Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Imprejmuiri, gard, porti de acces

- - - - -
  • Please log in to reply
313 replies to this topic

#19
taz21

taz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 24.10.2005
Cam scump 70 de lei metrul. In felul asta dai faliment.
Eu am luat de 60*60, cu 2mm grosime la 11 lei metrul. Cea de 3mm grosime era 17.5 lei metrul, iar 80*80 cu 3mm grosime am dat 24 de lei pe metru.

Edited by taz21, 01 August 2007 - 10:21.


#20
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 taz21, on Aug 1 2007, 11:17, said:

Cam scump 70 de lei metrul. In felul asta dai faliment.
Eu am luat de 60*60, cu 2mm grosime la 11 lei metrul. Cea de 3mm grosime era 17.5 lei metrul, iar 80*80 cu 3mm grosime am dat 24 de lei pe metru.


era vorba de mii de lei, adica aia vechi, nu noi.
oricum, iese mai subtire cu teava rectangulara.
e mai usor de transportat si manipulat, sunt destul de rezistenti si pot fi lasati definitiv pentru gard.

are nevoie de 63 de stalpi a 150-160 mii bucata + transportul acestora, daca va face gardul de 1,5 m si va pune stalpii la 2 m.
eu zic ca-i mai simplu si mai usor sa-l faca cu stalpi din teava rectangulara si plasa de 1,5 m inaltime.

#21
taz21

taz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 24.10.2005
Decat stalpi din lemn, e mai bine intradevar cu teava rectangulara sau patrata. Eu am zis de spalieri pt. ca sunt mai ieftini.
La teava ai avantajul ca poti suda mai incolo suporti pt. panouri din sarma prefabricate. Doar ca trebuie sa lasi distanta la fix intre stalpi.
Noi am dat idei, acum ramane aeon sa decida ce face.
Bafta

#22
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
mie imi trebuie gard provizoriu, nu ma intereseaza apoi sa refolosesc stalpii; cei de lemn sunt mai ieftini decat teava, dar parca spalieri de beton e mai bine
la 1.5m inaltime plasa mi se pare din cale afara de mica, poate faca casa mai devreme si gardul asta va ramane 1-2 ani in picioare; macar 1.80 (dar nu stiu daca exista)
iar la 2m stalpul .... nu e prea aproape ? dau faliment numai cu stalpii :(
initial m-am gandit la 5m intre ei, apoi am mai taiat sa ramana la 4m

am mai aflat ceva: ca trebuei sa pun o sarma de sustinere in capul stalpilor pentru plasa, altfel se lasa; deci am nevoie si de un colac de sarma

ps. autorizatii ceva?
merci

Edited by aeon, 01 August 2007 - 12:47.


#23
taz21

taz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 24.10.2005
Daca pui stalpii la 2.5m distanta intre ei, nu cred ca iti mai trebuie sarma. Parca exista plasa si la 1.8m dar parerea mea e sa-ti cumperi la 2m. Eu mi-am cumparat plasa plastificata, verde si sigur o sa tin gardul mai mult timp.

Alta idee: daca nu ai de cand sa costruiesti prea curand, poti pune stalpii mai rar (4m de ex.) si in loc de plasa sa pui vreo trei randuri de sarma ghimpata.
Bafta

Edited by taz21, 01 August 2007 - 13:02.


#24
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
!. stalpii nu se pun mai rar de 2, max. 2,5 m intre ei,fie ca iti place fie ca nu.
2. eu zic ca daca e provizoriu, sa nu iei plasa mai inalta de 1,5m
3. Sarma neaparat in cap si jos,la baza; in mod normal se mai pune si la mijloc
4. conteaza si grosimea sarmei-plasa, sa nu fie prea subtire

Eu zic sa renunti la idea de provizorat.

#25
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
constructia cel mai devreme o incep anul viitor, in vara
gard vreau sa fac ceva cumsecade in final, din beton+fier forjat, etc., dar asta costa si in mod sigur ma vad obligat sa mai stau o perioada cu cel provizoriu si dupa terminarea constructiei
din acest motiv vreau sa fie si ceva cat de cat util
dar cu stalpi la 2m distanta m-am nenorocit, am nevoie de 60 si daca pun un pret de 20 ron/buc ma duce la 12 milioane; mai adug si plasa si sarma, transport si mana de lucru si cred ca se fac 30 milioane...nu e bine

e o idee si sarma ghimpata..., as iesi mult mai ieftin

#26
sinon

sinon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.06.2007
Salutare tuturor,
Acesta este primul meu post pe acest forum. Nu stiu daca s-a mai discutat.
Problema mea este urmatoarea.
Am o casa la tara, am construit un gard integral din uluci de stejar si as vrea sa-l protejez cat mai bine insa sa-i pastrez culoarea naturala.
Cu ce e bine sa-l dau? Uleiul de in se innegreste in timp ? Tin sa precizez ca suprafata (fata+spate) e undeva in jurul valorii de 250m patrati.

Multumesc de sfaturi

Attached Files



#27
canghel

canghel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.08.2007

 sinon, on Aug 27 2007, 06:05, said:

Salutare tuturor,
Acesta este primul meu post pe acest forum. Nu stiu daca s-a mai discutat.
Problema mea este urmatoarea.
Am o casa la tara, am construit un gard integral din uluci de stejar si as vrea sa-l protejez cat mai bine insa sa-i pastrez culoarea naturala.
Cu ce e bine sa-l dau? Uleiul de in se innegreste in timp ? Tin sa precizez ca suprafata (fata+spate) e undeva in jurul valorii de 250m patrati.

Multumesc de sfaturi

Poti sa folosesti ceva de genul asta http://www.olympic.c...ransparents.htm. (Miroase precum chestia aia de dat pe parchet - petrosin ?).
Putina culoare nu strica (protejeaza mai bine la ultraviolete)

#28
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Poti incerca si asta:
http://www.policolor...2

#29
sinon

sinon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.06.2007
Salutare,
Am ales varianta urmatoare: ulei de in sicativat.
Va anunt cat a intrat per total.
OBS. ulucile si latii nu sunt "trase" la abric deci cantitatea de ulei necesara o sa fie mai mare.
Am facut o proba pe o plasa si arata foarte bine. Din pacate nu am terminat din cauza ploilor.
O sa pun poze.

Numai bine

#30
Garfieldutza

Garfieldutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.09.2007

 sinon, on Sep 4 2007, 15:42, said:

Salutare,
Am ales varianta urmatoare: ulei de in sicativat.
Va anunt cat a intrat per total.
OBS. ulucile si latii nu sunt "trase" la abric deci cantitatea de ulei necesara o sa fie mai mare.
Am facut o proba pe o plasa si arata foarte bine. Din pacate nu am terminat din cauza ploilor.
O sa pun poze.

Numai bine
    
  Buna,am folosit si eu asta la o lungime de 240 m.Prima data am dat doar cu ulei pe urma am amestecat uleiul cu motorina curata.Asta acum 2ani.La inceput a fost foarte frumos,dar anul acesta deja a inceput sa se decoloreze.lemnul a fost foarte bine protejat,nu absoarbe deloc apa. Succes!

#31
gabidani

gabidani

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.09.2007
eu am folosit solutia Policolor ( Grund Prima 2 straturi si apoi Villa Supra culoare Teck 1 strat , mai doresc sa dau un start) pe cherestea rindeluita f.bine
la 30 m de gard ( 1m inaltime ) a intrat
-1 cutie de Villa Supra de 4l
-4 cutii de grund Villa Prima de 2.5 l
(de la magazin Policolor gasesti mai ieftin)

la suprafete asa mari o solutie mai ieftina si buna este ulei de in cum ai zis
dar intii o mana gen amorsa(grund) 1l ulei + 1l diluant
si apoi inca un strat de ulei de in

Attached Files



#32
catalinache

catalinache

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.05.2006
Si eu am de imprejmuit un teren de 26 x 20 metri cu un gard care sa tina vreo 2-3 ani.

Imi doresc un gard de 1,75 metri inaltime. Asta inseamna ca stalpii trebuie sa aiba macar 2 metri lungime (minim 25 cm intra in pamant sau in beton). Am inteles ca ei se pun la o distanta de cca 2.5 metri unul de celalalt si cei cu sectiune normala costa cam 85000 lei / metru liniar daca sunt tratati impotriva ruginei..... Deci numai stalpii costa 36 buc x 2 metri x 85000 lei = ~ 6.000.000 lei vechi.

M-am gandit ca in loc de plasa sudata sa pun plasa din material plastic verde cu care constructorii orneaza schelele pentru a feri pietonii de accidente. Cica o astfel de plasa costa cam 0,75 euro / mp si se vinde la baloti de diverse tipo-dimensiuni (ex: 50 m x 3 m). Plasa aceasta m-ar costa cam 4.000.000 lei vechi (fara a lua in considerare pierderile de material).

La mine in Bolintin Deal, jud Giurgiu, manopera este cam 1.000.000 lei / zi*om la care mai adaug mancare si bautura. Cred ca imi pot face toata treaba cu 2 oameni x 2 zile.

Cu alte cuvinte, iata devizul la care ma astept:
- stalpi: 6.000.000 lei
- balamale pentru poarta: 500.000 lei
- plasa plastificata: 4.000.000 lei
- beton pentru fundatia stalpilor: 3.500.000 lei
- transportul materialelor: 2.000.000 lei
- manopera: 4.000.000 lei
-----------------------------------------------------------
Total: min. 20.000.000 lei vechi, adica vreo 590 euro cu TVA inclus pentru 92 de metri liniari de gard

=> Asta inseamna ca 1 metru liniar de gard ma duce la ~ 6,5 euro cu TVA inclus .......

Nu prea imi convine, mai ales ca am facut credit pentru a cumpara acest teren si acum sunt falit  :deadtongue:

Poate aveti voi o solutie mai ieftina ?!

Catalin

#33
rane

rane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.08.2005
Toate bune si frumoase, dar cu aprobarea cum ramane? trebuie or ba?

#34
mihaic99

mihaic99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.12.2003
si pe mine m-ar interesa subiectul. am de imprejmuit un teren de aprox. 19m x 90m, adica am cam 1600 mp, sau aprox. 215 m perimetrul. ma gandeam sa iau niste tevi macar, sa le bat in pamant, iar cimentul sa il fac la fata locului, altfel ma baga in faliment. merita solutia asta? la primavara as vrea sa incep constructia unei case.

#35
OTISEL

OTISEL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.10.2007
Eu am inceput deja cu gardul si am si pus o latura. ( 18m x 28m )
Tot la un gard provizoriu m-am gandit ( plasa - ca este mai ieftina ) si stalpi din rectangulara de 30x50 cu 2mm grosime si 3 m inaltime ( 1m in pamant si 2 m afara). Stalpii este posibil ( si foarte probabil )  sa ramana definitiv.

Ca si hint, gaurile le-am sapat cu o freza inchiriata de la M Bricolaje.
D.p.d.v costuri ma astept sa ajung maxim la 1500 E pentru 3 laturi ( 2x28m + 18m )

#36
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
cit a costat sa inchiriezi freza?
multumesc!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate