Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

instalatie electrica in regie proprie?

- - - - -
  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#55
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

View PostHenty, on Mar 31 2009, 13:22, said:

Asa mi se pare si mie.
Mai ales ca unii electricieni ziceau ceva de genul cam 150 de ron sunt materialele pt o camera. Iar tabloul si ce mai e mai mare s-ar socoti tot cam 150 cat o camera.
Deci ar fi la mine cam 10 camere sa zic ceea ce ar costa 1500 de ron.

Asta mai este si o practica pt. a parea manopera mai iaftina .
Incaseaza mai mult pt. materiale si mai putin pt. manopera .
100 de metri de cablu de 1,5 pt. iluminat costa in jur de 50 lei dupa cum vad eu iar 100 de metri de 2,5 pt. prize aproximativ 85 de lei , deci cu 1000-1500 de lei cred ca iei tot cablul pt. casa ta , mai calculezi 1000 de lei , mai mult sau mai putin , pt. tuburi , doze si tablou cu tot cu sigurante si restul ramane sigur pt. intrerupatoare , prize si cablu de tv si date .

#56
Henty

Henty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.03.2009
Mi-a pus in necesar o gramada de chestii care nu stiu ce sunt:
- cablu cyaby 3x2.5 cira 20 m
- cablu cyaby f 4x6A circa 20m
- cablu cyaby-f 5X4 circa 20 m
- disjunctor dpna de 16a o bucata
- disjunctor dif. F+N 16a/10ma 2bucati
-disjunctor dpna 4.5ka 10 bucati
+ inca vreo 8 disjunctoare. de diferite feluri

Astea toate la un loc is cam 1200 de ron.

Edited by Henty, 31 March 2009 - 13:44.


#57
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostHenty, on Mar 31 2009, 14:22, said:

Asa mi se pare si mie.
Mai ales ca unii electricieni ziceau ceva de genul cam 150 de ron sunt materialele pt o camera. Iar tabloul si ce mai e mai mare s-ar socoti tot cam 150 cat o camera.
Deci ar fi la mine cam 10 camere sa zic ceea ce ar costa 1500 de ron.


   Sa stii ca 1500 ron mi se pare putin. sincer! acum epinde ce materiale foloseste electricianul tau ,dar decat sa foloseasca ceva  de proasta calitate si ieftin mai bine sa te orientezi spre ceva de calitate chiar daca e mai scump ca nu faci de 10 ori instalatia electrica. uitandu-ma pe o oferta din romania a unui importator de Gewiss eu zic ca la o camera ar fi:intrerupator :1,7 euro, buton cu revenire:1,8 euro, priza schuko: 3,3 euro,priza date:10,5 euro,priza catv:3,3 euro,priza telefon :7 euro,releu pas cu pas 12 euro... deci eu zic ca la o camera materialele ar fi undeva la 60-90 euro fara cablu.

#58
Henty

Henty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.03.2009
Eu ziceam de pretul materialelor dar fara prize, intrerupatoare, priza tv, priza internet. Doar materialele de realizarea a circuitului electric: cablare+doze+tuburi+tablou electric+ ce o mai fi. Casa e la rosu acum deci e vorba de circuitul interior.

#59
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

View PostHenty, on Mar 31 2009, 13:42, said:

Mi-a pus in necesar o gramada de chestii care nu stiu ce sunt:
- cablu cyaby 3x2.5 cira 20 m
- cablu cyaby f 4x6A circa 20m
- cablu cyaby-f 5X4 circa 20 m
- disjunctor dpna de 16a o bucata
- disjunctor dif. F+N 16a/10ma 2bucati
-disjunctor dpna 4.5ka 10 bucati
+ inca vreo 8 disjunctoare. de diferite feluri

Astea toate la un loc is cam 1200 de ron.

Dupa cum ai spus mai sus ca o sa pui si 2 prize trifazice , banuiesc eu ca doua dintre cele trei cabluri le va folosi pt. aceste prize insa daca tu ai scris exact asa cum a trecut el acolo nu prea este corect .

"- cablu cyaby f 4x6A circa 20m " ar fi trebuit sa fie 4x6 mm .

#60
Henty

Henty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.03.2009
Asa e cum ai zis cu denumirea acelui cablu.
O sa ma uit oricum atent la instalatie sa vad macar daca tot dau bani pe piese scumpe si cabluri sa le si identific in circuit macar pe cele mai mari.
In concluzie pe la 6000 de ron o sa fiu cu instalatia. La care mai vin apoi si prizele si intrerupatoarele cand e gata finisata casa. Cam mult totusi zic eu.

#61
mihai_tdi

mihai_tdi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 22.12.2007
Eu am mers cu persoana de la firma, am cumparat materiale, n-avea de ce sa-mi incarce devizul.  Omul a fost de treaba, mi-a explicat ce este mai bun si m-a dus la un magazin cu preturi ok. Restul de materiale, gen: prize, intrerupatoare, lampi de iluminat, le-am cumparat ulterior, dupa ce am facut finisajele la casa. La final, au strans de-o parte, surplusul de materiale ( cablu,,tevi pvc, copex); nu se stie cand mai ai nevoie de ele.

#62
Henty

Henty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.03.2009
Si cam la cat ai ajuns ca si pret la materiale si manopera pt lucrarea descrisa de mine mai sus?

#63
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

View Postmihai_tdi, on Apr 1 2009, 10:03, said:

Eu am mers cu persoana de la firma, am cumparat materiale, n-avea de ce sa-mi incarce devizul.  Omul a fost de treaba, mi-a explicat ce este mai bun si m-a dus la un magazin cu preturi ok. Restul de materiale, gen: prize, intrerupatoare, lampi de iluminat, le-am cumparat ulterior, dupa ce am facut finisajele la casa. La final, au strans de-o parte, surplusul de materiale ( cablu,,tevi pvc, copex); nu se stie cand mai ai nevoie de ele.

Sant de acord cu tine , dar in cazul lui 3500 de lei doar pentru materiale ( cabluri , tuburi , doze si tablou electric ) fara intrerupatoare si prize , mie personal mi se pare putin cam mult .
Tu ce zici ?


View PostHenty, on Apr 1 2009, 10:09, said:

Si cam la cat ai ajuns ca si pret la materiale si manopera pt lucrarea descrisa de mine mai sus?

Citeste postul numarul 44 .
Acolo a spus cat a costat .

#64
voicul

voicul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 07.10.2004
Salutare, am o intrebare despre normative, si anume la mine in mansarda electricianu a folosit tevi ignifuge de plastic cu striatii .
Nu ar trebuii sa foloseasca tevi metalice in constructii lemnoase?

Merci

#65
robotechro

robotechro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 24.03.2004
Pai normativul in vigoare zice cam asa:
"5.1.73. Tuburile flexibile din PVC trebuie folosite numai pentru protecție ușoară și numai în încăperi de clasă AD 1 (U0) și AD 2 (U1), pe trasee scurte, dificil de realizat cu tuburi rigide.
5.1.74. Tuburile și țevile din PVC se vor monta pe elemente din materiale combustibile, în condițiile prevăzute la art. 3.3.9.

3.3.9. Montarea pe materiale combustibile a conductelor electrice cu izolație normală, a cablurilor fără întârziere la propagarea flăcării, a tuburilor din materiale plastice, a aparatelor și echipamentelor electrice cu grad de protecție inferior IP 54, se face interpunând materiale incombustibile între acestea și materialul combustibil sau elementele de distanțare care pot fi:
- straturi de tencuială de min. 1 cm grosime sau plăci din materiale electroizolante incombustibile cu grosimea de min. 0,5 cm, cu o lățime care depășește cu cel puțin 3 cm pe toate laturile elementul de instalație electrică;
- elemente de susținere din materiale incombustibile (de ex. console metalice etc.) care distanțează elementele de instalație electrică cu cel puțin 3 cm pe toate laturile elementul combustibil.
Măsurile pentru evitarea contactului direct cu materialul combustibil se aplică atât la montarea aparentă cât și la montarea sub tencuială a elementelor de instalații electrice.
Tuburi și țevi metalice (PEL, T etc.)
5.1.79. Tuburile și țevile metalice rigide sau flexibile, se utilizează în orice categorie de încăperi sau mediu.
5.1.80. Tuburile metalice și țevile metalice instalate aparent sau îngropat în încăperi din clasele AD 3 (U2), AD 4 (U3), AF 2b, AF 3 sau AF 4 (K), se protejează prin acoperirea cu vopsea care să le asigure protecția în mediul respectiv.
5.1.81. În încăperile din clasele AD 3 (U2), AD 4 (U3), AF 2b, AF 3, AF 4 (K), tuburile și țevile metalice montate aparent se instalează distanțat la minim 3 cm față de elementul de construcție.
5.1.82. Tuburile și țevile metalice se pot monta direct pe elemente de construcție din materiale combustibile, cu excepția de la art. 5.1.81.
5.1.83. Țevile metalice trebuie utilizate în cazurile în care este necesară o protecție mecanică grea, (superioară aceleia asigurată de tuburile PRL sau țevile din PVC).
Condiții generale de montare a tuburilor și țevilor metalice sau din materiale plastice
5.1.84. Tuburile și țevile metalice sau din material plastic se instalează aparent, îngropat, înglobat în elemente de construcție incombustibile din clasa CA 1 (C0) sau în golurile acestora.
5.1.85. Se interzice montarea tuburilor și țevilor în lungul monolitizărilor dar se pot face traversări pe drumul cel mai scurt.
5.1.86. Se admite instalarea tuburilor și țevilor pe sau în structura de rezistență a construcțiilor numai în condițiile prevăzute în normativul P 100.
5.1.87. Nu se admite instalarea tuburilor și țevilor în care sunt introduse conducte electrice cu izolație obișnuită, pe suprafața coșurilor și a panourilor radiante sau pe alte suprafețe similare, în spatele sobelor sau al corpurilor de încălzire.
Se admite montarea pe suprafețe cu temperatura peste +40°C numai a tuburilor și a țevilor metalice și numai în cazul în care conductele electrice protejate în ele au izolația rezistentă la temperaturile respective sau dacă conductele au izolația obișnuită dar curenții admisibil sunt reduși corespunzător prevederilor aliniatului 2 de la art. 5.1.14.
5.1.88. Tuburile și țevile montate aparent în încăperile din clasele de mediu AE 4 (PI), AE 5 (PC) trebuie dispuse astfel încât depunerile de praf, scame, fibre, etc. pe tuburi și pe elementele lor de susținere să fie minime și curățenia lor de praf să fie posibilă și ușoară.
5.1.89. În încăperile în care în tuburi și țevi poate pătrunde sau se poate colecta apa de condensație (de ex. Încăperi din clasa de mediu AD 3 (U2), AD 4 (U3), tuburile și țevile orizontale trebuie montate cu pante de 0,5 … 1% între două doze.
5.1.90. Tuburile și țevile se instalează pe trasee verticale și/sau orizontale. Se admit excepții în cazurile în care, justificat, astfel de trasee nu pot și realizate (de ex. la casa scării).
Se admit trasee oblice (pe drumul cel mai scurt) și în cazul tuburilor montate peste planșee sau înglobate în beton precum și la traseele golurilor din planșee și din panouri din beton.
Se admit trasee oblice și în cazul planșeelor din lemn, dar cu utilizarea obligatorie a tuburilor metalice pozate aparent.
5.1.91. Se recomandă ca în încăperi de locuit și similare, traseele tuburilor orizontale pe pereți să fie distanțate la circa 0,3 m de plafon.
5.1.92. Trebuie evitată montarea tuburilor pe pardoseala combustibilă a podurilor. Dacă tuburile se montează totuși pe pardoseala combustibilă a podurilor, ele trebuie să fie metalice.
5.1.93. Se evită montarea tuburilor și țevilor în exteriorul clădirilor (de ex. suprafețele exterioare ale pereților). Se admite montarea înglobată a tuburilor metalice în izolația teraselor sau a acoperișurilor cu condiția ca dozele să fie instalate în interiorul clădirilor.
5.1.94. Tuburile și țevile montate înglobat într-un șliț în elementul de construcție trebuie acoperite cu un strat de tencuială de min. 1 cm.
5.1.95. Tuburile fixate pe elemente de construcție cu accesorii de montare prin care să se realizeze o prindere sigură în timp (ochiuri de sârmă, copci de ipsos, brățări, console)."
Citeste si gandeste.

Edited by robotechro, 04 May 2009 - 20:20.


#66
voicul

voicul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 07.10.2004
Merci @robotechro
De unde ai dat copy/paste?

Merci

#67
robotechro

robotechro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 24.03.2004
I7 din 2002: NORMATIV PENTRU PROIECTAREA ȘI EXECUTAREA INSTALAȚIILOR ELECTRICE CU TENSIUNI PÂNĂ LA 1000 V c.a. ȘI 1500 V c.c.. Deocamdata e cartea de capatai a electricianului pt instalatii interioare, pana va aparea Ghidul.

#68
voicul

voicul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 07.10.2004
Rezolvat, merci.

#69
mihai_tdi

mihai_tdi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 22.12.2007
Ma contactase cineva cu ceva vreme in urma privind executarea unei instalatii electrice la o casa de vacanta, pentru a-i face legatura cu aceasi firma autorizata ANRE, cu care am lucrat eu. Doresc sa aflu daca beneficiarul a fost multumit de pretul cerut si evident, de calitatea lucrarii, cum am fost eu.  Vreau sa ma asigur ca am facut o recomandare buna, ca nu m-am inselat si ca firma este de incredere.  Cu siguranta si costul manoperei este foarte foarte atractiv, fiind negociabil si nu fix.   Mentionez ca, de cateva zile, aceasta firma executa instalatia electrica la vecinul meu, a 3-a casa in zona in acest an, venita tot prin recomandare.  Daca ati ajuns la instalatia electrica si aveti nevoie de o firma autorizata, de electricieni calificati, care sa lucreze bine, calitativ si repede si mai ales ieftin, chiar foarte ieftin in comparatie cu multe alte firme de pe piata, contactati-i si o sa-mi dati dreptate. Eu unul am fost/sunt multumit.  Daca doriti un contact.. www.instelectrice.ro. Sper sa fiu de ajutor, la randul meu primind ajutor din partea altor persoane.

#70
mihai_tdi

mihai_tdi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 22.12.2007
Pentru zonele : Buzau, Vrancea, Prahova, BUCURESTI si Ilfov   recomand aceasi societate, autorizata si atestata ANRE. O recomand pt ca mie si celor din jur ne-a facut un pret bun, chiar foarte bun si macar asa sa-i pot intoarce d-lui Popescu, acest serviciu. Asadar, daca va intereseaza : instalatii electrice noi, bransamente trifazice / monofazice, prize de pamant, iluminat public / casnic ori chiar executarea instalatiilor electrice la imobile ce necesita autorizatie speciala (  monumente istorice - biserici, institutii, muzee.. etc).. Pentru contact.. gasiti pe pagina d-lui la www.instelectrice.ro.  Preturi bune, calitate si timp rapid de executie.

#71
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007

View Postmihai_tdi, on 28th May 2009, 01:58, said:

Ma contactase cineva cu ceva vreme in urma privind executarea unei instalatii electrice la o casa de vacanta, pentru a-i face legatura cu aceasi firma autorizata ANRE, cu care am lucrat eu. Doresc sa aflu daca beneficiarul a fost multumit de pretul cerut si evident, de calitatea lucrarii, cum am fost eu.  Vreau sa ma asigur ca am facut o recomandare buna, ca nu m-am inselat si ca firma este de incredere.  Cu siguranta si costul manoperei este foarte foarte atractiv, fiind negociabil si nu fix.   Mentionez ca, de cateva zile, aceasta firma executa instalatia electrica la vecinul meu, a 3-a casa in zona in acest an, venita tot prin recomandare.  Daca ati ajuns la instalatia electrica si aveti nevoie de o firma autorizata, de electricieni calificati, care sa lucreze bine, calitativ si repede si mai ales ieftin, chiar foarte ieftin in comparatie cu multe alte firme de pe piata, contactati-i si o sa-mi dati dreptate. Eu unul am fost/sunt multumit.  Daca doriti un contact.. www.instelectrice.ro. Sper sa fiu de ajutor, la randul meu primind ajutor din partea altor persoane.


Mihai - eu te-am contactat - multumesc pentru recomandare (m-a intrebat dl Popescu cine l-a recomandat - tot ce i-am putut spune a fost: un user multumit de pe Softpedia :) ). Am executat lucrarea cu ei - am fost extrem de multumit. Pot spune ca mi-a revenit increderea in meseriasii romani. Au lucrat bine, curat, cu grija, mi-au dat si consultanta necesara. S-au ocupat si de acte, bransare - totul a fost la cheie. Iar pretul a fost corect. Am avut curent in casa si instalatia gata in mai putin de 4 saptamani de cand am batut palma (si asta pentru ca au mai fost si niste zile de sarbatoare - altfel mergea si mai repede). Daca aveti nevoie de o firma autorizata in instalatii electrice - apelati cu incredere.

#72
tanczel

tanczel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.07.2009
da exista o pasta decapanta este cea mai buna pana la aceasta ora costa aproximativ 50 de ron dar merita si cu ea cositoresti cel  putin 30 de case fara sa exagerez are in compozitie argint este produsa de ROTENBERGER sau alta de la DEN BRAVEN amandoua sant f bune detalii mai multe despre instalatii electrice a-ti putea gasi pe blogul meu   http://electricshot.over-blog.com/ :D

Sa traiti (bine) santeti societate comerciala a-s avea nevoie de o colaborare pt depunerea de dosar credeti ca este posibil?
daca da cam in cat timp se  poate face si ce ar insemna asta financiar vorbind?
cu respect Tanczel

Edited by tanczel, 22 July 2009 - 22:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate