra de 4-5 mm.deci rinichiul meu (stang)e predispus la constructii de pietre. Aminceput sa iau tamaie alba cate 1 saptamana in fiecare dimineata pe stomacul gol odata la 2luni.tre sa merg la ecograf sa vad care e starea lor.nu stiu daca au disparut in totalitate dar nu mai am acele mici dureri . atentie :nu trebuie sa atingi dintii cu tamaia ca ii distruge.pui pe limba 4-5 pietricele de tamaie si inchiti cu apa.
la inceput e mai dificil

#110
pifa

pifa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 08.01.2007

 oviss_30, on 11th October 2009, 16:21, said:

am spart in 2007 o piatra de 9 cm la clinica fundeniiar la 4-5 luni am facut o ecografie si mi-a gasit la acelasi rinichi piatra de 4-5 mm.deci rinichiul meu (stang)e predispus la constructii de pietre. Aminceput sa iau tamaie alba cate 1 saptamana in fiecare dimineata pe stomacul gol odata la 2luni.tre sa merg la ecograf sa vad care e starea lor.nu stiu daca au disparut in totalitate dar nu mai am acele mici dureri . atentie :nu trebuie sa atingi dintii cu tamaia ca ii distruge.pui pe limba 4-5 pietricele de tamaie si inchiti cu apa.
la inceput e mai dificil
Cam  ce dimensiuni au avut granulele de rasina? Multumesc!

#111
vali_c

vali_c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.04.2007

 oviss_30, on 11th October 2009, 16:21, said:

am spart in 2007 o piatra de 9 cm la clinica fundeniiar la 4-5 luni am facut o ecografie si mi-a gasit la acelasi rinichi piatra de 4-5 mm.deci rinichiul meu (stang)e predispus la constructii de pietre. Aminceput sa iau tamaie alba cate 1 saptamana in fiecare dimineata pe stomacul gol odata la 2luni.tre sa merg la ecograf sa vad care e starea lor.nu stiu daca au disparut in totalitate dar nu mai am acele mici dureri . atentie :nu trebuie sa atingi dintii cu tamaia ca ii distruge.pui pe limba 4-5 pietricele de tamaie si inchiti cu apa.
la inceput e mai dificil


si totusi acest tratament cu tamaie nu are contraindicatii?? raman la parerea ca trebuie sa existe metode de prevenire a formarii pietrelor cum ar fi modificarea regimului alimentar si de viata..consumul ridicat de lichide (cam 2,5 l pe zi) un control echografic sau urologic cam de 2 ori pe an...si alte asemenea.

#112
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006
Am avut o criza miercuri seara, mi-au facut ceva calmante si am reusit sa ajung acasa, joi dimineata m-am dus inapoi pentru un control amanuntit, rezultatul dupa ecografie si radiografie: o pietricica de vreo 6 mm diametru plecata din rinichiul drept. Asta pe la pranz. Pe seara m-au bagat o ora la ultrasunete (eswl cred), am ramas peste noapte in spital. A doua zi dupa amiaza am revenit cu dureri groaznice in zona abdominala, cateva ore bune am fost suspect de apendicita, dar in cele din urma durerile au incetat si m-au lasat "la vatra".
Intrebare: oameni buni (si in special doctori / farmacisti) am voie sa beau bere sau ba? Ca daca ii intreb pe doctorii care m-au tratat, nu sunt sigur ce or sa-mi raspunda si de ce. Islamul si berea nu sunt tocmai prieteni...

#113
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
ai, ai, e chiar indicat, mai ales dacă o poți bea caldă. Pe lângă faptul că-ți crește diureza, hameiul e un antispastic și sedativ natural, alcoolul e ușor anestezic, și am senzația că mai și sparge pietricelele, să se elimine mai ușor. Să fii atent însă la ce alte medicamente ți-au dat, unele sunt incompatibile cu alcoolul.

#114
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006
Super sarumana de raspuns!  :worthy:
Cum adica sa o beau calda? De obicei se bea rece, ok, nu gheata, dar totusi...
Mi-a dat doua tipuri de pastile, dar acum nu stiu sa spun cum le cheama. O sa ma uit pe ele si anunt aici. Toate medicamentele sunt fabricate in Iran, asa ca o sa incerc sa vad daca nu cumva sunt cunoscute sub alte denumiri prin lumea vestica.
De cafea ce ma poti sfatui? Am voie sau nu?
Sarumana anticipat!

#115
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
caldă, as in "ca ceaiul", cum o beau vikingii, luată de pe foc etc. Dacă ți se pare scârbos (mie mi se pare) merge și la temperatura camerei - funcționează. Dacă nu te doare prea tare, merge și rece.
Cafeaua poate face bine (crește diureza și elimini bolovanul mai ușor, potențează efectul antialgicului pe care-l iei) sau rău (stimulează sistemul nervos și simți durerea mai acut), nu știu, depinde de tine.
Nu pune numele pastilelor, că precis nu ne ajută, pune substanța activă, denumirea internațională, aia care seamănă cu latineasca, daca o fi având, sau cu engleza/franceza/ce folosesc ei.

#116
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006
Sefa, din ce vrei sa-ti fie statuia? Ca meriti, suta la mie :worthy:
deci unul din medicamente se cheama Žacetaminophen codeine" iar celalalt hyoscine N-butylbromide
Acum pentru mine nu are cine stie ce sens, dar pentru tine sper ca are.
Mi-a zis sa iau cate o pastila din fiecare, de 2 ori pe zi dupa ce mananc. Asa fac, desi habar n-am pentru ce sunt.
Nu ma doare nimic, totul este acum ca si cum nici n-ar fi existat evenimentele in sine. Nu simt nici o diferenta fata de zilele dinainte de criza (aia e o colica renala cumva? cred ca da...) in afara de faptul ca ma duc mai des la buda.
Recunosc, beau mult mai multa apa, poate am ajuns pe la 2 litri pe zi, si nu mai beau rece ci mai pe la 18-20 de grade asa. N-am de gand sa exagerez nici cu berea, dar in creierul meu berea nu se asociaza decat cu rece.
Multumesc inca o data pentru raspunsuri si indicatii!
De trei ori ura pentru sefa!  :first:

#117
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 buntzi, on 9th November 2009, 21:11, said:

Sefa, din ce vrei sa-ti fie statuia? Ca meriti, suta la mie :worthy:
deci unul din medicamente se cheama Žacetaminophen codeine" iar celalalt hyoscine N-butylbromide
Acum pentru mine nu are cine stie ce sens, dar pentru tine sper ca are.
Mi-a zis sa iau cate o pastila din fiecare, de 2 ori pe zi dupa ce mananc. Asa fac, desi habar n-am pentru ce sunt.
Nu ma doare nimic, totul este acum ca si cum nici n-ar fi existat evenimentele in sine. Nu simt nici o diferenta fata de zilele dinainte de criza (aia e o colica renala cumva? cred ca da...) in afara de faptul ca ma duc mai des la buda.
Recunosc, beau mult mai multa apa, poate am ajuns pe la 2 litri pe zi, si nu mai beau rece ci mai pe la 18-20 de grade asa. N-am de gand sa exagerez nici cu berea, dar in creierul meu berea nu se asociaza decat cu rece.
Multumesc inca o data pentru raspunsuri si indicatii!
De trei ori ura pentru sefa!  :first:
primul e paracetamol plus codeina, antialgic, nu merge cu alcool sub nici o forma, al doilea e scobutil, nu merge cu alcool da' nici nu mori daca scapi o bere. Daca nu te doare, da-le incolo, alea trateaza efectul, nu cauza, baga doua-trei beri ca-i mai sigur - te si hidratezi si elimini si bolovanul.
Nu vreau statuie, vreau niste seminte de hel (cardamon) si de cafea, sa-mi pun in ghiveci, ca saptamana trecuta mi s-au terminat si astia p-aici nu stiu ce bunatate e aia :P .

#118
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006
I love you! :wub: :wub:
ai un pm!
Super multam inca o data.

Edited by buntzi, 09 November 2009 - 22:39.


#119
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

 adadoi, on 19th February 2009, 09:02, said:

cu sunatoare si musetel nu scapi de nisip. Incearca matase de porumb, codite de cirese, coada soricelului, urzica sau combinatii cu astea plus sunatoare si musetel. Si bere.

foarte adevarat! in special, bere :D

#120
sorana2

sorana2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 07.06.2009

 buntzi, on 9th November 2009, 13:52, said:

Am avut o criza miercuri seara, mi-au facut ceva calmante si am reusit sa ajung acasa, joi dimineata m-am dus inapoi pentru un control amanuntit, rezultatul dupa ecografie si radiografie: o pietricica de vreo 6 mm diametru plecata din rinichiul drept. Asta pe la pranz. Pe seara m-au bagat o ora la ultrasunete (eswl cred), am ramas peste noapte in spital. A doua zi dupa amiaza am revenit cu dureri groaznice in zona abdominala, cateva ore bune am fost suspect de apendicita, dar in cele din urma durerile au incetat si m-au lasat "la vatra".
Intrebare: oameni buni (si in special doctori / farmacisti) am voie sa beau bere sau ba? Ca daca ii intreb pe doctorii care m-au tratat, nu sunt sigur ce or sa-mi raspunda si de ce. Islamul si berea nu sunt tocmai prieteni...


Litiaza renala (pietrele la rinichi)apare la anumite persoane care au un metabolism gresit,fie daca locuiesti intr-o zona cu apa dura,fie  genetic,adica mostenesti pe cineva din familie care a avut astfel de problemeIn crizele acute nu se beau lichide in exces, deoarece exista posibilitatea ca sa existe blocaj pe unul din rinichi si in acest fel nemaiavand pe unde se elimina apa,va apare in plus senzatia de varsatura,In schimb daca cineva se stie bolnav renal este nevoie de multa apa 2-3l pe zi dar DUPA ELIMINAREA PIETREI,ADICA INTRE CRIZE.Ceaiurile indicate sunt cele din cozi de cirese,ceaiuri de matase de porumb sau ceaiurile diuretice din farmacii.Atentiie ,insa ca aceste ceaiuri,in crize acute nu calmeaza durerea ci o intensifica deoarece fac presiune prin ceea ce contin asupra pietrelor pentru a se elimina.Berea poate fi folosita ca medicament impreuna cu ulei (preferabil de masline) deoarece la fel ca si ceaiurile ajuta la eliminarea pietrei.
Mai exista o posibilitate pentru cei care au aceasta boala si anume curele cu ape speciale pentru rinichi din statiunile Caciulata si Olanesti.Acolo exista medici care dupa ce vor examina pacientul,vor prescrie cantitatea de apa necesara de la fiecare izvor (la Caciulata exista peste 20 de izvoare).Daca pietrele sunt mici,se pot elimina cu aceste ape.
Procedeul cu ultrasunete uneori poate da rezultate dar alteori nu, depinzand de natura pietrei.Unele sunt alcatuite din OXALAT DE CALCIU si acestea sunt cel mai greu de spart.Atunci cand ai o piatra sau nisip este neaparat nevoie sa-ti faci o analiza pentru a vedea din ce este alcatuita piatra si atunci medicul este nevoit sa-ti recomande o dieta din care sa excluda sau sa reduca la minimum posibil acele alimente din care este constituita piatra

#121
Juliano73

Juliano73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 10.06.2009
Am avut aceeasi problema ca si tine. ii multumesc lui D-zeu ca de 4 ani nu am mai avut nici o problema.
Ar fi doua posibilitati. Pentru tine ca esti femeie poate fi ceva mai usor.
1.  Contacteaza un doctor din bucuresti care sparge pietre cu ultrasunete iar apoi le elimini in piese mici consumind lichide multe
2.  Ceai din frunze de mesteacan. Din pacate daca nu este pregatit dupa prescriere este toxic. Daca urmezi instructiunile totul va fi ok. Cea mai buna este seva de mesteacan care poate fi colectata numai in luna Mai cind incepe vegetatia mesteacanului. Se face o gaura in tulpina pomului iar intr-o ora curge cam 1 litru. Ai nevoie de 5 litri ca sa consumi cite 100ml in fiecare dimineata inainte de masa.
Nu sunt doctor dar pentru ca am poposit de multe ori in curtea spitalelor m-am documentat despre problema asta.
Nu uita cind vei incepe sa elimini pietrele ai nevoie de antibiotic pentru a preveni o infectie. Pietrele zgirie.
Multa sanatate,
Iulian

#122
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
în cele din urmă m-au lovit și pe mine diverse boli.

Pietre la rinichi nu am făcut doar din cauză că mîncam spanac cu ghiotura, ci și că am luat multă vitamina C, deci dacă luați peste 250mg/zi, vedeți să nu fie pt mult timp că se convertește în oxalați. io am luat cam 500- 1000 mg/zi.

Iar acu vreun an am luat cam mult vit D.

Am ajuns la un doctor recomandat ca foarte bun de multă lume. După ce s-a gîndit vro 2 minute la colonu meu dilatat, mi-a prescris Uriclar și Debridat.

Dar Uriclar, Urinex sau Rowatinex sunt practic aceeași chestie, am dat banii degeaba pe ele fiindcă nu prea mă coafează. În plus toate au acțiune aseptică, fiindcă conțin parabeni, adică chimicalele cu acțiune estrogen-like din cosmetice.
Păi de ce mai dau 30 de lei pe cosmetice bio, ca să înghit parabene din uriclar?

În consecință am luat Calcurosin pt erodarea calculilor, extract din semințe de struguri - bacteriostatic și ceaiuri de litiază urinară: fenicul, ghimpe- bacteriostatice amîndouă, osul iepurelui, mix fiere-rinichi de la fares, ceaiuri diuretice etc.
Renostim - are ienupăr și merișor, deci cît mai rar.

Tămîie folosesc din cea de la plafar, ulei. Dar o pun în capsule din care scot lucerna sau un alt praf, atacă dinții.

Edited by Mirovaia_Scorb, 14 December 2009 - 05:18.


#123
msavu

msavu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.02.2010
si soacra mea a avut o piatra de 2,5 cm am fost la o clinica privata sa o sparga dar, medicul de acolo mi-a spus ca nu se poate sparge si ne-a recomandat sa mergem la timisoara la
spitalul judetean(acolo ne-a facut programare)dupa internare a doua zi a si operato cu laser (o incizie mica in spate)piatra a fost sparta bucatele si apoi extrasa
i s-a pus o sonda la rinichi si una la vezica .a doua zi dupa operatie i s-au scos ambele sonde si a inceput sa mearga
am vrut sa scriu din'' experienta''mea pentru ca si eu am cautat toate informatiile legate de piatra la rinichi
SANATATE  :worthy:

#124
lolozaurul

lolozaurul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.06.2010
Salut. Am 25 de ani, si anul trecut, pentru ca aveam tensiunea ridicata si variabila, mi-am facut mai multe teste de specialitate care m-au trimis la urologie. Am constat atunci ca din nastere aveam ureterul drept putin malformat, fapt pentru care nisipul nu s-a putut elimina si s-au format pietre in rinichiul drept. De asemnea, s-au depistat pietre si in rinichiul stang. In noimebrie 2009 am supravietuit unei operatii clasice (taiatura de 15 cm) prin care mi s-a indreptat canalul si mi-au fost scoase din rinichiu drept 17 pietrii de diverse marimi. Operatia si lunga recuperare nu au fost tocmai usoare.. In plus, pentru ca cicatricea nu s-a vindecat corespunzator, voi suferi curand o noua mica interventie la chirurgie plastica.
Ieri am eliminat, din rinichiul stang probabil, o piatra de 6 mm. In viitorul apropiat ma voi ocupa si de el, probabil prin ESWL.
Viata e minunata, trebuie sa ne bucuram de ea ACUM, singurul timp in care traim! :D

Pentru mai multe detalii contactati-ma pe privat.

#125
Alina65

Alina65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.03.2010
Buna ziua tuturor,
A luat cineva Kellagon pe termen lung, pentru a putea constata diminuari sau eliminari ale calculilor ?
Alte comentarii legate de ce am mai citit pe aici ar fi (in principal pentru litiaza oxalica):
- proteinele animale acidifiaza urina, favorizand formarea calculilor de orice tip, deci carnea trebuie redusa la minimum;
- aportul total de calciu zilnic trebuie sa se situeze intre 800 si 1000 mg, insumand calciul din apa si cel din lactate; toate apele plate au pe eticheta continutul de calciu iar pe internet gasiti liste cu continutul de calciu al diferitelor produse lactate;
- sarea in exces favorizeaza eliminarea calciului, deci favorizeaza formarea calculilor;
- la noi in farmacii nu gasesc citrat de potasiu si magneziu, ar fi esential pentru prevenirea formarii calculilor;
- informatiile legate de aportul de vit.B6 sunt contradictorii in ceea ce priveste cantitatea care ar trebui ingerata zilnic; la spitalul de nefrologie C.Davilla mi s-a recomandat 1tb. de 250 mg/ 10 zile pe luna, eu iau 1/2 tb./ 20 zile pe luna;
- ar mai trebui baut suc de lamaie, 100 ml/zi, diluat in 2l de apa; cel de portocale nu este atat de eficient iar cel de grapefruit este contraindicat, favorizand formarea calculilor (mai multe studii au aratat acest lucru, cauzele nefiind cunoscute);

Eu iau de multa vreme Rowatinex si mai recent Calcurosin, dar m-ar interesa sa stiu ceva despre eficacitatea Kellagonului, aparut mai recent pe piata si care se gaseste cu dificultate.
Multumesc.

#126
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Kellagonul e apărut de cinci-șase ani, a avut o perioadă în care s-a scris foarte mult după care nu l-a mai cerut nimeni. Loturile respective au expirat în farmacii, așa că acum puțini se mai încumetă să-l aducă.
N-am auzit, concret, că ar fi scăzut sau s-ar fi eliminat bolovanii după tratament cu kellagon. Mi-au spus însă mai multe persoane că se simt mai bine, ceea ce e subiectiv, de exemplu n-a spus nimeni că ar fi făcut mai puține crize. Respectivii luau Kellagon de câteva luni, de la trei în sus.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate