Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

INALTIME MICA : Vreau sa cresc

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#1
CriSStiaN.Live

CriSStiaN.Live

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.06.2006
Am gasit intamplator pe okazii un tip care vindea un program de inaltat si avea si un site http://www.growtallernaturally.com/ . Oare exista asa ceva? As fi interesat, pt ca de exemplu eu sunt complexat de chestia asta, fiind cel mai scund din clasa mea. Inteleg ca si parintii nu erau foarte inalti,dar totusi daca aveti vreun sfat in aceasta privinta este bine venit ! Daca este cumva cartea in format pdf sau avetzi alte resurse, postatzi va rog ! O zi buna !

#2
Bastard

Bastard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 07.09.2006

View PostCriSStiaN.Live, on Sep 19 2006, 22:59, said:

Am gasit intamplator pe okazii un tip care vindea un program de inaltat si avea si un site http://www.growtallernaturally.com/ . Oare exista asa ceva? As fi interesat, pt ca de exemplu eu sunt complexat de chestia asta, fiind cel mai scund din clasa mea. Inteleg ca si parintii nu erau foarte inalti,dar totusi daca aveti vreun sfat in aceasta privinta este bine venit ! Daca este cumva cartea in format pdf sau avetzi alte resurse, postatzi va rog ! O zi buna !


Personal nu cred in asa ceva . Cred ca e doar o forma de a face bani pe nivitatea altora. Nu mai fii complexat de inaltimea ta ... nu ai de ce .. (ce parere ai de minioni) abia atunci sa zici ca esti complexat. :naughty:

#3
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Ce varsta ai ?

#4
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Io am un program care iti mareste diagonala la monitor, nu cumperi  :naughty: ?

#5
CriSStiaN.Live

CriSStiaN.Live

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.06.2006
17 ani si 1.65 metri ! Parerea mea ca inca sunt un minion :)) Dar de vreo alimentatie..... habar n`am...poate stitzi ceva :D

#6
Bastard

Bastard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 07.09.2006

View Postrenderman, on Sep 21 2006, 20:59, said:

Io am un program care iti mareste diagonala la monitor, nu cumperi  :naughty: ?


nu fii sarcastic ... omu' are o problema ... respecta asta

#7
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
E foarte bine daca ai doar 17 ani. Problema era daca erai trecut de 19-20 ... la varsta aia deja oasele se "inchid", nu mai sunt receptive la crestere.

Eu vad cam 4 metode, care pot fi combinate pt rezultate mai bune:

1. inot - cat de mult si de des poti, eventual un abonament la un bazin si cateva sedinte pe sapt

2. baschet - cam greu sa te ia la varsta asta, dar inca se mai poate (ma refer la un club)

3. exercitiul ala in care stai agatat de o bara in lungul mainilor (priza sa fie egala latimea umerilor) - la fel, cat mai des si cat mai mult (stai pana nu mai poti)

4(?). hormoni sintetici de crestere - am inteles ca ar exista, nu stiu mai nimic despre subiectul asta dar ai putea sa te interesezi ... desi eu ti-as recomanda primele 3 metode care pana una alta sunt naturale :)

PS: cam 2 ani mai poti sa cresti serios in inaltime, dupa aia rezultatele vor fi nesemnificative.

PPS: eu pana in clasa a 9-a am fost pitic rau, eram printre cei mai mici din clasa. In vara dintre a 9-a si a 10-a am crescut destul de mult si pana la urma am ajuns la 1.83 la 20 de ani si de atunci n-am mai crescut. Dar la mine a fost si putin bagaj ereditar ca bunicul, unchiul si in general toti cei de sex masculin de pe linia mamei au 1.90+ ..

Edited by steelk, 21 September 2006 - 23:01.


#8
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View PostBastard, on Sep 21 2006, 23:57, said:

nu fii sarcastic ... omu' are o problema ... respecta asta
Scuze, primul gand care mi-a venit in minte a fost acela de program de calculator   :D  :angel:
Problema e hormonala, cred ca cel mai bine ar fi sa mergi al un medic. Sau poate sa fie genetica, daca ai parinti mici de inaltime :)

Edited by renderman, 22 September 2006 - 18:14.


#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Pt. a nu stopa cresterea prematur, evita alimentatia bogata in calciu, de ex. cereale, paine, etc.
Cerealele sunt principala sursa de calciu, si trebuie evitate pe perioada cresterii.
Si lactatele, contin calciu (nu din cauza lui sunt albe....) si trebuie evitate pana la 25 de ani.
Osificarea diafizelor este influentata nu doar de prezenta calciului in sange, dar si de enzime (fosfataza), si de vitamine (C si D2)
Poti sa te interesezi si de influenta vitaminelor E si A.
Pana la un punct, intr-o cantitate f. mica, prezenta lor este benefica (vitaminele), dar intr-o cantitate putin mai mare accelereaza procesul de osificare, si astfel stopeaza cresterea in inaltime.
De asemenea, exercitiile fizice trebuie bine alese, deoarece unele presupun actiunea de tasare a oaselor, care nu este benefica pt. crestere, de ex. ridicarea de grutati....
Baschetul si in general saritul in sus.... :), este destul de delicat....daca solicitarea oaselor nu este f. mare, se face incalzire inainte, sariturile nu se succed foarte des sau obositor, atunci ele pot stimula subtil cresterea; dar daca solicitarea este f. mare, in soc, etc., eventual fara predispozitie genetica pt. crestere, atunci efectul lor poate fi contrar, de osificare accelerata si de stopare a cresterii; pot apare de asemenea fisuri vertebrale, hernie de disc (- foarte dureroasa - inelele vertebrale inflamate apasa nervii...), si altele si mai rele, de care scapi mult mai greu sau deloc...
Pana la 25 de ani, poti sa mai cresti 2 capete, dar poti si sa nu mai cresti deloc....

#10
CriSStiaN.Live

CriSStiaN.Live

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.06.2006
Uite ca aflu si eu lucruri noi ! Eu unu sunt o persoana caruia ii plac lactatele... lapte, branza, iaurt, etc. Si ma gandeam sa ma orientez dupa niste suplimente nutritive... calciu mai exact! Si tu mi`ai dat cu firma`n cap si imi zici sa evit :) Eu stiam ca, calciu e bun pentru crestere. Tu ce imi recomanzi sa iau.. ce vitamine...? Multumesc

#11
blackdragon_16h

blackdragon_16h

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 20.08.2006
Eu am 17 ani. 170 inaltime si sper sa mai cresc nitel..macar 2 3 cm acolo o sa evit calciul si vitaminele E a pe cat posibil, si la sport o sa rup baschetu..si mi s-a propus sa merg la sala , dar pt a nu mi stopa crestera voi face mai mult bicicleta, alergare pe banda, chestii de slabit.si o intrebare care ma macina...fumatul opreste cresterea?dak da eu fumez camde 1 an juma desi serios fumez de 8 luni ..credeti ca mi a afectat crestrea? si sa merg la doctor, sa iau produse medicale? un fost coleg avea problema asta a luat medicamentatie si aqu deabia e cat mine asa k ...soer k pana la 19 ani sa mai cresc :D

#12
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Chiar ieri vazusem pe AXN la "Ripley's Believe It or Not" cum o tipa a reusit sa-si lungeasca picioarele cu vreo 15cm printr-o interventie chirurgicala ce presupunea ruperea oaselor si cateva tije metalice. Operatia a costat destul de mult, in jur de 40.000$, din cate imi aduc aminte. Oricum, tot acolo spunea ca era prea mare sa ia hormoni de crestere (ea avea vreo 17 ani). Asa ca n-are rost sa incerci chestiile alea.  :)  E bine de stiut ca se poate si altfel  :P

Edited by Jaqueline, 24 September 2006 - 22:21.


#13
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Ca fapt divers, poti compensa prin cat de bine esti facut ...

#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

View PostJaqueline, on Sep 24 2006, 23:20, said:

Chiar ieri vazusem pe AXN la "Ripley's Believe It or Not" cum o tipa a reusit sa-si lungeasca picioarele cu vreo 15cm printr-o interventie chirurgicala ce presupunea ruperea oaselor si cateva tije metalice. Operatia a costat destul de mult, in jur de 40.000$, din cate imi aduc aminte. Oricum, tot acolo spunea ca era prea mare sa ia hormoni de crestere (ea avea vreo 17 ani). Asa ca n-are rost sa incerci chestiile alea.  :)  E bine de stiut ca se poate si altfel  :P

Ruperea oaselor este un tratament prea barbar..... :)

De fapt oasele sunt taiate felii, cat mai multe.....sadic nu ? :naughty:

Operatia respectiva, presupune evident si sectionarea nervilor, si apoi suturarea lor, cu riscurile de rigoare..... :death:

#15
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

View Postloock, on Sep 25 2006, 22:24, said:

Operatia respectiva, presupune evident si sectionarea nervilor, si apoi suturarea lor, cu riscurile de rigoare..... :death:
adica sa ramai paralizat pe viata  -_-

View Poststeelk, on Sep 25 2006, 12:01, said:

Ca fapt divers, poti compensa prin cat de bine esti facut ...
mic si musculos? nu cred ca e combinatia perfecta, sincer   :lol:

#16
blackdragon_16h

blackdragon_16h

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 20.08.2006
asta asa e...veniti si voi cu sugestii !!

#17
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002

Quote

mic si musculos? nu cred ca e combinatia perfecta, sincer

Evident ca nu e, dar daca nu mai POTI sa cresti mai bine ramai slabanog ? Crezi ca mic si firav e combinatia perfecta ? :)

Dintre 2 rele o alegi pe cea mai putin daunatoare....

#18
ciprianv

ciprianv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 760
  • Înscris: 15.03.2006

View PostCriSStiaN.Live, on Sep 19 2006, 22:59, said:

Am gasit intamplator pe okazii un tip care vindea un program de inaltat si avea si un site http://www.growtallernaturally.com/ . Oare exista asa ceva? As fi interesat, pt ca de exemplu eu sunt complexat de chestia asta, fiind cel mai scund din clasa mea. Inteleg ca si parintii nu erau foarte inalti,dar totusi daca aveti vreun sfat in aceasta privinta este bine venit ! Daca este cumva cartea in format pdf sau avetzi alte resurse, postatzi va rog ! O zi buna !
Singurul program de inaltat este sa practici sport: basket, handbal sau volei. Este o chestie de durata dar am intalnit cazuri!!!!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate