Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

INALTIME MICA : Vreau sa cresc

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#19
DJAx3L

DJAx3L

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 18.11.2005
inainte de toate, am dat search, n`am gasit nimic ..apoi .. sper ca am postat la categoria care trebuia .. uneori intampin dificultati pe forumul asta .. :-w..
problema mea e urmatoarea, am 17 ani ..am 1.67 .. si as vrea sa cresc cativa centimetrii ..fie ei si 3-4-5 ... ... am jucat un timp bachet si nimic .. fac si sala dar nu fac exercitii la presa sau cu halterele ... mi`a zis un amic despre ceva injectii care daca le faci cresti sigur dar nimic concret, mi`a zis ca doctorul le face..daca stie careva numele produsului respectiv va rog..sau ceva modalitati sa ma mai inalt. . am cautat si pe google .. dar nu prea am avut succes..

#20
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
17 ani ... hmm.

Vezi aici topic asemanator: http://forum.softped...howtopic=217190

#21
altair1

altair1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.03.2008
salut, sper ca am nimerit bine topicul.Am 15 ani si 1.52/53 inaltime parintii mei sunt si ei mici de inaltime si as vrea sa cresc mai rpd ce imi recomandati.
Este adevarat ca calciul opreste cresterea ? Va rog ajutati-ma  :kisstogether: :kisstogether: :console:

#22
HABIBA

HABIBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 01.03.2008
daca esti baiat e posibil sa ma i cresti dar daca si parintii tai sunt scunzi ..nu te astepta la mai mult de 1.65
daca seti fata ...mai mult de 1.55 nu cred
de calciu nu stiu
apuca-te de baschet , handbal , volei, sarituri  :naughty:

#23
altair1

altair1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.03.2008

 HABIBA, on Mar 14 2008, 22:40, said:

daca esti baiat e posibil sa ma i cresti dar daca si parintii tai sunt scunzi ..nu te astepta la mai mult de 1.65
daca seti fata ...mai mult de 1.55 nu cred
de calciu nu stiu
apuca-te de baschet , handbal , volei, sarituri  :naughty:
sunt baiat si ma gandeam ca in vara asta o sa ma apuc serios de inot in 3 luni cred ca o sa pun si eu ceva inaltime ca si masa musculara

#24
petrizabest

petrizabest

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.08.2007
AM 17 ANI MERG SPRE 18 SI AM DOAR 160 m de mai bine de juamte an poate chiar un an nu am mai crescut.
O sa mai cresc ? Ma poate ajuta ceva sa cres (vitamine).

#25
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
o sa mai cresti. Fa sport.

#26
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
inot si volei !

#27
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006
mananca cat mai multe fibre
si joaca basket. nu te apuca de tras de fiare si de ridicat greutati

#28
adizbang_tv

adizbang_tv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 18.09.2006
Vei mai creste... totul e sa faci sport! Parintii tai ce inaltime au?

#29
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Nu stiu daca nu e cumva cam tarziu, dar mergi si la un medic ( endocrinologie parca se numea, a fost un unchi cu fetita acum vreo 2-3 ani )

#30
buuub

buuub

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.04.2008
daca esti limitat genetic nu poti sa cresti prea mult in +
nu e bine sa te joci tu cu hormonii glandele etc.

Edited by buuub, 14 April 2008 - 23:40.


#31
AndreiOM

AndreiOM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.09.2007

 adadoi, on Apr 14 2008, 20:32, said:

o sa mai cresti. Fa sport.
De unde știi tu? Sau i-ai dat un sfat doar ca să te afli în treabă? Eu îl înțeleg pe tip, e destul de complexat, însă sfaturi ca acestea nu îl ajută deloc.

Nu mai generalizați cu ?băieții cresc până la 21 de ani, fetele până la 16?. Fiecare om e diferit, unii pot crește foarte repede, la 16 ani să ajungă la înălțimea maximă și să nu mai crească deloc (cum a fost cazul meu), alții pot crește greu. Procesul de creștere se poate opri oricând.

Cel mai în măsură să-ți spună asta este un medic. Cred că despre endocrinolog este vorba. Ca să-ți pună un rezultat corect, te pune să faci o radiografie la încheieturile mâinilor. Dacă extremitățile oaselor sunt albe, înseamnă că s-a stopat procesul de creștere, iar dacă sunt transparente, înseamnă că vei mai crește. Se aplică întregului corp, nu numai membrelor superioare, unde s-a făcut radiografia.
Numai așa îți poți da seama dacă vei crește sau nu.

Eu te sfătuiesc să stai cât de mult poți atârnat de bară, la liceu, spre exemplu, la orele de sport, ca întregul corp să-și mai dea drumul. Să faci sport e într-adevăr un sfat bun. Dacă vrei să te duci la sală, du-te, însă evită exercițiile în care trebuie să ridici greutăți deasupra capului.

Edited by AndreiOM, 15 April 2008 - 17:12.


#32
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

 petrizabest, on Apr 14 2008, 21:25, said:

AM 17 ANI MERG SPRE 18 SI AM DOAR 160 m de mai bine de juamte an poate chiar un an nu am mai crescut.
O sa mai cresc ? Ma poate ajuta ceva sa cres (vitamine).


Poate fi un deficit de crestere printr-un deficit de hormon de crestere care poate fi diagnosticat de catre un endocrinolog  si perntru care exista tratament daca nu ti-ai terminat cresterea . vezi indicatiile produsului din linkul urmator : http://www.novonordi...on_crestere.asp

Sfatul pe care l-ai primit mai sus in legatura cu radiografie de oase e foarte bun , asa ca fuga cat mai repede la endocrinolog (imi permit si un nume dr Mircea Popa din Parhon).

#33
Graphic

Graphic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.02.2007
La 13 ani si 1.63 Inaltime e bine pentru varsta asta?

#34
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
@Graphic : e bine ... cam de aici incepe cresterea tare si se opreste (sau cel putin incetineste drastic) pe la 16 ani.

@Petrizabest : din pacate nu cred ca vei mai creste. Eu la 16 ani aveam 1,85 m si la atat am ramas pana astazi. De aici e doar o problema de dat burta jos si pus la loc. Sportul poate te-ar fi ajutat daca ai fi inceput pe la 12 ani (cel mai bun basket  - cel mai rau culturism). Eu de mic am jucat fotbal, baschet, naveta cu bicicleta timp de 8 ani (10 km cel putin / zi). Dar mai este si cauza genetica (cum a spus cineva mai sus) ... adica pana la urma si Florentin Petre a facut sport de performanta dar tot la 1,66m a ramas.

#35
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007

 John_Biggun, on Apr 16 2008, 10:39, said:

@Graphic : e bine ... cam de aici incepe cresterea tare si se opreste (sau cel putin incetineste drastic) pe la 16 ani.

@Petrizabest : din pacate nu cred ca vei mai creste. Eu la 16 ani aveam 1,85 m si la atat am ramas pana astazi. De aici e doar o problema de dat burta jos si pus la loc. Sportul poate te-ar fi ajutat daca ai fi inceput pe la 12 ani (cel mai bun basket  - cel mai rau culturism). Eu de mic am jucat fotbal, baschet, naveta cu bicicleta timp de 8 ani (10 km cel putin / zi). Dar mai este si cauza genetica (cum a spus cineva mai sus) ... adica pana la urma si Florentin Petre a facut sport de performanta dar tot la 1,66m a ramas.
Nu generaliza ! Toti oamenii sunt diferiti ! Daca tu nu ai mai crescut de la 16 ani, nu inseamna ca altii nu cresc si mai tarziu. Cartilajele de crestere nu se sudeaza niciodata, doar daca iei medicamente care au ca efect advers sudarea lor sau daca ai anumite probleme de sanatate. Stiu oameni care au crescut 5 cm de la 30 la 40 de ani, deci se poate ! Iar despre culturism: nu inseamna numai antrenament, ci si odihna, dar mai ales alimentatie pe masura. Substantele care intra in organism si care sunt necesare cresterii musculare au si alte efecte, unul dintre ele fiind cresterea in inaltime.

#36
Taleniekov

Taleniekov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2008
Nu stiu cat de mult te pot ajuta , exista un medicament care ajuta la asa ceva dar are reactii adverse, un prieten de al meu a folosit  , parintii lui sunt de statura mica si el a crescut mult peste ei dar reactia adversa a fost ca ii creste foarte mult par pe tot corpul. Nu pot sa aflu numele acestui medicament deoarce este un subiect sensibil si nu il pot intreba, eu am aflat accidental.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate