Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Imprejmuiri, gard, porti de acces

- - - - -
  • Please log in to reply
313 replies to this topic

#253
bernhard

bernhard

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.10.2010
Am citit mai multe modalitati in care se poate arma soclul gardului;care este cea mai corecta varianta,  sa spunem pentru un gard cu fundatia de 40 cm in pamant, 30 cm afara si 20cm latime?
- se toarna prima data fundatia pana la cota 0 fara a pune fier, dupa care se armeza si partea de la suprafata si se toarna beton?
- se armeaza gardul pe toata inaltimea(70 cm) dupa care se toarna betonul intr-0 singura transa ?
Vreau sa folosesc la armare plasa de Buzau de 4, pusa in forma de "U" pe inaltimea soclului...este corect asa ?

Multumesc anticipat!

#254
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009

 bernhard, on 5th October 2010, 15:01, said:

Am citit mai multe modalitati in care se poate arma soclul gardului;care este cea mai corecta varianta,  sa spunem pentru un gard cu fundatia de 40 cm in pamant, 30 cm afara si 20cm latime?
- se toarna prima data fundatia pana la cota 0 fara a pune fier, dupa care se armeza si partea de la suprafata si se toarna beton?
- se armeaza gardul pe toata inaltimea(70 cm) dupa care se toarna betonul intr-0 singura transa ?
Vreau sa folosesc la armare plasa de Buzau de 4, pusa in forma de "U" pe inaltimea soclului...este corect asa ?

Multumesc anticipat!


varianta 2 este cea buna. prima varianta nu este logica, pt ca te bazezi doar pe aderenta intre cele 2 betoane.

poti arma cu acea plasa in acel mod.

#255
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
Cofrezi, armezi inclusiv mustati pt. stalpi (sau chiar toata armatura stalpilor) si torni tot (40 in pamant plus 30 in afara) mai putin stalpii, pe care ii cofrezi si torni ulterior.

#256
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Am nevoie de sfaturile voastre
Vrem sa construim gard din boltari de beton h=2m ,cu stalpisori armati cu 4 bare fi 10 unite de etrieri din 20/20,acestia ii punem la 2 m
Ne-am gandit initial la fundatie de 50 cm umpluta cu B150 si atat,dar sunt unii care ne streseaza sa avem fundatia la cota de inghet sa nu crape,deplasari si altele,iar altii spun ca nu are sens sa coboram sub 30 cm intrucat terenul nu a fost niciodata arat se si sapa greu si e tasat bine.
As vrea  sfaturi practice, din experienta daca se poate.
Multumesc

Edited by anonima1, 03 November 2010 - 07:12.


#257
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 bernhard, on 5th October 2010, 14:01, said:

Am citit mai multe modalitati in care se poate arma soclul gardului;care este cea mai corecta varianta,  sa spunem pentru un gard cu fundatia de 40 cm in pamant, 30 cm afara si 20cm latime?
- se toarna prima data fundatia pana la cota 0 fara a pune fier, dupa care se armeza si partea de la suprafata si se toarna beton?
- se armeaza gardul pe toata inaltimea(70 cm) dupa care se toarna betonul intr-0 singura transa ?
Vreau sa folosesc la armare plasa de Buzau de 4, pusa in forma de "U" pe inaltimea soclului...este corect asa ?

Multumesc anticipat!

Eu am facut varianta 1, dar am pus stalpii in prima faza. Am armat foarte putin in faza a 2-a si dupa 2 ierni nu a crapat nimic.

#258
nud_cu_basca

nud_cu_basca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.11.2009

 Marleyfunnydog, on 2nd October 2010, 17:50, said:

Autorizatia de construire nu costa, in sine, mult. Dar se emite in baza unui certificat de urbanism, a unui proiect care contine detalii de arhitectura si rezistenta si a mai multor avize care iti mananca o gramada de timp, nu neaparat bani.

Exact, plimbatul asta de hartii de colo colo te poate scoate din minti daca esti genul de om care se fastaceste, nu stie sa dea spaga...

 Marleyfunnydog, on 2nd October 2010, 22:26, said:

In sensul legii 50/1991 republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, realizarea oricarei imprejmuiri este considerata lucrare de construire si necesita autorizare.

Legea vorbeste si despre constructii provizorii/demontabile pt care nu e nevoie de autorizatii.


Cum faci gardul astfel incat sa il treci la constructii provizorii/demontabile, de fapt sa convingi primaria ca tu ai plantat ciubotica cucului si ce sa vezi, in primavara au iesit palmieri?

La mine: dupa 3 ani de procese am obtinut o iesire din indiviziune pt gradina din spatele casei; costisitor, distractie mare, avocat scump (dar m-a rezolvat asa ca nu-i problema), expert topo tembel (am ajuns in dosar la solutia 4 varianta 3 fara sa cerem vreo contraexpertiza :D ), executor judecatoresc care a pus in aplicare toate cele; dupa ce am "socializat" cu vecinul atata timp pe holurile tribunalului+scandal adica politia din sat la executarea silita vreau sa pun rapid un gard intre noi. Nu e mult, 28ml si drept, fara diferente de nivel. Deocamdata sunt tarusii batuti.

1- fixez niste papuci in U (otel zincat) in groapa cu beton + stalpi 10X10 lemn fixati cu suruburi + plasa la sul batuta cu ceva cuie acolo, H si la 1,5 m nu ma deranjeaza ca e doar gradina de canabis nu tezaurul USA. Fara bordura.

2- tot pe structura de lemn dar H 1,8m, scandura, sipci etc cu bordura beton 8-10cm latime, cam 5-15 cm inaltime, nearmat

3- teava rectangulara 30X30X2mm la H 1,8m cu scandura intre sau panouri de gard din plasa fixata tot cu suruburi + aceeasi bordura si pun iedera sau zorele.

problema apare la bordura de beton care se ridica un pic (max 15cm peste CTN) ca daca e la nivel sau 1-2 cm mai jos deja gata, nu mai exista :P

Ca nu bag in beton teava de 30X30, bag un 40X40 taiat la nivelul solului si in ala intru cu stalpii de 30X30; cand vine primaria demontez 2-3 suruburi acolo si le scot o teava din pamant ca sa demonstrez ca e provizoriu :D

Nu stiu cat de  realizabil e (tehnic e ceva chinuiala), va rog sa va dati cu parerea apropo de necesitatea CU si AC; daca e gardul din scanduri cum fac eu sa-l mai vopsesc pe partea "ailalta" din cand in cand?

Toate astea le-as face in interiorul terenului meu, retras cu 5-10 cm de la limita proprietatii; oricum si-a pus vecinul vreo 3 randuri de  caramida si alte hodrobele chiar pe limita (nezidite, doar asa ca sa isi faca de lucru).

De gard viu nu prea se pune problema ca dureaza pana creste, ia si vreo 50cm din latime, o sa-i tot treaca gainile la mine si le face cainele felul, mai sunt si obligat de educatie la "buna ziua vecine" si m-am saturat de raspunsul "Sictir ba, va aranjez eu".

Mai zic odata ca sa se stie: delimitez proprietatea in spate, gradina mea adica nimic la strada, domeniu public etc

Daca a mai intalnit cineva situatia asta (gard, vecin ostil) va rog sa spuna cum a rezolvat.
Multumesc

#259
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Eu sunt in aceeasi situatie. Dupa ce am chemat vecinul (un mos de 90 de ani) a venit fii-su "leat cu tata" (61 de primaveri) :thumbup: , am trasat, am sapat doua gropi, acesta a plecat motivand ca are treaba. (probabil se simtea dator sa ne ajute macar, nu mai vorbim de costul materialelor, gardul fiind facut de noi). Dupa ce am facut gardul: bagat in ciment tevile (cate 4 betoniere de 180l), aliniate la nivel, sudat teava rectangulara, prins plasa, m-am trezit cu mosul in curte ca am intrat cu gardul la el "un lat de palma" si ca sunt gropile facute si pe terenul lui. Prima data mi-a venit sa rad, crezand ca face misto, apoi, vazand ca ma ia la injuraturi, i-am spus ca eu sunt de acord sa mute fii-su gardul ca nu a stat sa ne ajute.
In final........ne judecam. Primaria (alt fiu al mosului este primar) deocamdata nu m-a amendat, desi au venit claie peste gramada (impreuna cu seful).
  Daca ai intabulare (nici unul dintre noi nu are) cred ca te poti face gardul pe proprietatea ta, fara sa te mai deranjezi.
Si eu in primavara voi face pe alta latura un alt gard si voi apela tot la  platbanta bagata in beton si prins stalpii din lemn  de ea.

PS Eu zic sa faci acum un gard, cat e proaspata intarusarea.

#260
nud_cu_basca

nud_cu_basca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.11.2009

 sacos, on 10th November 2010, 17:16, said:

Eu sunt in aceeasi situatie. Daca ai intabulare (nici unul dintre noi nu are) cred ca poti face gardul pe proprietatea ta, fara sa te mai deranjezi.
Si eu in primavara voi face pe alta latura un alt gard si voi apela tot la  platbanta bagata in beton si prins stalpii din lemn  de ea.
PS Eu zic sa faci acum un gard, cat e proaspata intarusarea.

Nu am intabulare pe partea de teren scoasa din indiviziune, aveam un CF scos inainte de iesirea din indiviziune cu cote indivize trecute acolo;
ca sa scot intabulare trebuie sa ma duc cu toate actele rezultate din sentinta def+irevocabila+hartiile facute de topo+executorul judecatoresc la punerea in posesie. Astfel pot sa imi scot CF pe exact cat am dar nu stiu daca am nevoie de chiar atatea cand merg la cadastru o sa aflu curand; va tin la curent.

Ce ma arde pe mine acum e cum pot sa trag gard fara pretentii si sa ma fofilez la primarie cu AC; peste 50 de ani il autorizez ca asa e legal, deocamdata nu pot (sincer nu pot sa imi tot iau libere ca sa ma plimb pe la usi si sa ma apuce batzul la o spaga de "2lei" pe care nu indraznesc sa o dau).

Nu cred ca spaga e solutia in cazul meu, incerc max. de scos din ambiguitatea legii si mi se potriveste mai bine. Sunt la tara cu gradina aia...vreau sa demonstrez ca o constructie provizorie (cazul meu) se demonteaza in 30min cu un patent si un ciocan, ramane de vazut daca primaria accepta. am aflat din legea 50 ca pana si gardurile vii se considera inchidere de proprietate...e foarte fain daca o faci din panselelute plantate pe un singur sir :P

 sacos, on 10th November 2010, 17:16, said:

Eu sunt in aceeasi situatie. Daca ai intabulare (nici unul dintre noi nu are) cred ca poti face gardul pe proprietatea ta, fara sa te mai deranjezi.
Si eu in primavara voi face pe alta latura un alt gard si voi apela tot la  platbanta bagata in beton si prins stalpii din lemn  de ea.
PS Eu zic sa faci acum un gard, cat e proaspata intarusarea.

Nu am intabulare pe partea de teren scoasa din indiviziune, aveam un CF scos inainte de iesirea din indiviziune cu cote indivize trecute acolo;
ca sa scot intabulare trebuie sa ma duc cu toate actele rezultate din sentinta def+irevocabila+hartiile facute de topo+executorul judecatoresc la punerea in posesie. Astfel pot sa imi scot CF pe exact cat am dar nu stiu daca am nevoie de chiar atatea cand merg la cadastru o sa aflu curand; va tin la curent.

Ce ma arde pe mine acum e cum pot sa trag gard fara pretentii si sa ma fofilez la primarie cu AC; peste 50 de ani il autorizez ca asa e legal, deocamdata nu pot (sincer nu pot sa imi iau toata ziua libere ca sa ma plimb pe la usi si sa ma apuce batzul la o spaga de "2lei" +ca nu stiu sa dau spaga).

Nu cred ca spaga e solutia in cazul meu, cred ca max. de scos din ambiguitatea legii mi se potriveste mai bine. Sunt la tara cu gradina aia...

Edited by nud_cu_basca, 10 November 2010 - 19:13.


#261
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Eu, dupa ce m-am fript cu ciorba, suflu si in iaurt. As face gardul numai dupa ce fac intabularea, ca sa evit distractiile din tribunal.
Pana la urma, daca cei din primarie sunt chiar asa de zelosi, bati pari lungi de 2 m si apoi intinzi plasa sarma pe ei, plasa legata de pari cu sarma si gata. Este o constructie provizorie. Si dupa 2 ani torni beton cu platbante in care pui parii, lasand aceasi inaltime a gardului.

CF inseamna extras de carte funciara sau certificat fiscal?

#262
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007
salutare!
am si eu o intrebare...
vrem sa facem, sa schimbam un gard la moshie, pe o lungime de vreo 160m liniari, ceva ca-n foto atasata, si dupa ceva cautari si discutii cu diferite persoane, am ajuns la un pret de aproximativ 16-17mii de ron, materiale plus manopera, inclusiv demontatul/daramatul gardului existent!
acum eu stiu ca fierul beton deja incepe sa se scumpeasca, iar plasa aia de gard galvanizata, sub 150 ron sulul de 20m nu este, dar as vrea sa stiu daca e vreo tzeapa ceva, ca nici nu ma pricep prea tare!
orice sfat este mai mult de bine venit!
multumesc!

#263
spctin

spctin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 26.09.2004

 fsoare03, on 2nd February 2011, 21:13, said:

salutare!
am si eu o intrebare...
vrem sa facem, sa schimbam un gard la moshie, pe o lungime de vreo 160m liniari, ceva ca-n foto atasata, si dupa ceva cautari si discutii cu diferite persoane, am ajuns la un pret de aproximativ 16-17mii de ron, materiale plus manopera, inclusiv demontatul/daramatul gardului existent!
acum eu stiu ca fierul beton deja incepe sa se scumpeasca, iar plasa aia de gard galvanizata, sub 150 ron sulul de 20m nu este, dar as vrea sa stiu daca e vreo tzeapa ceva, ca nici nu ma pricep prea tare!
orice sfat este mai mult de bine venit!
multumesc!

In nici un caz  nu as da 17000 ron pe asa ceva... :nonobad:
Gard din plasa poti face si singur; pentru asemenea gard nu iti trebuie fundatie. Eu, de exemplu cand am luat locul de casa, am tras un gard de 37ml intr-o zi. Adica: la primul depozit fier-vechi am luat 15 tevi de 2 toli apoi de la alt depozit am luat 3 suluri de plasa impletita. Impreuna cu batranu' meu l-am facut si toata treaba nu a costat mai mult de 300ron, ceva muschi si niste bere  :proud:
Gardul meu nu are fundatie din beton dar pentru plasa impletita nici nu as face...

Cred ca daca tot bagi bani gramada in gard, macar fa-l cum trebuie, nu din plasa impletita; sau cel putin fundatia si pune stalpii la o distanta la care sa poti pune apoi altceva...

#264
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Bre, ti-l fac io la 75% din banii aia, numa sa nu fie pe Jupiter. In rest...e un pret foarte bun, bun doar pentru constructor.

#265
rmmada

rmmada

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.07.2010
eu am facut armarea gardului din plase sudate fi 8 ,stilpi si plase zincata ,plasele si teava rectangulara le-am cumparata de la producator si s-a cunoscut ceva la banuti
Doi oameni au sapat .alti 2 le-au montat iar apoi un singur dulgher impreuna cu cei ce au montata plasele au facut cofragul ,in a 5 zi am turnat betonul ,gardul are 62m
Teava a fost fixata inaintea turnarii la 245cm distanta una de alta ,la capul tevii s-au sudat 3 mustati (in forma de j)de fier de aprox 30cm (sudura pe 10cm),iar a doua zi dupa turnare s-a decofrat si s-au sudat plasele .
Betonul l-am luat de la statie si am preferat impermeabil ,turnarea s-a facut cu jgheab.
saparura ma costat 500ron ,"fierarii +dulgher 100ron pe zi /om X5  -1500ron ,sudorul 300ron
Succes !

Attached Files


Edited by rmmada, 02 February 2011 - 23:37.


#266
spctin

spctin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 26.09.2004

 rmmada, on 2nd February 2011, 23:18, said:

eu am facut armarea gardului din plase fi 8

Ai bagat plasa gardului in beton??? ... sau mi se pare...
Daca da, de ce?

#267
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007

 sacos, on 2nd February 2011, 23:13, said:

Bre, ti-l fac io la 75% din banii aia, numa sa nu fie pe Jupiter. In rest...e un pret foarte bun, bun doar pentru constructor.

serios? cand ne apucam de treaba? materiale plus manopera, cum am spus...
glumim acum...  :peacefingers:

 spctin, on 2nd February 2011, 23:01, said:

In nici un caz  nu as da 17000 ron pe asa ceva... :nonobad:
Gard din plasa poti face si singur; pentru asemenea gard nu iti trebuie fundatie. Eu, de exemplu cand am luat locul de casa, am tras un gard de 37ml intr-o zi. Adica: la primul depozit fier-vechi am luat 15 tevi de 2 toli apoi de la alt depozit am luat 3 suluri de plasa impletita. Impreuna cu batranu' meu l-am facut si toata treaba nu a costat mai mult de 300ron, ceva muschi si niste bere  :proud:
Gardul meu nu are fundatie din beton dar pentru plasa impletita nici nu as face...

Cred ca daca tot bagi bani gramada in gard, macar fa-l cum trebuie, nu din plasa impletita; sau cel putin fundatia si pune stalpii la o distanta la care sa poti pune apoi altceva...

bun, am inteles,
dar totusi sunt 160 ml, si ma gandesc asa, ca mi-a spus omu ca materialele ar fi in jur de 10-11000 iar manopera la vreo 5-6000!
as vrea sa pot face un calcul estimativ cumva, doar ca idee, pentru linistea sufletului meu! la materiale cel putin, ca ma gandesc ca o sa facem bordura din beton, plus stalpi, plus ceva sarma plus sudura si plus plasa propriu-zisa!
daca ma poate ajuta cineva cu ceva-n privinta calculelor...
multumesc!

#268
spctin

spctin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 26.09.2004

 fsoare03, on 3rd February 2011, 08:53, said:

...mi-a spus omu ca materialele ar fi in jur de 10-11000...

Fa-ti si tu o socoteala si vezi daca ajungi la 10-11000; aici nu-i vorba de o casa, e un gard, asa ca poti face singur un calcul privind necesarul de beton (volumul fundatiei), armatura, numarul de stalpi (necesar teava); apoi sa vezi cam cat ar costa...

In general vorbind, cred ca inainte de o negociere (oricare ar fi ea) trebuie sa stii si tu cam ce insemna ce vei face, dpdv al materialelor macar...

#269
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007

 spctin, on 3rd February 2011, 09:26, said:

Fa-ti si tu o socoteala si vezi daca ajungi la 10-11000; aici nu-i vorba de o casa, e un gard, asa ca poti face singur un calcul privind necesarul de beton (volumul fundatiei), armatura, numarul de stalpi (necesar teava); apoi sa vezi cam cat ar costa...

In general vorbind, cred ca inainte de o negociere (oricare ar fi ea) trebuie sa stii si tu cam ce insemna ce vei face, dpdv al materialelor macar...

de acord,
si uite unde am ajuns... sper sa fie cat de cat aproape de realitate!
necesar beton 15mc x 185lei/mc = 2775lei (cel mai ieftin beton... urca pana la 250lei/mc)
stalpi galvanizati 80buc x 20lei/buc = 1600lei (un pret mediu)
plasa gard galvanizata 160m x 7.25lei/m = 1160 sau
                  10 role x 145lei/rola de 20m = 1450lei. la 1.7m inaltime (cel mai mic pret gasit...)
armatura 500lei
manopera 160m x 50lei/m = 8000lei (??)
Deci un total, aproximativ, de 14500lei!
la care mai adaugam bineinteles si mici maruntisuri care ar mai putea sa apara!
daca am gresit undeva sau am uitat ceva, va rog sa-mi spuneti, ca nu ma supar ;)
o zi buna!

#270
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
Nu inteleg pentru ce va trebuie garduri antibombe, cu fundatii de 90, beton armat, doar daca locuiesti langa soseaua nationala si poate intra un tir in casa, in rest...bani aruncati.
Se fac si garduri frumoase cu putini bani.
Un model dragut ce ma atras a fost: in fata din bca, cand am dat gaura asa parea, cosmetizat cu caramida, inaltime de 90cm, restul din fier forjat, poarta mare si mica facuta stil medieval, restul laterale si spate din tabla simpla, smilghetuita si vopsita.Arata bestial.
Cel mai simplu cred ca este din stalpi din teava rectangulara, sau tubular, ingropati in beton, cu lemn finisat , lacuit, sau tabla galvanizata, sau sarma, depinde de utilitate.

Recomandare: DACA FACI DIN BETON STALPII LASA MUSTATI ,prinse de armatura,PENTRU PRINDEREA PORTILOR. 8 din 10 cazuri nu au mustati, trebuie gasite solutii necoventionale pentru prinderea lor.
Succes.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate